mnmmmm LMJ Wm w IG ROE NZ WART ■T WAS ME HET WINTERTJE WEL www.texelsecourant.nl VRIJDAG 18 JANUARI 2013 Korter maar krachtig Waar een wil is, is een omweg Winterkoorts! We gaan schaatsen, chocomel drinken, zeiken over dat het zo koud is, nadenken over eventuele schaatstochten waarvan één schaatstocht in het bijzonder: de tocht door de elf Friese steden. Helaas ligt er (momenteel op woensdagavond) nog niet echt sneeuw op Texel, anders kunnen we ook sneeuwbalgevechten houden, sleetje rijden en sneeuwpop pen bouwen. Nederland is in de ban van de kou. Mutsen op, wanten aan en schaatsen worden weer geslepen of gekocht. Op Waalenburg kunnen de schaatsliefhebbers al terecht, net als op de iets kleinere IJsbaan op de Groene- plaats voor kleinere schaatsliefhebbers. Op het moment van schrijven kan er nog niet geschaatst worden op de baan voor het schaatsen waar hij voor benoemd is: de IJsbaan. Leuk, de IJsbaan. Nog vóór er een temperatuur op het weerbericht van onder de 5 graden wordt voorspeld, staat het gras al blank. Ja, je kan maar beter consequent zijn. Zelf word ik niet warm of koud van het schaatsen. Wel iets kouder dan warm, dat wel, maar u snapt me wel. Wanneer er ijs op de slo ten ligt, wil ik trouwens altijd wel even schaatsen, omdat het me toch weer leuk lijkt. Ik trek dan de noren aan die ik ooit eens gekregen heb en waarop ik nooit heb leren schaatsen, ga naar het ijs en krabbel naar het midden van de baan. Op dat moment zijn er twee din gen die bij me kunnen gebeuren. Of ik krijg zere voeten, of ik word ineens bang dat het ijs breekt. Geen succes. Wan neer er sneeuw ligt probeer ook ik altijd de traditionele sneeuwpop te maken. Zo eentje met drie sneeuwballen als lichaam, een wortel neus en een hoed op. De eerste bal wordt gemaakt en na tuurlijk valt deze bal bij mij na een half uur uit elkaar en dat is ook ongeveer de tijd waarin ik de sneeuw helemaal zat ben. Dit jaar zal dit verhaal zich waar schijnlijk weer herhalen. Of niet? Mis schien dat ik eens andere schaatsen koop. En voor het bouwen van de pop van sneeuw is ook een oplossing. M'n zusje! Marieke is wel handig vergeleken met mij. En dan, wanneer ik een door gewinterde winterliefhebber zal zijn, ga ik zelfs praten over de Elfstedentocht die dit jaar toch echt moet doorgaan. Ik ben benieuwd. Veel winterplezier toe gewenst. Katja Schraag FORUM is een podium voor lezers en meningen. Bijdragen over actuele onderwerpen zijn welkom mits bondig geformuleerd en worden alleen in behandeling genomen als ze ondertekend en - ook bij e-mail - voorzien zijn van naam, adres en telefoonnummer waar u overdag te bereiken bent. De tekst niet als bijlage bij de e-mail ver zenden. De redactie behoudt zich het recht voor artikelen en brieven te redigeren en in te korten. Kijk ook voor de aanwijzingen in de colofon. De auteurs verlenen impliciet toestemming voor openbaarmaking en verveelvoudiging van hun bijdragen in (elektronische) uitgaven van de Texelse Courant. T (0222) 36 26 20 E-mail: redactie@texelsecourant.nl Strenge winter Wegens aanhoudende vorst nog een keer 1963, waarin de krant een beeld schetste van de ongekend strenge winter. Bij de foto's stond te lezen, vlnr, van bo ven naar beneden: 1. Het geluid van de branding aan het strand is verstild. 2. Het is in de winterijd geen pretje om visser te zijn Zo bond de Texelse kottervloot de strijd aan met het pakijs in de Wad denzee. 3. Direct nadat het ijs houwes was, kwamen de verschillende ijsdubs op Texel in actie. 4. IJspret is er in varia ties. De ijsclub van Den Burg organiseerde een gemaskerd ijsfeest. 5. De Nederlands kampioen schoonrijden kwam naar Den Burg om de liefhebbers de fijne kneepjes van het vak te leren. 6. De vogels maken een tijd van misère door. De heer G. de Haan bezig met het bevoorraden van een der voederplaatsen. 7. Dat ons eiland ondanks de barre omstandigheden zijn aantrekkelijkheid voor stedelingen niet verliest, bewezen deze zeeverkenners, die een weekend hun tenten kwamen op slaan. 8. De Texelse bakkers stelden grote hoeveelheden brood beschikbaar ten be hoeve van hongerende vogels. 9. De win ter heeft zich intussen van alle kanten la ten zien. Een heel aantrekkelijke kant was de vorming van rijp. Ik weet niet hoe het u vergaat, maar als ik bij de Paralympics een atlete zonder on derbenen op blades zie rennen, dan krijg ik de koude rillingen. Dat iemand revali deert na een amputatie is een groot goed, maar dan ook nog topsport bedrijven. Dat getuigt van mega overwinningskracht. Ik zag het Nederlandse voetbalteam op tv. Tien mannen met tien benen en twintig krukken. In het doel één keeper met één hand. Al lemaal gemotiveerd tot op het bot. Onder het motto Korter maar krachtig werkten ze aan een goed elftal. Een man vertelde dat hij met z'n motor aan het toeren was, totdat hij werd aangereden door een au tomobilist op de verkeerde weghelft. Hij moest op de plek des onheils z'n been achterlaten. 'Ja', zo vertelde hij: 'Dan kun jeopdebankgaan zittene n de rest va n je leven kwaad zijn op een dronkenlap die je toekomstplannen in een klap vernietigt. Of je gaat vechten, proberen te maken wat ervan te maken valt'. En daar ging hij, oefenend, hink, stap over het veld. Hij ver dient meer respect dan de goed gesalari eerde spitsen die de mooiste goals in de kruising schieten. Ons zorgsysteem is gebaseerd op solida riteit, de hogere inkomens dragen het meeste bij. Een loffelijk streven. Je draagt met elkaar de zorg voor elkaar. Je kiest er ten slotte niet voor om ziek te worden. Uit onderzoek is gebleken dat de lagere inko Talent gezocht Er wordt volop vooruitgeblikt op de volgende raadsperiode. Terecht, want de huidige raad vertoont wel wat barsten. Van de destijds verkozen raadsleden heb ben Marian Merkelbach (CDA) en Rikus Kieft (GL) vroegtijdig de handdoek in de ring gegooid, hun plek is ingenomen door Ben Zegeren en Jaap Vlaming. Binnen Texel2010 kwam het tot een breuk, Nico Waerts ging voor zichzelf. Willem Vlas en Joop Groeskamp van TB zeggen het na deze periode voorgezien houden. Bij Groeskamp is ai een tijdje zichtbaar dat de zin er wel vanaf is. Ook Jur Schuiringa (VVD) straalt niet van geluk, maar hij is min of meer tegen wil en dank in de raad is gekomen. In navolging van Kieft deed burgemees ter Giskes vorige week een oproep om op zoek te gaan naar'politiek talent'. 'Zonder goede mensen geen goed bestuur!'en 'het wordt tijd dat 30-ers en 40-ers opstaan en de politieke handschoen opnemen'. Voor waar een flinke uitdaging, zeker op een eiland met een bovengemiddeld aantal ondernemers. Die doorgaans weinig tijd over hebben en waar nogal eens het voor oordeel leeft dat politiek bedrijven scha delijk is voor de klandizie omdat je erniet altijd vrienden mee maakt. Bovendien: de beste stuurlui staan graag aan wal. Op zoek dus naar politiek talent. De vraag is welke kwaliteiten je als politicus moet mens er bijna dubbel zoveel gebruik van maken dan het hogere segment. Dit baart zorgen. Uit hetzelfde onderzoek bleek dat de voeding minder is, er minder aan sport en beweging wordt gedaan en er meer wordt gerookt en gedronken. In onze ver grijzende samenleving waar de zorg al in de gevarenzone zit, betekent dit een ver hoogde druk. Echt jammer. Op Texel leven we gezonder, dat hoop ik in ieder geval. Een gepensioneerde man, van wie beide benen zijn geamputeerd, vertelt dat hij graag weer wil deelnemen aan het da gelijks leven. Hij was hoofd van een ba sisschool, heeft grote liefde voor voetbal, gaat graag naar z'n groentetuin en is vaak erg moe van de fysiotherapie. Toch heeft hij met zijn vrouw en de therapeut een manier gevonden om de thuissituatie te behouden. Hij doet in de booster zelf boodschappen en op een jute zak jum- pend op handen en billen, gaat hij door de moestuin. Zorgend voor bonen, bietjes en aardappels. Alles gegroeid in eigen aarde. Hij is een Groot voorbeeld hoe korter ook krachtig kan zijn. Laten we allemaal, arm of rijk, onze ver antwoordelijkheid nemen. Een flink stuk lopen of op de fiets met het heldere vries weer. Laatje inspireren door de geweldige Hollandse schaatsers. Ik haal de Friese doorlopers uit het vet. Jozien hebben. Meer dan alleen de juiste leeftijd. De raad zou een afspiegeling moeten zijn van de Texelse bevolking. Niet alleen jong dus, maar een gezonde mix. Qua leeftijd en ook maatschappelijk. Nieuw elan, er varingen kennis op een breed terrein. Hierbij enkele goedbedoelde adviezen: stap alleen in de politiek als je oprecht het algemeen belang wilt dienen, niet om dat je er door een partijbons voor wordt gevraagd, uit ijdelheid, eigen belang, toe bent aan een ander baantje of er finan cieel beter van wordt. Laat je niets wijs maken door beleidsmakers, wethouder of andere bestuurders, wantrouw gladde praatjes en laat je niet de les lezen. Ver trouw op jezelf. Doe geen beloftes, de praktijk leert dat je ze niet kunt waarma ken. Hou contact met de Texelaars, zodat je weet wat er leeft. Blijf met beide been tjes op de grond. Wees nieuwsgierig, ver mijd achterkamertjespolitiek. Steek vóór je een besluit neemt eerst je licht op bij de mensen die het aangaat. En vooral: doe het met passie en gebruik het ge zonde verstand. En realiseer je dat politiek bedrijven ook inhoudt dat verantwoorde lijkheden moeten worden genomen, in goede en in slechte tijden. Nog een tip: blijf niette lang zitten. Doe dus gewoon en ervaar dat politiek leuk en leerzaam kan zijn en veel voldoe ning kan geven. Luisterend naar de wethouder, moest de boer denken aan het verhaal over die fietser en de wethouder. De fietser komt van de boot en moet naar Den Burg. 'Hoe kom ik er het snelst?', vraagt hij aan de lokale bestuurder. 'Je rijdt naar Den Hoorn en vraagt daar of je door mag rijden. Mag dat, dan via de Dennen naar De Koog en naar vuurtoren. Daareven vragen of u door mag rijden. Is dat goed, dan richting Oosterend, anders keert u om en...' De fietser greep naar zijn hoofd. 'Maar Den Burg ligt toch daar. Waarom zo'n lange omweg?'De lokale bestuurder: 'U wilt rechtstreeks naar uw doel. Maar zo doen we dat op Texel niet. Nee, als u in Oosterend bent dan...' Het is geen waar verhaal, het is ook te ab surd voor woorden. Net zoals de besluit vorming over de stallen, dacht de boer, waarbij het onwerkelijke scenario dat alle 275 A-blokken op Texel worden volge bouwd met koeienstallen de reden is om in het nieuwe plan buitengebied nieuwe stallen in de ban te doen. Als de boer toch een nieuwe stal wil, moet hij dat doen via een buitenplanse wijziging. Een kostbare, tijdrovende en onzekere omweg, waarbij het voor de boer maar zeer de vraag is of hij zijn nieuwe stal ooit mag bouwen. Maar wel de realiteit nu ons college heeft besloten het ontwerp bestemmingsplan buitengebied ter visie te leggen. De boer was met zestig bezorgde collega's in overalls naar het gemeentehuis geko men, in een uiterste poging het tij te ke ren. Dit keer geen stront tegen de gevel, maar een geordend en braaf protest. Vergeefs, want de boer hoorde de wet houder vertellen dat de gemeente niet kon wijken. De bestuurder zei het netjes, maar de boer vertaalde het in zijn eigen woorden: 'Leuke voorstelling met die koe, maar jullie zijn niet belangrijk genoeg. Ik heb ook te maken met werkloze bou wers, boze ondernemers en als we door dat jarenlange getreuzel straks geen le ges meer mogen heffen hoeven we niet Schaatsen DeFleeuw ff met @de_bliek de ijsdikte op de Muy testen #itgietoan Zaterdag schaatson op de Muy Driesdewinter RT @eckardboot: ijsbaan Waalenburg is geveegd! Service #Natuumonumenten #Welkom http:y7t.co/zONKxdKr MiriamKornTexel IJsclub Oudeschild maakt zich klaar voor openstelling van de baan http://t.co/ mHp3nn05 NMTexel @NMTexel Vandaag kwam verslaggever @JoostRT- VNH naar #Texel om de #ijspret in waal enburg te verslaan! Hielke Bruining @TX01HB Fantastisch winterweer, blad stil en helde re nacht dat wordt extra koud ijsbaan de Koog Oost open voor kinderen tot 8 Astrid van der Vis @AstridvanderVis Wat een heerlijk gezellig schaats baantje weer in Den Burg#blijmee Organisatie weer bedankt! een kwart, maar moeten we de helft van onze ambtenaren naar huis sturen. Jullie kunnen de pot op. Voor wie een nieuwe stal wil, citeer ik de directeur van de Rabo bank: Waar een wil is, is een omweg.' In het hoofd van de boer speelde zich een andere film af, eentje waarin de wethou der stoer op de zeepkist klom en sprak: 'Een indrukwekkend protest. Ondanks de drukte op jullie bedrijven, want ik weet dat jullie het hoofd alleen boven water kunnen houden door werkdagen te ma ken die dubbel zo lang zijn als die van ons op het raadhuis. In een eerdere toe spraak zei ik nog hoe trots ik op de Texelse boeren was. Dus ik begrijp dat het voelt alsof jullie nu door mij als derderangs be roepsgroep in de hoek worden gezet. Jul lie zijn immers de tweede pijler onder de economie en hoeder van het landschap. Hoe heb ik me zo in de luren laten leggen door mijn ambtenaren. Het is afgelopen met die prietpraat. Boeren, als jullie hier op Texel op een achternamiddag zo'n pro test kunnen organiseren, doe dat dan ook met jullie overkantse collega's. Want die zitten met hetzelfde probleem. Dan gaan we met z'n allen met trekkers, schapen en koeien naar het Binnenhof en zullen we ze eens een poepie laten ruiken. Wat den ken die idioten wel niet. En als dat niet ge noeg is, rijden we door naar Brussel.' De boer kwam weer bij zijn positieven. Zijn collega's stonden nog wat na te pra ten, de wethouder was weer terug naar zijn warme kantoor. Voor de boer was er werk aan de winkel. Het was immers mei kerstijd. Maar hoe lang nog? Dat vroeg hij zich aftoen hij terug was in zijn oude, krappe en benauwde stal. Kan ik ooit nog nieuw bouwen, of moet ik alvast op zoek naar een koper voor mijn koeien? Dit verhaal is geheel ontsproten aan de fantasie van ondergetekende, elke gelij kenis met bestaande personen berust op toeval. Gerard Timmerman Elektrische deelauto Nieuwe vraag: Voor €2,50 per uur kunt u een elektrische deelauto huren. Gaat u dat doen? Rea geer op www.texelsecourant.nl. Vorige vraag: Het college werkt mee aan een zorghotel met dertig slaapplaatsen opde Hogeberg. Mee eens: 15 procent Niet mee eens: 80 procent Geen mening: 5 procent Cjraai 'mrtsjexels in het hart^ v. archieftexelsecourant.nl) Soeren/mogen/geen/atxdlen/meer bouwer/. AU-alternatief beginnen/ ge/ een/yoga-bedrijf Geen mening^

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 4