'Tijdens opnames ben ik mezelf gebleven' 2 EERST Grotere schelpdieren overleven Texel derde in ranglijst 3FM Huis gebouwd met gift Bonne Waddengemeente eert organiste Middagen over Alzheimer TEXELSE COURANT DINSDAG 8 JANUARI 2013 CHRISTIAAN IS 'SPELD IN DE HOOIBERG' Interviews in vrouwenbladen en TV-gidsen, vanavond live in SBS Shownieuws en mor gen bij Koffietijd van RTL-4. De eerste uitzending van De Speld in de Hooiberg staat op stapel en dus duikt Christiaan Rodenburg uit De Cocksdorp op in tal van media. Ontspannen en nuchter vertelt Roden burg thuis aan de keukentafel over het programma waarin hij op zoek gaat naar een partner. Hij heeft inmiddels tig keer vragen beantwoord over zijn deelname aan De Speld in de Hooiberg, maar het weerhoudt hem er niet van er enthousi ast over te blijven vertellen. Morgenavond (woensdag) om 20.30 uur wordt op SBS6 de eerste van de in totaal negen afleveringen uitgezonden. Roden burg heeft hem al gezien en is tevreden. 'Het is vlotte televisie geworden. De verge lijking met Boer Zoekt Vrouw wordt vaak gemaakt, maar De Speld heeft toch een heel andere insteek. Het heeft meer weg van hetTV-programma De Bachelor.'ln De Speld in de Hooiberg zijn twaalf vrouwen te gast op La bora. Rodenburg trekt eerst telkens een dag lang met twee vrouwen op, waarna hij een keuze moet maken. De zes vrouwen die overblijven, blijven twee weken op de boerderij. Met de twee die als laatste overblijven, gaat hij op va kantie. De beelden worden afgewisseld met commentaren van Rodenburg en de dames op wat er gebeurt. 'Daarvoor had den we in de stal een 'quote-opstelling' gemaakt waar we telkens wat vertelden.' Rodenburg maakt er geen geheim van dat er soms spanningen waren tussen de zes vrouwen.'Ze gingen toch allemaal voor hetzelfde doel.' Zelf merkte hij daar wei nigvan, omdat hij vrijwel continu met de opnames bezig was. 'Ik vond het belang rijk dat ik iedereen evenveel aandacht gaf. Ik wilde de dames in de tijd die ik met ze had beter leren kennen, voordat ik een keuze maakte.'De samenwerking met Talpa was volgens hem meer dan goed. 'Ze hebben me overal bij betrokken en wensen gerespecteerd. Ook nu hebben we nog regelmatig contact met elkaar. Ik heb er alle vertrouwen in dat zij er een mooi programma van maken.' Rodenburg maakt zich geen zorgen dat conflicten worden uitvergroot en de boventoon voe ren. 'Je merkt dat SBS6 bezig is met een koers zonder zulke televisie. Daarnaast ben ik tijdens de opnames gewoon me zelf gebleven.' Vragen naar de uitslag heeft geen zin. Dat blijft tot het einde een verrassing. Volgens Rodenburg is daar tijdens de vele interviews ook geen punt van gemaakt. 'De meesten stellen die vraag wel, maar laten ook blijken dat ze snappen dat er geen antwoord volgt.' Dat er via De Speld ook aandacht wordt besteed aan Texel is volgens Rodenburg mooi meegenomen. 'Hopelijk draagt het positief bij aan de be kendheid van het eiland. We moeten het toch allemaal hebben van de toeristen die hier komen. Het is mooi dat de VW het programma in de promotiecampagne op neemt.' Rodenburg bezoekt in De Speld met zijn gasten diverse plekken op het eiland en dat is allemaal op televisie te zien. 'Voor Talpa was het bijzonder hoe makkelijk alles hier ging als we ergens moesten fil men. Als ze bijvoorbeeld een strandtent belden en zeiden dat ze voor het pro gramma van Christiaan kwamen, was het goed en hoefde er verder niets te worden uitgelegd. Dat is het voordeel van de gast vrijheid op Texel.' Een klein verschil in lichaamsgrootte heeft een grote invloed op de overlevings kans van jonge schelpdieren. Dat conclu deert NlOZ-onderzoeker Henrike And- resen uit Duitsland in haar proefschrift dat ze dinsdag 8 januari verdedigt aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Het aantal tweekleppige schelpdieren in de Waddenzee schommelt sterk van jaar tot jaar. De verschillen ontstaan vooral in de eerste maanden van hun leven, wan neer ze nog klein zijn en zich in de wad bodem vestigen. In zomers na een heel koude winter blijken schelpdieren een grotere overlevingskans te hebben dan na een gematigde winter. Dat komt voor al doordat er na een koude winter min der Noordzeegarnalen, strandkrabben en andere predatoren (roofdieren) zijn en ze later arriveren. Zijn de schelpdieren al wat groter, dan worden ze minder snel opge geten door hun belagers. Volgens de 36-jarige Andresen lijkt het er ook op dat er door klimaatveranderingen steeds meer kreeftachtigen in de Wad denzee voorkomen. Daardoor krijgen de tweekleppige schelpdieren, die er een belangrijke rol spelen in het bodemleven, steeds minder kans. Dit kan grote gevol gen hebben voor de trekvogels in de Wad denzee, voor wie de schelpdieren een be langrijke voedselbron vormen. Andresen combineerde diverse onder zoeksmethoden. Zo werden in een uitge breid veldexperiment in de Nederlandse en Duitse Waddenzee schelpdieren met eenfluorescerendekleu rstof ge m a r keerd. Op sommige plaatsen werden ze met een kooi tegen voedselzoekende rovers be schermd. Met het kleuren werd voor het eerst individuele groei van de piepkleine schelpjes gemeten. Doordat nu het effect van groei op de groottesamenstelling be kend was, kon het verdwijnen van kleine individuen worden aangetoond. In aquariumexperimenten werd de con sumptie door garnalen op schelpdieren van verschillende groottes en bij verschil lende dichtheden onderzocht. Het aantal binnen een korte tijd gegeten schelpjes was enorm hoog. Zelfs bij lage dichtheden lukte het de garnalen goed hun prooien te vinden. Als de schelpdieren echter een fractie van een millimeter groter waren, was de kans dat ze werden opgegeten veel kleiner. Texel staat derde in een tussenstand van acties die landelijk voor het Glazen Huis van 3FM Serious Request in Enschede zijn gehouden. Dat blijkt uit een overzicht van 3FM op www.kominactie.nl. Bovenaan staat een initiatief van jonge talentvolle ambtena ren. Zij haalden €136.119,52 op door elk twee vrije dagen op te offeren en in die dagen belangeloos adviezen aan andere organisaties te geven. Die doneerden als tegenprestatie €5000,- voor het Rode Kruis. Het waren merendeels gemeenten die meededen. Tweede staat een glazen huis in het Zeeuwse Oostkapelle. Daar maakten drie DJ's vanuit een café zeven dagen lang non-stop radio. Dat werd onder meer via Omroep Zeeland en de Provinciaalse Zeeuwsche Courant verspreid. Het huis werd omkleed met activiteiten en optre dens en dat leverde in totaal €112.011,70 op. Via het glazen huis van Texel FM in Den Burg werd €71.075,- ingezameld. Het was eerst €71.000,-, maar er kwam op de valreep nog wat extra's bij. Het derde gla zen huis in de tussenstand is een glazen huis in de Noordoost pol der. Daar werd €39.014,50 opgehaald en daarmee staat de Noordoostpolder vijfde op de ranglijst. Een bijzonder bericht voor de 24-jarige Joelia Bonne uit De Koog. Zij kreeg een paar dagen geleden te horen dat in Roe menië een huis is gebouwd met geld dat zij ophaalde met een zelfgeschreven dichtbundel die ze in 2006 publiceerde. Bonne gaf het geld ruim een halfjaar ge leden aan twee artsen in Roemenië. Die waren op het platteland op een houten bouwval gestuit waarin een alleenstaan de moeder met haar dochters woonde. Volgens de artsen is met het geld van Bonne 'een heel eenvoudig huis' met een badkamer voor hen gebouwd. Aansluiten van het water in de badkamer is het enige dat nog moet gebeuren. De 24-jarige Bonne, geboren in Roemenië en op haar vijfde geadopteerd door Frits en Yvon Bonne, is zeer blij met het re sultaat. 'Ik kan het nog steeds bijna niet geloven dat we dit voor elkaar hebben gekregen. Ik ben iedereen die heeft mee geholpen enorm dankbaar.' Eerder werd al een Roemeens meisje dat zich over vier jongere broertjes en zusjes moest ontfer men geholpen. De familie Bonne gaat op zoek naar een nieuw project in Roemenië. Er zijn nog exemplaren van de dichtbun del en een CD met de gedichten van Bon ne te verkrijgen bij het Maartenhuis of de familie Bonne zelf. De Waddengemeente zette zondag Nel Koorn-Kikkert in het zonnetje. Tijdens een speciale dienst in de Maartenskerk in Oosterend ontving ze een gouden speld en oorkonde omdat ze ruim veertig jaar actief is als organiste en ouderling. 'Een vrouw met veel talenten, die ze niet terzijde heeft gelegd', zei Hans Daalder namens de Waddengemeente. Nel Koorn- Kikkert bespeelde 25 jaar het orgel van het Hoornder kerkje. Nadien speelde ze op de orgels van de kerken van Oosterend en De Cocksdorp. Daalder memoreerde hoe Koorn (1936) steevast vanuit Oost op de fiets naar De Cockdorp reed, om daar het orgel te bespelen. Sinds haar verhui zing vanuit Oost toonde ze als ouderling haar betrokkenheid. Tijdens de dienst werd ze ook toegespro ken door dominee Petra Barnard en Tinie Daalder las een oud gedicht voor, dat An nie Troost had opgedoken uit het archief van het Hoornder kerkje. Dirk de Lugt, voorzitter van het college van rentmees ters, las de tekst van de oorkonde voor en Karin Keijser speldde haar de gouden speld op. Speld en de oorkonde werden uitgereikt door de landelijke PKN. 'Hier kwam ik erachter dat ik niet de eni ge ben die met bepaalde problemen zit. De verhalen van de anderen bieden mij veel troost.' Aldus een reactie over het Alzheimer Huiskamerproject Texel. Deze bijeenkomsten die elke tweede maandag van maand worden gehouden zijn bedoeld voor naasten van mensen met dementie. De eerste is maandag 14 januari, van 13.30 tot 15.00 uur in De Buureton. Dementie is een ernstige ziekte. Naarma te het ziekteproces vordert, verandert de persoon van wie men houdt geleidelijk. De zorg kan zwaar worden. Het ontbreken van gelijkwaardigheid en steun, gevoe lens van eenzaamheid, vragen en onze kerheden, wat als het thuis niet meer kan en opname in zicht komt? Al deze zaken kunnen mensen bezighouden. De volgende redenen worden gegeven om te komen: In een vertrouwde omgeving worden ervaringen en gevoelens (wilt) gedeeld met anderen, die in een soorte lijke situatie verkeren. Er worden onder steuning, tips en adviezen geboden. Er is meer informatie over dementie te krijgen. Deelnemers kunnen de zorg thuis even achter zich laten. Het is een vervolg op de cursus omgaan met dementie van het DOC-team. Het helpt te accepteren dat een naaste ziek is en er veel verandert. Als iemand is opgenomen in het verzorgings huis of verpleeghuis, komt er veel op de naaste af en is het in de praktijk vaak an ders dan verwacht. Het Alzheimer huiskamerproject Texel is een initiatief van Alzheimer Nederland, dat op veel plaatsen in Nederland deze laagdrempelige activiteit houdt. Het wordt ook wel lotgenotencontact ge noemd en is bedoeld ter ondersteuning van de naasten van mensen met demen tie, thuiswonend of in De Gollards of Hol- lewal. Deelname is gratis. Het huiskamerproject Texel wordt bege leid door Els van de Stadt, casemanager dementie DOC-team op Texel, en Reinetta Zegers, zorgmedewerkster Hollewal (af deling psycho-geriatrie). Samen met de deelnemers wordt de inhoud bepaald. De bijeenkomsten zijn maandelijks op de tweede maandag van de maand. In 2013 op 14 januari, 11 februari, 11 maart, 8 april, 13 mei, 10 juni, 9 september, 14 oktober, 11 november en 9 december. Binnenkomst vanaf 13.15 uur. Voor meer informatie of aanmelding kunt u contact opnemen met de receptie van Zorgcen trum Texel, telefoonnummer 363200. Henrike Andresen combineerde diverse onderzoeksmethoden. (Foto NIOZ)

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2