TEXELSE 5 COURANT Stranding buitrug van dag tot dag Woensdag Watertaxi Het Sop brengt 's mor gens een groep kitesurfers naar de Razende Bol, voor een fotoshoot. Zij zien de buitrug liggen, alarme ren de KNRM en varen terug naar de haven. Ecomare, Nioz en IMA- RES worden ook op de hoogte gebracht. Medewerkers van Ecomare, NIOZ en IMARES verzamelen korte tijd later waadpakken en verrekijkers. Een deel gaat met Het Sop naar de walvis, een ander deel scheept in op de Stern, het kleine en snelle onderzoeksvaartuig van het NIOZ. Ook de reddingboot Joke Dijkstra uit Den Helder zet koers naar de plaat. Walviskenner Kees Camp- huyzen, de walvisspecialist van het NIOZ, is ook ter plekke. Hij advi seert alle aanwezige schepen om afstand te houden en het hoogwa ter af te wachten. Ook de Joost Dourlein Kazerne, de Kustwacht en SOS Dolfijn zijn gealarmeerd. Zij zijn stand-by voor een grootschalige reddingsopera tie. 's Middags stijgt het zeewater met de opkomende vloed snel. De buit rug beweegt en probeert los te komen. Een helikopter van de kust wacht geeft alle bewegingen van de walvis door via de marifoon. 'Hij zwemt naar dieper water', klinkt het eerst, maar vrij snel daarna het teleurstellende 'Hij zit weer vast'. Dit keer ligt de walvis op de glooi ing van het strand van de zand plaat. Het opkomende water zet hem steeds hogerop. Later in de middag wordt een red dingsactie niet mogelijk geacht. De schepen keren terug voor nader overleg. Donderdag Bij de dageraad, vrij kort na hoog water, komen Ecomare-medewer- kers Pierre Bonnet en Salko de Wolf samen met walviskenner Adrie Vonk weer bij de buitrug aan. Het dier blijkt nog in leven, maar ligt nog steeds erg hoog op de zand plaat. Na uitvoerig overleg met deskundigen wordt besloten om een reddingsoperatie voor te berei den. Maar als een groepje bij de walvis gaat kijken lijkt de conditie van het dier toch slechter dan het er van afstand uit zag. Er volgt uitvoering overleg met wal visdeskundigen en de dierenarts van het Dolfinarium in Harderwijk. Alle deskundigen zijn het erover eens dat een reddingspoging geen zin meer heeft. Het zou wel extra stress betekenen voor een dier dat toch al in een doodstrijd is verwik keld. De acties ter voorbereiding van een redding van de buitrug worden opgegeven. De buitrug beleeft aan het eind van de donderdagmiddag een opmer kelijke opleving. Ecomare besluit daarom, in samenwerking met de KNRM, toch te proberen het dier vlot te krijgen en naar veilig dieper water te geleiden. Om 19.00 uur komt een groot scheepse reddingsoperatie op gang. De KNRM zet vier redding boten in. Ecomare-medewerkers begeleiden de actie vanuit dierkun dig en biologisch perspectief. De kustwacht verlicht de walvis met een helikopter. Er wordt zo veel mogelijk zand bij het dier wegge spoeld. Reddingswerkers brengen een net aan om het dier om hem op het hoogst van het hoogwater van de strandingsplek te kunnen trek ken. Daarbij staan mannen soms tot hun oksels in het ijskoude water. De zwaaiende walvisstaart en het risico van losspringende kabels Verlies voor Mareis U18 De jeugd U18 van De Mareis heeft het zwaar door het vertrek van Jorik Heijenk. Het team staat nog op de derde plaats, maar wel onder druk. Teams waarvan met Jorik nog werd gewonnen, wordt nu van verloren. Dat is zuur, maar wel logisch. Maar volgens coach Venneker was er meer te halen geweest in de wed strijd tegen Sea Devils uit Castri- maakt de operatie levensgevaarlijk. Maar het vlottrekken mislukt. Het net gaat stuk. Bovendien raakt de helikopter door zijn stroom heen. De actie wordt gestaakt. 's Avonds laat volgt overleg over een eventuele hervatting van de redding bij het volgende hoogwa ter. KNRM en Ecomare besluiten, samen met de gemeente Texel, dat verdere acties niet verantwoord zijn. De gemeente Texel sluit het gebied rond de walvis af om de rust rond het dier te garanderen. Vrijdag De buitrug blijkt 's morgens nog te leven. Een dierenarts van het Dolfi narium en SOS Dolfijn onderzoekt in opdracht van het ministerie van ELI (landbouw) de toestand van de buitrug op de Razende Bol. De dierenarts constateert dat het dier ondraaglijk aan het lijden is, waarna in overleg met het ministerie van ELI (landbouw) de vervolgstappen zijn bepaald. Hij geeft het dier een grote hoeveelheid slaapmiddel, met de bedoeling het te laten insla pen Op het moment dat de dieren arts de buitrug verlaat, is deze nog niet overleden. Zaterdag Een marien bioloog constateert 's morgens dat de buitrug niet overle den is. Het slaapmiddel dat het dier toegediend heeft gekregen is uit gewerkt en de buitrug verkeert in een vergelijkbare toestand als vrij dag. De toestand van het dier is nog steeds uitzichtloos. Het is onbekend of het pijn heeft. Op ver zoek van het ministerie van Econo mische Zaken wordt om een twee de euthanasiepoging verzocht aan de gespecialiseerde dierenartsen. Kitesurfer Stefan van den Berg ont dekt dat nabij de Razende Bol ook een potvis is aangespoeld. Het dier is dood. Hij meldt dit aan Rugert Oosterhuis, Adrie Vonk en René Pop, die met het Sop in de buurt zijn. De potvis van circa dertien meter is nog 'klokgaaf' en moet dus recent zijn overleden. Burgemeester Giskes neemt een kijkje bij de buitrug, in gezelschap van een vertegenwoordiger/des kundige van het ministerie van Economisch Zaken om de situatie in ogenschouw te nemen. Ze voert overleg over wat er met de nog levende buitrug moet gebeuren als het nieuws komt dat verderop een potvis is gestrand. De gemeente stelt een gebiedsver- bod in, zodat de buitrug in alle rust kan sterven. Dit wordt ingesteld nadat alle deskundigen die ter plekke zijn geweest hebben gead viseerd te stoppen met de red dingsactie van het dier. Dierenactiviste Lenie 't Hart begint een actie om de buitrug alsnog te laten verslepen. Ze is met mede werkers van de zeehondencrèche op weg naar de Razende Bol. De politie te water steekt daar een stokje voor. 't Hart spreekt schande van de manier waarop er met de buitrug wordt omgegaan. Ze noemt het onbegrijpelijk dat de zeehon dencrèche en de Terschellinger bergers niet om hulp zijn gevraagd. Rederij Noordgat van Terschelling, die zegt over expertise te beschik ken, wil de buitrug alsnog redden. Maar het mag niet van de autoritei ten, stelt eigenaar Arjen de Boer. In de Leeuwarder Courant zegt hij dat de KNRM hem heeft weggestuurd. De politie te water heeft proces verbaal opgemaakt tegen Noord gat, omdat de rederij het toegangs verbod overtrad. cum. De score liep van 10-8 na het eerste, via 28-24 naar 39-39 aan het eind van het derde kwart. Beide teams waren dus aan elkaar gewaagd. Maar in het laatste kwart leek De Mareis wel aan het eind te zijn. Afstandsschoten werden niet meer gemaakt, passes kwamen niet meer aan. De fut was eruit. Sea Devils spurtte in drie minuten van 39-39 naar 39-49, een niet meer goed te maken verschil. Hoe wel de meeste spelers een goed gevoel aan de wedstrijd overhiel den, gold dat niet voor de coach. Die zag een verloren wedstrijd die gewonnen had kunnen worden. De radicale milieuorganisatie Sea Sheperd roept via Twitter mensen op naar Den Helder te komen om de gestrande buitrug te steunen. 'Johannes heeft onze hulp nodig. Kom met velen naar Den Helder', luidt de tweet. 'De Terschellinger vrijwilligers hebben in de afgelopen jaren veel gestrande walwissen, dolfijnen en bruinvissen gered. Hun kennis hebben ze diverse malen in de praktijk kunnen brengen, onder andere bij de redding van twee minstens even grote potvissen', schrijft Sea Sheperd op zijn websi te. Ook Marianne Thieme van de Partij voor de Dieren mengt zich in de kwestie. Aanvankelijk steunt ze de opvatting dat het beter is het dier af te maken, maar later draait ze bij. 'Dierenbeschermmers willen laat ste reddingspoging, autoriteiten een nieuwe spuit'. Haar toch per rubberboot naar de Razende Bol wordt afgeblazen omdat het te slecht weer was. Vrijwilligers van de Koninklijke Nederlandse Reddingmaatschappij KNRM voelen zich 'diep geschokt en geschoffeerd' door de kritiek op hun pogingen om de buitrug op het eiland de Razende Bol te redden. De KNRM wijst erop dat het de politie te water was die iedereen de toegang heeft ontzegd tot de zand plaat, en dat de reddingmaatschap pij hier niets mee te maken heeft gehad. 's Middags om 16.00 uur start in het gemeentehuis een persconfe rentie van burgemeester Giskes. Ten overstaan van zes televisieca mera's vertelt ze hoe de situatie er voor staat. De persconferentie is rechtstreeks te volgen via televisie. Zondag Lenie 't Hart meldt 's morgens dat de buitrug dood is. Twee medewer kers van haar zeehondencrèche constateren op de Razende Bol dat het dier niet meer leeft. Zeezoogdier-bioloog Mardik Leo pold van het onderzoeksinstituut IMARES bezoekt samen met bur gemeester Giskes van Texel de buitrug. Leopold stelt ook vast dat de buitrug dood is. Buureton heeft ook glazen huis Bij de Buureton aan de Beatrix- laan in Den Burg staat tot en met vrijdag 21 december het Glazen Huis dat met Ouwe Sunderklaas door Den Burg reed. Alle bezoekers van de Buureton en andere belangstellenden kunnen hier de komende dagen geld done ren voor Texel FM en daarmee de strijd van het Rode Kruis tegen babysterfte ondersteunen. De actie is een initiatief van Texels Welzijn, de nieuwe organisatie die voort komt uit de fusie van de SWOT, Pharos en het maatschappelijk werk. De helft van de opbrengst van alle koffie en thee die komende week in De Buureton wordt geschonken gaat ook naar het goede doel. De totale opbrengst wordt aan het einde van de week ingeleverd bij het glazen huis op de Groeneplaats. Biljart niet samen met naklazen Ouwesunderklazen en naklazen verdragen zich niet goed met het edele biljartspel. Door een te hoog chocolademelkgehalte in het bloed worden bewegingen onvast en raken de scherpste ogen bot. Dat was donderdag te zien bij De Door stoot in De Cocksdorp, waar enke le deelnemers niet met wallen, maar met ballen onder de ogen speelden. De betrouwbare scoor- machine Homan produceerde 19 caramboles in 43 beurten. Luyt verloor alles, Huizing won alles. Zijm had de hoogste serie (van 8 caramboles). Dat moet verande ren. Uitslagen: Klok-M.Boon 1-1, Huizing-Luyt 4-0, Smit- Zijm 0-4, Weel-J.Boon 4-0, Van der Kooy- Homan 4-0, Zijm-Huizing 0-2, J.Boon-Luyt 4-0, M. Boon-Homan 2-0, Smit-Weel 4-0, Van der Kooy-Zijm 0-2. Goudsmid Matthijs de Groot uit de Waalderstraat in Den Burg ont wierp en smeedde een kerststalletje van zilver, compleet met herders, wijzen en alle denkbare symboliek. Precisiewerk op de vierkante mil limeter, waarin hij ook goud, diamant, robijnen en andere juwelen verwerkte. Het is te bezichtigen in zijn etalage. Volop sfeer tijdens de kerstmarkt zaterdag in Oosterend. De belang stelling was enorm, standhouders deden goede zaken. De opbrengst van de kramen komt ten goede aan het verenigingsleven. Kinderen van speelzaal De Kooterkeet in Oudeschild hebben vrijdag ochtend de kerstboom aan de Vlamklast tegenover Voordeelland versierd. De kinderen (en een aantal volwassen) tooiden de boom met een lange slinger met daaraan diverse vormen van platen hout die in allerlei mooie kleuren zijn geschilderd. Hoewel het koud was, hielpen de kinderen goed mee bij het ophangen van de slinger. Foto s/se wme> Sara en Dionne Keijser uit Den Burg, die 22 november 5 jaar zijn geworden, doneerden hun 35 cm lange haren aan de Stichting Haar- wensen. Deze stichting helpt (zieke) kinderen die door medicatie of bestraling hun haar zijn verloren aan haarwerk. De vlechten van de tweelingen werden afgeknipt door de kapsters van Kapsalon Corinne, die het haar ook weer in model brachten. Kapsalon Corinne draagt de Stichting Haarwensen een warm hart toe en zal er voor zorgen dat het haar daar terecht komt. Burgemeester Francine Giskes legt zaterdagmiddag voor een batterij camera's een persverklaring af over de aangespoelde buitrug en pot- DINSDAG 18 DECEMBER 2012 Bestemmingsplan De Koog Logiesverstrekkers uit De Koog, De ervaring leert dat velen niet op de hoogte zijn van de gevolgen van een nieuw bestemmingsplan. Daarom vraag ik Uw aandacht voor het volgende. Het ontwerp bestem mingsplan De Koog heeft zeer nadelige gevolgen voor de logies verstrekkers als U niet vóór 7 janu ari aanstaande een zienswijze indient. Zo staat in artikel 15.6: 'Wijzigings bevoegdheid: vermindering slaap plaatsen': 'het binnen een bestem- mingsvlak toegestane aantal recreatieve slaapplaatsen wordt verminderd zodat het overeen stemt met het daadwerkelijk gebruik.' Een voorbeeld: een logiesverstrekker heeft ooit bedrijf gekocht met dertig bedden en hiervoor een dienovereenkomstige prijs betaald. In verband met ern stige ziekte is bedrijfsvoering aan gepast en hij heeft nu vijftien bed den in gebruik. Als deze logiesverstrekker zijn bedrijf wil verkopen, heeft hij alle belang bij een verkoop met recht op dertig bedden. Als er geen compensatie regeling is, leidt deze wijzigingsbe voegdheid tot grote kapitaalvernie tiging en krijgt de gemeente aanzienlijke claims voor de kiezen. Vraag: Gaat de gemeente de logiesverstrekkers alsnog informe ren dat nog tot 7 januari zienswij zen kunnen worden ingediend? (het zou overigens redelijk zijn deze termijn te verlengen tot bijvoor beeld 1 februari). Ook wordt in het ontwerpbestem- mingsplan het aantal bedden voor logies en ontbijt gesteld op maxi maal zes bedden. Maar in het hui dige bestemmingsplan wordt hier over niets vermeld en gelden geen beperkingen. Met name in De Koog is er een fors aantal woningen waar logiesverstrekkers veel meer dan zes bedden aanbieden. Vraag 1Zijn de betreffende bewo ners/eigenaren met meer dan zes bedden voorafgaand aan de tot standkoming van dit ontwerpbe- stemmingsplan geïnventariseerd en vervolgens persoonlijk op de hoogte gesteld? Vraag 2. Heeft de gemeente er bij de keuze van het getal zes reke ning mee gehouden dat dit grote financiële gevolgen met zich mee kan brengen voor betrokkenen? Vraag 3. Gaat de gemeente deze burgers schadeloos stellen? Vraag 4. Gaat de gemeente nu per ommegaande de betreffende bewoners/eigenaren alsnog infor meren dat nog voor 7 januari ziens wijzen kunnen worden ingediend? (ook hier zou beter zijn de termijn te verlengen tot bijv. 1 februari). Walter Brommersma, De Koog. De Mareis U14 wint van Rebound De jeugd U14 van De Mareis werd aan het eind van de wed strijd tegen Rebound uit Scha- gen in de eigen sporthal gehul digd voor het behalen van de derde plaats in de eerste helft van de competitie. De Mareis ging flitsend van start en stond na vijf minuten al met 10-2 voor. Na een teamwissel, met de andere helft van het team in het veld, leek ook Rebound in het spel te komen. Maar De Mareis bleek gewoon beter en won het eerste kwart met 12-15. Begin tweede kwart, na weer een teamwissel, ging De Mareis 'erop en erover' en stond na vijf minuten op een voor sprong van 26-20, die bij rust was uitgelopen tot 30-24. Coach Venneker bleef wisselen om grip op het spel te krijgen. Uitein delijk werd met drie scores van Max Tuntelder en drie scores van Zino Tanod een gat van 18 punten geslagen. Met enig opletten kon het vierde kwart rustig worden uit gespeeld tot de eindstand van 68- 40.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5