'Bij brandweer moest je wel beetje gek zijn' NIEUWS Leerlingen OSG houden veiling KORT NIEUWS Muzikale Brons-avond in Klif 12 www.texelsecourant.nl VRIJDAG 18 JANUARI 2013 HUUG SNOEK VERLAAT NA 33 JAAR TEXELSE BRANDWEER 'Vroeger spoot je bij een brand zoveel water naar binnen tot je de kat voorbij het raam zag zwemmen. Nu is dat allemaal anders.' Kleurrijke uitspraken kunnen Huug Snoek (59) niet worden ontzegd. Na 33 jaar vertrekt hij bij de Texelse brandweer. Snoek wil het graag maar even bena drukt hebben als commandant Dick Jon- geneel tijdens het interview thee voor hem haalt. 'Dit zie je niet vaak', roept hij lachend. Jongeneel kan er de humor wel van inzien. Maar hij is ook serieus. 'Snoek ga ik missen', zegt hij. 'Die ga ik hier echt missen.' Marius Banda, met wie Snoek voetbalde, haalde hem in 1980 bij de brandweer. Oud-commandant Daan van Wilsum sprak bij zijn sollicitatie de historische woorden dat het een pré was dat Snoek bij het leger ooit het predikaat S5 had gekregen. 'Bij de brandweer moest je vol gens hem wel een beetje gek zijn.' Snoek zat al snel als chauffeuren pompbedien de op de wagen en is dat vrijwel altijd ge bleven. Met smaak vertelt hij over zijn begin dagen waarin de brandweer nog bij Ge meentewerken in Den Burg zat en daar over twee zogeheten Commers en een materiaalwagen beschikte. Bij brand wer den ze gewaarschuwd via een zogeheten 'knor' en daarna was het een kwestie van zo snel mogelijk uitrijden. De manschap pen gingen dikwijls met eigen vervoer naar de brand. Met hedendaagse ontwik kelingen zoals de schaalvergroting bij de brandweer heeft Snoek minder feeling, maar dat is niet de reden om te stoppen. De jaren beginnen te tellen en de weten schapdat ereen nieuwe lichting aan komt, biedt de ruimte om plaats te maken. Snoek was onder andere één van de drij vende krachten achter het PHH-gebouw aan de Pontweg en kreeg daarvoor in 2009 samen met drie andere brandweer mannen een koninklijke onderscheiding. Het ging allemaal niet zonder slag of stoot. 'We hebben er veel tijd in gesto ken het gebouw goed in te delen. Het is ook heel belangrijk geweest dat er aan de zuidkant een aparte weg is gekomen.' De onderlinge kameraadschap vond hij één van de belangrijke zaken bij de brand weer. Blindelings op elkaar kunnen ver trouwen bij een inzet en elkaar door dik en dun steunen. Een van de meest memorabele momen ten is de tocht die Snoek in 1995 samen met Theo Kuip met de oude Bedford maakte. De mannen hadden met de ge restaureerde wagen op de rommeltjes- markt in Oosterend gestaan, reden terug naar Den Burg en kregen onderweg de melding van brand op camping Loods manduin. Zonder verblikken of verblozen, reden ze door naar Den Hoorn waar ze als eerste voertuig aankwamen. De vers gebakken vis uit Oosterend werd aan de kant gelegd, een toerist kreeg een slang in zijn handen om te blussen en toen de andere voertuigen arriveerden hadden Snoek en Kuip de brand al onder con trole. 'Later kregen we nog commentaar op onze actie, omdat er net een nieuwe brandweerwagen was aangeschaft, maar die brand hebben we geblust.' Hoewel gestopt, is Snoek niet weg. Hij blijft zich ontfermen over de Bedford en blijft ook lid van de personeelsvereniging. Tessa Cofino (17) en Roosmarijn Graaf (16), leerlingen van de OSG, houden za terdag 2 februari een veiling om geld op te halen voor Fight Cancer van KWF Kan kerbestrijding. De twee besloten een veiling te organise ren voor het profielwerkstuk dat leerlin gen van de HAVO en het VWO voor hun eindexamen moeten maken. De veiling wordt gehouden bij de ingang van de school, zodat bezoekers op de grote luie trap kunnen zitten. Marco van Sam beek is veilingmeester. Graaf en Cofino hebben inmiddels zo'n twintig kavels om te veilen. Ze streven naar zestig tot tachtig kavels. De twee hebben al een ronde door Den Burg ge maakt en ze gaan binnenkort weer op pad om aan producten te komen. Er wor den zaterdag 2 februari onder meer goe deren en bonnen geveild. Tijdens de veiling wordt nader aandacht besteed aan Fight Cancer. Dat is een 'jong actielabel' van KWF Kankerbestrijding voor mensen tussen de 20 en de 40 jaar oud. KWF Kankerbestrijding wil jonge mensen ermee bewust maken van de strijd tegen kanker en hen aansporen in actie te komen. Het geld dat wordt opge haald, gaat naar wetenschappelijk onder zoek, voorlichting en de ondersteuning van patiënten. Volgens Cofino en Graaf komt er iemand langs van KWF Kankerbestrijding, is er promotiemateriaal aanwezig en wordt er een filmpje vertoond. Er komen collec tebussen te staan om geld in te zamelen en er worden op de avond onder meer petit-fours verkocht om de opbrengst te verhogen. Mensen die wat willen aanbieden, kun nen contact opnemen met de twee leer lingen: Tessa Cofino tel. 06-10627322 en Roosmarijn Graaf: tel. 06-31234711. De twee werden geïnspireerd tot het organi seren van een veiling door het benefiet diner dat OSG-leerlingen Ismée Kok en Oriane Pam een jaar geleden hielden om geld voor Plan Nederland op te halen. Dat was toen ook een profielwerkstuk voor het eindexamen. 'We wilden wat meer doen dan alleen een verslag schrijven.' De veiling begint zaterdag 2 februari om 19.30 uur op de OSG aan de Haffelderweg in Den Burg. De school is die avond ge opend vanaf 19.00 uur. Politie schrijft bekeuringen uit De politie heeft vorige week bij gerichte verkeerscontroles in totaal zeventien be keuringen uitgeschreven. Op de Redoute nabij Oudeschild werd woensdag een controleplaats voor brom fietsen ingericht. Alle passerend verkeer werd gecontroleerd. In totaal gingen vijf entwintig voertuigen op de rollenbank. Twintig bleken harder dan de constructie snelheid te kunnen. Acht daarvan gingen dermate hard, dat de eigenaar een bekeu ring kreeg. In één geval werd het kente kenbewijs ingenomen. Daarnaast werden bekeuringen uitgeschreven in verband met een overschrijding van de maximum snelheid, een gebrekkige verlichting of onnodig gebruik van mistlampen. 's Avonds werd gericht gecontroleerd op excessieve verkeersovertredingen en agenten op motoren en bikes letten spe ciaal op de verlichting van fietsen. Ook in dit geval werden diverse overtredingen geconstateerd en processen-verba al uit geschreven. Voorlichting over maïs onder folie Bij wijze van proef is vorig jaar op Texel zo'n vijftig hectare snijmaïs onder folie geteeld. Landelijk projectleider Heim Wil lem Leraar heeft de gegevens over op brengsten en voedingswaarde op een rij tje gezet en bespreekt deze maandag 21 januari tijdens een bijeenkomst in Stayo- kay in Den Burg. Daarbij gaat hij ook in op de ervaringen die elders in het land zijn opgedaan, de voor-en nadelen en de kos ten. De lezing wordt georganiseerd door deVerenigingvoorBed r ijfsvoor I icht i ng en begint om 20.00 uur. Johan Goossens treedt op in Klif 12 Cabaretier Johan Goossens treedt vrijdag 25 januari op in Klif 12 in theater Den Hoorn. Om inspiratie op te doen voor zijn nieuwe show zocht cabaretier Johan Goossens een baan. Hij solliciteerde bij een ROC en vertelt over lesgeven op het ROC. 'Ik had nog nooit een pistool gezien...' Goossens trekt dit seizoen met zijn derde show Leer mij de mensen kennen door het land. Eer der won Johan op het Groninger Cabaret Festival de jury-, publieks-én persoonlijk heidsprijs. Hij toerde door het land met zijn voorstellingen A-boom! en Maandag. Entree €16,00, diner vooraf mogelijk, re serveren gewenst, tel. 319633, info@ klifl2.nl ofwww.klifl2.nl Derde kennisavond over regelgeving 'Adviseren, niet advizeuren', is het motto van Naut Klaassen. Hij is oprichter van Juridisch en Bestuurlijk Adviescentrum Klaassen BV (JBA), specialist op het ge bied van het omgevingsrecht in ruime zin, ruimtelijke ordening, bouwrecht, grondzaken en algemeen bestuursrecht. Klaassen spreekt maa ndag 21 januari over Regelgeving en Ruimtegebruik tijdens de derde en laatste kennisavond 'Texels Landschap'van Stichting Duurzaam Texel in de Oceaanzaal van het NIOZ. Het be gint om 20.00 uur. 'Het Texelse landschap is ons fortuin. Hoe we daarmee omgaan is voor iedereen van belang. Begin dit jaar start de gemeente Texel de ronde ziens wijzen voor het nieuwe bestemmings plan buitengebied. Voor veel personen en organisaties is dit hét moment om hun kijk of visie op het landschap te geven', aldus Duurzaam Texel, dat verwacht hier mee een bijdrage te leveren aan de om gevingdoor inzicht, kennis en interesse in landschappelijke ontwikkeling en regel geving te vergroten. Klaassen is na Pepijn Godefroyen DirkSij- mons de derde spreker. Bij de organisatie wordt Duurzaam Texel ondersteund door WV Texel, TESO en het NIOZ. Het aantal plaatsen is beperkt. Aanmelden via info@ duurzaamtexel.nl. Zwembad inzet bezwaarschrift De gemeente heeft op terechte gronden niet handhavend opgetreden tegen de aanleg van een zwembad op het erf van een vakantiewoning op 't Stappeland. Aldus oordeelt de commissie Bezwaar schriften. Over het zwembad is veel te doen, er zijn zelfs vernielingen aangericht en claims en beschuldigingen geuit. Het bestuur van het park vindt dat het zwembad niet is aangelegd conform de vergunning en vroeg het college handhavend op te tre den. B en w wezen dit verzoek af. De Bezwaarschriftencommissie spreekt zich niet uit over de vraag of de verleende vergunning rechtmatig is. Dat is aan de orde in een beroepszaak. Maar de com missie oordeelt wel dat in het bezwaar niet concreet is onderbouwd waarom het zwembad niet in overeenstemming is met de verleende vergunning. Conclusie luidt dat wél is gebouwd con form de vergunning. Daarmee is er vol gens de commissie geen grondslag voor handhaving. Het argument dat het bouw werk niet door de gemeente is uitgezet, snijdt volgens de commissie ook geen hout. Het is niet van belang en levert ook geen overtreding op van een wettelijk voorschrift. Moeder Anneke en dochter Lauri zingen, evenals zoon Martes, die er ook gitaar bij speelt. De familie Brons beschikt over veel muzikaal talent. Zaterdag 26 januari presenteren ze in Klif 12 een afwisselend muzikaal programma. Geen goud of zil ver, maar een 'Brons getinte' avond met drie totaal verschillende muziekstijlen. Anneke Brons vormt met Irisabella Bakker en RuthieVazana het trio Anyway. Met be hulp van klankkast, garde, mes en meng kom zetten ze een smaakvol muzikaal en cabaretesk menu op de planken. Acapella en driestemmig 'kokkerellen' ze met mu zieknoten, 'soms wat ongezouten, soms pittig gepeperd, maar altijd puur natuur' De inbreng van Lauri Brons, met aan de piano Koen Spijker, omvat liederen van Le onard Bernstein, de componist van West Side Story en Mozart. Na een zoektocht in verschillende stijlen en disciplines ont dekte ze dat haar hart bij de klassieke mu ziek ligt. Lauri studeert dit jaar af aan de Master of Music richting Muziektheater op het Conservatorium van Tilburg. Rockband Whatever bestaat uit Martes Brons en de gebroeders Pim en Jip Frank. Ze spelen al ruim tien jaar samen. Nog jong spelen ze met veel passie en over gave klassiekers uit de jaren '60 en '70. Er mag gedanst worden tijdens de rock 'n'roll waarmee ze de avond afsluiten. Het muziekprogramma begint om 21.00 uur, de entree is €12,50. Een diner, inclu sief een aantal muzikale intermezzi, be gint om 19.00 uur. Diner en programma kosten samen €35,-. Collectanten Hersenstichting Hersenstichting Nederland is op zoek naar Texelaars die willen collecteren voor mensen met hersenaandoeningen, her senziekten en psychische problemen. Het geld is nodig om het broodnodige onder zoek voort te kunnen zetten. Collectanten kunnen zich opgeven bij Martien Roeper, tel. 319836. Bingo in Oosterend De feestcommissie van Oosterend verzorgt zaterdag 19 januari een bingo voor jong en oud met leuke prijzen. Deze wordt gehouden in dorpshuis De Bijen korf en begint om 20.00 uur.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 5