AGENDA TEXELSE 9 COURANT Veel belangstelling voor zoetwaterproject Ouwe Sunderklaas Oudeschild Door een misverstand zijn de foto's men. Hierbij alsnog de door Ed van Ouwe Sunderklaas in Oude- Witte gemaakte foto's, schild vrijdag niet in de krant geko- DINSDAG 18 DECEMBER 2012 Een echt dorpsvoorstelling ging over hardloopmaten Fup Krijnen en Dirk Schagen die elkaar kwijt waren tijdens hun wekelijkse trimrondje wat voor enige commotie Actueel onderwerp: Adri 'Aaj' Vonk is er snel bij om de buitrug van de Razende Bol te halen. De botten willen hij en Ineke graag hebben, Jan van der Star kan filet maken van de rest. Een populair onderwerp bij de jeugd en volwassenen: t Bloembollenteler Hans Smit. Met een druk op de knop heeft gedeputeerde Joke Geldhof vrij dag het zoetwaterbassin op het bloembollenbedrijf van Hans en Alphine Smit officieel in gebruik gesteld. Er kan ruim 9000 kuub water in worden opgevangen, waarmee in het voorjaar de tul pen kunnen worden geïrrigeerd. Het betreft een proef van twee jaar die is te volgen via de web site van de provincie (www. noord-holland.nl/proefzoetwa- terberging). Het experiment dat op initiatief van de provincie en in samenwerking met het hoogheemraadschap, LTO en de waterwerkgroep wordt gehouden wordt met belangstel ling gevolgd. Verdroging en verzil- ting zijn een probleem dat in de toekomst groter zal worden, zo viel te beluisteren bij de presentatie vrijdag in de bollenschuur van Smit. Vertegenwoordigers van allerlei instanties die op uiteenlo pende manieren met zoet water te maken hebben, waren van de par tij. De proefopstelling is er op gericht dat het bollenbedrijf in de eigen waterbehoefte voorziet, alsof het een soort mini-waterschap is. Hier voor zijn en worden onder leiding van Ingenieursbureau Oranjewoud en regie van projectadviesbureau Arcacia, in samenwerking met Alterra, Deltaris (vh TNO), DLV Plant en de Vrije Universiteit allerlei metingen verricht en is een proef opstelling gebouwd. Het principe is dat neerslag die in herfst en win ter op het land valt via het draina gesysteem in het bassin wordt opgevangen. Omdat ter hoogte van de drainage zout kwelwater in de grond zit, is er een meetsy steem dat er voor zorgt dat alleen geschikt (zoet) water in het bassin wordt gepompt. Ongeschikt (zout) water uit de drains verdwijnt in de sloot. Ook water van de gebouwen wordt opgevangen. Het opgespaarde water wordt in het voorjaar via dezelfde drains terug gepompt in het land, wat er voor moet zorgen dat de bollen droge periodes overleven. Het is geen toeval dat tulpen worden gebruikt voor de proef. 'Tulpen zijn echte waterzuipers.' De opbrengst zal worden vergeleken met een veld dat niet wordt geïrrigeerd. Ook is er een proef met zogeheten druppelbevloeiing, waarbij het zoe te water via uitgerolde slangen bij de wortels wordt gesproeid. Een systeem waarmee het water naar verwachting nog effectiever wordt gebruikt. Er zijn in totaal vier proef velden en zestien proefvakken. Smit stelt zijn bedrijf met plezier beschikbaar voor de proef. Het voorjaar van 2011 was verschrik kelijk droog, waardoor hij zijn tul pen voortijdig zag verpieteren, gemiddeld eens in de tien jaar zorgt droogte voor een misoogst. Maar door de grilligheden van het klimaat kan dit vaker voorkomen. Droogte, maar ook kwel is funest. Het slootwater is volgens Smit in het voorjaar 25 procent zouter dan zeewater, dus totaal ongeschikt voor irrigatie. Bovendien zit zoute kwel vrij dicht aan de oppervlakte. Smit: 'Als dit zo doorgaat, kan ik wel ander werk zoeken. Er zal wat moeten gebeuren.' Geldhof zei dat misoogsten in het verleden voor lief werden genomen, maar dat dit anno 2012 bedrijfsmatig niet meer kan. 'Ook voor de bank.' Namens de gemeente sprak wet houder Edo Kooiman zijn waarde ring uit voor het experiment, dat in ongeveer een jaar tijd van idee in een werkende praktijkopstelling is omgezet. 'We zijn blij met zo'n innovatieve boer en met de steun van provincie en hoogheemraad schap. Dit zou wel eens het begin kunnen zijn van een systeem dat voor veel meer boeren op Texel interessant kan worden.' Kees Mantel van Hollands Noorderkwar tier: 'Dit project levert hopelijk de oplossing voor het probleem met zoet water op Texel.' Maar wellicht ook voor andere gebieden met soortgelijke problemen. In Noord- Holland lopen een paar soortgelijke proeven. Nadat het zeil een paar weken geleden in het bassin is aange bracht, staat er inmiddels een laag van een meter zoet water in. Met de huidige nattigheid zal het niveau verder stijgen. Gedeputeerde Joke Geldhof geeft het st >r het zoetwaterproject op het land van bollenteler Hans Smit. 6 @UITIadderTexel j l Kerstdiner: Revue Menu Kerstmis 2012 een nieuw programma met een nostalgisch tintje...Terug naartoen maar wei anno 2013 Zaterdag 22 en zondag 23 december, try-outs inclusief het 4 gangen kerstdiner €35,00 pp Di. 25 en wo. 26 december, €55,00 pp Zaterdag 29 december, €49,50 pp Dinsdag 1 januari Nieuwjaars Revue Menu! €49,50 Kindertheater Feestrestaurant Vnjdag 28 december en woensdag 2 januari. Ook in de kerstvakantie! Drie uurtheater, pret^ spanning en lekker eten. Entree €18,oo, all-in, reserveren gewenst. Van 17.00 tot 20.00 uur. - w wenst én biedt- u fijne feesidagent Het Bombardement ooilogsdrama over de |onge Vincent gevluchte Eva. HIJ Terwijl heftige als onmogelijke liefde. Dan gebombardeerd wordt en de Jonge geliefden Wreck it Ralph 3D NL Disney Animation Sludlos en de met een tmmy presenteren I Ralph, een hllailsch arcadegame llÉXÉfe Voor een veilig avondje uit! 0222-312000

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 9