'Werkweken van veertig uur bestonden niet' 4 NIEUWS Bestuur Texel Halve Marathon bepleit vrijstelling van leges Bomen snoeien in eendenkooi Voorstelling in Jozefschool ONGEZOUTEN WWW.TEXELSECOURANT .NL DINSDAG 29 JANUARI 2013 Heerwaarden over. (Foto Jeroen van Hattum) Boschma neemt de slachterij Hij gaat eerst maar eens een tijdje ont haasten en bijslapen, zegt hij lachend. Na vijftig jaar stopt Aad van Heerwaarden deze week als slachter. Cor Boschma, die sinds 2006 bij Van Heerwaarden werkt, neemt zijn werk over. Het is een vertrouwd gezicht: Van Heer waarden in zijn witte jas in de slachterij aan De Vang in Oudeschild. Sinds 1994 zitten hij en zijn vrouw Thea op die plek. Daarvoor werkten ze op de voormalige noodslachtplaats aan de Maricoweg in Den Burg. Van Heerwaarden leerde de eerste begin selen van het vak bij zijn vader Jaap die gemeenteslager was op de noodslacht plaats en een eigen destructiebedrijf had. Op 15-jarige kwam hij in dienst bij Freek Eijk op de Groeneplaats naast de Vivo. 'Eijk was een echte vakman van wie ik veel heb geleerd zoals slachten, uitbenen en worst maken. Je kreeg 15 gulden per week, ongeacht het aantal uren dat je werkte.' Na twee jaar vertrok Van Heerwaarden op advies van Eijk naar de firma Ran om zich verder te ontwikkelen. 'Zijn advies was voor meerdere bazen te werken, want dan leer je overal wel iets. Ran had twee zaken in Den Burg en een zaak in De Cocksdorp. Een rund slachten in De Cocksdorp was een hele onderneming. Met de bus heen, slachten en weer terug met de bus kostte je driekwart dag, maar daar was het loon ook naar.' In 1967, toen hij in dienst ging, mocht Van Heerwaarden eveneens als slager blijven werken. 'Tijdens de oefeningen in Duitsland werd je bij een Duitse slager ondergebracht en zorgde je voor de spek lappen voor de mannen die een oefening hielden.' Terug op Texel werkte Van Heerwaarden korte tijd bij Goënga en daarna bij Piet Brouwer. 'Toen mijn vader met pensioen ging, ben ik op de noodslachtplaats aan de Hallerweg begonnen.' Daar beleefde hij intensieve tijden. Hij moest in principe 24 uur per dag paraat zijn voor het geval een kreupel of ziek dier moest worden af gemaakt en geslacht. 'Dan zat je net ge zellig op een verjaardag en dan ging die semafoon weer af. Ik denk dat er jaarlijks zo'n drie- tot vierhonderd dieren zijn ver werkt. Je moest van alle markten thuis zijn. Het zijn tropenjaren geweest. Een werkweek van veertig uur bestond in die tijd niet.' Van de noodslachtplaats is het een kleine stap naar het vrijbankvlees dat Van Heer waarden vroeger nog heeft verkocht. Het was vlees dat veelal afkomstig was van een noodslachting. Kwalitatief was het een slagje minder, maar het was geschikt voor consumptie. Het werd vóór verkoop ook altijd gekeurd door een keurmeester. 'Dan kon je drie kilo vlees voor een tientje kopen. Als er vrijbankvlees was, stonden mensen in lange rijen te wachten om het te kopen.' Samen met Piet Brouwer was Van Heer waarden een warm pleitbezorger van Texels lamsvlees. Het doet hem goed dat dat tegenwoordig zijn plek op de kaart heeft. 'Dat was vroeger wel anders. Mensen kenden vaak alleen de smaak van schapenvlees en dat was niet lek ker. Lamsvlees smaakt heel anders, maar het heeft een tijd geduurd, voordat we dat onder de aandacht hadden gebracht. Texels lamsvlees staat nu gelukkig op de kaart en het is een sterk merk. Het is be langrijk dat dat wordt geconsolideerd.' De slachterij wordt voortgezet door Cor Boschma uit het Friese Sexbierum. Hij werkt sinds 2006 bij Van Heerwaarden, nadat een keurmeester ze met elkaar in contact had gebracht. Boschma: 'Ik heb eerst één dag in de week als ZZP'er hier gewerkt en sinds 2010 zitten we samen in een VOF.' Boschma is evenals Van Heer waarden al op jonge leeftijd begonnen met slachten. 'Ik vond het als kind prach tig om bij de slager in mijn dorp te kijken. Op een gegeven moment kreeg ik een poot van hem om zelf ook wat te probe ren en zo is het begonnen.' Boschma werkte jarenlang bij een groot slachtersbedrijf in Harlingen, maar dat was puur productiewerk. 'Dan wist je precies welke handeling je de hele dag zou uitvoeren en dat had ik op een gege ven moment wel gezien.' Boschma wil de slachterij aan De Vang op dezelfde manier voortzetten als Van Heerwaarden en uit breiden met de slacht van varkens. Deze week is de formele overdracht. Vrijdag 1 februari houden Van Heerwaarden en Boschma vanaf 17.30 uur een receptie in Hotel Den Burg. Zaterdag 2 februari houdt Boschma va naf 15.00 uur open dag aan De Vang. De organisatie van Texel Halve Marathon heeft bij de gemeente een verzoek inge diend om vrijstelling van de leges van het hardloopevenement. De stichting kreeg van de gemeente voor de evenementen vergunning een rekening voor leges van €776,70. Dat is €740,70 méér dan in voor gaande jaren. 'Het is terecht dat de gemeente het ei land wil promoten als sporteiland en daar ook naar andere, externe organisaties, geld voor uit trekt', schrijft de organisatie. 'Maar het past niet om evenementen die daar vervolgens invulling aan geven en die deze promotie versterken en die van economisch en maatschappelijk van be lang zijn voor het eiland en die dit volledig met inzet van vrijwilligers organiseren, te ontmoedigen met een dergelijke heffing. De legesheffing houdt verband met de door de gemeente gemaakte kosten voor behandeling van de evenementen vergun ning. Penningmeester Cees Goslinga on derbouwt zijn verzoek tot vrijstelling met een citaat uit de Sportnota 'Texel breed in de sport'. 'Grootschalige sportevenemen ten, zoals... hebben een promotionele waarde voor Texel. Bijkomende effecten zijn dat eigen burgers mogelijkheden tot passieve sportbeoefening wordt geboden en dat mensen worden aangezet tot ac tieve sportbeoefening. Grootschalige en kwalitatief goede sportevenementen zijn zeker van belang voor Texel. Van belang is dat de gemeente binnen haar mogelijk heden deze evenementen ondersteunt.' Goslinga: 'De aard van de Texel Halve Marathon en de effecten voor Texel vol doen volledig aan de uitgangspunten in de Sportnota. Het valt derhalve binnen de mogelijkheden van de gemeente om dit evenement te ondersteunen, namelijk door vrijstelling te verlenen op deze hef fing.' Het bestuur benadrukt dat alle medewer king zich belangeloos inzetten, met uit zondering van twee bewakers. Vrijwilligers van Natuumonumenten ver richtten zaterdag onderhoudswerkzaam heden aan de eendenkooi in Spang. De groep was naar het eiland gekomen om de schelpeneilandjes in Utopia van begroei ing te ontdoen, maar dit kon in verband met de sneeuw niet doorgaan. 'Boven dien is het op Utopia door de felle wind nu wel erg onaangenaam', verklaarde Lauren Vriens van Natuurmonumenten. Voor de uit het hele land afkomstige vrijwilligers was het veranderde plan geen probleem. 'We zijn blij dat niet het hele werkweek end is afgelast.' Omdat de meesten van hen nog niet eerder in een eendenkooi waren, werd het werk ook als leerzaam er varen. In de kooi werd snoeiwerk verricht om de vangpijpen open te houden. Leerlingen van de Jozefschool in Den Burg krijgen donderdag 31 januari de voorstel ling 'Beter bestaat niet' te zien, waarin het verhaal verteld wordt van Bo en de race naar perfectie. Boodschap van de voorstelling is dat ie dereen gewoon mag zijn wie hij is. leder kind is Kostbaar, Unieken Speciaal', meldt de folder, 'kortweg KUS'. De kinderen krij gen de voorstel ling aangeboden in het ka dervan het jubileum van de RK-parochie. Na afloop is er een interactief deel over thema's die tijdens de voorstelling aan bod komen. 'Beter bestaat niet' wordt twee keer opgevoerd, om 10.30 en 13.00 uur en is bedoeld voor de hoogste groe pen van de school en een groep leerlingen van De Fontein. Zij worden opeen speelse en uitdagende manier aan het denken ge zet over hoe zij tegen zichzelf aankijken, hoe zij denken over vriendschappen en over de eventuele rol die God in hun le ven speelt. Hieruit mogen ze uiteindelijk concluderen dat ook zij kostbaar, uniek en speciaal zijn. Ganzen Moeilijke woorden. Ik kan er ook niets aan doen. Maar een wederopleving van het ganzenakkoord zit er niet in. De Par tij voor de Ganzen (PvdG) is tegen. Die wil niet meewerken aan het vangen en vergassen van zo'n half miljoen ganzen die de akkers kaal vreten en bijzondere vogelsoorten verdringen. Alvorens Annie met dé oplossing komt, moeten eerst al ternatieve verjaagmethoden worden on derzocht, in plaats van het inzetten van dierplaagbestrijdingsbedrijven (28 let ters). Want die werken slechts aan symp toombestrijding. Hun aanpak levert niet de gewenste reductie in vliegaanvaringen en schade aan gewassen en natuur. Maar het ergste is, dat de sociale structuur van de ganzen wordt verstoord, omdat zij re laties voor het leven aangaan. En als papa of mama gans er plots niet meer is, is zo'n ganzenleven nutteloos. Zeg nou zelf. Ge dacht wordt aan de inzet van vossen die de nesten leeghalen en kuikens doden. Dat mag dan weer wel van die Partij. Kui kentjes vermoorden. Zie je het voor je? Op Texel? Honderden vossen die een bloed bad aanrichten. Die voor de ogen van argelozen toeristen hun vraatzucht etale ren. En ze eten heus niet alleen gansjes op hoor. En dat we dan elke zondagmorgen moeten luisteren naar de vos die de pas sie preekt. Wellicht dat die hekken in De Koog toch nog eens van pas komen. Tegen die vossen. Datje op de Koger campings 's morgens nog wel een volle koelbox aan treft. En dat je baby nog steeds in haar wiegje ligt. Met tien vingertjes eraan en tien teentjes bovendien. En dat je daar rustig 's morgens een gekookt eitje kunt oppeuzelen. Zitten we straks met een vossenoverschot en dan moeten we op vossenjacht. Behalve de inzet van vossen wordt ook gedacht aan landschappelijke ingrepen en verandering van de water stand. Nou ja, onder water zetten helpt niet, want die ganzen kunnen zwemmen hoor. Dus zal er landschappelijk moeten worden opgetreden. Asfalt aanleggen, lijkt mij. Dat helpt. Dé oplossing is volgens Annie een simpele woordaanpassing. We gaan die beesten verganzen. Punt uit. Annie@texelsecourant.nl Texel2010 kritisch over plan zorghotel De raad buigt zich dinsdag 5 februari over het principeverzoek van Mariëlle Glorie en Jacco Dros voor een zorghotel met dertig bedden langs 't Skillepaadje. Texel2010 sluit zich aan in de rij criticas ters. De partij van Poster betwijfelt of het ver zoek past in de uitgangspunten van de nota 'Mooi Texel, meer toekomst'. 'Los van het feit dat er nog geen definitie is van 'zorgplaatsen', staat in Mooi Texel duide lijk dat het moet passen bij het karakter van het dorp of de omgeving waarin de ontwikkeling plaatsvindt. En: er moet worden voldaan aan de vereisten van het (nog te ontwikkelen) toetsingskader voor het Texelse buitengebied of de beeldkwa- liteitsvereisten van andere ter plaatse gel dende bestemmingsplannen.' 'De Hogeberg is een bijzonder gebied met een bijzonder karakter en een streng ruim telijk regime. Het lijkt ons onmogelijk dat een gebouw met dertig slaapplaatsen en bijbehorende voorzieningen past bij het karakter van de omgeving of kan voldoen aan beeldkwaliteitseisen. Wij vrezen naast aantasting van dat prachtige stukje Texel ook overlast voor de buren. De partij vindt het 'onvorstelbaar' dat het college positief heeft gereageerd op het princi peverzoek. De partij heeft drie vragen: Kunt u uitleggen waarom u bereid met mee te werken aan dit plan, terwijl het zowel qua gebruik als oppervlakte van de bebouwing afwijkt van wat ter plaatse is toegestaan? Kunt u uitleggen waarom dit plan voldoet aan het nieuwe bestem mingsplan Buitengebied? U stelt dat op de locatie nu onder meer een autogarage en dergelijke zijn toegestaan. Waarom heeft u deze duidelijke omissie (want: on denkbaar op die plaats) niet rechtgezet in het nieuwe bestemmingsplan?' Het principeverzoek gaat onder meer vergezeld van een ruimtelijke onderbou wing. Daarin zijn volgens ben w'alle rele vante aspecten beoordeeld'. 'Hieruit kan worden geconcludeerd dat sprake is van een goede ruimtelijke ordening.'

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 4