TEXELSE COURANT rss Bosma)] Cjrotn 7wartsJ~exels in het harL> College veilt TESO-aandeel Jaap Vlaming terug in raad voor GroenLinks Stervende buitrug maakt ongekende emotie los Vandaag begint Texel FM! IS Glazen huis op Groeneplaats OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12735 DINSDAG 18 DECEMBER 2012 De beste stuur lui staan aan wal', blikt Sidny van Zon van de KNRM terug op de commotie rond de buit- De vijfjarige tweeling Sara en Dionne uit Den Burg doneert lang haar voor Stich ting Haarwen- sen De oud-Texelse Jolanda Beu- ving is gekozen in het Wereld- ÜÏL bestuur van het Er is veel belangstelling voor de opvang van zoet water Woman Com mittee polder Het Noorden Terwijl het lot van de stervende buitrug 'Johannes' een storm in de media teweeg bracht, spoelde een paar kilome ter verderop bij de Razende Bol zaterdag een potvis aan. Rutgert Oosterhuis van Het Sop, met aan boord Adrie Vonk en René Pop werden er op gewezen door kitesurfer en oud- Olympiër Stefan van den Berg. De potvis was circa dertien meter lang en dood, maar afgaande op de conditie nog niet lang geleden gestorven. <r,ior»poP> Maar zelden zal een gebeurte nis op Texel zóveel commotie hebben veroorzaakt als het aan spoelen van de buitrug. 'Johan nes', zoals het dier in de media werd genoemd, maakte een ongekende emotie los en bracht een storm aan tweets op gang. Met daarin vooral een stortre gen aan verwijten aan het adres van Ecomare, Naturalis, de KNRM en de gemeente. Dierenactiviste Lenie van 't Hart mengde zich in de kwestie, Mari anne Thieme van de Partij van de Dieren, Rederij Noordgat van Ter schelling en de radicale milieuor ganisatie Sea Sheperd. Er werd dreigende taal geuit, waarvan inmiddels aangifte is gedaan. Nadat zaterdagmiddag ook een potvis bleek aangespoeld op de Razende Bol en de landelijke media steeds opdringeriger wer den, besloot burgemeester Giskes tot het houden van een persconfe rentie. Die spitste zich vooral toe op het lot van de stervende buit- rug. Maar ook daarmee hield de kritiek niet op. Criticasters kregen de ruimte in de media, wederhoor bleef regelmatig achterwege, wat voor een eenzijdig beeld zorgde. In de loop van het weekend klon ken steeds meer geluiden van steun aan de betrokken instanties, die hun uiterste best hadden gedaan. Giskes toonde begrip voor de emotie. 'Een groot zeezoogdier dat aanspoelt is een indrukwek kende gebeurtenis, die niet dage lijks voorkomt. Zeker omdat het een buitrug is die "levend" aan spoelde. Dat de stervende buitrug emotionele reacties oproept, kan ik me voorstellen. Het is natuurlijk niet leuk een dier te zien sterven. Dat men die emoties deelt met elkaar kan ik me goed indenken. Echter als er sprake is van directe aantijgingen en zelfs doodsbe dreigingen en dergelijke gaat men elke fatsoensgrens te over. Over het effect op mijzelf kan ik zeggen dat mijn aandacht daar tot nu toe niet op gericht is geweest en nog niet. Als gemeente zorgen wij ervoor dat mensen die bij het dier moeten kunnen komen dat ook daadwerkelijk kunnen en dat weg blijft wie er niets te zoeken heeft. Over reddingspogingen en beslis singen over leven en dood van een dergelijk dier is de gemeente niet verantwoordelijk.' Maandag werd de burgemeester middelpunt van een censuurkwes- Burgemeester en wethouders laten zondag 23 december een TESO-aandeel veilen in het gla zen huis op de Groeneplaats. Nou Johannes, we hadden beter op het Kogerstrand aan lager wal kunnen raken. Veel gezelliger, zo vlak voor de kerstdagen Vijftien procent van de opbrengst gaat via Texel FM naar het Rode Kruis. Het college zegt het toepasselijk te vinden op deze manier ook een steentje bij te dragen aan het goe de doel. Er zijn rondom Texel FM inmiddels tientallen acties ontstaan om geld voor het Rode Kruis in te zamelen. De gemeente heeft sinds de aan koop van TESO-aandeel nr. 1 op de Lionsveiling eerder dit jaar drie aandelen in de veerdienst. Bij de aankoop van aandeel nr. 1 besloot de gemeente dat een ander aan deel zou worden verkocht. Dat gebeurt zondag rond 14.00 uur in het glazen huis in het bijzijn van wethouder Frans Visman (financi en). Martin Trap treedt op als vei lingmeester. Mensen kunnen ter plekke op het aandeel bieden en ook via www. texelfm.nl. Vijftien procent van de opbrengst gaat naar het goede doel, de rest komt in de algemene reserves van de gemeente. Het glazen huis van Texel FM is gistermiddag gearriveerd op de Groeneplaats. Daniel Bonne reed het huis met een trekker van Oude- schild naar Den Burg, waarna medewerkers van Texel FM het op zijn plek zetten. Vandaag (dinsdag) tie. Jeroen Wollaars, verslaggever NOS Nieuws, beschuldigde haar ervan de media aan banden te wil len leggen. Maar volgens Giskes heeft ze tevoren afspraken gemaakt over het gebruik van beelden die van de buitrug wer den geschoten. Nadat zondagmorgen bekend was geworden dat de buitrug was overleden, richtte de gemeente zich vooral op het ruimen van zowel de buitrug als de potvis door RWS in samenspraak met Naturalis, die moet zorgen voor de afvoer van het dode dier. Huis-aan-huis In verband met de verspreiding van de Spinbaankalender wordt de Texelse Courant vandaag huis- aan-huis bezorgd. Jaap Vlaming is de opvolger van Rikus Kieft, die morgen na acht jaar afscheid neemt als raadslid voor GroenLinks. Met de 65-jarige Vlaming heeft zijn partij een door gewinterd politicus in huis, die al eerder (van 1990 tot 2002) in de raad zat en daarna acht jaar lang voorzitter van zijn partij was. De rentree van Vlaming komt als een verrassing, want hij had nooit eerder te kennen gegeven een nieuwe poli tieke loopbaan te ambiëren. Boven dien stond hij bij de laatste raadsver kiezingen niet al te hoog op de kandidatenlijst van GroenLinks. Vla ming was ook niet de eerste aan wie na het aangekondigde vertrek van Kieft bij GroenLinks werd gedacht. 'Maar mensen die hoger op de lijst stonden, hadden geen tijd of waren niet in de gelegenheid om in de raad te gaan. Ik heb er in mijn achter hoofd altijd rekening mee gehouden dat ze nog eens een beroep op me zouden kunnen doen. Toen het zover was, stond ik niet te popelen. Maar ik vind het te gemakkelijk om nee te zeggen. Veel Texelaars praten wel graag over de toekomst van het eiland, maar alleen aan de borrelta fel.' Vlaming is de politiek altijd blijven volgen. 'Ik krijg nog steeds de verga derstukken. In grote lijnen ben ik altijd op de hoogte gebleven. Al liet ik de stukken die me minder interes seerden wel eens liggen. Nu zal ik me ook op de details moeten rich ten.' Toch zal hij ook daar kritisch in zijn, kondigt hij aan. 'Er wordt door al die medewerkers op het gemeente huis zoveel papierwerk geprodu ceerd, als ik dat allemaal moet bij- Jaap Vlaming. houden, kom ik aan het ontwikkelen van een eigen visie niet meer toe. Ik moet dus selectief te werk gaan, dat kan niet anders.' Op de vraag of hij niet vreest als enig raadslid voor GroenLinks in dezelfde situatie te belanden als zijn voorgan ger, antwoordt Vlaming ontkennend. 'Rikus raakte wel eens gefrustreerd als hij lange tijd met een plan bezig was dat het niet haalde. Of als hij constateerde dat zijn plan na een tijdje bij iemand anders uit de koker kwam. Ik denk dat ik daar wat min der gevoelig voor ben. Het gaat er om dat de bevolking op de beste manier bediend wordt. Bij wie dat dan vandaan komt, vind ik van min der groot belang.' De nieuwe situatie geldt voorlopig voor twee jaar. Voorzitter Jacco Dros laat weten dat GroenLinks 'in gesprek is met een aantal leden en geïnteresseerden over het invullen van haar rol in de aanloop naar en na de gemeenteraadsverkiezingen van 2014'. Wie belangstelling heeft of wil meedoen in de steunfractie, kan contact met hem opnemen. KRO zoekt mooie verhalen De KRO is voor de nieuwe tiendelige tv-serie Eilanders op zoek naar men sen die een bewoner van de Wad deneilanden bezoeken en daarbij een mooi verhaal hebben te vertel len. Zij worden op de boot geïnter viewd door presentatrice Sofie van den Enk. Tijdens het gesprek komen vragen aan de orde als: welke band hebben zij met het eiland, wat zoe ken ze er of wat hebben ze er al gevonden? De makers hopen dat de geïnterviewden openhartig over hun leven, werk, tegenslagen, liefde en geluk willen vertellen. De KRO maakt zaterdag 22 decem ber opnamen op de boot naar Texel. Wie zijn of verhaal wil vertellen, kan Itexel FM w www.texelfm.nl contact opnemen met de redactie van het programma via e-mail eilanders@kro.nl of tel. 020-4939424. De eerste uitzending is dinsdag 8 januari op Nederland 1 en begint om 19.30 uur. TEXELSE'saCOURANT OaEfitETCEm <33 CEg om 16.00 uur begint de tot zon dagmiddag durende uitzending. Er wordt geld ingezameld voor de strijd tegen babysterfte door het Rode Kruis. Meer over het glazen huis elders in deze krant. AUTO B www.texelseautopagina.nl Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): SPINBAAN KALENDER 2013 huis aan huis MP: Voordeelland Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 1