Water gesprek van de dag in De Cocksdorp Nabestaande bezoekt Flora www.texelsecourant.nl DINSDAG 29 JANUARI 2013 'VOORKOMEN DAT TOERISTEN HET DORP RECHTS LATEN LIGGEN' Water is sinds een paar dagen één van de meest besproken onderwerpen in De Cocks dorp. Het Projectteam Water De Cocksdorp - Texel presenteerde vorige week enkele ideeën, die sindsdien niet onbesproken zijn gebleven. Het projectteam heeft ideeën ontwikkeld om water een belangrijke rol in het dorp te geven. Zo wordt gedacht aan een re creatieve route door de Kikkertstraat met vier of vijf plekken waar water centraal staat, een educatief centrum over de wa terhuishouding op Texel en een wandel route langs de Roggesloot met een trek- pontje ter hoogte van de houten molen. Het projectteam, bestaande uit Wil Ho- man, Meivin Kikkert, Vivian Kareis, Frouw- ke Eelman, Arnold Langeveld, Erwin van der Linde en Esther Krijnen, wil met de plannen de levendigheid en de voorzie ningen in het dorp op peil houden. Mede naar aanleiding van de verhuizing van de Plus supermarkt uit het dorp naar de Mo lenlaan moet volgens het team voorko men worden dat toeristen De Cocksdorp in de toekomst 'rechts laten liggen.' De reacties op de ideeën waren gevari eerd. Volgens Arnold Langeveld reageer den de meeste mensen die bij de presen tatie aanwezig waren enthousiast. Hans Zuidema plaatst kritische kanttekenin gen. Volgens hem zit de pijn vooral in aantasting van het weidevogelgebied bij de Roggesloot. 'De natuur daar moet met rust worden gelaten.' Zuidema plaatst eveneens zijn bedenkingen bij de ideeën een pontje op de Roggesloot te laten ko men. 'We moeten ook voorkomen dat het dorp straks als te toeristisch wordt erva ren.' Wat de wandelroute betreft, is het idee dat er een nieuw wandelpad komt langs de Molenlaan dat aansluit op een be staand wandelpad van Staatsbosbeheer langs de Hollandseweg. Bedoeling is dat dat pad wordt opgeknapt. Het trekpontje moet een verbinding in de route wor den. In hoeverre het allemaal haalbaar is, moet nader worden bekeken. Zowel de Rogsloot als het daarnaast geleden Dorp- zicht vallen onder de ecologische hoofd structuur. Volgens Arnold Langeveld, een warm pleitbezorger van de plannen, moet er draagvlak zijn voor de ideeën. 'Als er er gens geen steun voor is, moetje het niet doen.' Hij benadrukt dat het belangrijk is dat toeristen in de toekomst geïnteres seerd blijven om het dorp te bezoeken. Wat de waterplekken langs de Kikkert straat betreft, kan volgens hem aan van alles worden gedacht. 'Daar hebben we nu nog geen concreet beeld bij, maar je kunt bijvoorbeeld laten zien hoe je een polder droogmaalt of hoe een slimme stuw werkt.' Het projectteam heeft als doelgroep ge zinnen met jonge kinderen, 55-plussers, schoolgroepen en eigen bewoners voor ogen. Er is ook een idee voor een waterspeel plaats genoemd. Daarvoor kan volgens het team worden gedacht aan de plek van de midgetgolf baan in het dorp, de plek waar nu de Plus is of naast de hervorm de kerk. Een volgende stap in het proces is dat er naar financiering van de ideeën wordt gekeken en met diverse andere organisaties als gemeente, Staatsbosbe heer, Ecomare en hoogheemraadschap wordt gesproken. Daarna moet er een de finitief projectplan met planning komen. Het team houdt het dorp op de hoogte van de ontwikkelingen. Boerderij Irene in de volgelopen Eendrachtpolder. (Archief gemeente Texel) Herdenking van Watersnoodramp De watersnoodramp van 1 februari 1953 wordt herdacht tijdens de herdenking die komende vrijdag wordt gehouden. Zestig jaar geleden verloren zes Texelaars het le ven toen polder De Eendracht onder wa ter liep. Om 11.30 uur wordt bij het monument op de dijk van de Eendrachtpolder, aan het eind van de Hoofdweg, een korte plech tigheid gehouden. Burgemeester Giskes en loco-dijkgraaf Mantel van hoogheem raadschap Hollands Noorderkwartier leg gen een krans. Om 12.30 uur start een bijeenkomst in Kaap Skil. Cor en Adrie de Wolf die des tijds getuige waren van de ramp, verzor gen een lezing. Burgemeester Giskes en loco-dijkgraaf Mantel geven hierna een toelichting op de geplande dijkverster king en het watermanagement op Texel. Op de site van het hoogheemraadschap staat een webpresentatie over de ramp. http://www.hhnk.nl/achtergrondin- fo/cultuur_historie/cultuur_historie/ ramp_1953-2013 Rechter zet streep door uitkering Het UWV mag geen uitkering verlenen aan voormalig hoofd Gemeentewerken Peter van Ree. Aldus oordeelt de recht bank in een beroep dat de gemeente had aangespannen tegen uitkeringsinstantie UWV. De uitspraak vloeit voort uit het oordeel van de rechter over het beroep van Van Ree tegen zijn ontslag. Volgens de rechter is dat beroep ongegrond. Opmerkelijk is een andere uitspraak van de rechter in een zaak die Van Ree had aangespannen tegen het UWV. Eerder had het voormalige hoofd Gemeentewer ken met succes de weigering van een uit kering aangevochten. Maar met het oog op de hele kwestie besloot het UWV hem wel een strafkorting op te leggen. Van Ree had beroep aangetekend tegen het besluit over deze strafkorting. De rechter verklaarde dit beroep gegrond. Wat hier van precies de consequenties zijn, kan Van Ree nog niet inschatten. Wel zit hij nu zonder inkomsten. Hij verwacht met zijn gezin binnenkort het huis uit te moeten. Brabantse avond in theater Klif 12 Met speciale aandacht voor Texelaars die van Brabant(s) houden of vanuit het Bra bantse land naar Texel zijn gekomen ver zorgt Ger Coppens - met heur Apostelen - zaterdag 2 februari een Brabantse avond in Klif 12 in Den Hoorn. Geboren in Boerdonk, een klein dorp aan de Zuid-Willemsvaart precies tussen Eindhoven en 's Hertogenbosch, groeide Coppens op tussen graan en bier, tussen boeren en arbeiders. Ze schreef op jonge leeftijd al teksten waar het maar kon, op kranten, kamerbehang, houten vloeren en uiteindelijk op papier. In 1990 maakte ze haar eerste LP, 'Van binnen uit', die korte tijd later op CD werd uitgebracht. Nadat ze een tijdje afstand had genomen in ver band met haarveel te drukke leven in het bedrijf van haar man en het grootbren gen van drie kinderen verzamelde zij drie muzikanten om zich heen. Als toerist is Ger Coppens een tiental ke ren op Texel geweest. Daarom is het voor haar bijzonder nu eens als artiest te ko men. In 1996 schreef zij hier 'De Nacht', een nummer wat op deze avond zeker niet zal ontbreken. De voorstelling begint om 20.00 uur, de toegang bedraagt €10,- Vanaf 18.00 uur wordt moesse petazzie (boerenkool) met worst geserveerd. Re serveren gewenst. Woontij voorziet moeilijke tijden Hogere huren, minder beschikbare huur woningen, minder dienstverlening, min der onderhoud en minder mogelijkheden voor woningverbetering. Aldus vat Woontij de gevolgen van de ka binetsplannen voor de huurders samen. Doorrekening van de plannen laat een 'desastreus toekomstbeeld' zien voor de corporatiesector. De heffing die Woontij aan het Rijk moet gaan betalen, slaat vol gens Woontij een enorm gat in de begro ting. 'Op de (bedrijfs)waarde van het wo- ningbezit moet zóveel worden afgeboekt, dat het vermogen (eind 2011 nog €22 miljoen) als sneeuw voor de zon volledig is verdwenen. Hierdoor voldoet Woon tij niet langer aan de solvabiliteitseisen van het Centraal Fonds Volkshuisvesting (CFV). Door dezelfde heffing worden de operationele kasstromen vanaf 2014 ne gatief. De inkomsten blijven achter bij de sterk gestegen uitgaven, waardoor er jaarlijks een tekort ontstaat.' Woontij ziet zich genoodzaakt te bezui nigen op investeringen, de eigen organi satie en ook het onderhoud zal kritisch worden bekeken. Huren zullen flink gaan stijgen. 'Niet langer zal het doel van de corporaties zijn om de huren zo laag mo gelijk te houden. De huren zullen meer een marktconform niveau krijgen.' Tom Skagemo, een broer van de in 1983 bij Texel omgekomen Kristin Skagemo, heeft vrijdag schipbreuk en juttersmu- seum Flora bezocht. Zijn zus, omgekomen bij de ramp met de Activ, zou vrijdag 53 jaar oud zijn geworden en haar broer, af komstig uit het Noorse Stavanger, wilde dat herdenken met een bezoek aan de plek waar restanten van het schip liggen. De Activ verging op 1 februari 1983 in vliegend weer ten zuidwesten van Texel. Kristen Skagemo en een andere opva rende wisten in een rubberboot te ont komen, maar die sloeg later vermoedelijk in de branding alsnog om. Korte tijd later vond Klaas Uitgeest eerst de rubberboot tussen paal 22 en 23 en later werden de lichamen van Skagemo en de andere opvarende op het strand gevonden. De rubberboot ligt bij Flora, evenals een red dingboei van de Activ en foto's en kran tenartikelen die herinneren aan de ramp. De Deense schoener was destijds op weg van Dover naar Denemarken. De kapitein had waarschuwingen van de havenauto riteiten in Dover om niet uit te varen in de wind geslagen. In 1999 brachten de ou ders van Kristin Skagemo voor het eerst een bezoek aan Flora ter nagedachtenis aan hun dochter. Van Ree vangt bot bij rechter Voormalig hoofd gemeentewerken Peter van Ree heeft van de bestuursrechter nul op het rekest gekregen in de strijd tegen de schorsing en het strafontslag dat de gemeente hem oplegde. Volgens de rech ter heeft de gemeente volgens de regels gehandeld. Het beroep dat Van Ree tegen het besluit instelde is ongegrond ver klaard. De zaak tegen Van Ree gaat terug naar december 2010. Toen constateerde het college van B en W dat het hoofd gemeen tewerken als gevolg van een reeks voor vallen en aanvaringen niet langer was te handhaven. Hangende de gesprekken over ontbinding van zijn arbeidscontract werd hij begin januari 2011 geschorst. Die schorsing werd echter kort daarop gevolgd door strafontslag. Directe aan leiding was de vondst van een 'informele kas' bij de dienst. De inhoud was ten on rechte niet aan de algemene middelen van de gemeente toegevoegd. Ernstig plichtsverzuim, zo concludeerde de ge meente. Later kwamen er meer aantijgin gen bij. Zo zou Van Ree de gemeentelijke dienst zaken voor derden hebben laten opknappen zonder daarvoor kosten in rekening te brengen en externe partijen hebben ingehuurd zonder toestemming te vragen, Voor Van Ree, die van de kas wist maar ontkent die actief te hebben beheerd. De aanwezigheid van de kas betekende dit per direct beëindiging van zijn arbeids contract, zonder minnelijke schikking en zonder WW-uitkering. Met name als gevolg daarvan is het voormalige hoofd gemeentewerken in de financiële proble men gekomen. Van Ree heeft alle aantijgingen steeds ontkend en gezegd dat hij de informele geldstromen die hij bij zijn aantreden aantrof juist heeft opgeheven. Ook gaf hij aan dat hem onterecht wordt verweten dat hij de financiële controle over deze kas niet heeft uitgevoerd, omdat dit een taak was van de afdeling Financiële bedrijfs voering. Ondanks zijn onderbouwing kreeg hij van de rechter op geen enkel punt gelijk. Volgens de rechter is onom stotelijk komen vast te staan dat hij wist van een informele kas. Dat hij die in stand heeft gelaten en volgens de rechter geen actie heeft ondernomen om daaraan een einde te maken, is volgens de rechter al voldoende reden voor strafontslag. Ove rige zaken hoeven daardoor volgens de rechter niet meer worden besproken. De gemeente zegt 'in het kader van goed werkgeverschap geen enkele mededeling over haar (oud) medewerkers'te doen. Van Ree benut de komende weken om te besluiten of hij in hoger beroep gaat.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2