AGENDA Cin^mca Te^xe»! LesMisérables CULTUUR Dubbeltje werd zelden kwartje voorspeelavonden jss&jl Bioscoop I Eetcafé I Terras BUla»*»*! DE DEUK 0222-312000 www.texelsecourant.nl DINSDAG 29 JANUARI 2013 Leerlingen van Artex treden dinsdag (vandaag) en woensdag 30 januari voor het voetlicht tijdens een voorspeelavond. Er zijn optredens van zowel jeugdige als volwassen leerlingen, solo of in een en semble, en van beginnende tot ervaren muzikanten! De instrumenten die de re vue passeren zijn al even divers: gitaar, bugel, trompet, tinwhistle, viool, saxo foon, piano, slagwerk en dwarsfluit. Ook het Fortissimo-orkest en het Notenkra kers-orkest verzorgen een optreden. Bei de voorspeelavonden worden gehouden in de Voorspeelruimte aan de Wilhelmi- nalaan in Den Burg en beginnen om 19.00 uur. De toegang is gratis. 'En zo werd ik van een dubbeltje toch nog een kwartje.' Het is een opvallende uitspraak, in een film vol verhalen van senioren die door hun sociale achtergrond lang niet altijd het beroep kregen dat ze ambieerden. In Cinema Texel ging vrijdag 'Handenvol - Arbeid van alledag' in première, gemaakt door regisseur Anneke Berghuis, camera man Jaap Eel man en de Stichting Ajuin. In de film - een vervolgproject van het Verteltheater voor senioren - vertellen vierentwintig Texelaars van 65 jaar en ouderover hun werk. Allemaal hadden ze hun handen vol, elke dag weer, of ze nu thuis werkten, op de boerderij, op zee, op school of op kantoor. De vraag daarbij was of ze de mogelijkheid hadden door te le ren. En konden ze worden wat ze wilden of waren het de omstandigheden die be paalden hoe hun toekomst eruit zag? Gaandeweg de film tekenen de ant woorden zich steeds duidelijker af. Wie jong was in de eerste helft van de twin tigste eeuw had vaak niet veel te kiezen. De zoon van een visserman ging varen, een boerenzoon nam de boerderij over en een boerendochter werkte eerst een tijdje bij haar moeder en daarna bij een ander, voordat ze trouwde en huisvrouw werd. Een gebrek aan financiële middelen speelde daarbij vaak een allesbepalende rol. Heel soms waren er uitzonderingen. Zo vertelt Afke Roest dat ze al van de huis houdschool ging terwijl ze nog leerplich tig was. Met een zieke moeder was het geld dat ze als kamermeisje bij hotel Op- duin en later in een groot naaiatelier in Den Helder verdiende meer dan welkom. Dankzij dokter Barnard, bij wie ze hulp in de huishouding werd en die haar ervan overtuigde dat ze zich met cursussen kon opwerken, kwam er een bijzondere kente ring in haar leven en verwierf ze het di ploma voor ziekenverzorgster. Wat haar deed concluderen: 'En zo werd ik van een dubbeltje toch nog een kwartje.' De verhalenvertellers in de film hebben allemaal hun eigen achtergrond, maar samen vormen ze een mooie dwarsdoor snede van de maatschappij van de 'gewo ne mensen'. Dat de één geboren en geto gen is op het eiland en de ander zich hier pas later vestigde, is daarbij van onderge schikt belang, temeer daar een groot deel van de 'import'van het platteland komt en in vergelijkbare omstandigheden op groeide. De film kwam tot stand in tientallen ge sprekken, waarbij regisseur Berghuis zon der script werkte en veel aan de spontani teit overliet. Een weinig praktische opzet, omdat veel materieel moest worden weg gegooid en vertellers zelfs helemaal uit de film werden geschrapt. Het resultaat is echter prachtig. 'Een mooi en sfeervol monument', zoals voormalig deelnemer van het Vertelttheater Marieke van Eist na afloop van de première even lovend als terecht opmerkte. De film is voor €12,50 verkrijgbaar bij boekhandels Nauta en Het Open Boek in Den Burg, museum Kaap Skil in Oude- schild, Cultuurhistorisch Museum in De Waal en Bep Mechielse (Koetebuurt 10) in Oosterend. Joop Rommets Prijs voor natuuridee Milieufederatie Noord-Holland (MNH) is op zoek naar personen en instanties die in aanmerking komen voor de Pluk-van- de-Pettefletprijs. Met deze prijs willen natuur en milieufe deraties laten zien dat veel mensen zich actief inzetten voor natuur en landschap. De prijs is bestemd voor een persoon óf organisatie, die een idee heeft dat recent is uitgevoerd of waarvan de uitvoering nog gaande is. Aanmelden kan bij Milieu federatie Noord-Holland. Het aanmeld formulier vind je op onze website www. mnh.nl Aanmelden kan tot 10 februari. Hierna wordt het beste idee door een jury geselecteerd. De provinciale winnaar ont vangt €250,- en wordt voorgedragen voor de landelijke verkiezing. De landelijke jury zal in maart drie tot vijf kandidaten aanwijzen. Vervolgens wint diegene die via internet de meeste stemmen weet te vergaren. Aan de geld prijs van €3.000,- is ook een kunstwerk verbonden. In april wordt in het radiopro gramma Vroege Vogels bekend gemaakt welk idee de Pluk van de Petteflet Natuur- prijs heeft gewonnen. De prijs is genoemd naar het kinderboek van Annie M.G. Schmidt waarin hoofdrol speler Pluk zich met succes inzet om het betegelen van een groen gebiedje achter de Petteflet te voorkomen. De zoon van Annie M.G. Schmidt, Flip van Duijn, is ju ryvoorzitter. Webpresentatie 1953 Omdat het deze week zestig jaar gele den is dat de dijken doorbraken en zes Texelaars het leven lieten tijdens de daar opvolgende watersnoodramp, hebben gemeente en hoogheemraadschap een kleine online expositie gemaakt over deze gebeurtenis. Deze is te vinden via www. texelsecourant.nl. Expositie 'Beletterd' in galerie De Hollebol Toneel in De Waal In dorpshuis De Wielewaal in De Waal brengen de Oud-Leerlingen zaterdag 2 fe bruari het blijspel 'De deuk'. De voorstel ling begint om 20.00 uur, kaarten zijn ver- krijgaar bij Marco Vlaming (tel. 318252) en Marc van Heerwaarden (tel. 322602). 'Beletterd' is naam waaronder acht kun stenaars exposeren in De Hollebol aan de Parkstraat in Den Burg. De expositie werd zondag onder aanzien lijke publieke belangstelling geopend door Paulien Valk, een van de galeriehou ders. Zij nam de aanwezigen mee op een virtuele rondleiding langs de werken in de galerie. Van de bewerkte foto's van Peter Ampt naar het damast van Marij Ampt en van de keramieken van Marian Daems naar de hommages van Willem Broens. Deze laatste werken waren wellicht de inspiratie voor de expositie. Broens schil derde met woorden en letters op zink as sociaties met bekende en minder beken de schrijvers, een zeer arbeidsintensief proces, waardoor de grote productie van de kunstenaar tot respect dwingt. Dat zelfde geldt het damast van Marij Ampt, waarin woorden en letters zijn geweven. Verspreid door de galerie staan keramie ken woningen en hun bewoners van Ma rian Dames uit Hoorn, wier humorvolle werk op zijn minst glimlachen doet. Be letterd, waar verder werk is te zien van Coby Bremer, Hester van Dapperen, Chris tine Laheij en Joke Witte, is de derde ex positie van de galerie in de nieuwe opzet, en is dagelijks van 11.00 tot 18.00 uur te bezichtigen. De animaties van Joke Witte zijn ook te zien via www.galerie-indehol- lebol.nl. Open dag bij Ecomare Ecomare houdt zaterdag 2 februari van 10.00 tot 17.00 uur open dag. De toegang is gratis en er zijn allerlei extra activitei ten. Zo kunnen kinderen knutselen, teke nen, schelpenschilderijtjes maken en ge schminkt worden. In de filmzaal wordt poppenkast gespeeld, het zee laboratori um is open, er zijn speurtochten, botten- shows en braakballen pluizen. Om 14.30 uur worden de vissen in het zeeaquarium gevoerd, waarbij de dierverzorger allerlei bijzonderheden over de dieren vertelt. Het programma en de voertijden zijn te vinden op www.ecomare.nl. Pakjesmannen 'Texelaars moeten niet veel hebben van de pakjesmannen van de overkant'. Dat is de conclusie die een groep studenten antropologie na enkele weken onderzoek kon trekken. Zij waren op het eiland om te bekijken hoe Texelse vissers omgaan met de door Brussel opgelegde regels. Daar toe spraken ze onder meer met Adri Vonk ('in zijn linkeroor prijkt een witgouden oorbel') van de TX1. Een verslag is te lezen in De Mare, het Leids Universitair Week blad, www.mareonline.nl. Zaterdag 2 februari Brabantse Avond met"GerCoppens mi heur Apostelen" Entree: €10,00, kop koffie en krentenm ik vooraten bitterbal in de pa ure. Aanvang 20-00 uur. Vooraf: "Eete wade pot schaft" moessepetazzie mi worst - €9,75. (v.a. 18-00 uur. reserveren gewenst) Vrijdag 8 februari Cabaret Anne Jan Toonstra met "Murw" "Verrassend en origineel, snel, geestig, effectief, scherp, hard eigentijds" (J dAncona) Aanvang 20.30 uur, entree €16,00. Diner vooraf mogelijk reserveren gewenst. Zaterdag g februari 19.00 uur Diner Cabaret: "Revue Menu" Een nieuw programma met een nostalgisch tintje- Maar wel anno 2013! 4-gangen diner, inclusief de show €49,50, evt. kindermenu €24,75. (reserveren gewenst) 0222 - 319633 of reserveer online! info@klif12.nl www.klif12.nl j I njjtniihm Verliefd Op Ibiza eiland waar veertigers dertig willen zijn. de dertigers twintig Iwintigers de weg kwijt zijn, raakt een ensemble van personages blza. Een feel-aood film voor alle leeftijden vol humor, avonturen en menselijke Jack Reacher Wanneer er vijf mensen worden doodgeschoten denkt de politie opgepakt te hebben. De verdachte. James Ban. weigert echter te praten advocaat heelt hij slechts één boodschap: "Get Jack Reacher! Les Miserables Let o Vtisérables is de verfilming van de succesvolle musical die wereldwijd miljoen mensen is gezien, Les Misétables Is Beste Mannelijke Hoofdrol, Beste Vrouwelijke Biirol en Beste Of Pi 3D®®® K3 Bengellies O Gravenstraat 33 I 1791CJ Den Burg I 0222 312027 I www.ClnemaTexel.nl I Parkeren: P6 Vogelenzang ZATERDAG 2 FEBRUARI In De Wielewaal, De Waal, aanvang 20.00 u. Vereniging van Oud leerlingen van de Landbouwschool kim Appelman, Teun Hulsman, Eline Jongejan, Deborah Singer, Ingrid Smidt, Marco Vlaming, Johan Zijm, kees Zijm. Souf leusse Nel Witte. Regie Corrie Poot. Kaartverkoop: Auteur: M. Loop. Marco Vlaming 318252 Marc van Heerwaarden 322602 Voor een veilige avond uit!

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 7