TEXELSE 9 COURANT Texel'94 aast op kampioenschap, ZDH wil zich handhaven Voetbalderby laat nog even op zich wachten Weijdt en Koomen op dreef Tevoko kan niet stunten Sport Ook Texelse sport niet vrij van incidenten SSV trainer deelde klappen uil TIME OUT ZDH-trainer Gerard Boogaard (links) en zijn collega Marcel Ris van Texel'94 zijn tevreden over de prestaties Voetballiefhebbers keken er al weken naar uit, maar de derby tussen Texel'94 en ZDH gaat zondag niet door. Als reactie op het dodelijk mishandelen van een grensrechter in Almere heeft de KNVB het complete program ma in het amateurvoetbal afge last en verplaatst naar het week einde van 23 en 24 februari. De Texelse Courant vroeg trainers Marcel Ris en Gerard Boogaard naar hun ervaringen. Hij heeft gemengde gevoelens bij het besluit van de KNVB, vertelt Marcel Ris van Texel'94 eerlijk. 'Ik vind het een goed idee dat dit ter sprake komt. Wij hebben het zon dag tegen Duinrand S ook meege maakt. De scheidsrechter kreeg voortdurend een grote mond en besloot uiteindelijk de wedstrijd te staken. Dat snapte ik wel, al vind ik het jammer dat wij nu misschien nog voor twintig minuten terug moeten om de wedstrijd uit te spe len. Ik vind het wel vreemd dat de profs komend weekeinde gewoon voetballen. Zij houden alleen een minuut stilte voor de wedstrijd. Misschien was het beter geweest het bij de amateurs ook zo te doen. Dan ben je in ieder geval met z'n allen op het veld en praat je er over. Zijn ZDH-collega heeft minder twij fels. Gerard Boogaard: 'Ik ben het helemaal eens met het KNVB- besluit. Dit mag wel eens naar voren worden gebracht. Een tijdje geleden had je ook al dat incident met die man uit het publiek die werd doodgeschopt. Dat kwam in de krant, maar werd daarna al snel weg gezwegen. Afgelopen week end werden nog de wedstrijden van Texel'94 en SV Oosterend gestaakt. Laat iedereen er maar even bij stilstaan voordat we weer verder gaan.' Over één ding zijn Boogaard en Ris het hartgrondig eens: 'We gaan zondag geen oefenwedstrijd spelen. Misschien wel trainen, om in het ritme te blij ven, maar gewoon voetballen is niet in de geest van het KNVB- besluit.' Voor het eerste elftal van Texel'94 is het al de zoveelste keer dat het niet in actie komt. Drie thuiswed strijden werden afgelast wegens de slechte gesteldheid van de vel den op sportpark Den Burg Zuid. Het gestaakte duel van afgelopen zondag meegerekend, loopt het team er inmiddels vier achter op sommige concurrenten. Toch con stateert Ris nu al dat zijn spelers een goed seizoen beleven. De eer ste wedstrijd tegen JVC ging nog verloren, maar daarna werd vijf keer gewonnen en twee keer gelijk gespeeld. Daardoor heeft Texel'94 slechts twee verliespunten meer dan koploper JVC en hetzelfde aantal als nummer twee Con Zelo. 'We gaan gewoon voor het kampi oenschap', grijnst Ris met zelfver trouwen. 'Vorig jaar stonden we bij de winterstop twaalf punten achter op de koploper, maar wonnen we in de tweede competitiehelft bijna alles en kwamen we nog heel dichtbij. Nu is het gat veel kleiner.' De 37-jarige Ris debuteerde in augustus als hoofdtrainer bij Texel'94, nadat hij de afgelopen seizoenen coach van het tweede elftal was en de diploma's Trainer- Coach 3 en 2 behaalde. Op zijn 33ste was door steeds terugke rende blessures een einde geko men aan zijn carrière als speler. Jarenlang voetbalde hij in het eer ste elftal van Texel'94 en drie jaar lang ook bij WGW in Den Helder, dat destijds in de tweede klasse uitkwam. In zijn jeugd zag het er zelfs nog even naar uit dat Ris zou kunnen slagen als profvoetballer. Via de op landelijk niveau voetbal lende jeugd van HCSC uit de Mari- nestad stroomde hij als 16-jarige door naar de A-junioren van prof club AZ. Hij kwam uiteindelijk net tekort. 'Ik had 's zomers een brom merongeluk gehad, waardoor ik niet helemaal fit binnen kwam. Maar dat wil ik niet als excuus gebruiken. Ik weet niet of ik het anders wel had gered. Je had er zo veel goede voetballers, dat je echt een heel goed jaar moest draaien om door te mogen.' Bij Texel'94, waar hij ook het D- team van één van zijn kinderen traint en coacht, werkt hij met een tamelijk jonge selectie. 'Barry de Vries is gestopt en Niels Dubbelt heeft nog steeds gezondheids klachten. Jaap Duin is met 28 jaar de oudste van het team. De rest is 22, 23 of nog jonger. Ralph Slik, Jordy Uriot en Jesper Arkenbout spelen al een paar jaar in het eer ste, maar hebben de leeftijd om nog met de A-junioren mee te mogen doen.' De kwaliteit van de groep stemt hem tevreden. 'Er zit veel voetbal in. En ze zijn fit en fysiek sterk. Het zijn mannetjes hoor, die tot de negentigste minuut kunnen door gaan. Veel wedstrijden winnen we door een sterke tweede helft.' Hij weet ook waar de zwakte zit. 'Ze zijn nog wat wisselvallig. Maar dat heb je met jonge voetballers. Als de tegenstander er bovenop zit, vinden ze het vaak moeilijk hun eigen spel te spelen. Maar dat moet wel, als je kampioen wilt wor den.' Hij beschouwt JVC als de belangrijkste concurrent. 'Die ploeg speelt heel solide. Ze hebben een sterke aanval en geven verdedi gend heel weinig weg. Maar we spelen nog thuis tegen JVC en tegen Con Zelo zelfs twee keer. Er is dus nog van alles mogelijk.' Boogaard is eveneens tevreden over de verrichtingen van zijn team, dat voor de winterstop waarschijn lijk niet meer in actie komt. ZDH staat na vijf overwinningen, zes nederlagen en één gelijkspel in de middenmoot. 'We hebben al zes tien punten. Daar had ik vooraf voor getekend, denk ik. In vergelij king met vorig seizoen missen we Pieter-Jan Eelman en Bart Boog aard, twee heel sterke spelers. Aan de andere kant had ik vooraf geen idee van de kracht van de 4de klasse. Inmiddels is me duidelijk dat het verschil vooral in de duel kracht en de snelheid van hande len zit. In de 4de klasse krijg je net iets minder tijd om een bal te con troleren dan in de 5de klasse. Maar daar leer je als voetballer van. Je ziet het bij onze jongens. Het gaat nu al beter.' Wat Boogaard betreft steken JVC, Con Zelo, DTS en Texel'94 er bovenuit. 'Die clubs spelen al jaren in de vierde klasse en zullen dan ook wel om het kampioenschap strijden. Wij moeten de punten pakken tegen Geel Zwart, Nieuwe Niedorp, Winkel en andere oude bekenden. Dat lukt aardig. Alleen van VZV verloren we, maar we waren toen zeker niet minder. We proberen ons te handhaven, verder moet je dit vooral zien als een leer jaar.' Boogaard wil niet te lang stilstaan bij het feit dat ZDH slechts één team én een smalle selectie heeft. 'We kunnen niet even iemand uit het tweede elftal opstellen als onze linkshalf uit vorm is. Je moet zien dat de linkshalf die je hebt beter wordt. Aan de andere kant is bijna steeds iedereen fit bij ons. En je kunt een kleine groep ook als voor deel zien, want jongens leren op meerdere posities te spelen. Neem iemand als Gijs de Graaf. Die kan ik als rechtshalf opstellen, maar ook als rechtsvoor of op tien. Mike de Bruijn is ook zo iemand. In een grotere selectie hebben spelers veel meer hun eigen plek.' Het is nog onduidelijk wanneer de derby tussen Texel'94 en ZDH als nog wordt gespeeld. Tot die tijd is het een leuk tijdverdrijf over de kansen van beide teams te discus siëren. Beide trainers houden zich enigszins op de vlakte en spreken met respect over de tegenstander. Ris: 'Ik heb ZDH alleen in de voor bereiding zien spelen. Maar ik vind dat ze het erg knap doen met de middelen die ze hebben. Ze mogen heel tevreden zijn. Maar dat zullen ze zelf ook wel vinden.' Wat Boogaard betreft, is de club van zijn collega favoriet. 'Ik denk dat Texel'94 verder is. Dat weet ik zelfs wel zeker. Ze hebben een razendsnelle voorhoede en scoren gemakkelijk. En op doel hebben ze Ali (Alexander Smit, red.). Dat zijn al een paar sterke punten. Aan de andere kant: het blijft een wedstrijd en daarin kan van alles gebeuren.' Gevraagd naar hun zwakte, zwijgt Boogaard even. Dan glimlacht hij: 'Die weet ik wel, maar zeg ik niet.' Joop Rommets Bart Weijdt en Willem Koomen hebben in de tiende ronde bij Kla- verjasclub Den Burg de hoogste score behaald. John Vlaming en Eric Jan Geus bleven op kop, maar zagen hun voorsprong slin ken. Weijdt en Koomen behaalden hun eerste rondewinst van het seizoen. De opening was sterk, maar het ver volg wat minder. De score van 7050 punten was niettemin hoog genoeg. Het koppel moet nog ruim 900 pun ten goed maken voor een greep naar de macht in het klassement. Marja en Martien Bakelaar lijken zich te herstellen van hun herfstdip. Zij speelden vier gelijkmatige spelletjes en dat was goed voor de tweede plaats, met 6958 punten. Ze boek ten twee plaatsen winst en stegen van de negende naar de zevende plaats. Gerda en Freek Veeger blijven het goed doen. Ze leken op weg naar hun tweede rondewinst, maar het laatste spelletje gooide roet in het eten, waardoor slechts een derde plaats resteerde. De Veegers werk ten zich met een score van 6946 punten verder omhoog in het klas sement en stegen van de achtste naar de zesde plaats. Bas Tromp en Frans Stark zijn ook al met een goede serie bezig. Ze had den hun derde plaats vooral aan een sterke eindsprint te danken en kwa men tot 6839 punten. Stark en Tromp bleven vierde, maar hebben de top drie weer in het vizier. Jelle Wiersma en Sjaak Sips deden het met 6764 punten ook goed. Doordat de ver schillen in de brede middenmoot erg klein zijn, betekende dat meteen drie plaatsen winst in het klassement. Ze stegen van de dertiende naar de tiende plaats. Met 6183 punten was het gemid delde van de avond nog niet eerder dit seizoen zo laag. Er werden 31 marsen gespeeld en dat was tame lijk normaal. In het algemeen klassement leiden Vlaming en Geus, voor Weijdt en Koomen. Co Koomen en Lieuwe van der Veen handhaafden zich op de derde plaats. In de tweede periode gaan Gerda en Freek Veeger aan de leiding, met een minimale voor sprong op Tromp en Stark. Jelle Wiersma en Sjaak Sipsma bezetten hier de derde plaats. Het herenteam van Tevoko heeft zaterdag niet voor een stuntje kunnen zorgen. Tegen de gedood verfde titelfavoriet Dinto uit War- menhuizen bleef het in de eigen sporthal Ons Genoegen zonder punten en verloor met 0-4. Tevoko begon de wedstrijd met de instelling dat elk punt tegen het sterke Dinto er een was, en had de stille hoop in ieder geval een setje van de koploper af te kunnen snoe pen. Ondanks het gemis van Berry Koning, Ron Broersma en Lennard Wieringa, maar met Ewout Bakker uit het tweede team in de gelede ren, hield Tevoko lange tijd gelijke tred met Dinto dat pas halverwege de set een beslissend gat sloeg en uitliep naar 16-25. De tweede set gaf een identiek beeld. Met name aanvallend toonde Tevoko zich te kunnen meten met de sterke oppo nent, maar verdedigend en pas send liet de thuisploeg teveel steekjes vallen om uitzicht te heb ben op setwinst: 19-25. In de derde set had Tevoko geen vat meer op de moeilijke service van de gasten en leek snel de witte vlag te hijsen: 13-25. Daarna rechtte Tevoko de rug om in de vierde set nog van zich af te bijten, maar het was niet genoeg. Met 21-25 haalde Dinto de ingecalculeerde vijf punten bin nen. Tevoko zakt door dit resultaat naar de zevende plaats. De komende drie wedstrijden moeten aantonen of het team zich kan blijven men gen in de strijd om de tweede plaats. Uitslagen overige Tevoko-teams: The Serve MC1-Tevoko MC3 4-0; Tevoko D3- W Wieringen D1 3-1; Tevoko MC1-Relay MC1 2-2; Tevoko H2-Dinto H3 0-4; Tevoko D2-De Boemel D3 3-2; Tevoko D4-Alvoco D5 3-2. Archiefstuk Uit het archief van de Texelse Courant De gewelddadige dood van een grensrechter veroorzaakte deze week een schokgolf. Voetbal brengt niet altijd het beste in mensen boven, frustraties bin nen en buiten lijnen kunnen hoog oplopen. Soms loopt het uit de hand. Ook in de Texelse voetbal lerij. Een duik in het archief. 'Grensrechter zijn is niet alles. Je krijgt vaak kritiek naar je hoofd jolleybalduel eindigt |ijna in vechtpartij geslingerd', zei Erik Jan Geus in april 1997 bij zijn afscheid als vlag- ger bij Texel'94. Ook hij kreeg in de tien jaar dat hij langs de lijn stond de nodige opmerkingen naar zijn hoofd geslingerd. In het begin trok hij het zich aan en ging er zelfs tegenin. 'Maar tegenwoordig rea geer ik er niet meer op. Het haalt je alleen maar uitje concentratie.' Hij maakte veel scheidsrechters mee en had niet altijd een hoge pet van ze op. 'Het is vreselijk als je merkt dat zo'n man een verkeerde beslis sing neemt.' Afgelopen zaterdag wond de grensrechter van Water loo zich tijdens de wedstrijd tegen SV Oosterend dermate op over een besluit van de scheidsrechter dat hij zijn vlag er bij neergooide. In het heetst van de strijd kunnen gemoederen verhit raken. In maart 1983 loopt de wedstrijd ZDH-GSV na een kwartier spelen in de twee de helft uit de klauwen. De trainer van GSV verliest zijn zelfbeheer sing na een beslissing van de scheidsrechter. Het komt tot een schermutseling, waarbij hij de aan voerder van ZDH in het gezicht slaat. De wedstrijd wordt gestaakt. In april 1994 escaleerde de derby ZDH - Oosterend in de slotfase. De gemoederen liepen hoog op, er Wedstrijd gestaakt De bekerwedstrijd De Koog-ZDH Is zondagmiddag na 57 minuten gestaakt. Dat gebeurde nadat De Koog een vrije trap kreeg toegewe zen an ZDH-speler Htdde Struick de bal naar de thuisclub wilde werpen. Deze belandde met een boogje op de rug van de scheidsrechter die daarna in woede ontstak en boos naar de kant liep. Pagina 6 Wedstrijd gestaakt waren pesterijen en de scheids rechter had moeite de wedstrijd onder controle te houden. In de eindfase greep hij twee keer naar de rode kaart. Het liep dermate hoog op dat zelfs toeschouwers zich in de strijd dreigde te men gen. Ook in het zaalvoetbal heeft de arbitrage het soms zwaar te verdu ren. 'Het commentaar op de scheidsrechter neemt de laatste weken behoorlijk toe', constateer de competitieleider Jan Willem Boon, maart 1986. Eén avondje zaalvoetbal was uitgemond in drie rode kaarten, negen gele en één gestaakte wedstrijd. In maart 2000 namen de zaalvoetbalscheidsrech ters het drastische besluit een week lang geen juniorenwedstrij den te fluiten. Ze hadden genoeg van het verbale geweld dat spelers tegen hen gebruiken. 'Bij een aan tal spelers ontbreekt het aan fat soen', zei Willem Sangers namens de scheidsrechters. 'Het is ver schrikkelijk wat we te horen krij gen, het is van klootzaak tot erger. Laatst is er nog eentje bedreigd.' Door de scheldpartijen had menig arbiter de handdoek in de ring gegooid. In maart 2010 doet de scheidsrechter aangifte tegen een zaalvoetballer wegens belediging en mishandeling. De speler was na een scheldpartij uit het veld gestuurd en had uit frustratie een bidon naar de arbiter gegooid. Die raalvoetbal gaat gewoon door cheidsrechters staken vegens verbaal geweld werd pijnlijk getroffen en deed aan gifte. De politierechter bood de speler een schikking aan van €370,-. Dat het ook in het volleybal mis kan gaan, bleek na afloop van de match Seahawks 3 - Tevoko in december Zaal voetbal wedstrijd gestaakt 1991. Na afloop kwamen mede spelers massaal tussenbeide toen twee spelers elkaar te lijf wilden gaan. Zelfs onder de douche ging het geruzie door. KNVB gelast wedstrijden af In verband met het dodelijke incident rond de grensrechter van SC Buitenboys heeft de KNVB voor komend weekeinde alle voetbalwedstrijden afgelast. Deze worden in het weekeinde van 23 en 24 februari alsnog gespeeld. De profs spelen wél, maar houden voor de aftrap een minuut stilte. 'Het is onvoorstelbaar dat zoiets op een voetbalveld plaatsvindt. Dit zijn de vrijwilligers waar onze sport op bouwt, waar we niet zonder kunnen. Zonder respect, geen voetbal', lichtte directeur betaald voetbal Bert van Oostveen het besluit toe. Hoewel ze niet onder de vlag van de KNVB vallen, gaan ook de wed strijden in de Texelse pupillencom- petitie niet door. Ten slotte is beslo ten vrijdag (vandaag) ook de Texelse zaalvoetbalcom petitie stil te leggen. Vlinderwinkel Eilandcompetitie Programma dinsdag 11 december Veld A 19.00 Cocky's-Vlinderwinkel Warmmop 19.45 Warmmop-Autocentrale Cocky's 20.30 Jumbo-Paal 28/Krim Autocentrale 21.15 Pepermolen-Randstad Paal 28/K 22.00 Albert Heijn-lmares Randstad Veld B 19.00 Texels ontwerp-SIBO RAB 19.45 PFB-RAB Texels ontwerp 20.30 NIOZ 3-NIOZ 2 PFB 21.15 Rabobank-Bonte belevenis NIOZ 3 22.00 Ecotiem-Alektraon Bonte belevenis jongeren centrum Veld C 19.00 Tevoko Ontwerpt-Bar S Krim 19.45 Otto's-Krim Kapper 20.30 Kapper-Salique De Waal 21.15 Rog-De Waal Kapsalon Sal iq ue 22.00 Expotise-Moorman Rog Uitslagen: De Krim-De Kapper 3-0; Vlinderwinkel-De Pepermolen 3-0; Texelse Autocentrale- Jumbo 0-3; Paal 28/De Krim-NIOZ 1 3-0; Randstad-Kobeko 3-0; Ecotiem-PFB 3-0; NIOZ 2-Texels ontwerp 0-3; NIOZ 3-Rabo- bank 0-3; Bouwcenter RAB-Falcon 1-2; Alektraon Bliksemwerken-IBS/Oele/Schoo 3-0; Otto's Tweewielershop-Tevoko Ont werpt 1 -2; Bar Sportief-Tevoko Jeugd 1 -2; Kees de Waal, huis en tuin-Klif 23 0-3; Slagerij Moorman en de Boer-Vakantiebu- ro Kobeko 2 2-1; Timmer's Bakkerij-Eet café De Rog 3-0.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 9