'Niet van tafel laten vegen maar bal in de lucht houden' 'Vertrouw elkaar, anders beginnen de problemen' IP. TEXELSE 12 COURANT Burgemeester Giskes blikt terug op 2012 VRIJDAG 28 DECEMBER 2012 Een Texelse Olympisch kampioen, de grote brand bij de J'elleboog Komen er volgend jaar weer hek- een goede verbinding te benadruk- in Den Burg, groen licht voor een noodaanlanding in Den Helder en felle discussies rond de hekken rond Kogerstrand in De Koog. Alle maal zaken waarmee burgemeester Francine Giskes in 2012 te maken had. Een terugblik op het afgelopen jaar. Hoe kijkt u terug op een jaar van de Nationale Sport Week 2013 waarin het tij economisch nog aan Texel is toegewezen en Texel ken rondom camping Kogerstrand in De Koog? ken. Ik heb zelf onder meer met de ambtelijke top van Rijkswaterstaat niet bepaald meezit? Relatief gezien komt Texel er nog niet zo slecht vanaf. De werkeloos heidpercentages en aantal mensen met recht op een uitkering is relatief heel laag. Ik denk dat je mag consta teren dat het toerisme toch telkens werkgelegenheid met zich mee brengt, ook in de bouw, waardoor de economisch zware tijden relatief meevallen. Maar het zijn lastige tij den en het is akelig als je je werk niet kunt voortzetten en op een uitkering raakt aangewezen. Je wenst het niemand toe dat je werkloos wordt. Je mag hopen dat de crisis voor ons betekent dat mensen meer binnen lands op vakantie gaan en naar Texel komen. Maar dan moet het weer beter zijn. Afgelopen seizoen is dat niet geweldig geweest. Iets uit eigen stal. Voor de lokale media op Texel is 2012 een lastig jaar geweest waarbij mensen ont slagen zijn. Hoe kijkt u tegen der gelijke ontwikkelingen aan? Een Texelse Courant bestaat al 125 jaar en is, zoals gesteld bij de viering van het jubileum in september, een soort smeerolie van de samenleving. Ik denk dat het belangrijk is dat een lokaal medium goed kan opereren, daar is het democratisch functione ren van de samenleving mee gebaat. gaat meedoen aan Sail Den I der 2013. De discussies gingen echter vooral over het geld dat de gemeente in die evenementen Daar zijn we nog niet klaar mee. De gesproken en ben vorig jaar bijvoor eerste evaluatie van de hekken heeft beeld op een receptie van de konin- gemengde reacties opgeleverd. Het gin geweest waar ik met een aantal resultaat is lastig te duiden, omdat mensen spijkers met koppen heb het relatief slecht weer was en er kunnen slaan. Zulke zaken beginnen dus relatief weinig mensen op de vaak met sympathie voor Texel. Dat camping waren. Er zijn mensen in is echt onze kracht. De Koog die erg blij waren met de hekken en mensen die er nog steeds Elke keer de boodschappenlijst «*W>76: Burgemeester Francine Giskes huldigde zaterdag 18 augustus Dorian van Rijsselberghe na zijn Olympische overwinning. steekt. Hoe kijkt u daarop terug? Het is een kerntaak van de raad om volgende stap wordt, ons als burgemeester en wethou ders in de gaten te houden. Het zou dus erger zijn als de raad géén vra- se tegenzin. niet blij mee zijn. We bekijken wat de mee naar de overkant en kijken wie je tegenkomt? Vaak werkt het wel zo. Het Wadden- Kogerstrand werkte mee met fris- fonds is eveneens zo'n verhaal. Nu zijn de noordelijke provincies daar- Maar het zijn voor de lokale media gen zou stellen over de kosten. Maar Nou ja, gemengde berichten. V\fe voor verantwoordelijk en de mensen lastige tijden. Dat is landelijk en het zou gek zijn als dat op Texel geen gevolgen zou hebben. 2012 is het jaar waarin het hoog tepunt en dieptepunt in één week leken samen te komen. De ene is voor de gemeenteraad ook de kunst om de meerwaarde te zien van gaan verder in overleg. Terugkijkend hebben we ons best gedaan een sie over de omzetting van 128 hec tare natuurgrond in agrarische grond is op een haar na gevild. Daarbij moet geaccepteerd worden dat Zee burg een opvanggebied voor ganzen blijft. Dat is een beperking, maar daar is compensatie voor. Wat Waal enburg betreft, heb ik goede hoop dat we het in 2013 rond krijgen. Dat hangt samen met de uitkoop van de laatste boer. Dat gaat de goede kant op en ik hoop dat de raad uiteindelijk ook akkoord zal gaan. Het is gewel dig dat de provincie Waalenburg financieel heeft overgenomen, nadat het rijk zich had teruggetrokken, maar als je niet oppast is Noord-Hol land over een paar jaar onderdeel van een grote provincie en dan loopt het van je weg. Waalenburg is een project waar je vandaag de dag waarschijnlijk niet meer aan zou beginnen, maar als je het doet, moet je het ook goed afronden. Dan wordt het een aantrekkelijk gebied voor toeristen onder wie veel mensen die van vogels houden en daar is Waal enburg straks een prachtig gebied voor. Gaat De Staart er dan nog uit als weg? Geen idee, dat staat tot nu toe niet ter discussie. De Staart is een mooie verbinding van oost naar west en daar grossieren we toch al niet in op het eiland. En je moet ook in Waal enburg kunnen komen. Op politiek gebied heeft één van de vier coalitiepartijen zich bij de laatste begrotingsraad opstandig opgesteld binnen de coalitie. Hoe kijkt u daar tegenaan? Houden ze de deelname van Texel aan zulke vorm te vinden om de overlast evenementen. Neem bijvoorbeeld Sail Den Helder. De schepen liggen een hele dag voor de Rede van Texel. Daar kun je allerlei zaken aan dag had iedereen het over het vastknopen, zodat het interessant goud van Dorian van Rijsselberg- wordt voor Texel en om als bezoeker he en twee dagen later ging het naar Texel te komen. Ik heb goede hoop dat men achteraf denkt dat het geld goed besteed is. die het fonds besturen, kom je her het nog anderhalf jaar met elkaar en der tegen. De kunst is zaken vol tot de volgende verkiezingen? nog alleen maar over de brand bij de J'elleboog. Het was achteraf bekeken een ener verende zomer. Twee totaal verschil lende onderwerpen in een week, je verzint het niet. Dat Dorian goud won op de Olympische Spelen is natuurlijk ontzettend leuk. En dan komt meteen die brand daarover komen. De eerste dag van Sail moet heen en dan ben je daar continu je op Texel zijn, omdat in Den Helder mee bezig. Het is wel een goede nog niets van de schepen te zien is. Maar de meeste bezoekers zullen toch in Den Helder blijven? Daar zal het meeste gebeuren. Dat is de uitdaging voor Texel om vaak weinig met het toerisme te bezoekers naar het eiland te laten maken. acceptabeler te maken voor de bewoners van De Koog. Per saldo hebben we toch meer bewoners een dienst bewezen dan andersom. In die zin is de aanwezigheid van de hekken een positieve opbrengst geweest. Maar iedereen moet er wel onder de aandacht te brengen zon- In het college merk ik niets van dit een goed gevoel bij hebben. Een der te overvragen. Het moet niet zo soort spanningen, daar gaat het deel van de problemen in De Koog zijn dat anderen meteen wegduiken gewoon goed. Ik vind het overigens heeft overigens niets met hekken te als ze je zien komen. Het is telkens maken. Het zou al schelen als men- goed afwegen wat je doet en vraagt, sen zich niet 's nachts in woonwijken De ene keer heb je succes, de ande- zaak is. Dat moeten we koesteren, door taxi's laten ophalen. Dat heeft re keer is het wat minder. Er is geen dat is het echte politieke bedrijf. goed dat coalitie en oppositie i gemeenteraad geen uitgemaakte grote zaken die gelukt zijn. De vol- Op het gebied van de zandige ver- gende kunst is aan Texelse kant een loterij zonder niet. Maar als ik terug- Maar er moet wel vertrouwen zijn i kijk op 2012 ben ik tevreden over de elkaar, anders begin je problemen te illustratie van de afwisseling ii werk van een burgemeester. Dorian werd later ongewild onder werp in een openbare discussie van de raad of hij wel of geen ere- Als het goed is, komt één van de schepen in de haven Oudeschild te liggen. Daar kun je van alles aan vast knopen. Onze schippers van rond- Het is een mooie uitkomst na een vaartschepen kunnen leuke dingen lang proces van duwen en trekken. sterking van de PH-dijk en de noodaanlegsteiger in Den Helder daarvoor kijken we naar de NIOZ- zijn in 2012 vorderingen geboekt. Beiden kregen groen licht krijgen. Ik zie nu het nog niet somber ledereen lijkt op waarde te schat- noodaanlanding te realiseren en ten wat er gebeurt. Ik denk dat we het einde van de rit wel halen, maar je weet het natuurlijk nooit. organiseren om in Den Helder langs Je moet je bij zulke zaken niet van de boeren op het Hogeberggebied burger moest worden. Ligt daar de schepen te varen. Je zou bijvoor- tafel laten vegen, maar de bal in de te verwerven. Hoe staat het daar- Ander wapenfeit is de oprichting Een permanent onderwerp van van het Streekfonds om geld voor aandacht is de zelfstandigheid geen rol voor een burgemeester beeld een weekend Texel kunnen lucht houden. Het ging in die discus- mee? om achter de schermen aan boeken en vanaf Texel Sail Den Hel- sies heel vaak over geld en de vraag raadsleden te vragen de zaken der gaan kijken. Zo lang varen is het wie er zou betalen. Als we niet had anders te pakken om zo'n discus sie in het openbaar te voorko men? Die poging is gedaan, maar men moet wel willen luisteren. Ik heb de raadsleden niet aan een touwtje. Maar neem aan dat daar alles aan geprobeerd is. Het eerste geld is overgemaakt naar De Lieuw, maar het vinden van nieu- Dan de brand bij de J'elleboog. Dan sta je weer met twee voeten op de aarde. Het is gelukt die brand beheerst te houden. Maar er blijken dus wel losse eindjes te zijn, bijvoor beeld hoe je iedereen in de omge ving op tijd waarschuwt. Daar moe ten we betere systemen voor maken. Dat er rondom zo'n brandend pand op diverse plekken mensen wonen, is dat iets waar je op het moment zelf ook mee geconfron teerd wordt? Het is tamelijk ingewikkeld wie op zulke momenten voor welke zaken verantwoordelijk is. De les van deze brand is dat er snelle toegang moet zijn tot dergelijke informatie die de gemeente in de basisadministratie heeft. Tot nu toe is het niet gebruike lijk dat politie en brandweer meteen toegang hebben tot die informatie. Maar je zult iedere keer haken en ogen hebben. Het gaat nooit perfect en iedere calamiteit staat ook weer op zichzelf. In die zin is het belangrijk dat mensen er zelf goed voor zorgen dat ze hun zaken in orde hebben. Zorg er bijvoorbeeld voor dat je deurbel het doet of dat je een rook melder hebt die het doet. Dat soort basale dingen. Je bent verantwoor delijk voor jezelf, maar ook voor je buren. Waarschuw elkaar in dit soort situaties. 2012 is het jaar waarin de finale nou ook weer niet van de ene naar de andere kant. Als het Terschel- ling-Harlingen was, zou het een ander verhaal zijn. Zijn ideeën nog in te plannen in de organisatie? Alles kan nog ingevoegd worden. Met name in de omgeving van Oudeschild. Er is een stichting op Texel die dat verder vorm gaat geven. Ik zit zelf in het comité van aanbeve ling van Sail Den Helder en ik merk dat ik met de dag enthousiaster word. Ik zie het helemaal voor me hoe de schepen daar straks voor de Rede van Texel liggen, in combinatie met het Midzomerschansfestival dat tegelijkertijd op De Schans wordt gehouden. Heeft Texel er op de langere ter mijn ook wat aan? Ik merk dat het goed is dat er in de Kop van Noord-Holland wordt samengewerkt aan dergelijke pro jecten. We zorgen ervoor dat de regio op de kaart komt en daar moet Texel aan meedoen. Je wordt erop aangekeken als je wel de vruchten zou plukken, maar niet meedoet om dat mogelijk te maken. Als door zo'n evenement elders in de regio meer werkgelegenheid ontstaat, hebben mensen op het eiland daar ook baat bij. Als we jongere mensen in dit gebied willen vasthouden, moet er werk zijn en niet alleen in de recrea tie en het toerisme. Het grijpt alle- Vrijdag 12 maal in elkaar. den volgehouden, waren we allang weg geweest. Als je kijkt naar de noodaanleg steiger moet je stellen dat je hier toch een klein onderdeel in een groot spel bent. Maakt dat het lastig om je doel te bereiken? Voor ons is die noodaanlanding heel belangrijk, maar je trekt aan het lan delijk budget van Rijkswaterstaat en dan zijn we echt niet de enige die wat nodig hebben, ledereen erkent dat het mooi is als zo'n voorziening er komt, zolang er maar geen porte monnee hoeft te worden getrokken. De Veiligheidregio Noord-Holland Noord heeft ons gelukkig goed geholpen door ook het belang van we partijen die aan het streekfonds willen meedoen, is moeilijk. We heb ben er €1,5 miljoen van de provincie op staan, €2 miljoen van het Groen fonds en de gemeente gebruikt het fonds als bufferrekening om geld op te zetten, maar verder loopt het nog niet storm. Hopelijk gaat het fonds meer leven nu er voor het eerst geld is uitgekeerd. Het gaat om het in stand houden van cultuurland schap. Nu we toch bij het landschap zijn. Hoe staat het met de afronding van Waalenburg en Zeeburg? Ook projecten die in 2012 de nodige aandacht vroegen. Het zijn twee discussies. De discus- van Texel. Als je het nieuwe kabi net beluistert, zullen er toch zo'n 86.000 inwoners bij moeten komen om als Texel een zelfstandige gemeente te blijven? Dat verhaal van gemeenten met minstens 100.000 inwoners is geluk kig alweer afgezwakt. We merken dat het bij de provincie logisch wordt gevonden dat er in de Kop van Noord-Holland vier gemeenten zijn (Hollands Kroon, Schagen (groot), Den Helder en Texel, red). Zolang wij geen aanleiding geven kritisch beke ken te worden, zitten we goed. Maar het is onze permanente zorg en aan dacht om als gemeente een kwalita tief goed niveau te halen. Texel wordt daarvoor een regiege meente ofwel een kleinere organi satie die zaken uitbesteedt of meer met anderen samenwerkt. Daarvoor wordt het aantal mede werkers met een kwart vermin derd, hoe staat het met die opera tie? Dat laatste is een verkeerde samen vatting. We denken dat een regiege meente een kwart minder aan per soneel nodig zal hebben, maar het is geen doel op zich. Het doel is het als gemeente kwalitatief goed te blijven doen. En het is elke keer een vraag waar we uitbesteden of met wie we samenwerken. Bij voorkeur met anderen op Texel, maar we kijken ook naar Noord-Holland of naar de andere Waddeneilanden. Voor de milieudienst is net samen met de andere gemeenten in Noord-Holland Noord een regionale uitvoerings dienst opgezet en we zijn bezig de brandweer op Texel en Den Helder bestuurlijk te laten samenwerken om aan de gestelde eisen te voldoen. Momenteel zijn we ook aan het onderzoeken hoe we in het zogehe ten sociale domein met anderen kunnen samenwerken of zaken kun nen uitbesteden. Dat moet in de loop van 2013 verder duidelijk wor den. U levert al langere tijd strijd om het gebruik van alcohol en drugs op het eiland terug te dringen. U doet geregeld oproepen om aan gifte te doen bij de politie zodat zij kunnen ingrijpen, maar het lijkt er vooralsnog op dat er toch weinig gebeurt, bijvoorbeeld op het gebied van aangiften. Het verminderen van alcohol- en drugsgebruik begint door er meer over te praten en er anders naar te kijken. Niet alleen als gemeente, maar ook als samenleving. Zo heb ben we afgelopen jaar discussies over dit onderwerp gehad in de dorpenronde. Het is een lastig beheersbaar probleem waarvan we niet de illusie moeten hebben dat we het zomaar even uitroeien. Maar we moeten blijven ontmoedigen en het tegengaan. Laatst is er op de OSG een voorstelling over dit onderwerp geweest en dat heeft wel geholpen. Voor mij als burge meester is het lastig drugshandel op Texel bij de politie een groot project te laten worden. Drugshan del op Texel is toch iets anders dan drugshandel elders in Nederland. Maar we proberen het hier de kop in te drukken als er hinderlijk met drugs wordt omgegaan. Stukma ken noemt de politie dat. Vaak kun nen we daar niet veel over zeggen, want dan lukt het juist niet. Wat alcohol betreft, zullen vanaf 2013 niet alleen verstrekkers van alcohol worden aangesproken als een minderjarige met alcohol wordt betrapt, maar ook die minderjari gen zelf. We hopen dat het helpt. Wat ik fantastisch vind, is dat de horeca in Den Burg al besloten heeft jongeren onder de 16 jaar niet meer binnen te laten. Volgens de politie zie je hen nauwelijks meer op straat. De frisfeesten voor jon geren zijn best succesvol en dat zijn prima ontwikkelingen. Nou moet ik meegeven dat mijn genera tie niet bepaald een goed voor beeld heeft gegeven. We vinden het eigenlijk doodnormaal overal alcohol bij te gebruiken, maar we zitten hier, volwassenen en jonge ren, hoog in de boom met alcohol gebruik. Het is dus nodig om te laten zien dat het ook anders kan. Iets geheel anders, hoe staat het met de tweede ambulance waar in 2011 zoveel om te doen was? Het is heel stil op dat front en het gaat goed met de begroting van de ambulancedienst. Er was ook nog sprake van een financiële meeval ler. Maar het is niet gezegd dat het altijd zo blijft, dus ik blijf op mijn hoede voor de tweede ambulance. Het rijk is aan het bezuinigen en dat merkt iedereen. 2012 is voor Texel ook het jaar geweest van de netten. We heb ben Burgernet van de politie zien komen, het AED-netwerk is in oprichting en dan is er ook nog NL Alert bijgekomen. Het is bemoedigend om te zien dat voor Burgernet in een paar weken tijd zeshonderd mensen zich aan meldden, zodat het kon starten. Hopelijk gaat het met het AED-net- werk ook zo. Texel is een uitgebreid gebied, dus zelfredzaamheid is nodig. Bovendien zijn Texel en Alk maar de laatste twee gemeenten in Noord-Holland Noord waar het AED-netwerk van kracht moet wor den. Het zou niet overtuigend zijn als je hard roept om het behoud van de tweede ambulance en je zou dit niet op orde hebben. Maar er wordt hard aan gewerkt. Zoiets als NL Alert zou kunnen helpen bij een brand als de J'elleboog om omwonenden te waarschuwen. Iets geheel anders; u bent inmid dels meer dan een jaar 'burge meester' van een heel klein stuk je Vliehors dat Texels grondgebied is binnengewandeld. Hoe staat het met dat 'stukje Texel'? (Lachend) Geen idee. Als ik in de buurt ben, zal ik eens poolshoogte nemen. Jeroen van Hattum Buitrug Dit gesprek met de burgemees ter is begin december gehouden, vóórdat de buitrug aanspoelde. Gezien ieders beschikbare tijd en alle aandacht die al aan de buit rug is besteed, komt dat verder in dit gesprek niet aan de orde.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 12