'Wij zijn voortaan het kastje en de muur' 2 EERST Hoge opkomst op schrij'favond Start inloop Texels Welzij'n Tweederde voor ruilverkaveling Nieuwe boek over Kaukasus www.texelsecourant.nl DINSDAG 5 FEBRUARI 2013 SWOT, PHAROS EN MAATSCHAPPELIJK WERK SAMEN VERDER Het was jarenlang onderwerp van discussie, maar sinds januari is het zover. De SWOT, Pharos en het maatschappelijk werk zijn opgegaan in één nieuwe welzijnsorganisatie met de naam Texels Welzijn. Wat goed was, is gebleven, vertelt Bri gitte Hollands, voorheen directeur van de SWOT en nu van Texels Welzijn. De vele activiteiten van de voormalige welzijns- stichting voor ouderen, zoals Tafeltje-Dek- Je, de gezamenlijke maaltijden of Café Doodgewoon, zijn voortgezet. Vanuit het voormalige Pharos wordt de ondersteu ningvan mantelzorgers en vrijwilligers en uitvoering van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO) gecontinueerd. 'Dat zal zelfs toenemen. De verzorgings staat is niet meer en dus zullen we meer dan ooit samen naar oplossingen moeten zoeken.' De peuterspeelzalen, voorheen van Pharos, zijn naar de nieuwe Stichting Peuterplezier Texel en het jeugd- en jon gerenwerk naar Young4Ever. Ook het maatschappelijk werk heeft haat thuisbasis gevonden in de Buureton in Den Burg, de centrale plek van Texels Wel zijn. 'Het maatschappelijk werk onder steunt de zelfstandigheid en participatie van mensen met psychosociale proble men, zoekt naar wegen om huishoudelijk geweld te stoppen en blijft indicaties voor de voedselbank geven.' Nieuw is het begrip 'dorpswerker'. Texels Welzijn heeft voor elk dorp een dorps werker aangewezen bij wie mensen rechtstreeks terecht kunnen voor vragen op het gebied van welzijn en maatschap pelijke ondersteuning. Rosa Harbers en Maaike Schoo zijn de dorpswerkers voor Den Burg geworden, Betsie Verhoeven voor De Koog, Oosterend en Oudeschild en Gea van Gijssel heeft De Cocksdorp, Den Hoorn en De Waal onder haar hoede. Zij houden wekelijks een inloopspreekuur in de dorpshuizen (en de Buureton in Den Burg), leggen op verzoek huisbezoeken af en zijn iedere werkdag telefonisch bereik baar. De dorpswerkers zijn gemachtigd zelf aanvragen voor voorzieningen op het gebied van de WMO (bijvoorbeeld huis houdelijke hulp of kleine woningaanpas singen) af te handelen. Dat hoeft dan niet meer via de gemeente te verlopen. Hol lands: 'We hebben afgesproken dat 'nee' op een aanvraag geen einde oefening betekent. Het is juist een uitdaging om samen alsnog tot een goede oplossing op maat te komen.' Die denkwijze komt mede voort uit de da gelijkse gang van zaken bij de voormalige SWOT. 'Daar zijn we altijd al vraaggericht bezig geweest wanneer mensen met ver zoeken kwamen.' Texels Welzijn streeft er volgens Hollands naar dat mensen met vragen niet het gevoel krijgen dat zij van het kastje naar de muur worden gestuurd. 'Voortaan zijn we zowel het kastje als de muur. Mede daarom gaan de WMO-medewerkers van de gemeente vanaf komende week ook enkele dagde len kantoor houden in de Buureton. Dit betekent kortere lijnen voor de burger én een meer gezamenlijke inzet van mid delen, kennis en kunde. Bij Texels Welzijn zal het altijd moeten gaan om de kracht van het verbinden.' De organisatie krijgt jaarlijks een subsidie van 371.000 euro van de gemeente om het welzijnswerk uit te voeren. Het bestuur van de nieuwe or ganisatie wordt gevormd door Agnes van Wijngaarden (voorzitter), oud-wethouder Peter Bakker, Afke Roest, Ingrid Walpoott, Ineke van Hoften en Kees den Ouden. Een hoge opkomst tijdens de schrijfavond die de Texelse Courant vorige week hield in de Openbare Bibliotheek. Correspondenten, ondernemers en verte genwoordigers van organisaties bezoch ten de schrijfavond waarop hoofdredac teur Gerard Timmerman tips gaf over het schrijven van een persbericht, sportver- slag, aankondiging of interview. Ook vertelde hij hoe het nieuwe opmaak- systeem van de Texelse Courant werkt. Voortaan wordt geschreven in een vooraf vastgestelde vorm, wat betekent dat de artikelen een bepaalde lengte moeten hebben, afhankelijk van de grootte bij voorbeeld 90, 175 of circa 400 woorden. Wie persberichten, ingezonden brieven of andere kopij van deze lengte aanlevert, voorkomt dat de redactie er in hoeft te knippen of er tekst bij moet schrijven. Wie de avond gemist heeft, maar wel in teresse heeft in de presentatie, kan een mailtje sturen naar redactie@texelsecou- rant.nl. Texels Welzijn begint volgende week met de eerste officiële inloopspreekuren in de dorpen. Belangstellenden kunnen daarbij volgens directeur Brigitte Hollands kennisma ken met de nieuwe dorpswerkers. In De Cocksdorp is dat op maandag van 10.30 tot 11.30 uur in het Eierlandsche Huis. In Den Hoorn is dinsdag van 10.30 tot 11.30 uur de dorpswerker aanwezig in De Wald hoorn en in Den Burg van 14.00 tot 15.00 uur in De Buureton. Woensdagochtend van 10.30 tot 11.30 uur houden de dorpswerkers inloop spreekuur in De Hof in De Koog en De Wielewaal in De Waal. Donderdag is de dorpswerker van 10.30 tot 11.30 uur in De Bijenkorf in Oosterend en van 13.30 tot 14.30 uur in 't Skiltje in Oudeschild. De dorpswerkers zijn van maandag tot en met vrijdag telefonisch bereikbaar van 9.00 tot 17.00 uur op tel. 312696. Oosterend Present presenteert plannen Het bestuur van Oosterend Present pre senteert vrijdag 8 februari de plannen voor de festiviteiten die deze zomer op het programma staan. De avond in de Bij enkorf begint om 20.00 uur. Oosterend Present is een evenement waar vrijwel alle bewoners uit het dorp aan meedoen en -werken. Het bevordert de sociale samenhang in het dorp. Cen traal in deze editie van de festiviteiten die eens in de vijfjaar worden gehouden is ook dit keer een groots historisch spel. Het bestuur maakt het onderwerp van het spel bekend en gaat dieper in op alle onderdelen van de festiviteiten. Voorlichtingsavond schapenhouders In Stayokay aan de Haffelderweg in De Burg wordt donderdagavond 7 februari een voorlichtingsavond gehouden voor schapenhouders. Op het programma staan de gezondheidszorg en de voeding in de schapenhouderij. Sprekers zijn René van der Brom van de gezondheidsdienst en Mathijs Dudock van Beljaars schapen praktijk. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. FNV biedt weer belastingservice Leden van de FNV kunnen ook gratis hulp krijgen bij het doen van de belastingaan gifte 2012. Zij kunnen een afspraak ma ken bij A.G. Witte, tel. 06-30666570(dins- dag, woensdag of donderdag tussen 19.00 en 20.00 uur) of via www.fnv.nl. Zo als de laatste jaren gebruikelijk wordt de aangifte ingevuld in schiethal Odysseus aan de Emmalaan in Den Burg. Mantelzorgpodium Texels Welzijn houdt donderdag 7 febru ari in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg voor de tweede maal een po dium voor mantelzorgers. Het mantelzorgpodium is een ontmoe tingsplaats, waar mantelzorgers ervarin gen kunnen uitwisselen. Maar ook andere belangstellenden zijn welkom. Spreker dit keer is Geer Oosterhof-Henstra, die jaren lang haar man heeft verzorgd die aan MS leed. Zij vertelt hoe ze na zijn overlijden haar leven weer heeft opgepakt. Op haar verzoek wordt de muziek verzorgd door het duo Aan Zee, bestaande uit Maarten Tiggeler en Belinda Laan. De bijeenkomst begint om 9.45 uur, de toegang is gratis. Aanmelden is niet nodig. Voor meer infor matie, tel. 312696 of welzijn @texelswel- zijn.com. Weinig gebeurtenissen in de Texelse ge schiedenis zullen zo omstreden zijn ge weest, de gemoederen zo bezig hebben gehouden en zo'n grote invloed hebben gehad als de ruilverkaveling, die deze week precies zestig jaar geleden een be gin kreeg. Met 954 stemmen voor en 611 stemmen tegen stemden 1565 stemgerechtigde Texelaars op 30 januari 1953 in met een ruilverkaveling die het hele eiland omvat te, met uitzondering van de duinen, pol der Eierland en polder De Eendracht. Niet alle stemgerechtigden waren in persoon aanwezig, maar hoewel in de Ruilverka- velingswet van 1938 was geregeld dat af wezigen geacht werden te hebben voor gestemd, had hun aanwezigheid weinig uitgemaakt. Dan nog was het voorstel aangenomen (namelijk met 739 tegen 611 stemmen). De vergadering werd ge houden in de schuur van Padang aan de Hoofdweg, de enige ruimte die groot ge noeg was om alle stemgerechtigden te herbergen. De ruilverkaveling, waarbij sloten werden vergraven, kolken werden dichtgegooid en tuinwallen werden af gebroken, duurde tot ongeveer 1970 en heeft het landschap voor altijd veranderd. Oud-Texelaar, schrijver en documentaire maker Arnold van Bruggen en fotograaf Rob Homstra presenteren donderdag in boekhandel Pegasus in Amsterdam hun nieuwste boek in het kader van The So- chi-project. Het boek, 'De geheime geschiedenis van Khava Gaisanova', vertelt het verhaal van Khava Gaisanova die Van Bruggen en Homstra op een doordeweekse dag te genkwamen op straat, waar ze water ver kocht. Dat achter deze toevallige ontmoe ting weer een dramatisch verhaal schuil ging inspireerde hen tot het schrijven van dit boek. Het tweetal reist al sinds enige ja ren door de Kaukasus, in verband met het docu mentaireproject The Sochi Project. De Noord-Kaukasus (Tsjetsjenië, Dagestan) is een ruig gebied en de twee zijn tot nu toe drie keer opgepakt door lokale veiligheids diensten en een keer voor de rechtbank gesleept om uit het land gedeporteerd te worden. Over deze gebeurtenissen heb ben ze inmiddels enkele boeken gepubli ceerd, die onder andere bekroond wer den met de Canon Prijs voor innovatieve journalistiek, de World Press Photo Award 2012 en de NY Photobook Award 2010. Dat de ontmoeting met Khava Gaisa nova hen inspireerde tot een boek, komt omdat haar persoonlijke leven zich laat lezen als een geschiedenis van de Noord- Kaukasus. Gaisanova werd geboren in ballingschap in Kazachstan, waarheen Stalin haar hele volk in 1944 naartoe had verbannen. In het begin van de jaren '90 vluchtte ze naar Ingoesjetië, uit angst voor de burgeroorlog. In 2007 verdween haar man, die werd werd opgepakt toen hij naar de stad reisde. Er is nooit meer iets van hem vernomen. In de tijd dat Van Bruggen het boek schreef, werden twee karakters uit het boek opgeblazen, eentje in Noord-Ossetië in zijn auto, de andere werd op straat doodgeschoten door een onbekende veiligheidsdienst, naast zijn vrouw en dochter. 'Dat volgend jaar de Olympische Winter spelen worden georganiseerd in een sub tropisch kustgebied is al bizar, maar dat aan de andere kant van de bergen burger oorlogen worden uitgevochten en men senrechten op zo'n grote schaal worden geschonden, maakt de keuze nog vreem der. De opstand van separatisten tegen de pro-Russische regimes is de laatste jaren steeds meer op een oorlog gaat lij ken. Moskou raakt steeds meer in paniek over de te bewandelen weg om dit gebied voorde Spelen rustig te krijgen, maar wat Rusland ook probeert, het zal niet lukken niet om de regio op tijd te temmen voor de Spelen.' Gijssel, Brigitte Hollands, Barbara Pieterse,

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2