uw club in de krant JO TEXELSE 11 COURANT 125 jaar Texelse Courant EILAND jjfCHUTTER/ ©/a TEXEL Traditioneel schieten Boogschieten een mannensport? Echt niet! Ontstaan van de Eilandschutters Serieus boogschieten: een uitdaging.... 60 cm. Boogschieten iets voor u? Weetje... In 1974 werd door een aantal enthousiaste handboogschut ters op Texel een vereniging op gericht ter bevordering van de handboogsport, met de naam: 'Eilandschutters'. Er werd toen wegens het ontbreken van eigen accommodatie op verschillen de locaties geschoten die daar niet allemaal even geschikt voor waren. Zo werd er begonnen met handboogschieten in de zaal van de 'Oranjeboom'. Daarna volg den onder andere de werkplaats van de Cebeco, het dorpshuis 't Skiltje, de schuur van hoeve 'Scholleboe', de Burgemeester De Koninghal en tot maart 2000 sportzaal 'de Ferrever'. Samen met de Schietsportv ereniging Texel werden plannen gemaakt voor de bouw van Schi etsportcentrum 'Odysseus'. Dit centrum moest plaats bieden aan beide verenigingen. Odysseus is gebouwd door de leden van de Handboogvereniging 'Eiland- schutters' en de 'Schietsportv ereniging Texel'. De bouw van Odysseus heeft ruim 2 jaar ged uurd en is uitsluitend met behulp van vrijwilligers van beide vereni gingen gebouwd. Doordat er relatief weinig budget was moest er een heleboel tijd ingestopt worden. Het devies was in die dagen materiaal is duur en arbeid kost niets. Dus werd b.v. de bet- onbewapening niet kant en klaar gekocht. Elke staaf betonijzer werd handmatig in de bewapen ing gevlochten. Kortom heel veel werk. Maar het schietsportcen trum staat er nu en is ons eigen gebouw. We hebben een hand boogzaal waar we 2 avonden en 1 dag in de week trainen. Sinds deze zomer beschikken we ook over een eigen buitenbaan aan de achterzijde van Odysseus zodat we in de zomermaanden ook buiten kunnen boogschieten. Op deze buitenbaan kan tot een afstand van 50 meter worden ge schoten. Weetje... Handboogschieten is één van de oudste Olympische sporten en één van de eerste zelfs waar vrouwen aan mee mochten doen. Rayoyji Bij boogschieten kiest ieder een uiteindelijk een discipline die bij hem of haar past. De ene schutter is helemaal in zijn sas met een hightech compound- boog, maar de andere schutter moet helemaal niets hebben van al dat technische gedoe en houdt het liever op een eenvoudige kale houten boog waarbij hij/zij alleen zichzelf de schuld kan geven als het doel wordt gemist. Deze laatste discipline zonder moderne hulpmiddelen, is het Traditioneel handboogschieten. Meestal wordt er dan geschoten met houten bogen en pijlen en daarom worden deze schutters ook wel de "houtschutters" gen oemd. Er wordt gericht zoals vroeger, instinctief of door over de pijl te richten. Een traditionele schutter maakt zelf een inschat ting van de afstand en het richt puntvoor het schieten van zijn pijlen, zonder gebruik te maken van een vizier. Dit is vergelijkbaar met het gooien van een steen waarbij je een inschatting maakt van gewicht en afstand voor het bereiken van je doel. Het traditioneel schieten is een discipline die tegenwoordig snel groeit. Ook bij de Eilandschutters is een enthousiaste groep hout- schutters die schieten met de Engelse longbow. Een aantal van hen doet ook mee aan wedstrij den "aan de overkant" met goede resultaten. Voor het traditioneel schieten zijn ook "eigen" wed strijden. Bij veel van deze wed strijden wordt het gewaardeerd als schutters in historische kle ding aan de wedstrijd mee doen en mag je alleen met een houten boog met houten pijlen mee doen. Bij sommige wedstrijden, bijvoorbeeld in het themapark Archeon, is dit zelfs een vereiste. Maar vaak zijn dit ook de leukste, hoewel dit natuurlijk iedereen zijn persoonlijke mening is. Bij het Archeon bijvoorbeeld be gint de wedstrijd steevast met een aantal prevelende monniken die blootsvoets uit het klooster komen waarna alle schutters (die meestal hun best hebben gedaan er enigszins middeleeuws uit te zien) achter deze monniken in optocht naar het schootsveld gaan. Vervolgens worden de blazoenen en als het tegenzit ook de schutters, met wijwater geze gend. Vervolgens mag iedereen zijn pijlen op het blazoen schi eten. Tussendoor wordt er onder ling gezellig gekletst en mogen de schutters ook herhaaldelijk aan bezoekers van het Archeon uitleggen hoe ze dat nu doen, dat boogschieten. Als afsluiting mag iedereen genieten van een middeleeuwse maaltijd waarna iedereen op 21e eeuwse wijze weer naar huis gaat, soms nog wel in middeleeuws kostuum. En een volgende wedstrijd staat de traditionele schutter weer in he dendaagse kleding op de baan naast een recurve- of een com- poundsch utter. Weetje... De snelheid van een pijl uit een recurveboog kan wel 200 kilo meter per uur bedragen. Een pijl uit een compoundboog kan een snelheid halen tot wel 300 kilometer per uur. Weetje... Bij de jeugd van de Eiland schutters lopen een aantal Nederlandse Kampioenen 3D rond! onthaal, de heren schutters war en blij dat er eens een dame in teresse toonde in hun sport en waren stuk voor stuk enthousias te leermeesters. Bij onze jeugdschutters zijn er 2 meiden al een aantal jaren lid met veel plezier. En een moeder is ook lid geworden. Bij de laat st gehouden introductiecursus was ook een vrouw die lid is ge worden. De vrouwen zijn dus in opkomst! Boogschieten is echt leuk, en helemaal niet alleen voor man nen. Het is ook helemaal niet zo zwaar als menigeen denkt. Een boog wordt namelijk aange meten aan je lichaamslengte en aan je trekkracht. Het is een concentratiesport, wat betekent dat je tijdens het schieten met niets anders bezig bent dan met boogschieten, o.a. je houding en alle andere punten waar je op moet letten voor een goed schot. Maar na een avondje schieten is je hoofd leeg en ontspannen. Dat geeft een goed gevoel! Dus dames, ook enthousiast ge worden? Kom vrijblijvend eens kijken! Boogschieten een damessport? Echt wel! Onze vereniging bestaat mo menteel uit 42 leden. Hiervan is het grootste deel mannen en jongens in de leeftijd van 12 tot 86 jaar. We hebben slechts 6 vrouwelijke leden... Van oudsher waren het de man nen of jagers die met pijl en boog op jacht gingen, of oorlog vo erden, maar tegenwoordig is het een Olympische sport. Boogschi eten heeft een stoer imago: een boog valt in de categorie wap ens en je hebt er wel kracht voor nodig. De meeste vrouwen of meiden zullen dus niet zo snel voor deze sport kiezen. Toch heb ik als vrouw drie jaar geleden wél voor deze sport ge kozen, geïnspireerd door mijn man, en het voelde gelijk hele maal goed. Het was een warm Bij de Eilandschutters is plaats voor een ieder: jong, oud, man, vrouw, mindervalide of aange paste sporters, het maakt niet uit. Bij de Eilandschutters hebben we naast recreatief boogschieten ook oog voor jong talent. Om daar in vulling aan te geven volgt de verenig ing het topsport traject van de Nederlandse Handboogbond: "Van vereniging tot Jong Oran- Om jong talent op te sporen, maar vooral omdat wedstrijden voor iedereen ook gewoon leuk zijn, organiseren de Eilandschut ters verschillende in- en outdoor wedstrijden per jaar. Indoor wed strijden worden geschoten op 18 en 25 meter. De belangrijkste indoorwedstrijden die jaarlijks georganiseerd worden zijn: de club competitie, Oestertoernooi, Portsmouth Ronde en natuurlijk de Regiokampioenschappen. Op het gebied van outdoor or ganiseren de Eilandschutters per jaar drie grote toernooien. In februari de in heel Noordwest Eu ropa bekende Winteranimal, een 3D wedstrijd in het bos waaraan jaarlijks meer dan 400 schutters deelnemen. In de afgelopen jaren waren naast deelnemers uit alle delen van Nederland ook deelne mers uit IJsland, Hongarije, En geland, Duitsland en België om er een paar te noemen. Jaarlijks organiseren wij in juni (tegenwoordig op onze eigen buitenbaan) de Texel Ronde, een tweedaagse wedstrijd. De eerste dag is een "short metric", een wedstrijd over 50 en 30 meter, en de volgende dag een Texelse wedstrijd op afstanden van 35 en 25 meter. Deze wedstrijd is echt bedoeld als recreatieve wedstri jd. Maar ook bij de recreatieve wedstrijden wordt voor elk punt gestreden. September staat in het teken van de Dubbele Arrow Head. Een veldronde met 24 doelen. Het kenmerk van de veldwedstrijd in tegenstelling tot bijvoorbeeld outdoor is het soort blazoen dat wordt gebruikt. Worden outdoor wedstrijden gehouden op glad gemaaide velden en bekende af standen, is dit bij veldstrijden niet zo. Doelen staan in ruw terrein en afstanden kunnen bekend en on bekend zijn, en om het gezellig te houden zijn voor de blazoenen ook nog vier verschillende maten. 0 cm. Tijdens onze trainingsavon den bent u van harte welkom om eens te komen kijken in Schietsportcentrum Odys seus aan de Emmalaan 65 in Den Burg (tegenover de WV). Onze trainingsavonden zijn: dinsdagavond van 20.00 tot 22.00 uur en vrijdagavond van 20.00 tot 22.00 uur. In het voorjaar houden wij op 3 maart 2013 een open dag waarbij u kennis kunt maken met boogschieten. Onder de skundige leiding mag u dan zelf proberen of het boogschieten misschien een leuke sport voor u is. Tweemaal per jaar organ iseren wij een introductiecursus waarbij u in 5 lessen de grond beginselen van het boogschi eten leert. In deze krant en op de website van de Eilandschut ters, www.eilandschutters.nl worden deze activiteiten aange kondigd. Wilt u op de hoogte worden gehouden van onze activiteiten of u aanmelden voor een introductiecursus boogschieten, dan kunt u hier voor ook een berichtje sturen naar onze secretaris op het e mailadres secretaris@eiland- schutters.nl. En lid worden? Dat kan altijd! Ook al heeft u nog geen eigen boog, want als lid van de Ei landschutters kun je voor een gering bedrag een boog huren. Bent u gewoon nieuwsgierig hoe het boogschieten gaat? Kom vrijblijvend eens kijken! Het lidmaatschap voor de Eilandschutters bedraagt per week minder dan €3,50 voor volwassenen en €1,75 voor de jeugd.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 11