'Boeren in een oude stal kan niet meer' 2 EERST Eikapsel najaren geïdentificeerd Opbrengst motorshow voor KWF Gebedsdiensten over India www.texelsecourant.nl DINSDAG 15 JANUARI 2013 stal bouwen. (Foto Gerard Timmerman) FEDOR HOEDJES DIENDE OP DE VALREEP ZIJN BOUWAANVRAAC IN De geur van kuilvoer overheerst in de stal van de Wamberg. Het is er laag, bedompt en aan de donkere kant. Je hoeft geen kenner te zijn om te zien dat hij aan vernieuwing toe is. Fedor Hoedjes diende vorige week op de valreep zijn nieuwbouwplan in. Fedor is een jonge boer die de boerderij acht jaar geleden overnam van zijn vader Jaap Hoedjes. Toen een gemengd bedrijf met melkvee en pootgoed, maar vijf jaar geleden deed Fedor de akkerbouw aan de kant om zich uitsluitend toe te leggen op de melkveehouderij. 'Het werd steeds moeilijker om de ontwikkelingen in de ak kerbouw bij te benen. Ook in de veehou derij. Je moet voor alles verantwoording afleggen, denk maar aan de mestboek- houding.' Hij doet op ons verzoek zijn verhaal aan de keukentafel, samen met echtgenote Karen, terwijl de jongste van hun drie kinderen over de vloer kruipt. Ze hebben een mooi, gezond boerenbedrijf en zijn langzaam gegroeid naar 85 melk koeien. Fedor: 'Groei is noodzakelijk, al leen al om de stijgende kosten voor te blij ven. Voor krachtvoer betaalde ik een jaar of zes, zeven geleden €17,-, nu het dub bele. Ook machines worden duurder, ei genlijk alles.' Het bedrijf biedt voldoende ruimte om te groeien, er is land genoeg. 'We hebben onze grond gelukkig om de deur liggen.' De koeien lopen sinds jaar en dag buiten. In mei verlaten ze de stal om eind oktober weer naar binnen te gaan. Je hoeft geen kenner te zijn om te zien dat de stal aan vernieuwing toe is. 'Mijn vader liet hem in 1972 bouwen, met de bedoeling dat hij twintig jaar mee zou gaan. Tussentijd is hij gerenoveerd. Maar hij voldoet niet meer. Niet voor de koeien en niet om in te werken.'Karen: 'Nu helpt Fedors vader nog, maar die wordt ook een dagje ouder.' Fedor: 'Ook voor de koeien voldoet het niet meer.' Dus wordt de bestaande stal op dezelfde plek worden vervangen door een nieuwe. Fedor: 'Er komt veel bij kijken. Hij moet emissiearm zijn. Milieu- en diervriende lijk. Het werkt via een puntensysteem', toont hij de criteria: ammoniakuitstoot, dierenwelzijn, dieren gezondheid, ener gie, fijn stof, omgeving en vrije ruimte. De bouwtekening komt op tafel. De koeien krijgen veel meer ruimte, ligplaatsen die extra zacht zijn, bredere loopgan gen, minder vocht, meer licht en lucht- circulatie en stront en urine worden op de vloer sneller van elkaar gescheiden, zodat de ammoniakuitstoot aanzienlijk daalt. Karen: 'Het welzijn van de dieren gaat met honderden procenten omhoog. Dat ze meer melk gaan geven is een teken dat koeien zich beter voelen.' De nieuwbouw is geen opwelling. Fedor: 'Zo'n stal bouw je voor dertig, veertig jaar, een kapitale investering die je niet in een paar jaar terugverdient. Ik loop hier al ja ren mee rond. De laatste twee jaar werd het concreet, heb ik er adviseurs bij ge haald, gesproken met de bank en noem maar op. Ik heb er van wakker gelegen, maar boeren kan niet meer met een oude stal. De eisen worden te hoog, we moe ten steeds scherper werken. De melkro- bot en de stalinrichting zijn besteld, we willen van de zomer bouwen, want dan loopt het vee buiten.' Het nieuws dat in het nieuwe plan buitengebied de stal- lenbouw op slot gaat, bracht zaken in een stroomversnelling. 'Gelukkig hadden we alles al klaar liggen en hebben we de aan vraag donderdag ingediend.'Als het goed is net op tijd, want toen was het oude re gime nog van kracht. Al meer dan vijfjaar lag hij als een tast baar vraagteken bij Ecomare: een enorm eikapsel van een onbekende roggensoort. Het 24 bij 11 centimeter grote voorwerp lijkt op dat van een vleet of Noorse rog, maar heeft andere maten. Door een ar tikel van oud-Texelaar Martin Cadée in het blad Het Zeepaard heeft conservator Arthur Oosterbaan nu ontdekt van welke soort hij afkomstig is. Cadée schrijft in het blad van de Strand werkgemeenschap dat er twee soorten vleten bestaan. Onlangs hebben Schotse biologen de tot nu toe onbekende soort flapperrog ontdekt. Deze komt voor in de noordelijke Noordzee en heeft veel gro tere eikapsels dan de tot nu toe bekende soort vleet. Op basis van de beschrijvin gen van Cadée heeft Oosterbaan nu ge constateerd dat het eikapsel van deze soort vleet afkomstig moet zijn. De gewone vleet kwam vroeger in de hele Noordzee voor, maar is nu bijzonder zeld zaam. Deze traag groeiende vissen heb ben veel last van de intensieve visserij. Ze worden als bijvangst gevangen en gaan dan dood. De vleet is een grote rogsoort, met lengte tot tweeënhalve meter. De flapperrog wordt zelfs nog groter. Het eikapsel werd in mei 2007 bij Dene marken opgevist door de TX68 en door opvarende Louis van der Vis naar het mu seum gebracht. Hij wilde destijds graag weten van welke vissoort het afkomstig is, een vraag die dus nu pas beantwoord Singer-songwriter zegt optreden af Angela Moyra, finaliste in televisiepro gramma 'De Beste singer-songwriter van Nederland' heeft haar optreden zondag 20 januari in 't Schoutenhuys wegens ziekte afgezegd. De zangeres zit in Amerika en mag we gens ziekte niet terugvliegen. Wanneer het optreden wél zal plaatsvinden wordt te zijner tijd bekendgemaakt. Het optre den van Moyra past in een serie waarin de finalisten van 'De Beste singer-songwriter van Nederland'naar Texel komen. Hoge veiligheid Vliegveld Texel Texel Airport komt op het gebied van vei ligheid als beste vliegveld uit de bus. 'Uit de risico score van de systeemin specties is gebleken dat Texel Airport de luchthaven is die in 2012 het best heeft gescoord', meldt de Inspectie Leefomge ving en Transport inspectie. Texel Airport wordt in 2013 vrijgesteld van de jaarlijkse systeem audit. Texel Airport ontving in december 2010 het veiligheidscertificaat. Hiermee voldoet de luchthaven aan de regelgeving van de Internationale Bur gerluchtvaart Organisatie (ICAO). Met het certificaat verklaart de inspectie dat de infrastructuur en het gebruik van de luchthaven in overeenstemming zijn met de internationale veiligheidsregels. Het certificaat is toegekend voor de duur van vijfjaar. Gedurende deze periode ziet de inspectie erop toe dat Texel zich houdt aan de eisen in het veiligheidscertificaat. Het vliegveld heeft een goed jaar achter de rug. Mike de Bruijn: 'We zijn uitgeko men op 24.334 vliegbewegingen in 2012. Dat is een daling van 2,36 procent ten op zichte van 2011. Gezien het matige vlieg weer in de periode april tot half juli en het vrij gemiddelde laatste kwartaal mogen wij zeker niet klagen. Bij onze evenemen ten (airshow, fly-in's en de Isacar rally) hadden we gelukkig wél goed weer Antwoorden kerst- plattelandspuzzel Antwoorden kerst- plattelandspuzzel. 1.Tatjana Si mie 2. Vereniging van Texelse zoogkoeien houders 3. De Kamp 4. Riettransplantatie 5. Uitvoering overeenkomst Hoge berg schapen pakket 6. Het Noorden 7. Boeren uitje, koe knuffelen, boerengolf, melkdinic 8. Verwerking van bloembollen 9. Het schaap heeft 5 poten 10. Vertrouwen 11. Vuurtorenweg 86 12. Mevr. Herweijer 13. Schimmels en bacteriën met behulp van UV stralen 14. Ma is 15. Sommelpaadje nabij Tienhoven 16. Schorrenweg 43 17. Eerste DVD over de Texelse landbouw 18. Voor de uitbreiding van de golfbaan 19. Aan de Oosterenderweg 20. BijTubantia 21. De Atlas 22. Schorrenweg 39, Molenzicht 23. Hoofdweg 102 24. Oorsprongweg, Henk v.d.Star 25. Zilte zeekraal 26. Vuurtorenweg 61, Hoeve Axel Het KWF fonds Kankerbestrijding heeft vrijdag een gift van €2.266,82 ontvangen van de organisatie van de Texel Classic Bike- en Race Show die eind december is gehouden. De show in de Koninghal waarop eind december circa 100 klassieke motoren waren te zien trok 660 bezoekers en werd goed ontvangen. John Koenen: 'Zoiets is hier nog nooit vertoond en het zal waar schijnlijk ook wel nooit meer gebeuren. Er kwam zelfs iemand uit Schotland speciaal naar Texel om er in het blad The Scotish National Motorcycle een artikel over te schrijven.' De organisatie besloot aanslui ting te zoeken bij het thema van KWF 'Sta op tegen kanker'en het geld dat overbleef aan het KWF te doneren, 'ledereen wordt immers geconfronteerd met de ziekte.' Klaas Modder van de Texelse afdeling van KWF hoopt dat de gift aanleiding is voor organisaties van andere evenemen ten dit voorbeeld te volgen. 'We zijn blij met de donatie. We hebben zelf niet de menskracht om dit soort dingen te orga niseren. Ik heb wel groot respect voor de dertien wijkhoofden en de circa honderd collectanten van KWF die jaarlijks op pad gaan.' De Raad van Kerken houdt op zondag 20 januari drie oecumenische gebedsdien sten voor de eenheid. Ze vinden plaats in de PKN kerk in De Koog, in de Poortkerk aan de Elemert in Den Burg en in de RK Sint Martinuskerk in Oudeschild. Ze be ginnen allemaal om 10.00 uur. De dienst in De Koog wordt geleid door ds. Hans Marseille. Daarbij zingt het koor Joy onder leiding van Jaap van der Slikke en bespeelt Hans de Goede het orgel. In de Poortkerk gaat ds. Petra Barnard voor en zingt The Gospeltrain onder leiding van Alfons Boom. Wim Luiken is hier or ganist. In Oudeschild leidt ds. Keesfrank Klaassen de dienst en verleent het Texels Dubbelkwartet onder leiding van Rob Manse muzikale medewerking. Dat doet ook Johan Ran als organist. Het thema is dit jaar aangedragen door kerken in India. Dat gebeurde al voor dat er berichten over discriminatie uit dat land wereldwijd de aandacht trokken. Toch heeft het gekozen thema hier mee te maken. 'De Dalits in India voelen zich door de profeet Micha bijzonder aange sproken. Zij lijden nog steeds onder het vernederende kastenstelsel. Officieel is het afgeschaft, maar in de praktijk nog op geen stukken na. Micha streed voor nede righeid en vooral gerechtigheid. Zij den ken bij het thema 'Wandelen met God' aan op weg gaan naar een bevrijd leven', meldt de organisatie. De opbrengst van de collecte is voor een project van de Wilde Ganzen, die vliegen voor 70 boerengezinnen in Nalgonda in het district Andhra Pradesh. Die bezitten geen toilet en moeten hun behoefte in het veld doen. Dat is gevaarlijk vanwege slangen, schorpioenen en mannen met slechte bedoelingen. Op de site van de Raad van Kerken www. rvk.kerkpleintexel.nl staat de liturgie van de gebedsdienst, te vinden via het kopje Actueel. Week van gebed Deze week is de Week van gebed gehou den. Van zondag 20 tot en met zaterdag 26 januari beginnen iedere avond in een ander dorp om 19.30 uur diensten. Loca ties: zondag De Waal, Maandag bij Piet Prins, Postweg 169; Dinsdag: Oosterend, in de kerkekamer van de doopsgezinde kerk; Woensdag: Den Burg, 't Olijfblad; Donderdag: Den Hoorn, J. de Graaf, Naalrand 50; Vrijdag: De Koog: Schuil hut; Zaterdag: Oudeschild, kerkenkamer Zeemanskerkje. Van maandag tot en met zaterdag zijn in Eben Haezer in de Julianastraat in Den Burg om 19.30 uur diensten.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2