'Burgemeester heeft gelijk: beste stuurlui staan aan wal' Voetbalquiz beleeft tweede editie Beach Challenge mountainbikers Zijm en Zaal winnen in Bethel TEXELSE 3 COURANT DINSDAG 18 DECEMBER 2012 'Onze burgemeester heeft in de media gezegd: de beste stuurlui staan aan wal. En ze heeft gelijk. Ik zie niet in hoe we het beter hadden kunnen doen. En ik denk ook niet dat andere organisaties de buitrug wél hadden kunnen redden.' Sidny van Zon, schipper van de KNRM-reddingboot Francine Kroe- sen, probeert niet al te verontwaar digd te klinken. Maar zijn ergernis over de kritiek van buitenstaanders is groot. 'Rederij Noordgat zou dat beest wel even wegtrekken. Maar hoe dan? Ze hebben in het verle den inderdaad een keer een potvis gered. Maar die lag op het strand, daar kon je met al je materieel goed bij. Dat was op de Razende Bol heel anders. Bovendien: zij waren er met één bootje en vier opvarenden. Wij met vijf boten en dik twintig man. Waarom zouden zij het dan beter doen?' Hij heeft heel wat bijzondere reac ties gehoord. 'Er moesten kraan schepen heen. Maar hoe moesten die daar komen? Er waren ook mensen die vonden dat je dat beest met een helikopter en een net eraan moest redden. Maar hoe moest dat net er dan onder? Ze realiseren zich ook niet dat een walvis er niet op gebouwd is om door de lucht te vervoeren. Hij is zo zwaar, dan breekt-ie in tweeën. We hebben onze uiterste best gedaan en daar mogen we best trots op zijn. Dat onze poging is mislukt, is heel jammer. Maar het is niet anders.' De kritiek komt extra hard aan omdat vrijwilligers van de KNRM veel tijd en energie in de actie heb ben gestoken. De actie begon donderdag aan het einde van de middag. 'Om een uur of drie werd Zorgen (2) Afgelopen vrijdag werd onze brief met betrekking tot onze zorgen over de Texelse Courant, als open brief in deze krant geplaatst. Helaas ontbrak daarbij de ondertekening met onze namen hoewel wij deze Wie verslaan Mike de Bruijn en Michiel Dekker, de winnaars van vorig jaar? Die vraag staat zater dag 22 december centraal op vakantiepark De Krim, waar de tweede editie van de No Ball Games Voetbalquiz wordt gespeeld. Voor jeugdige deelne mers is er een eigen quiz. Net als vorig jaar wordt de quiz georganiseerd en gepresenteerd door Hans-Jörgen Nicolaï, bekend van de voetbalboeken die hij samen met journalist Hugo Borst schreef, in samenwerking met het tijdschrift Voetbal International. Nicolaï is een Mountainbikers rijden zondag 23 december de Beach Challenge, een 30 kilometer lange strand- race die om 10.00 uur bij paal 9 van start gaat en daar ook weer eindigt. De vierde editie is weer een stukje langer dan de vorige Beach Chal lenges. Ditmaal gaan de bikers helemaal naar de Slufter, waar het Medewerkers van de KNRM waren lang ik voor het eerst gebeld door iemand die bij de buitrug stond: jullie moeten komen, proberen dat beest te redden. Vlak daarna kreeg ik nog een paar telefoontjes. Ik wist niet wat ik ermee moest, want hij was officieel al opgegeven door deskundigen. Wat konden wij daar nog doen? Na overleg met Eco- mare en de burgemeester besloten we er toch maar heen te varen. De afspraak was toen nog: we gaan niet trekken, in het belang van het beest zelf.' Eenmaal ter plaatse bleek de buit rug nog behoorlijk levendig. Dat constateerden ook twee biologen, die er op Het Sop heen waren gevaren. Na lang wikken en wegen wel hadden doorgegeven. Wij vra gen u daarom de namen van de ondertekenaars in de komende krant alsnog te publiceren. Daarbij willen we ook de vraag neerleggen aan de leden van de redactie of zij instemmen met het onder de brief van vrijdag geplaats te naschrift (ondertekend met Lan- geveld De Rooy). Ook leggen wij het voorstel voor vriend van voormalig voetbalprof en oud-Texelaar Sieme Zijm. Samen stonden ze aan de wieg van de eerste editie, die in Bar Sportief, de kantine van sporthal Ons Genoegen, werd gehouden en 38 deelnemende koppels trok. 'We hopen dat het er dit jaar nog meer worden. Ik gok toch wel op vijftig. Op De Krim hebben we in ieder geval alle ruimte', vertelt Zijm. De deelnemers krijgen uiteenlo pende vragen voorgelegd, al dan niet aan de hand van geluidsfrag menten en videobeelden van histo rische wedstrijden. Welke dat zijn, is uiteraard geheim. Maar in het keerpunt is. Het belooft een flinke opgave te worden, al is het kort na de start laagwater, zodat het strand relatief hard is. Kenners weten dat de wind een belangrijke rol kan spelen, maar ook 'dat rijden langs de branding een groot gevoel van vrijheid geeft', zoals de organise rende vereniging Wielersport Texel in een persbericht laat weten. Deelname staat open voor alle touw om de buitrug te redden. werd afgesproken toch nog een reddingspoging te wagen. 'Idee was dat de Beursplein 5 met z'n jet-motoren zand onder de bultrug weg zou blazen om een gat te maken en dat we 'm daar met een groot net in zouden trekken, zodat- ie weer water onder zich kreeg en hopelijk zou kunnen loskomen.' De actie begon kort nadat het don ker was geworden. Naast de al eerder gearriveerde reddingboten Francine Kroesen en Beursplein 5 werden de Joke Dijkstra uit Den Helder en de Koen Oberman uit Callantsoog ter assistentie opge roepen. Later nam ook De Zalm poolshoogte. Het tien bij drie meter grote net werd geleend van het van oud-Texelaar en chef-redactie Letter en Geest van Dagblad Trouw Lodewijk Dros om een onafhanke lijk persoon de redactionele werkwijze(plus statuut) te laten vol gen. In de optiek van Dros kan dat voor de redactie verfrissend en misschien ook onthullend werken, en voor ons, als critici, zou dan glashelder worden of we ons 'druk maken om niks, of om de verwor ding van de Texelse journalistieke verleden werden vragen gesteld als 'Welke Nederlander scoorde als laatste in een finale van de Cham pions League?' en 'Welke twaalf Nederlandse trainers hebben met hun club een Europa Cup gewon nen?' De quiz begint om 19.30 uur en duurt tot circa 22.30 uur. Jeugdige voetbalkenners, in de leeftijd van 10 tot 14 jaar, spelen een eigen quiz. Deze gaat om 16.00 uur van start. Deelname kost €15,- per koppel; de jeugd betaalt €2,-. Opgave via e-mail voetbalquiztexel@hotmail.com of bij Jan van Dee, tel. 06-51709638. enthousiaste mountainbikers vanaf 14 jaar. Voor de jeugd wordt een aangepast parcours uitgezet. De race telt ook mee voor de winter competitie van Wielersport Texel. Inschrijven kan vanaf 9.00 uur in het paviljoen. De briefing is om 9.45 uur. Na afloop trakteert hoofd sponsor Paal 9 alle deelnemers op snert. Voor jeugdrenners die niet van snert houden, is er eventueel ook patat. Deelname is gratis voor leden; anderen betalen €5,-. Het dragen van een valhelm is ver plicht. De Beach Challenge vindt een maand eerder plaats dan normaal. Daar is voor gekozen in verband met het getij en de marathontocht Super Sunday, die vorig jaar maar drie weken na de strandrace werd gehouden, waardoor veel potenti ële deelnemers van de Beach Challenge afzagen. Ditmaal wordt ene cross als een prima voorberei ding op de andere gezien. Super Sunday vindt plaats op zon dag 10 februari. Het aantal inschrij ving nadert met rasse schreden het maximum van 600. Voor meer informatie: www.wstexel.nl. (Foto René Pop) NIOZ. Een helikopter van de kust wacht lichtte de redders bij. 'We hadden tot een uur of negen, kwart over negen. Daarna zou het te laag water worden, hadden we bere kend.' De operatie bleek uiterst ingewik keld. Het water was zo ondiep, dat de schepen er nauwelijks bij kon den komen. Het grootste probleem was het net om de bultrug heen te krijgen, zonder dat één van de red ders een klap met de staart zou krijgen. 'Want die had je niet over leefd. Bovendien mocht het dier niet verstrikt raken in het net. Op een gegeven moment voelde-ie het toch rond z'n staart en begon- ie enorm om zich heen te slaan.' vrijheid'. Een alleszins te overwe gen voorstel, denken wij. De groep Nils Lelij: t.w. Ericka Voortman, Herman Ridderinkhof, Threes Anna, Agna Rudolph, Ben Witte, Joyce Pool-Makkus, Daan en Carry Welboren, Adriaan Krab bendam, Klarina Combé, Sietske Bakker, Koos van de Burgh, Marjan ten Holder. Naschrift: Van essentieel belang is de passa ge waarin is gesteld dat de redac tie te allen tijde de vrijheid heeft om de eigen keuzes te maken. Daar mee is gezegd dat de redactie haar werk kan doen vanuit een onafhan kelijke positie, eentje die de Texel se Courant waardig is. De redactie. Twee Mayapries teressen bezingen, met 21 december 2012 in zicht, hoe De Cocksdorp zich zal ontwikkelen na het vergaan van de wereld. Ouwe Sunderklaas in De Cocksdorp De uitslagen van Ouwe Sunder klaas in De Cocksdorp. Volwassenen: Enkelingen: 1 Melkkoe; 2. Kerkklok; 3. Honden controleur. Paren: 1. Bloemenstal; 2. Maya kalender; 3. De hotline. Groepen: 1Het circus; 2. De Maarten Boon 3. De bloemen- kraam. Wisselbeker: Het circus. Jeugd: Enkelingen: 1. Inez - De ijsbaan; 2. Britt - Prins op het witte paard. Paren: 1. Jeffrey en Kirsten - Boer Christiaan; 2. Ryan en Thi- methy - Mark en de ooievaar; 3. Shayna en Marit - Wat speel ik 12/12? Groepen: 1.Wesley, Mela- nie, Eva en Maike - Speld in de Hooiberg; 2. Lotte, Isa, Michiel en Vera - De meeuw en de oester; 3. Niek, Libhin en Marijn - De mini's van SVC. Wisselbeker: Jeffrey en Kirsten de Ridder Ook het slepen met het net viel tegen. 'We hebben het eerst met twee schepen geprobeerd en later met één. Maar het lukte niet. Door dat de walvis zo wild bewoog, begon het net te schuiven en raak ten we de grip kwijt.' Om hun werk te doen, moesten de redders soms tot hun borst door het water waden. 'We droegen natuurlijk waterdichte pakken. Maar als je je handen onder water hield, drong het via de manchetten naar binnen. Daardoor kregen we het erg koud. Er stond ook een flinke bries, ongeveer kracht zes. Om een uur of negen besloten we ermee te stoppen. Het was een kansloze actie. Sommigen van ons hadden toen heel hard een warme douche nodig.' De actie was niet alleen fysiek, maar ook emotioneel zwaar. 'Toen we erheen voeren, was het nog gewoon spannend. Zo van: er ligt een bultrug en die gaan we probe ren te redden. Maar als daar dan bezig bent, wordt het heel anders. Je zag hem kijken met dat oog. En je hoort hem geluiden maken. Dat gaat door merg en been. Het lijden van dat beest was vreselijk om te zien. Onze burgemeester zei heel terecht: ik ben nog nooit zo ver drietig geweest dat een beest het overleefd heeft. Zo is het: het was beter geweest als-ie meteen dood was geweest.' Daarmee zat het werk van de vrij willigers er nog niet op. In de dagen erna bleef de KNRM paraat. 'Een paar keer moesten er mensen naar de Razende Bol. De burge meester, dierenartsen, iemand van het ministerie. We hebben als een soort taxi gefungeerd.' Van Zon en collega Bram Fey kregen de uitno diging hun verhaal te komen doen in het tv-programma Pauw en Wit- Omdat haar vaste partner Corry van der Slikke-Eelman afwezig was, speelde klaverjasser Corry Zijm in Bethel samen met Jan Zaal. Het deerde Zijm niet, die in Zaal een sterke maat vond, waardoor het duo beslag legde op de eerste plaats. De klaverjasdrive in het in kerstsfe ren ingerichte buurthuis was bij zonder spannend. Na twee ronden stonden Zijm en Zaal al ruim aan kop, gevolgd door Kenna Terpstra en Nel van der Veen. Zij waren niet van plan de strijd op te geven en wisten tegen Carla en Joop Jonk een monsterscore te behalen van 2600 punten. Na drie ronden was de drive gespeeld en eindigden Corry Zijm en Jan Zaal met 5428 punten op de eerste plaats, op slechts vier punten gevolgd door Kenna Terpstra en Nel van der teman. Maar onderweg, ter hoogte van Purmerend, kwam het bericht dat het onderwerp in verband met de schietpartij in de Verenigde Sta ten was afgeblazen, waarna ze te elfder uren konden terugkeren. Terwijl de mannen van de KNRM zelf het gevoel hadden dat ze goed werk hadden gedaan, kwam op vrijdag de kritiek los. Niet alleen via Twitter, maar ook via de traditionele media. De redders zouden ama teurs zijn, niet goed berekend op hun taak. Nadat de burgemeester de Razende Bol en omgeving tot verboden gebied had verklaard, kwamen daar geruchten bij dat de KNRM medewerkers van rederij Noordgat, die Lenie 't Hart naar de Bol hadden gebracht, zou hebben tegengehouden. 'Wat een onzin. Dat hebben wij niet gedaan, maar de politie. Maar alles werd klakke loos overgenomen. En alles wat Lenie 't Hart zei, werd als zoete koek geslikt. Zelfs door de Tele graaf. Wij namen ons eerst voor niet te reageren, maar op een gegeven moment heeft de KNRM toch besloten een eigen persbe richt op te stellen om te vertellen hoe het werkelijk zat. Gelukkig namen de media dat direct over en daarna werd het wel wat rustiger. Rederij Noordgat hield zich in ieder geval gedeisd.' Terugkijkend vindt Van Zon het nog steeds nauwelijks moeilijk te begrij pen wat er precies is gebeurd. 'Als je ziet hoeveel mensen zich ermee hebben bemoeid en wat ze alle maal hebben geroepen en getwit- terd, dat is bizar. En dan nog een stille tocht. Kun je nagaan? Er is alleen maar een bultrug gestrand. Dat gebeurt nu eenmaal, dat is de natuur.' Joop Rommets Veen. Corry Zijm won daarmee een prachtige varkenshaas als eerste prijs, die zij direct aan de organisa tie beschikbaar stelde en meldde daarbij met trots: "de Gollards is niet voor niets het beste verzor gingshuis van Nederland". De organisatoren Louw Nijhuis en Aad Blom hadden trouwens een goede avond en eindigden met 4875 punten op de derde plaats. Jan Koolhof teamde met Rie Witte en moest toezien dat Witte door de thuiszorg op locatie aan haar oog werd verzorgd. Na een kort opont houd greep Witte de kaarten en speelde al haar spellen samen met Koolhof in vliegende vaart als eer ste uit. Zij scoorden met 4829 punten voldoende voor de vierde plaats. De volgende klaverjasdrive is op donderdaq 10 januari, aanvanq 19.45 uur. Voor verrukkelijke Poolse wijn. Wit-Rood-Rose en mousserend: Hoogen- bosch Wijnen tel. 0222 318270. Auto Service Centrum Maricoweg 3, tel. 315588. Kerstavond le en 2' Kerstdag 24-25-26 dec. 7-gangen dinerbuffet Reserveren: 318950 Rotisserie Oosterend Nieuw! Elke zondag 'Fly Tea' v.a. 11.00 uur. Zoet, hartig en gezellig. 16.50 p.p.; met kans op een gratis rondvlucht! Restaurant De Horizon (vliegveld). Graag res.: tel. 311313. Info: www. restaurantdehorizon- texel.nl. De Beach Challenge belooft een flinke opgave Familieberichten j Dolblij zijn wij met de geboorte van onze zoon en broertje. Jayden Jayden is geboren op 12-12-2012, is 54cm lang en weegt 3450 gram. Trotse ouders en grote zus: Niek, Mandy en Yentel Kooger Slotskolk 10 1794 BG Oosterend Ooievaar huren? Huu r onze ooievaar voor it tuin of de 3 D ooievaa r voorop het ra a €1,25 per dag bij Mediabu reau Langeveld de Rocy, Spinbaan 6, tel. 362600. Gebakken zeetong in de boter. Havenrestaurant Texel, met uitzicht op zee! Bel Jan. C. Stolk voor re servering, 319310. Heeft u schade of bent u op zoek naar een andere auto? Kijk dan eerst eens op www.texelseautopa- gina.nl

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 3