Ifl Roman over passie, muziek en lust AGENDA W f Cine^mca Te^xe»! Les Misérables CULTUUR Onwaarschij'nlij'ke overlevingstocht AUTEUR JOYCE POOL TROTSEERDE LAUWE REACTIE UITGEVERIJ www.texelsecourant.nl VRIJDAG 18 JANUARI 2013 Met haar tiende boek - De castraat - richt Joyce Pool zich voor het eerst op een wat ouder publiek, in de leeftijd van circa 15 tot en met 25 jaar. Het resultaat is een even volwassen als aangrijpende roman, over de wonderlijke wereld van een castraat in het Italië Uitgevers hebben de taak de boeken die ze uitgeven te promoten - al was het maar uit eigenbelang. Maar uit de manier waarop Lemniscaat het nieuwe boek van Joyce Pool presenteert, spreekt een meer dan gemiddeld enthousiasme. 'Een zin derende Young Adult-roman over passie, muziek en lust in de Italiaanse renaissan ce', schrijft de uitgeverij in de folder waar mee ze De castraat bij de boekwinkels onder de aandacht brengt. De productie na het gereedkomen van het manuscript kwam in recordtempo tot stand, zodat het boek vorige week al kon worden ge presenteerd op de vakbeurs voor de boek handel. Opvallend, want toen Pool ruim twee jaar geleden aankondigde een boek over castraten te willen schrijven, waren de reacties ronduit lauw. Historische romans waren uit, de jeugd van nu leest science fiction en fantasy, was de boodschap van Lemniscaat. De auteur zette door. 'Die onzekerheid heeft wel belemmerend ge werkt. Ik heb het manuscript een tijd in de la gelegd en me afgevraagd of ik aan iets anders moest beginnen, iets met meer perspectief.' Een flinke steun in de rug kreeg ze van Claire Hülsenbeck, een collega-auteur die jarenlang een eigen school voor schrijvers had en als autori teit op het gebied van de jeugdliteratuur geldt. 'Ze was razend enthousiast en dat heeft me enorm gesterkt.' Dat Lemniscaat bij het zien van het resul taat als een blad aan een boom omdraai de, was een enorme opluchting voor Pool. 'Als ze echt niet hadden gewild, was ik op zoek gegaan naar een andere uitgever. Maar ik blijf het liefst bij Lemniscaat. Zij hebben bijna al mijn boeken uitgegeven en zijn ook één van de weinige nog zelf standige uitgeverijen. Ik voel me er thuis.' Dat Pool haar plannen doorzette, tekent haar fascinatie voor het onderwerp. Het fenomeen van de castraten ontstond vlak voor 1700, nadat paus Clemens had be paald dat vrouwen zich moesten toeleg gen op hun huishouden en het baren van kinderen en niet meer mochten zingen. Daardoor kon bepaalde muziek niet meer worden uitgevoerd. De oplossing was jon gens met mooie stemmen op jeugdige leeftijd te castreren, in de hoop dat ze hun stemgeluid na de puberteit zouden behouden. 'Het waren vaak kinderen uit arme families. Officieel moesten ze zelf toestemming geven. Maar het zal weinig moeite hebben gekost ze te overreden. Ze waren soms niet ouder dan acht jaar en zullen de gevolgen niet hebben overzien. Ouders stimuleerden het soms, omdat ze hoopten dat dat ene kind het hele gezin zou kunnen onderhouden. Vaak ging het mis. Ik ben sterftecijfers van tien tot tach tig procent tegengekomen. Daar zal het gebrek aan hygiëne bij de operatie een belangrijke rol bij hebben gespeeld. Of zo'n jongen bleef leven, maar zijn stem veranderde toch. Ondertussen kon hij geen kinderen meer verwekken en zag hij er heel anders uit. Hij belandde buiten de maatschappij en moest zich maar zien te redden.' Ook de succesvolle zangers hadden het niet gemakkelijk. Angelo, de hoofdper soon in Pools boek, is een creatie van de auteur, maar zijn ervaringen zijn onge twijfeld grotendeels exemplarisch. Hij viert triomfen aan het hof van (de histo rische) prins Ferdinando, maar worstelt met zijn ontluikende seksuele gevoelens. Pool noemt het 'intrigerend'te bedenken wat er gebeurde vanaf het moment dat een jonge zanger aandacht kreeg voor de andere sekse. 'Vaak werden ze door de buitenwereld niet helemaal serieus ge nomen. Tegelijkertijd werden ze om hun mooie stemmen als engeltjes behandeld. Die jongens kregen daardoor een heel an der leven. Het boeit me te bedenken hoe zo'n jongen dat organiseerde.' De castraat telt 285 pagina's, kost €17,95 en ligt vanaf begin februari in de boek handel. Prof. De Jager over Mars Op uitnodiging van volkssterrenwacht De Jager verzorgt professor Kees de Jager vrijdag 25 januari een lezing over recent onderzoek naar de planeet Mars. De bij eenkomst vindt plaats in het gebouwtje De Slinger (bij Ecomare) en begint om 20.00 uur.Donateurs hebben gratis toe gang, anderen betalen €5,-. Maar liefst negen Oscarnominaties kreeg Life of Pi, die vanaf deze week in Cinema Texel draait. De film is gebaseerd op de gelijknamige bestseller van Yann Martel en vertelt het verhaal van de onwaar schijnlijke overlevingstocht van de 16-ja- rige Pi. Zijn vader heeft een dierentuin in India. Wanneer de familie besluit het land te verlaten, wordt de hele dierentuin in gescheept. Maar het schip vergaat en de enige overlevenden op de reddingssloep zijn Pi, een hyena, een zebra met een ge broken been en een tijger van 200 kilo. Nieuw in Cinema Texel is ook de familie film Bengeltjes, rond het bekende zangt rio K3. Daarin zijn Karen, Kristel en Josje door het dolle heen, want hun drie nicht jes komen een weekendje in hun appar tement logeren. Maar al snel blijkt dat de nichtjes ettertjes zijn, die de boel op stel ten zetten. Een deel van het programma in Cinema Texel wordt geprolongeerd. Daaronder Les Misérables, de verfilming van de suc cesvolle musical, die door al meer dan 60 miljoen mensen is gezien. Ook nog een weekje te zien is The Hob- bit: An Unexpected Journey van Academy Award-winnaar Peter Jackson, gebaseerd op het bekende meesterwerk van Tolkien. Het volledige programma is te vinden in de agenda elders in deze krant en op w ww.texe Isecou ra nt.n I. Time Out weer open Na een grote schoonmaak en diverse re paraties gaat Time Out vandaag (vrijdag) weer open. Tieners zijn van 15.00 tot 17.30 uur welkom in het jongerencen trum, dat is gevestigd aan de Wilhelmi- nalaan in Den Burg. Jongeren vanaf 16 jaar kunnen er van 20.30 tot 23.30 uur te recht. Omdat de bezoekers enkele weken in 'de kou' hebben moeten staan, worden zij welkom geheten met (gratis) warme chocolademelk met slagroom en koek. Babygebaren Baby's hebben een aangeboren behoefte om contact te maken en te communice ren. Ze zijn constant op zoek naar ma nieren om duidelijk te maken wat hun behoefte is. Ouders die een beter contact met hun baby willen, kunnen dinsdag 5 februari in de bibliotheek in Den Burg te recht voor een workshop. Deze duurt van 10.00 tot 11.00 uur. Deelname is gratis. Reserveren kan via tel. 312743 of e-mail reserveren@kopgroepbibliotheken.nl. .Jgv. iijgg rijdag 18 januari - 20.30 uur Jan Rot - "De grote Jan Rot show" Jan Rot live is een unieke ervaring: "ijzersterk... intens... ontspannen..." (Telegraaf) Entree €16,00, diner vooraf mogelijk, reserveren gewenst. vrijdag 25 januari 1= Cabaret Johan 600NM» n»t "Leer mij de mensen kennen" lSoftf innemend en snoeihard' - Dagblad van het Noorden. Aanvang: 20.30 uur. Entree €16,00, diner vooraf mogelijk, reserveren gewenst. info@klif12.nl www.klif12.nl Les Miserables Cosette, de dochter van de is genomineerd voor 8 Oscars waaronder Beste Mannelijke Lite Of PI 3D Pi, van Oscar® winnaar Ang Lee, is gebaseerd op de geljknamige het verhaal van de onwaarschijnlijke overlevingstocht longe Pi op Regisseur, Beste Scenario, Beste visuele Effecten en Beste An unenpected Journey 3D O® FilmArt: .Amour ©S3) Mystery Movie Ralph 3D 9SIÏÏBTJ-Ó3GA23 JMmsSSJSSSE miWCTEMOWJ oj> 19 en 26 januari a,. Cjesgeeld, wordt ket stuk, Een klucht van Cart Slotboom, Aarwaug 20.00 uur ui TD«DBtP$HCMg Kaarten arnacen/vecveuen vg MfEVB. T". V/SN tEEE Ve, Kuy terstraat 118, tel. 313 008. Voor een veilige avond uit! 0222-312000

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 9