'696 Texelaars moeten hun mond houden' 2 EERST Koninklij'k lintje voor Dirk Sijtsma Redders in het zonnetje gezet Ameland blij* met Poster www.texelsecourant.nl DINSDAG 22 JANUARI 2013 GESLAAGDE SHOW JOCHEM MYJER SPECIAAL VOOR TEXELAARS Hij heeft er zin in. Op Facebook repte cabaretier Jochem Myjer twee uur voor de voor stelling al over een 'wedstrijd van 696 Texelaars tegen 1 semi-Texelaar' waarbij hij uitkeek naar de derde helft op de boot terug. Met die 'wedstrijd' in schouwburg De Kampanje in Den Helder viel het afgelo pen donderdagavond wel mee. De toon was meteen gezet met de opmerking dat '696 Texelaars nu allemaal even hun mond moesten houden'. En dat gebeurde. In vlot tempo rolde de nieuwe show van Myjer voorbij. Moeite loos schakelde hij van grappen naar seri euze stukken, bijvoorbeeld wanneer hij het over de tumor in zijn ruggemerg had. Voor dat laatste las Myjer dagboekfrag menten voor, waarbij hij duidelijk maakte dat het geen vanzelfsprekendheid was dat hij weer als vanouds vol energie op het podium stond. Texelse grappen ontbraken evenmin. Martin Trap was een dankbare bron van inspiratie voor Myjer, maar ook de fami lie Mantje en de familie Boom kwamen aan bod. Myjer verhaalde hoe hij schoe nen bij Mantje had gekocht en daar 'een halfjaarsalaris voor had neergelegd'. 'Ze kwamen ook nog achter me aan voor een handtekening, maar dat bleek voor mijn creditcard te zijn.' Bij een verhaal over een geliefde op de universiteit die veroverd moest worden, verhaalde Myjer dat hij op dat moment 'meer testosteron in zijn lijf had dan Tiger Woods en Frido Boom bij elkaar.' Dat Myjer bij zijn huisje in Eierland wat moeite heeft met de verbindingen van KPN bleef evenmin achterwege. Hij ver telde hoe hij werd verwisseld met Paul Turner van het RL4-programma The Voice of Holland en voegde daaraan toe dat ze in De Cocksdorp niet kunnen weten wie Paul Turner is. Hij kon zich op basis van zijn eigen ervaringen met KPN ('KPN en De Cocksdorp...') niet voorstellen dat ook maar iemand boven de Rügediek een commerciële zender kan ontvangen. De vooraf 'gevreesde' problemen met de boot bleven uit. De meeste Texelaars lie ten de auto gewoon op het eiland staan en pakten in Den Helder de bus naar de schouwburg. Heen zorgde Connexxion voor het vervoer en terug naar de boot reed Texeltours. Beiden hadden extra bus sen ingezet, waardoor het vervoer van de honderden Texelaars soepel en geordend verliep. Rosa Harbers, die samen met Brigitte Hollands van Texels Welzijn de schouwburgreis had georganiseerd, keek voor de zekerheid nog of het druk was op het autodek, maar daar was het niet an ders dan gebruikelijk. De terugreis met de Schulpengat naar het eiland was zeer gezellig. Op het salondek was het zo druk dat mensen bleven staan, maar dat mocht de pret niet drukken. Het was Myjer eerder die avond gelukt bijna zevenhonderd Texelaars stil te laten zijn, maar die schade moest later op de boot wel worden ingehaald. Myjer ging zelf ook met de boot mee terug naar Texel om in zijn eigen huis te overnachten. Myjer liet overigens duidelijk blijken dat veel Texelaars hem met kaarten en be richten hadden gesteund toen hij door de tumor in zijn ruggemerg was geveld en dat was hij zeker niet vergeten. Het was mede aanleiding een speciale avond voor Texelaars te houden. Aan het eind van de voorstelling liet de cabaretier ontroerd weten dat de steun van het eiland hem veel goed had gedaan. Op het moment dat zijn familie tevoor schijn kwam, wist Dirk Sijtsma het. Burgemeester Francine Giskes was niet alleen voor het zilveren jubileum van Reumapatiëntenvereniging Texel naar Klif 12 in Den Hoorn gekomen. De burgemeester had meer in petto en dat werd bevestigd door het omdraaien van de penning in de ambtsketen. Na mens de koningin had Giskes een heuglij ke boodschap voor Sijtsma uit Den Burg; hij werd benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau voor zijn inspanningen voor de reumapatiëntenvereniging. Sijtsma is bestuurslid sinds de oprichting van de vereniging in 1988. Tegenwoordig is hij secretaris, maar hij is in het verleden ook penningmeester en voorzitter van de vereniging geweest. Volgens Giskes vervult Sijtsma door zijn ervaring een lei dende rol binnen het bestuur. Hij houdt de correspondentie bij, onderhoudt de contacten met het Reumafonds aan de overkant en hij verzorgt de informatie brieven voor de 119 leden van de Texelse reumapatiëntenvereniging. Hij doet dit terwijl hij zelf ook reuma heeft. Sijtsma kreeg het lintje eveneens voor zijn inspanningen voor ZDH in Den Hoorn. Daar houdt hij sinds 1988 de tijden en klassementen van de crosslopen bij. De decorandus was erg blij met de konink lijke onderscheiding. Hij had het niet zien aankomen. Hoewel hij secretaris is, waren de voorbereidingen voor het lintje allemaal buiten hem om verlopen. Hij vond het leuk dat zijn leidinggevende van netwerkbeheerder Liander, waar Sijtsma werkt, ook bij de uitreiking aanwezig was. Voor zijn vrouw Wil had burgemeester Giskes een bos bloemen meegenomen. De jubileumbijeenkomst werd bezocht door ruim zeventig mensen. Een provin ciaal vertegenwoordiger van het Reu mafonds was afgereisd naar Texel om de vereniging te feliciteren. Zij prees de ver eniging voor alle inspanningen en liet we ten dat Reu ma patiëntenvereniging Texel voor haar een bijzondere vereniging is. Het bestuur, bestaand uit Dudy den Boer, Dirk Sijtsma, Martin Brands, Dory Verschoor-Kuip en Tilly Dekker, werd naar voren geroepen om een cadeau in ont vangst te nemen. Zanger Jan Rot, deze dagen aanwezig op Texel voor optredens, verzorgde op het podium van Klif 12 een optreden voor de leden. Durper Barre Tocht op komst De ijsclub van De Cocksdorp wil vrijdag avond 25 januari een nieuwe 'Durper Barre Tocht' houden op het ijs van de Rogsloot. Voorwaarde is dat het weer het toelaat. Het programma is volgens de ijs- club hetzelfde als vorig jaar toen de Dur per Barre Tocht na lange tijd weer eens gereden werd. Jongeren kunnen 3,6 of 12 km schaatsen bij maanlicht en volwas senen kunnen afstanden van 15,30 of 50 kilometer afleggen. Elke deelnemer moet volgens de organisatie verlichting bij zich hebben. Hoe laat en waar de tocht begint, is nog niet bekend. Biodiversiteit Een groep wetenschappers heeft een voorstel gemaakt om wereldwijd veran deringen in biodiversiteit te kunnen vol gen. Aan het voorstel is onder meer mee gewerkt door Carlo Heip van het NIOZ. Een wereldwijd meetsysteem van op elkaar afgestemde observaties om veranderin gen in biodiversiteit te meten bestaat nu nog niet. Wetenschappers werken vaak elk op hun eigen manier. Een internati onaal team van dertig wetenschappers pleit daarom nu voor één meetsysteem dat overal toegepast kan worden. Zij heb ben volgens het NIOZ een lijst gemaakt van vijftig essentiële meetvariabelen, die nodig zijn om een goed beeld te krijgen. Bijeenkomst over deelauto Urgenda Texel houdt donderdag 24 janu ari een informatieavond in De Lindeboom over de elektrische deelauto die vorige week officieel in gebruik is genomen. Er wordt informatie verstrekt over het de len van de wagen en wat mensen moeten doen om aan het systeem deel te nemen. Er wordt ook verteld hoe belangstellen den hun eigen auto in het systeem kun nen inbrengen. Urgenda hoopt te horen welke wensen potentiële gebruikers hebben, zodat daar op kan worden inge speeld. De elektrische deelauto, een Mits ubishi i-Miev, staat vooralsnog op proef op het eiland, maar het is de bedoeling dat het delen van auto's vaste voet aan de grond krijgt op Texel. De informatieavond van Urgenda begint om 20.00 uur. De ko mend weken volgen bijeenkomsten in de buitendorpen. Volgens Urgenda Texel is de Mitsubishi i-Miev inmiddels meerdere malen geboekt. Playbackshow De playbackshow in De Cocksdorp gaat dit jaar niet door. Volgens de organisatie zijn er te weinig acts. De playbackshow stond gepland voor zaterdag 26 januari. Burgemeester Francine Giskes heeft zondagmiddag Martin Betsema en Cees Witte van de KNRM in het zonntje gezet. Betsema is twintig jaar aan de redding maatschappij verbonden en Witte vijftien jaar. Beiden kregen een jaarteken en een oorkonde ter aanvulling op de Vrijwil- ligersmedaille Openbare Orde en Veilig heid die zij kregen toen zij tien jaar als vrijwilliger actief waren bij de KNRM. Wit te is chauffeur van de whippertruck bij station De Koog. Betsema zit bij het sta tion in De Cocksdorp waar hij motordrij ver en reserveschipper van de Beursplein 5 is. De onderscheidingen werden uitge reikt tijdens de nieuwjaarsreceptie van de reddingmaatschappij op De Krim. Giskes, voorzitter van de plaatselijke commissie van de KNRM, liet weten dat de KNRM op Texel afgelopen jaar 93 nieuwe donateurs kon inschrijven, waarvan 73 dankzij een actie van het vakantiepark. Dat had ten tijde van de jaarlijkse Reddingbootdag een arrangement waarbij gasten gratis het donateurschap en een meevaarkaart voor de reddingboot kregen. Met de ver koop van vaantjes en andere artikelen haalde de KNRM in 2012 €2800,- op. Met de bunkerbootjes van Dirk Kruk werd €2578,- opgehaald. De gemeenteraad van Ameland ziet graag weer samenwerking met Texel. Dat heeft raadslid Piet IJnsen van Algemeen Belang Ameland laten weten na het bezoek van Gerbrand Poster (Texel 2010) aan de poli tieke partijen. Poster reisde woensdag op eigen initiatief naar Ameland om met de fracties uit de gemeenteraad aldaar over samenwerking te praten. Texel 2010 is groot voorstander van intensievere samenwerking tussen de eilanden. Die moet wat IJnsen betreft verder gaan dan de samenwerking die er nu is.Texel werkt nu samen op het gebied van zogeheten 'waddengerelateerde za ken' (zoals erfpacht, Waddenzee of Na- tura 2000) en heeft voor de rest weining bemoeienis met desamenwerkingtussen de Friese eilanden. Raadslid IJnsen van Ameland liet weten blij te zijn met de lobby van Poster. Texel staat volgens hem voor drie keuzes: het eiland kan blijven samenwerken zoals nu met een bijrol in VAST (het sinds 2009 bestaande samenwerkingsverband van Vlieland,Terschelling, Ameland en Schier monnikoog), afzien van elke vorm van sa menwerking of de samenwerking tussen de vijf eilanden nieuw leven inblazen. 'De bal ligt bij Texel.' Welke kant het uitgaat, is vooralsnog een verrassing. Eind vorig jaar zegde de Texelse gemeenteraad de huidige samen werking met VAST op, maar dat was meer om administratieve redenen. Als Texel dat niet deed, zou de huidige samenwer kingsvorm voor nog eens vier jaar vast liggen. De raad wilde liever de handen vrij hebben om aan een nieuwe samen werkingsvorm te werken. Dat past ook weer bij het streven om Texel een regie gemeente te laten worden. Burgemeester Giskes liet eerder weten dat de gemeente samenwerking beoogt met zowel de ei landen, gemeenten op de vastewal als andere organisaties (bij voorkeur op het eiland). De vraag daarbij is telkens welke partijen elkaar op welk vlak het meeste te bieden hebben. Poster sprak met de Amelander partijen opeen inloopspreekuur dat zij elke maand gezamenlijk houden. Poster wil zoiets ook graag op Texel en zag een voorstel daar toe eind mei 2012 gehonoreerd door een meerderheid van de raad, maar tot nu toe is een Texels inloopspreekuur (door Poster 'het beraad' genoemd) niet van de grond gekomen. Voor zover bekend is er tot nu toe geen meerderheid in de gemeente raad om een intensievere samenwerking met de andere Waddeneilanden nieuw leven in te blazen. Burgemeester Oiskes spelt Dirk Sijtsma het lintje op. (Foto Jeroen van Hattum)

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2