TEXELSE 9 COURANT Gebroeders Smit kieskeurige restaurateurs 'Uitdaging om zeldzaam exemplaar op te sporen' Winnaars eindjaarsloterij Winkelhart van Texel DONDERDAG 3 JANUARI 2013 Hans (links) en Alfons Smit van SmitBros. bi] een Kawasaki Triple 500 in hun stand op de Classic Race en Bikeshow. 'Deze motorfiets doodde meer jongens dan de Vietnamoorlog.' Dat zei een Amerikaan ooit over de driecilinder Kawasaki-motor- fiets waarmee Texelaar en motor liefhebber Hans Smit door Ame rika toerde. De Japanse machine was door zijn snelheid en prijs in de jaren zeventig enorm populair onder jongeren, maar de stabili teit liet te wensen over en menig berijder reed zich ermee te plet ter. De volledig gerestaureerde Kawasaki Triple 500 was één van de machines die zondag stond te pronken in de stand van Hans en Alfons Smit van SmitBros., het bedrijf aan de Marsweg dat zich richt op de handel en restauratie van klassieke motorfietsen, voor namelijk vanaf 1965. In het ouderlijke bloembollenbedrijf groeiden ze op met techniek en werd het sleutelen met de paplepel ingegoten. Begonnen met brom fietsen stapten ze al snel over op de autocross en het verzamelen en restaureren van oude stationaire motoren en ouwe trekkers. Ze groeiden uit tot fanatieke liefheb bers van motoren en techniek. De interesse voor motorfietsen zat er al op zeer jonge leeftijd in. Ze kochten regelmatig oude exempla ren om op te knappen. Rond 1985 begonnen ze met het verzamelen van motorfietsen waarbij in de begintijd de nadruk lag op de zoge heten superbikes van de jaren '70, waarbij de techniek leidend was. De aankopen varieerden van één tot en met zes cilinders, uiteenlo pend van twee- en viertakt in V-, lijn-, wankel-, turbo-, dieselmoto ren en wat al niet meer. Voor de opbouw van hun omvangrijke col lectie reisden ze in de jaren negen tig naar de Verenigde Staten. Ze toerden door de Rocky Mountains en uiteraard over de befaamde Route 66, totaal zo'n 20.000 kilo meter, vanzelfsprekend op een klassieker. Uit die tijd stamt de anekdote van Hans, die zijn Kawasaki 'in het hol van de leeuw' eens stalde in de nabijheid van een groep ruig uitziende Harley-rijders. Een gedurfd staaltje om je Japan ner bij die Yanks neer te zetten. Toen een brede Amerikaan op zijn Kawasaki af kwam lopen, wist Hans niet wat hij moet verwachten. De confrontatie verliep anders dan gedacht: 'Those bikes killed more people than de Vietnamese war', doelde de breed lachende man op de dodelijke reputatie van de motor die bekend stond als de 'Widow- maker' en waarvan de Amerikaan se jeugd er heel wat in de prak heeft gereden. Op zo een had hij in zijn jeugd zelf ook nog gereden. De gebroeders Smit hebben er heel wat in hun collectie en sleute len er graag aan. De passie voor het merk Kawasaki ontstond al in hun jeugd, toen hun striphelden er avonturen op beleefden en het opnamen tegen coureurs op Hon da, met wie het in de strip zelden goed af liep. Jeugdsentiment dat inmiddels is uitgegroeid tot een bloeiende handel in klassieke motoren, waarbij ze zich laten lei den door hun eigen voorkeuren. Alfons: 'We zijn vooral geïnteres seerd in motoren die we vroeger zelf niet konden kopen.' Hans: 'Het is ook leuk om te verzamelen wat een ander niet heeft.' Op hun web site staat te lezen: 'Het mooie van het verzamelen van klassiekers is de uitdaging om een zeldzaam exemplaar op te sporen en eventu eel te restaureren. Waarbij het de kunst is om in alle uithoeken van de wereld onderdelen te vinden. Het is iedere keer weer een feest als de soms terminale patiënt weer als nieuw staat te glimmen. En ver volgens het rijden op deze machi nes, omdat iedere technische con figuratie zijn eigen(wijze karakter en charme heeft.' Hun zoektochten brachten hen op de meest bijzonde plaatsen, waar ze een grote diver siteit aan mensen ontmoetten: 'Vaak net zo gek zijn als jezelf, het zelfde geldt voor deelname aan clubevenementen wat altijd weer met liefhebbers onder elkaar een bijzonder plezierig genoegen is.' Ze restaureerden voor een klant onder meer een Benelli 750, waar mee de betreffende eigenaar nog geregeld naar Italië rijdt om er deel te nemen aan klassieke motorrit ten. Bijzonder exemplaar is ook de Silk, een prachtige tweecilinder uit 1976, van Engelse makelij waarvan er maar 150 zijn gemaakt, waarvan dit één van de weinige overgeble ven exemplaren is. Het restauratiewerk van SmitBros. geniet landelijke bekendheid. Alfons: 'Het wereldje van klassieke motoren is klein, iedereen kent ons wel. Onze klanten zitten vooral aan de overkant.' Voor een 'gewone' motorfiets halen ze hun neus niet op, maar het specialistische en tijdrovende werk dat ze in hun werkplaats verrichten maakt dat het opknappen van gangbare machines in de praktijk niet in ver houding staat tot de waarde. 'We hebben op zolder een hele voor raad motorfietsen en als we tijd over hebben, dan halen we er een tje naar beneden en restaureren die.' Die werkwijze maakt dat ze inmiddels over een flinke collectie klassiekers beschikken, die te zien is op hun website (www.SmitBros. nl). Gerard Timmerman Alexanderparkiet Deze Alexanderparkiet deed de tuin van de familie Reuvers in De Cocksdorp aan. 'Een exotische liefhebber van Texel', meldt foto graaf Margaret Reuvers. Met de uitreiking van drie weeken den Efteling is op oudejaarsdag een einde gekomen aan de einde- jaarsloterij van ondernemersver eniging Den Burg - Winkelhart van Texel. Bestuursleden Rob Zwet sloot en Bouke Weber deelden de hoofdprijzen onder het genot van champagne en oliebollen uit aan Magda Brommersma (foto links) uit De Koog, Astrid Landman-Nauta (foto rechts) en Kees Zegel uit Den Burg, die maandag niet op het eiland was. Ze kunnen met kinde ren en of kleinkinderen een lang weekend geheel verzorgd naar de Efteling. In totaal werden bij de laatste trekking twintig winnaars getrokken. Hun namen staan op de website. De vereniging kijkt met tevredenheid terug op de stem- pelactie waarvoor ondernemers bij elkaar 70 prijzen beschikbaar stel den met een gemiddelde waarde van €100,-. Er was veel respons, de bussen met stempelkaarten puilden uit. De eerstvolgende ondernemersactie is er eentje waarbij de winkeliers uit Den Burg komend voorjaar een samenwer king aan gaan met de VW, waarbij de slogan 'Ik vier mijn vakantie op Texel omdat...' moet worden afge maakt. (Multatuli) Verwachte tijden van hoogwater LANGEVELD Denkertje Medische zorg Hulpverlenii Kerkdiensten hoog water I Radio Texel J Oud papier

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 9