adder De nieuwe werkelijkheid E— AGENDA Nostalgie troef op show klassieke motoren 'Als jij op de motorfiets zit, is het een pracht' Cine*m<3 u een -film tast isch 2013 TEXELSE /^COURANT Van glimmende staat tot oud roest, van toermotorfietsen tot racers en ijsspeedwaymachines en van Italiaans en Engels tot Japans Amerikaans. Het was allemaal te zien op de Classic Race en Bikeshow zondag in de Koninghal, waar 120 klassieke motorfietsen waren te aan schouwen. De show trok van begin tot eind grote belangstel ling. Voor liefhebbers van klassieke motoren een ware snoepwinkel. Want waar vind je een Eysink uit 1940, een Silk uit 1976, de groene Harley Liberator, maar ook een blauwe Moto Guzzi transporter, met een laadbak vol met brand hout. Aan de oproep van de orga nisatie aan liefhebbers van het oude staal om zolders, schuren en boetjes uit te kammen en met het oude spul naar de Koninghal te komen was massaal gehoor gege ven. Aan de ene kant van de zaal de glimmende machines van de gebroeders Smit, in het midden rijdend materieel en aan de rech terkant machines waarop de tand des tijds duidelijk zichtbaar was. Zo had Cor Zijm uit de Westen een stuk of tien motoren uit zijn opmer kelijke collectie beschikbaar gesteld. Met het stof er nog op, zo uit de schuur vandaan. Liefheb bers stonden er bij te watertanden en een Guzzi uit zijn verzameling had hij meerdere keren kunnen verkopen. Maar de eigenaar wil er niet van weten, alles gaat weer terug naar de schuur waar ze van daan komen. Het podium was gereserveerd voor het allerhoogste, de klassie ke motorracers. Daar stond een Norton, een Velocette, een Excel sior en andere machines waarmee in een ver verleden de racebaan onveilig werd gemaakt. Legenda rische machines met al even legendarische bestuurders. Ook die klassiekers waren in volle glo rie te aanschouwen, zoals de 85- jarige raceveteraan Cas Swart, die in 1959 en 1960 Nederlands kam pioen werd in de 125 cc-klasse. Voor de microfoon van Gerard 'Nubo' Numeijer vertelde hoe hij als 'campionissimo' werd gescout door de Italiaanse Benelli-fabriek en in de TT van 1961 voor Benelli fabrieksrijder werd op een machi ne van 250 cc. Niet elke Italiaan was gelukkig met deze voorkeurs behandeling. Swart vertelde hoe voor de start van de Grand Prix in België de broer van zijn Italiaanse 'concurrent' de gaskabel voor driekwart doorknipte. Hij vertelde ook hoe hij een andere keer crash te en daarbij 'over de bomen heen vloog'. Maar de coureur had het allemaal overleefd en kon nog smakelijk vertellen over zijn avon turen. Dat deed ook Texelaar Kees Dijkema, de goedlachse coureur die zich een jaar of tien geleden met overgave in wereld van de klassieke racerij heeft gestort. Zo won hij op zijn Velocette van 350 cc uit 1938 vorig jaar de Histori sche Motor GP in Eext, zoals hij ook bij menig andere race op het podium belandde. 'Kees, als jij op je motorfiets zit, dan is het een pracht', prees Numeijer deze opmerkelijke liefhebber, die zijn oog inmiddels heeft laten vallen op een klassiek Excelsior machi ne. De interviews met Leen Rehorst, ook tachtig-plus, en andere klassiekers uit de racerij waren een fraai intermezzo tijdens de show waarbij menig liefhebber wegdroomde bij de oude machi nes. Menigeen had ooit een motor fiets gehad, maar deze na zijn 'wilde periode' een jaar of dertig, veertig geleden van de hand gedaan. Een enkeling, zoals Maarten Hoogenbosch wist zijn oude Laverda weer te bemachtigen, maar de meeste lieten het maar zo. Echter bij het zien van zo'n oude machine speelden gevoe lens van nostalgie weer op. Ande ren vertelden wel zo'n een oude motorfiets te bezitten en, soms al tientallen jaren, met plannen rond te lopen om de machine eens te restaureren. Maar het wil er maar niet van komen. Veel belangstel ling was er voor de airbrushshow van Rob Smidt en er werd volop gehandeld in onderdelen, zoals de bougiedoppen zonder weerstand die er van eigenaar verwisselden. De opbrengst ging in zijn geheel naar het KWF Kankerfonds. Gerard Timmerman COLUMN Terugkijkend op het nieuwsjaar 2012 springen drie gebeurtenissen er uit: Olympisch goud voor Dori an, de brand van de J'elleboog en de aangespoelde buitrug. Eerst het goede nieuws: met zijn feno menale prestatie op de Olympi sche Spelen zette Dorian de kroon op zijn zorgvuldig opgebouwde surfcarrière. Dorian vervulde heel Texel van trots, zeker toen met zijn verschijning op televisie zijn gelief de eiland in beeld kwam. Betere promotie kun je niet hebben. Fan tastisch was ook het nieuws dat windsurfen over vier jaar weer op de Olympische kalender prijkt en de media Dorian zullen blijven vol gen. Nieuws gaat vaak gepaard met emotie, zo ook de brand van de J'elleboog. Met deze disco ging voor veel Texelaars een stuk jeugd sentiment in rook op. Maar er was ook het gevoel: het had allemaal veel erger kunnen zijn. Natuurlijk hadden zaken beter gekund, maar dat is achteraf, en dan is het mak kelijk redeneren. Immers: van ach teren kijkje... Of het achteraf met de gestrande buitrug beter had gekund, waag ik te betwijfelen. Te redden was 'Johanna' immers toch niet. Maar breed uitgemeten in de media groeide deze machte loze kolos uit tot nationaal knuf feldier en werden redders en biolo gen met pek en veren overgoten. In 2012 werd Texel als nooit tevo ren geconfronteerd met de macht van de media. Mediacratie is niet langer een Haags begrip, weten we nu: als dat rondreizende medi acircus hier neerstrijkt, zet je dan maar schrap. Die les leerden we al in januari. Weet u het nog, de zee- hondenrel? Overstelpt door huilers luidde Ecomare de noodklok. De opvang zat dermate vol dat het centrum voorzichtig opperde dat het nuttig zou zijn te kijken of het opvangen van huilers met de hui dige populatie in de toekomst nog wel zinvol is. De noodkreet van Ecomare werd niet door iedereen goed uitgelegd. Pieterburen meld de dat we hier overwogen met de opvang van zieke dieren te stop pen en boegbeeld Leny 't Hart beweerde zelfs dat Ecomare zee honden 'drie dagen wil laten liggen om dood te gaan'. Het werd gretig overgenomen door het hongerige journaille. Met de snelheid van het licht was een landelijke hype gebo ren, genuanceerde boodschappen van Ecomare, Imares en anderen bleven onderbelicht. De eenzijdige berichtgeving was koren op de molen van twitteraars, die hun gal spuwden. De zeehondenrel bleek peanuts in vergelijking met de commotie rond de buitrug. Het landelijke journaille die van Moerdijkbrand naar Pro ject X in Haren en de Vaatstra Moord hopt, ontdekte in de ster vende buitrug een eersteklas tra nentrekker. Persoonlijk had ik die overkantse medialieden het liefst bij kop en kont gepakt en van het eiland gekieperd. Blijf met je poten van ons Texelse nieuws af! Maar zo werkt het niet. Die snelle jon gens hebben zo hun eigen werk wijze. Voor criticasters, hoe onge fundeerd ook, gaan ze door het stof, hun geluid is koren op de molen van de aanzwellende publie ke verontwaardiging over de lij dende twintigtonner. Ook ditmaal kregen genuanceerde geluiden slecht mondjesmaat de ruimte en werden onze 'helden' op Twitter tot gehakt vermalen. Hoe diep de haat bij bepaalde lieden zit viel te merken na de Motie van Goedkeu ring, toen zelfs de raad op twitter onder uit de zak kreeg. Sociale media die in staat stellen iedereen met iedereen te verbinden, blijken ook een uitlaatklep voor opge kropte frustraties, verwensingen en zelfs doodsbedreigingen. Het is de nieuwe werkelijkheid. Moeten we ons daar druk over maken? Wat ik wel weet is dat nu de media hun aandacht weer op andere incidenten richten, de rust hier is weergekeerd. Het zou met niet verbazen als ons saamhorig heidsgevoel - wij Texelaars tegen de grote boze buitenwereld - er sterker uit is gekomen. Wij samen, dat is ook de kracht van de BV Texel. Texels nieuws is nu weer voorbe houden aan de eilandjournalistiek. Wel zo overzichtelijk. We gaan door met waar we ons op 15 sep tember 2012 al 125 jaar mee bezighielden. Het schrijven van de krant. Voor u en ons de gewoonste zaak van de wereld, maar door de gemeenteraad toch beloond met een erepenning. Een geste zonder dat er ook maar één negatieve tweet over naar buiten werd gebracht. Zelfs het maken van zo'n oude eilandkrant is aan verandering onderhevig. Waar vroeger de tam tam zijn werk deed, worden eiland nieuwtjes nu bijkans voordat ze een feit zijn via Facebook en Twit ter rondgepompt. Kort, snel en met veel beeld, luidt het credo van moderne krantenmakers, anders slagen lezers er kennelijk niet in de aandacht er bij te houden. Is dat echt zo, zijn wij echt zo gehaast, zo onrustig als het rondreizende mediacircus? De waarheid zal wel ergens in het midden liggen. Niet te veel van het ene en niet te veel van het andere. Zo is het ook met de Texelse Cou rant, sinds mensenheugenis een bonte verzameling van nieuws, verslagen, interviews, aankondi gingen, commentaren, achter grond, familieberichten, adverten ties en wat al niet meer. Ook met echte journalistiek, bedreven door verslaggevers die in alle vrijheid hun werk kunnen doen. Onafhan kelijkheid en objectiviteit zijn, zeker op een eiland als dit waar iedereen bijkans iedereen kent en of met elkaar te maken heeft, lastige begrippen. We proberen slechts te midden van de vele belangen op het eiland ons werk zo goed moge lijk te doen. U als lezer bent onze scherprechter, ik reken er op dat u ons scherp houdt. Je hebt journalisten en journalis ten. Maar eentje kan er J ournalist van het Jaar zijn. Onlangs prees Gerbrand Gaaff in Wat ik zeggen wou het interview met de KNRM- redder Sidny van Zon door Joop Rommets. Ik sluit me geheel bij zijn woorden aan. Voor mij is Joop de meester van het interview. Van zijn hand verschenen dit jaar en in de decennia daarvoor juweeltjes van vraaggesprekken met uiteen lopende Texelaars. Als geen ander is deze stilist in staat de geïnter viewde tot zijn of haar recht te laten komen. Ook in deze laatste krant van 2012 kunt u daar enkele voorbeelden van lezen. Voor mij is Joop de Journalist van het Jaar, maar hij verdient ook de oeuvre- prijs. De Texelse Courant zonder Joop is een nieuwe werkelijkheid die ik mij nog niet kan voorstellen. Ik wens iedereen een voorspoedig en gezond 2013! Gerard Timmerman ZDH voetbalt op 1 januari ZDH viert het begin van het nieuwe jaar traditiegetrouw met een voet balwedstrijd tussen het eerste elf tal en een verzameling 'oude ster ren'. Dit treffen vindt plaats op het eigen terrein aan de Witteweg in Den Hoorn en begint om 14.00 uur. Na afloop is er nieuwjaarsreceptie in kantine De Spil. VRIJDAG 28 DECEMBER 2012 Cinema Texel prolongeert films Alle films die afgelopen week bij Cinema Texel draaiden, zijn komende week nogmaals te zien. Eén van de grote publiekstrekkers is Het Bombardement een roman tisch oorlogsdrama, waarin Jan Smit en Roos van Erkel de hoofdrol spe len. Smit speelt de rol van de jonge bakkersknecht Vincent, die in Rot terdam is om geld te verdienen voor de oversteek naar Amerika. Als de uit Duitsland gevluchte Eva is Van Erkel in de havenstad om te trou wen met de Nederlandse zakenman Dirk (Pieter van der Sman). Terwijl de oorlog uitbreekt, ontvlamt tussen Vincent en Eva een even heftige als onmogelijke liefde. Dan breekt 14 mei 1940 aan, de dag dat Rotter dam wordt gebombardeerd en de jonge geliefden elkaar uit het oog verliezen. The Hobbit: An Unexpected Jour ney van Academy Award-winnaar Peter Jackson is gebaseerd op het bekende meesterwerk van Tolkien. Film Het verhaal speelt zich af in Mid- denaarde en gaat over een epische expeditie van titelpersonage Bilbo Balins en een groep dwergen naar het verloren dwergenrijk Erebor, dat veroverd is door de afschrikwek kende draak Smaug. De tocht voert hen naar de wildernis en verraderlij ke gebieden vol aardmannen en orks, dodelijke wargen en tove naars. De Groeten van Mike! van de makers van Kruimeltje en Pietje Bell, is een typische kerstfilm voor het hele gezin. Hoofdpersoon is een jongetje dat al maanden in het zie kenhuis ligt en dolgraag naar huis wil. Als hij eindelijk beter is, komt zijn moeder hem niet ophalen. Daar op moet hij naar een pleeggezin. Zeer tegen zijn eigen zin. Hij weet ook wel dat zijn moeder soms wat teveel drinkt, maar hij kan toch ook voor zichzelf zorgen? Revue Menu Za. 29 december, «49,50 pp. -een nieuw programma meteen nostalgisch tintje... Maar wel anno 2013! 337 Di.ijanuarienZa. 5 januari, €49,50 Kindertheater Feestrestaurant fc Vrjdag 28 december en woensdag 2 januari. 9))) Drie uur theater, pret, spanning en lekker eten. Entree f 18,00, oü-in, re gewenst. Van ij.00 tot 20.00 wr. Donderdag 3 januari 2013 Cabaret Rijp Groen met "Doorpakken" De tijd van navelstaren is voorbij: de drie dames van Rijp 81 Groen pakken door! I Aanvang 20.30, entree: f16,00 (dinervooruf mogelgk reserveren gewenstL Voor een veilig avondje uit! 0222-3120001

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 15