TEXELSE COURANT m 'Brandweer heeft superwerk geleverd' GlasGarage Texel Cjroen TwarLs Jexeh in het harL, Vee gered bij nachtelijke boerderijbrand 6 f Sterretje gezocht! Dirk Sijtsma Koninklijk geëerd voor 25 jaar bestuurslid Reumapatiënten vereniging Texel. Piet Daalder Was groenteboer in Oosterend en Haarlem en op richter drumband Excelsior. Texel'94 Afgelaste wed strijden en trai ningen reden voor nieuw plei dooi kunstgras. Texel fonds Samen werken aan de Texelse samenleving OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887, NR. 12743 Verschijnt dinsdag en vrijdag DINSDAG 22 JANUARI 2013 Een felle brand heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een deel van een stal van boerderij Hoogvliet aan de Nieuwlanderweg verwoest. Als door een wonder konden alle 200 schapen en lammeren en 50 koeien uit nabijgelegen delen worden gered. Wel ging veel materieel verloren, waaronder een tractoren een heftruck. De oorzaak is vooralsnog onbekend. (Foto Joop Rommets) KNRM ziet stijging aantal inzetten De KNRM op Texel heeft het aantal inzet ten in 2012 zien stijgen ten opzichte van 2011. De reddingmaatschappij kwam vorig jaar 57 keer in actie. Dat zijn er 12 meer dan in 2011. De Beursplein in De Cocksdorp kwam vorig jaar 16 keer in actie, één keer meer dan in 2011. De Francine Kroesen in Ou- deschild voer 24 keer uit en De Zalm in De Koog ging 8 keer op pad. In 2011 kwamen beide reddingboten van station De Koog bij elkaar opgeteld 23 keer in actie. De whippetruck reed 9 keer uit, twee keer meer dan in 2011. Burgemeester Francine Ciskes maakte de aantallen zondagmiddag bekend tijdens de nieuwjaarsreceptie. Ze stond stil bij een aantal bijzondere acties. Zo redde de ploeg uit De Cocksdorp in april een vrouw die bij opkomend water vast zat op het wad en hielp de ploeg uit De Koog bij een reanimaie op het strand. De ploeg uit De Koog hielp in augustus ook het SIGMA- team na de brand in de J'elleboog. De buitrug bleef evenmin onbesproken. Giskes liet het verloop daarvan voor wat het was en las een verhaal voor van Midas Dekkers over buitruggen. De strekking was dat het zeer intelligente dieren zijn en dat, zoals Dekkers het verwoordde, de buitrug geen dichter is, maar het gedicht zelf. De benadering werd met applaus ontvangen. Groot materieel moet Texelse wegen begaanbaar houden na sneeuwval Het was gisteren sneeuwruimen gebla zen op Texel. Nadat eerst de overkant was voorzien van sneeuw, lag nu ook op het eiland een laag wit. Medewerkers van Gemeentewerken gin gen in alle vroegte op pad met rollend materieel om de sneeuw te ruimen en de wegen begaanbaar te houden. Zij deden volgens plan eerst de doorgaande wegen tussen de dorpen en daarna andere we gen en straten. Ook gingen er ploegen op pad die met de hand de omgeving van be jaardenwoningen van sneeuw ontdeden. In Eierland reed door de gladheid en een wagen in de sloot en een glijdende wagen richtte schade aan bij de Martha Hoeve aan de Hoofdweg. De bestuurder reed, tot teleurstelling van de bewoners, verder zich te melden. Volgens Natasja Garritsen was het een grijze Renault Twin go met 'SL' in het ken teken. 'Het zou fatsoenlijk zijn geweest als de bestuurder zich even had gemeld.' Particulieren die zout nodig hebben, kun nen vooreen emmer terecht bij Gemeen tewerken aan de Reijer Keijserstraat in Den Burg. Bij Akenbuurt gleed maandag achter in de middag een bus in de greppel. (Foto Marcel Bakker) Ze zijn twee dagen later nog niet hele maal van de schrik bekomen, maar ont zettend blij dat al het vee kon worden ge red. 'De brandweer heeft echt superwerk geleverd', vertelt Trinet Hin, samen met echtgenoot Kees en zoons John en Cor Hin eigenaar van boerderij Hoogvliet, waar in de nacht van vrijdag op zaterdag een deel van een stal afbrandde. De brand werd kort na 1.00 uur ontdekt door John Hin, die net thuis kwam. Hoe wel het licht op het hele bedrijf was uitge vallen, was de ernst van de situatie hem direct duidelijk. Het vuur woedde in het deel van een stal waar alleen materieel was opgeslagen, maar in het achtergele gen gedeelte stonden zo'n tweehonderd schapen en lammeren. De ruimtes wer den van elkaar gescheiden door een muur. In een half open stal elders op het erf stonden nog eens zo'n vijftig koeien. Hin belde de alarmcentrale en maakte zijn ouders wakker, waarna hij en zijn vader de koeien naar buiten joegen. 'Stieren, keu- tjes en kalveren, alles door elkaar. Maar dat was even niet anders', vertelt Trinet Hin. Ondertussen gearriveerde brand weerlieden ontfermden zich over de scha pen. 'Dat was nog een hele klus, want door de lammerij stonden ze nog in kleine hokjes. Maar het lukte om ze allemaal los te maken.' De dieren werden elders op het erf bij el kaar gedreven, in de luwte van een andere schuur. Ondertussen was veearts Loek van Vliet door de alarmkamer gevraagd een kijkje te nemen. Hij constateerde dat het relatief goed was afgelopen. 'De lam meren waren al drie weken oud. Hoewel het koud was met die oostenwind, redden ze het wel.' Er was niet al te veel paniek onder de dieren. 'In de stal stonden ze in groepshokken. Ze waren dus wel gewend om met meer dieren bij elkaar te staan, maar nu stonden ze plotseling met hon derd bij elkaar. Maar dat ging wel.' Ook de koeien, ruim vijftig van de vlees soort Belgische Blauwen, kwamen er re delijk ongedeerd vanaf. 'Er was een kalf bij dat nog maar één dag oud was en dat door het bluswater nat was geworden. Dat had het flink koud. Ik heb het afgedroogd en onder een warme lamp gezet.' De brand weer had op dat moment de stroomvoor ziening hersteld. De kans dat het vee toch iets aan de brand heeft overgehouden, acht Van Vliet klein. 'Het viel me wel op dat de rook op mijn longen sloeg. En dat terwijl ik er zelf maar even hebben gestaan. Het zou kunnen dat die dieren daar wat schade door hebben opgelopen, maar ik denk dat het wel mee valt.' De brandweer ging voortvarend te werk. Nadat het eerste blusvoertuig en de hoog werker waren gearriveerd, werd al snel groot alarm geslagen. Uiteindelijk werden alle eenheden opgeroepen en werd al het beschikbare materieel ingezet. Daarbij speelde mee dat er een harde oostenwind (kracht 5) stond en dat de kans groot was dat de vlammen zouden overslaan naar andere gebouwen. Aanvankelijk wer den ook diverse eenheden in de Kop van Noord-Holland gealarmeerd, evenals de bemanning van TESO. Het bleek echter niet nodig de extra hulptroepen over te varen. Het schuurgedeelte met het materieel brandde grotendeels uit, inclusief een tractor, heftruck, mestwagen en diverse gereedschappen. Dat de schapenschuur gespaard bleef, mag echter een klein wonder worden genoemd. 'Die tussen muur heeft het geweldig gehouden. Aan de andere kant lagen hooi en houten hek ken, maar zelfs die bleven onbeschadigd', aldus Trinet Hin. Een ontploffende gasfles zorgde voor schrik, maar niemand raakte gewond. Anderhalf uur na het eerste alarm kon het sein 'brand meester'wor den gegeven. Even na 8.00 uur zaterdag ochtend werd de brandweer opnieuw op geroepen, ditmaal om na te blussen. In de loop van de dag konden alle dieren terug naar hun stal worden gebracht. Commandant Dick Jongeneel, die zelf de leiding had bij de operatie, toonde zich zeer tevreden over de inzet van zijn men sen. 'Ze moesten onder moeilijke omstan digheden werken en hebben dat prima gedaan. De training die ze recent hebben gevolgd om dieren te redden, heeft daar zeker aan bijgedragen.' Naar de oorzaak van de brand is het voor alsnog gissen. Volgens de familie Hin is er overdag niet in de getroffen schuur ge werkt. Prijs voor waterwerkgroep Waterwerkgroep Texel heeft het pre dikaat Kern met Pit gekregen van de Koninklijke Nederlandsche Heidemaat schappij. Het predikaat, een beloning voor initiatie ven ven bewonersgroepen, is toegekend aan acht organisaties in Noord-Holland. De waterwerkgroep krijgt de prijs voor de wijze waarop diverse instanties bij elkaar worden gebracht om gezamenlijk na te denken over het zo lang mogelijk vast houden van zoet water op het eiland voor dat het in zee wordt gepompt. De groep bestaat uit vijftien mensen die eens per twee maanden een bijeenkomst hebben. De waterwerkgroep wordt ondersteund door de gemeente, de provincie, het hoog heemraadschap, LTO Texel en Agrarische Jongeren Texel. Het predikaat en een geld bedrag van €1000,- werden afgelopen za terdag uitgereikt. Het Laatste nieuws het Eerst! 1 24 uur per dag 7 dagen per week www.texelsecourant.nl Volg het nieuws op Twitter @TexelseCourant Ontvang het laatste nieuws op Facebook Like ons! facebook.com/texelsecourant Spinbaan- en jaarkalender 2013 Volop verkrijgbaar! Spinbaan 6 - Den Burg Scan Dnze Un-code weekaanmerlingen Leuke spaaracties Tel: 0222 - 32 15 15 eSEHÈmCEm <33 dl® Garage Westend www.texelseautopagina.nl

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 1