II EERST Bazaar bij kerk aan Elemert Wandeltocht Gouden Boltje 'V Invallers helpen herenteam van Tevoko aan winst tegen Compaen WAT IK ZEGGEN WOU... 'Niet verschuilen achter discutabele politiek' De Protestante Gemeente Den Burg houdt vrijdag 8 februari een voorjaarsba zaar in gebouw De Poort aan de Elemert in Den Burg. De bazaar begint om 15.00 uur met de verkoop van versgebakken vis in het fiet senhok. Van 15.00 tot 17.00 en vanaf 19.00 uur is er tevens van alles in de kerk te koop. Vanaf 19.00 uur wordt ook het Rad van Avontuur gespeeld. Spullen voor de bazaar en prijzen voor het rad kunnen vandaag (dinsdag 5 februari) tot 20.00 uur bij de kerk aan de Elemert worden ge bracht. Mensen die niet in de gelegenheid zijn om wat te brengen, kunnen contact op nemen met Froukje Vlaming (tel. 314654, e-mail jpvlaming@texel.com), Tineke Ramaker (tel. 313866, e-mail tinekera- maker@texel.com) of Roma de Jong (tel. 320911, e-mail hansenroma@texel.com). De opbrengst is voor het kerkelijk jeugd werk en het eilandelijk diaconaal project. Dat is deze keer de Stichting Vliegende Meubelmakers waarvoor Klaas Veenbaas uit Oudeschild inmiddels twee keer op de Filippijnen is geweest. Meubelmakers zet ten zich vrijwillig in voor de stichting om in ontwikkelingslanden bij onder meer weeshuizen bedden en andere meubels te vervaardigen. Bospaviljoen Turfveld op de weg naar Westerslag doet zondag 10 februari dienst als start en finish voor de laatste wandeltocht uit de winterserie van Het Gouden Boltje. Deze tocht - de laatste uit een serie van vier - voert door bos en duinen, deelne mers kunnen kiezen uit de afstanden vijf en tien kilometer. Het startlokaal is open tussen 13.00 en 14.00 uur, deelname kost €4,50 met en €3,- zonder herinnering. Leden genieten korting. Voor meer infor matie, tel. 313087, of www.hetgouden- boltje.nl. Jaarvergadering Het Gouden Boltje houdt woensdag 27 februari jaarvergadering. Deze wordt ge houden in De Schakel aan de Binnenburg in Den Burg en begint om 20.00 uur. Nieuw seizoen Het nieuwe seizoen van Het Gouden Bol tje begint op 3 maart met de Propaganda- wandeltocht. Deze voert de wandelaars door de omgeving van Oosterend en gaat van start in eetcafé De Kroonprins. Het herenteam van Tevoko heeft zater dag een onverwachte, maar daarom niet minder verdiende overwinning behaald op het hooggeplaatste Compaen uit Oostzaan. Tevoko had moeite een representatieve opstelling in het veld te krijgen. Door blessures, werk en vakantie misten maar liefst vijf basisspelers. Weliswaar maakte Gerben van de Dijk zijn rentree na twee maanden blessureleed, maar deze was nog lang niet wedstrijdfit. De oplossing werd aangereikt door de uitstekend spe lende invallers Allard Bijleveld, Walter Os kamp en Ewoud Bakker. Dit drietal bleek absoluut geen verzwakking, waarbij met name Bijleveld speelde alsof hij al jaren deel uitmaakt van de selectie. Alleen in de eerste set liet Compaen zien waarom het tweede staat op de ranglijst. Met enkele powerhitters in de ploeg liep het uit naar een snelle voorsprong. Te voko oogde in deze beginperiode nog wat onwennig, maar gaandeweg nam het vertrouwen toe. Helaas te laat om de set nog naar zich toe te trekken. In de tweede set deden de ploegen zowel aanvallend als verdedigend weinig voor elkaar onder, maar wist de thuisploeg aan de goede kant van de score te blijven. De derde set kende hetzelfde verloop, maar met nog meer spanning. Een fel strijdend Tevoko, met een excellerende spelverdeler Berry Koning, trok de belangrijke derde set winst naar zich toe met het kleinst moge lijke verschil (26-24). Daarna leek Compaen het op te geven; er schoot wat ergernis in het team en Te voko liep snel weg naar een voorsprong van 5-0. Compaen bleek echter opnieuw een onberekenbare ploeg te zijn en kwam weer terug in de wedstrijd. Bij 18-17 was alles weer mogelijk. Met veel inzet en een lastige service maakte Tevoko alsnog het verschil en haalde vier onverwachte en daardoor zwaar bejubelde punten bin nen. Uitslagen overige teams De Boemel MCl-Tevoko MCI 2-2, De Boe mel MAl-Tevoko MA1 2-2, Tevoko D3-VCJ 94 D2 4-0, Tevoko H2-MBSOV H2 1-3, Te voko D4-VCJ 94 D3 3-1, Madjoe MB2-Te- voko MB1 3-1, Tevoko D2-VCJ 94 Dl 4-0. Hoofd Homan meer bezig met waterpolo Slechts leden van biljartvereniging De Doorstoot die gezegend zijn met een goed geheugen konden zich na enig gra ven nog een overwinning van Wil Homan herinneren. Ja, de Homan van vorig jaar is hij nog niet, misschien omdat zijn hoofd momenteel meer naar waterpolo staat dan naar bil jarten, maar goed, hij wist nu niemand minder dan Cees Weel te verslaan en dat is weinig Doorstoters gegeven. Smit had wat goed te maken en won twee keer. Jaap Boon was goed op dreef, maar bleek grote moeite te hebben met het raken van ballen die minder dan twee centime ter van zijn speelbal lagen. Zijm scoorde met fantasierijke drie banders een mooie serie van 10. Uitslagen J. Boon-M. Boon 2-4, Weel-Van der Kooy 4-0, Huizing-Zijm 2-4, Smit-Homan 4-2, Heemskerk-J. Boon 2-4, M. Boon-Zijm 2-0, Homan-Weel 4-2, Van der Kooy-Huizing 1-1, Smit-Heemskerk 4-2, J. Boon-Weel Een schoot van ontferming is onze God Huub Oosterhuis Nu heeft Hij onze lieve Annette Janne Aneta omarmd en bij zich gehaald. Lipiany (Polen), 4 november 1994 Den Burg, 2 februari 2013 Annette had genoeg aan haar blik en haar stralende lach om het beste in mensen naar boven te brengen. Yolanthe en Tjeert Olthof Kees Riëtte Lieuwe Gasthuisstraat 23 1791 GK Den Burg Annette is bij ons thuis, waar wij als gezin graag de laatste dagen met haar samen willen zijn. Op donderdagavond 7 februari van half acht tot half negen bent u welkom om bij ons thuis afscheid van haar te nemen en ons te condoleren. De dankdienst voor haar leven is op vrijdagmiddag 8 februari om half twee in kerkgebouw 'De Burght' aan de Binnenburg te Den Burg. Daarna brengen we haar naar de Begraafplaats van Oudeschild aan de Zuid Haffel op de Hoge Berg. Wij vinden het fijn elkaar na de begrafenis in 'De Schakel', bij kerkgebouw 'De Burght' te ontmoeten. Wij willen iedereen die betrokken is geweest bij de zorg voor Annette danken voor de toegewijde en liefdevolle inzet voor haar en voor ons. We noemen speciaal de medewerkers van afdeling de Muy van het verpleeghuis Hollewal, waar Annette de laatste tweeënhalf jaar heeft gewoond. Dolgelukkig zijn wij met de geboorte van onze dochter Fenna I februari 2013 2980 gram Sies Rotgans Janneke Schellinger Duykerdam 18 1791 TB Den Burg S 06-19493285 J 06-17696391 Welkom lieve Chris Owen Geboren op 30-01-2013 Zoon van Marcel en Patricia Wurster-Veeger Molenblok 28 6871 TM Renkum Trotse Opa en Oma Hans en Marja Veeger-Witte www.texelsecourant.nl DINSDAG 5 FEBRUARI 2013 Strijdlustig tegen onrecht. Vol begrip voor iedereen, maar vooral heel lief. Op 1 februari is overleden onze lieve moeder en schoon moeder, oma en groot-oma, zus en schoonzus, tante en oudtante en vriendin van velen Mies Klimp Sinds 1975 weduwe van Piet Leegwater Zuid Eierland, 7 mei 1919 t Den Burg, 1 februari 2013 Namens allen, Marja en Fred Piet en Louise Verpleeghuis Hollewal' Hollewal 2, Den Burg Oma Mies is overgebracht naar de Strandkamer van 'Uitvaartcentrum Texel', Bernhardlaan 147 te Den Burg. Er is gelegenheid tot condoleren op woensdag 6 februari van 19.30 tot 20.30 uur in het uitvaartcentrum. De crematieplechtigheid zal plaatsvinden op donderdag 7 februari om 17.15 uur in crematorium 'Schagerkogge', Haringhuizerweg 3 te Schagen. Na afloop van de crematieplechtigheid komen wij samen in de koffiekamer van het crematorium, waar tevens gelegenheid is de familie te condoleren. Correspondentieadres: Fam. Roothaan, Sichuytdam 6, 4411 DE Rilland. Onze speciale dank gaat uit naar de medewerkers van Verpleeghuis Hollewal voor de liefdevolle verzorging van Mies! In reactie op het artikel dat Willem Bak ker uit het 4/5 mei Comité is gestapt. Om maar direct met de deur in huis te vallen: de man heeft groot gelijk. De 4/5 mei-organisatie is volgens mij bedoeld om de oorlogsslachtoffers te herinneren en wat zij gedaan hebben om ons land (en Texel) weer een toekomst te geven. Naast wat er in de oorlogsperiode in Nederland gebeurd is, is in ons voormalig Neder- lands-lndië ook veel gebeurd. Iets dat in velerlei opzicht wordt verzwegen dan wel weggedrukt, denk aan de niet uitbetaalde soldij van de Nederlandse militairen tij dens hun krijgsgevangenschapsperiode en waarbij zij pas na tientallen jaren afge scheept werden met een armzalige 5000 gulden. Zo ook de grote aandacht aan de nationale herdenking op 4 mei en de geringe aandacht aan de bevrijding van Nederlands-lndië in augustus 1945. Mijn vader, inmiddels al enkele jaren overleden, heeft in 1937 ten tijde van de economische crisis dienst genomen bij het KNIL. Zijn eigen woorden zijn 'wat een prachtige tijd, je had contact met de be volking, iedereen leefde er in goede har monie zoals dat de Indonesiërs eigen is.' Toen brak de oorlog uit en na enige strijd werd het KNIL verslagen door de Japan ners. Hij heeft als krijgsgevangene moe ten werken aan de beruchte Birma spoor lijn, tot zijn middel in het water gestaan om de zo bekende brug over de rivier de Ouai te bouwen. De lijken van medege vangenen werden, in plaats van bielsen, her en der onder de spoorlijn gelegd om zo ervoor te zorgen dat de treinen die er later overheen zouden rijden de kans lie pen te ontsporen. Hij vertelde mij ook van de dagelijkse rantsoenen, een puntzakje rijst en dat was het. Bij het aanzien van de 'vliegende forten' van de Amerikanen kregen ze het besef dat de oorlog mis schien op zijn eindje liep. En inderdaad, 14 augustus 1945 was dat zover. Direct kregen ze de opdracht van de Nederland se regering om in Indonesië de orde te gaan handhaven en de oude waarden te herstellen. Uitgehongerd en met verlies van vele kameraden werd hieraan gevolg gegeven. Het is dankzij de Engelsen en de Amerikanen dat er nog enige nazorg was voor de overlevenden van deze Japanse kampen. Enige tijd later was er de periode van de politionele acties, de oorlog was al afge lopen. Het KNIL werd ingezet om de, zich zelf vrijheidsstrijders noemende bendes, te bestrijden. Deze bendes, vergelijkbaar met de huidige Taliban in Afghanistan, vonden het geen probleem om de eigen bevolking en in hun ogen daarmee de bezettende macht te doden, dorpen en kampongs plat te branden en erger. Mijn vader heeft mij altijd voorgehouden dat hij goed werk deed door in naam van de Nederlandse regering deze bendes te be strijden maar was gelijktijdig een groot voorsta nderomlndonesiëgedurendeeen overgangsperiode haar eigen onafhanke lijkheid te geven. Het liep anders. Slechts een greep uit wat ik van mijn vader heb gehoord, misschien wat emo tioneel, maar wel de waarheid. In Neder land zijn er ook veel slachtoffers gevallen tijdens de Nazi-Duitsland periode. Het is goed om dat te herdenken, maar we wil len te snel vergeten wat er in Nederlands- lndië gebeurd is en waar dejongejongens van toen voor vochten en voor geleden hebben. Het feit dat een veteraan uit die oorlogs periode niet wordt uitgenodigd om ook die oorlogsperiode te herdenken, waarin ongetwijfeld Texelaars hebben deelgeno men, vind ik stuitend. Slechts om redenen dat de Nederlandse acties volgend op het einde van de oorlog ter discussie staan. Deze acties hebben niets te maken met wat de KNIL-militairen hebben moeten door- en meemaken tijdens de Japanse bezetting in het voormalige Nederlands- lndië. Er zijn er nog een paar, 1945 is 68 jaar geleden. Jongens van toen 20 zijn nu 88. Er leven er niet veel meer. Laten we, evenals de jongens die hier in Nederland en op Texel het kunnen navertellen, deze mensen nog een keer aan het woord laten en ons niet verschuilen achter een discu tabele politiek van pas na de oorlog. Wat zij hebben doorstaan tijdens de Japanse bezetting in Indonesië is minstens zo me morabel als wat de militairen en verzets mensen in Nederland toen hebben mee gemaakt. Wanneer dit nog steeds wordt ontkend, kan ik mij goed voorstellen dat Willem Bakker van verdere deelname aan de 4/5 mei organisatie afziet. Swier Oosterhuis, Den Burg.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 3