'Vertrouwensband met jongeren opbouwen' NIEUWS Time Out gaat drie dagen open onder de vlag van Young4Ever Ijsbaan onder water gezet www.texelsecourant.nl DINSDAG 15 JANUARI 2013 NIEUWE JONGERENWERKERS TEXEL Berber Krüger, Hendina Bijl en Justin Segerink zijn de nieuwe jongerenwerkers van Texel. Zij werken voor de stichting Young4Ever die sinds deze maand het jeugd- en jongerenwerk op het eiland verzorgt. Het jeugd- en jongerenwerk was tot eind vorig jaar een onderdeel van het in Texels Welzijn opgegane Pharos. Sinds 1 januari heeft de gemeente het in handen gege ven van de stichting Young4Ever die door Krüger is opgericht Zij is een dochter van Gosse en Cathy Krüger, geboren en geto gen op Texel en na een verblijf van circa tien jaar aan de overkant weer terugge keerd op het eiland. Krüger wil zich met het jeugd- en jonge renwerk richten op tieners van 10 tot en met 15 jaar en jongeren vanaf 16 jaar. Er wordt bewust onderscheid gemaakt tus sen beide groepen, omdat in de pubertijd het verschil in leeftijd vaak groot kan zijn. Jongerencentrum Time Out aan de Wil- helminalaan in Den Burg is de centrale plek van Young4Ever. Daarnaast zijn de jongerenwerkers wekelijks op pad in de dorpen. Segerink, die eerder al voor Pharos werk te, krijgt Den Burg, Den Hoorn, Oude- schild en Oosterend onder zijn hoede. Bijl, nieuw in dienst bij het jeugd- en jonge renwerk, gaat zich met De Cocksdorp, De Koog, De Waal en Oosterend bezighou den. Oosterend valt daarmee vooralsnog onder beide jongerenwerkers. Daar is be wust voor gekozen, omdat een aantal jon geren in het dorp enige aandacht vergt. Krüger wil de komende tijd eerst in de dorpen gaan praten met de mensen die zich al met activiteiten voor tieners en jongeren bezighouden en met vertegen woordigers van de dorpshuizen. 'Ik wil graag kijken op welke manieren we met elkaar kunnen samenwerken en op welke manier het jeugd- en jongerenwerk ac tiviteiten voor jongeren kan faciliteren. Maar ik wil ook graag met anderen praten om te zien hoe we kunnen samenwerken. Dat kan zijn met het bedrijfsleven, maar bijvoorbeeld ook met supermarkten.'Vol gens Krüger is het niet de bedoeling dat Young4Ever vanalles gaat bedenken om de jeugd bezig te houden. 'Bedoeling is dat zij zelf met activiteiten komen en dan helpen we graag mee om zaken die zij bedacht hebben mee van de grond te krijgen.' Krüger hoopt een vertrouwensband met tieners en jongeren op te bouwen. 'We nemen als jongerenwerkers een geheel eigen positie in. We zijn wat dat betreft geen politie, geen leraren of ouders. Er zijn op die leeftijd wel eens zaken die je bijvoorbeeld nou niet meteen met je ou ders gaat bespreken en daarvoor kun je bij een jongerenwerker terecht.' Young4Ever wil de komende tijd bijeenkomsten hou den voor tieners en jongeren over onder werpen als seksualiteit, alcohol en drugs. 'Daarbij willen we de gevolgen laten zien. Een onderwerp als seksualiteit kunnen we mooi oppakken rond Valentijnsdag of als de zomer aanbreekt. Dat zijn momen ten waarbij het goed aansluit.' Het bouwdorp bij Molenkoog en het be heer van het skatepark aan de Elemert zijn eveneens in handen gekomen van Young4Ever. Wat het bouwdorp betreft, wordt volgens Krüger bekeken of dat ef ficiënter en goedkoper kan. 'Hopelijk kun nen we het dan meer toegankelijk maken voor ouders die niet veel te besteden hebben.' De toekomst van de Vakantie- kaart is nog een vraagteken. De kaart kan bij Young4Ever blijven of mogelijk naar Sportservice Texel gaan. Winterkeuring schapenfokkers Schapenfokkers houden zaterdag 19 ja nuari de jaarlijkse winterkeuring. Deze wordt gehouden in manege Akenburg nabij Den Burg en duurt van 12.15 tot circa 16.00 uur. Cees Commandeur, Loek van Vliet en Nico van Heerwaarden doen om uiteen lopende redenen niet mee. Toch is de or ganisatie tevreden met de animo. 'Bij een keuring die een paar weken geleden in Bijham werd gehouden en die open stond voor fokkers uit het hele land waren niet meer dan veertig rammen. Dan doen wij het met vijftien fokkers en drieënzeven tig dieren helemaal niet zo slecht', vindt woordvoerder Jan Kolk. De rammen en ooien worden verdeeld over diverse rubrieken. Daaronder ook twee waarbij kinderen de ring rondgaan met in totaal zestien ooilammeren. De kwaliteiten van de dieren worden beoor deeld door ervaren keurmeesters. Ook be zoekers mogen hun voorkeur uitspreken. Ze doen dan tevens een gooi naar de prijs, een ooilam uit de stal van Jaap Eelman. Jongerencentrum Time Out gaat on der vlag van Young4Ever wekelijks open op woensdag, vrijdag en zaterdag. Op woensdag is het centrum van 15.00 tot 17.30 uur geopend voor tieners en van 19.00 tot 22.00 uur voor jongeren. Op vrijdag is het van 15.00 tot 17.30 uur open voor tieners en van 20.30 tot 23.30 uur voor jongeren. Zaterdag kunnen tie ners er van 19.00 tot 23.00 uur terecht. Tijdens openingstijden is er volgens Ber ber Krüger altijd een jongerenwerker aanwezig. Net als nu blijft Time Out alco holvrij en er wordt niet gerookt. De Rabo bank gaf zes computers, zodat Time Out als internetcafé dienst kan doen. 'Tieners en jongeren kunnen hier terecht om hun huiswerk te maken/Volgens Krüger wordt het zeer op prijs gesteld als Texelaars vrij williger willen worden bij de stichting. Young4Ever wil elke derde dinsdag van de middag beginnen met een meiden avond voor tieners en elke vierde dinsdag een meidenavond voor jongeren. 'Dat is nieuw. We willen er avonden van maken waarbij we leuke dingen met de meiden en waar ook serieuze zaken aan de orde kunnen komen.' De gemeente is vooralsnog voor één jaar met de nieuwe stichting in zee gegaan. Dat leidde vorig jaar tot reuring. Texels Welzijn (io) baalde ervan dat het jeugd- en jongerenwerk niet tussen de andere welzijnsvoorzieningen kwam. De ge meente besloot met Young4Ever verder te gaan, mede naar aanleiding van een quick scan waaruit bleek dat niet ieder een even gelukkig was met de wijze waar op het jeugd- en jongerenwerk onder Pharos had gefunctioneerd. De gemeente stelt jaarlijks twee ton voor het jeugd- en jongerenwerk beschikbaar. Dat is onder meer voor de huur en onderhoud van het gebouw, de personeelskosten en om acti viteiten voor de jeugd te faciliteren. Youn- g4Ever werkt aan de hand van een plan dat Krüger opstelde en de visie Jeugd en Jongerenwerk. In het plan van Krüger is een systeem opgenomen om in beeld te hebben wat wel en niet goed gaat, zodat meteen kan worden bijgestuurd. Ouderen eten Boerenkool Dat de Stichting Welzijn Ouderen Texel is opgegaan in de stichting Texels Welzijn, heeft geen gevolgen voor de seniorendi ners die voor ouderen worden georgani seerd. Dinsdag 22 januari is er weer zo'n bijeenkomst. Op het menu staat een winterschotel met boerenkoolstamppot met worst, jus en mosterd. Ook is er een toetje. Het diner wordt gehouden in De Buure- ton aan de Beatrixlaan in Den Burg en be gint om 17.30 uur. Deelname kost €8,50. Opgave bij Texels Welzijn via tel. 312696. Peutergroep Naar aanleiding van het artikel over de nieuwe stichting peuterspeelzaal, meldt de Pepermolen dat Oosterend weliswaar geen peuterspeelzaal heeft, maar wel een peutergroep. 'We doen dezelfde din gen met de kinderen, die ouders ook van een peuterspeelzaal gewend zijn, vooral om kinderen sociale vaardigheden op te laten doen. Door ze te laten spelen met hun leeftijdsgenootjes, een bezoek aan de bibliotheek of een uitstapje naar de lammetjes.' Ook kinderen uit buitendorpen zijn wel kom, de haal- en brengservice is gratis. Eenakter in Alzheimer Café In het Alzheimer Café is dinsdag 29 ja nuari de eenakter Waar zit hier het licht knopje? te zien, een eenakter over de mentie op jonge leeftijd. Het stuk is geschreven door Ernst Büning, bij wiens vrouw Anne de Ziekte van Alz heimer werd vastgesteld toen ze nog erg jong was. De kijker is getuige van de diverse stadia die zich daarna voordeden: ontkenning van de werkelijkheid, pogingen om de ziekte te stoppen en Anne weer te laten zijn wie ze ooit was, leven tussen hoop en vrees en het moeilijke proces naar accep tatie. Uiteindelijk moet Ernst proberen in de wereld van de 'nieuwe'Anne te treden en haar lief te hebben. Tijdens de voorstelling vullen muziek en tekst elkaar aan. De eenakter wordt opgevoerd in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg en begint om 19.30 uur. Vanaf 19.15 uur is de zaal open en wor den bezoekers welkom geheten met mu ziek en koffie. Na de eenakter is er gele genheid vragen te stellen en met elkaar na te praten. Het Alzheimer Café duurt tot 21.30 uur. De toegang is gratis, aanmelden niet no dig. De brandweer heeft het ijsbaantje op de Groeneplaats in Den Burg onder water gezet. Vrijdagmiddag was de brandweer aanwe zig met de waterwagen om de ijsbaan te vullen met oppervlaktewater. Tot de rand toe gevuld, kan er 30.000 liter op de baan worden gespoten. Zondagmiddag zaten er gaten in het dun ne ijs en moest de brandweer opnieuw naar de Groeneplaats om de baan met een nieuwe laag water zoveel mogelijk te herstellen. Vermoedelijk had iemand geprobeerd al over het ijs te lopen. Of en wanneer de baan in het centrum in ge bruik kan worden genomen, is verder af hankelijk van de weersomstandigheden en de kou. Begin februari 2012 werd er voor het eerst op de ijsbaan aan de Groeneplaats geschaatst. Het was toen één van de eer ste plekken in Noord-Holland waar de schaatsen ondergebonden konden wor den. De ijsbanen van Oosterend en aan de Ele mert in Den Burg staan met het oog op de vorst inmiddels ook onderwater. Waal enburg is traditioneel één van de eerste plaatsen waar kan worden geschaatst. Patiëntenwijzer prostaatkanker De ProstaatKankerStichting.nl en de Ne derlandse Federatie van Kankerpatiën tenorganisaties (NFK) hebben de online Patiëntenwijzer Prostaatkankerzorg ge ïntroduceerd. Deze patiëntenwijzer maakt patiënten met prostaatkanker bewust van wat zij mogen verwachten van de zorg. Als een ziekenhuis voldoet aan de voorwaarden van de Voor de Patiëntenwijzer Prostaatkanker zorg hebben de ProstaatKankerStichting en de NFK voorwaarden voor goede pros taatkankerzorg opgesteld. Deze voor waarden zijn gebaseerd op wat patiënten met prostaatkanker belangrijk vinden en zijn afgestemd met de beroepsverenigin gen van artsen en verpleegkundigen. Beschikbaarheid van medisch specialis ten, gespecialiseerd verpleegkundigen en multidisciplinair team, het uitvoeren van onderzoek binnen een vastgestelde periode, de mogelijkheid voor psychoso ciale zorgen de aanwezigheid van schrif telijk voorlichtingsmateriaal zijn enkele voorwaarden waarop de zorg is getoetst. Meer informatie staat vermeld op www. prostaatkankerstichting.nl Justin Segerink, Berber Krüger en Hendina Bijl zijnde nieuwe jongerenwerkers van Texel. (Fotc Verhoeven) Hattum)

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 5