'Rode klinkers voor rust op Groeneplaats' 2 EERST Ruilverkaveling bracht voorspoed Aantal mosselbanken neemt toe www.texelsecourant.nl VRIJDAG 8 FEBRUARI 2013 STEDENBOUWKUNDIGE VISIE GROENEPLAATS De contouren van de beoogde nieuwbouw op de Groeneplaats in Den Burg beginnen zich af te tekenen. Stedenbouwkundig atelier Loos van Vliet uit Haarlem presenteerde van de week een stedenbouwkundige visie op het centrum van Den Burg. i Vliet uit Haarlem. (Afbeelding I i de Groeneplaats in de stedenbouwkundige De gemeente ging eind vorig jaar in zee met Atelier Loos van Vliet. Op basis van de inbreng van de mensen die belangstelling hebben in een kavel en veel van wat er in het verleden al geproduceerd is, stelde het atelier de visie op. Architecten Loos en Martine van Vliet benadrukten dat het vooralsnog een impressie is en geen dichtgetimmerd plan. In hun visie is de nieuwbouw op de Groe neplaats iets achter de rooilijn geschoven, zodat er meer ruimte op het plein ont staat. De bebouwing wordt gekenmerkt door hoekpanden en daartussen, op de vroegere plek van het Raaksje, een plint met kleinere gebouwen. De hoekpanden hebben in de visie aan de voorzijde een breedte van 10 tot 12 meteren de panden daartussen een breedte van 6 tot 8 me ter. Op de begane grond hebben ze een diepte van 16 meter gekregen, daarbo ven een diepte van 12 meter. Het hoogste punt is 12,5 meter, de rest is veelal lager. Bedoeling is dat de bebouwing gevarieerd wordt, net zoals vroeger de huisjes op 't Raaksje waren. De architecten adviseren niet alleen de voorkant (Groeneplaatszijde), maar ook de achterkant van de nieuwbouw (park zijde) als voorkant te beschouwen, zodat het er allemaal knap uit komt te zien. Aan de achterkant is ruimte ingetekend voor 29 parkeerplaatsen voor toekomstige be woners en exploitanten. Een paar plekken zijn deels op grond van het park gesitu eerd. Volgens Loos van Vliet zou het goed zijn als het hoekpand tegenover De Linde boom een uiterlijk van baksteen krijgt, omdat De Lindeboom al wit is. Het hoek pand tegenover Moerbeek zou wel wit kunnen worden. De begane grond van de nieuwbouw is in principe voor bedrijvig heid, de lagen daarboven voor wonen. Een derde hoekpand nabij het Polderhuis, dat een serre naar het park krijgt, kan wo nen of bedrijvigheid worden. Martine van Vliet, die zich over de buiten ruimte heeft gebogen, adviseert van de Groeneplaats en de Vismarkt vlakke plei nen te maken met één soort rode klinkers om rust in de omgeving te brengen. Met behulp van de nieuwbouw moet ook een duidelijker onderscheid tussen de Groe neplaats en de Vismarkt komen. Voorgesteld is de Groeneplaats autovrij te maken en er net als vroeger een wate robject neer te zetten. Dat mag dan niet bij de marktkooplieden voor de benen staan. Geadviseerd werd eenheid in het straat meubilair aan te brengen en naar de bomen te kijken. Voor de Groeneplaats wordt een markante boom geopperd. De visie, die werd gepresenteerd aan be trokkenen, omwonenden en raadsleden, moet de basis vormen voor een beeld kwaliteitsplan en een mini postzegelplan waarin concreet komt te staan wat er aan de Groeneplaats gewenst is. De gemeen te verwacht die plannen voor de zomer ter visie te kunnen leggen. Daarna is het mede afhankelijk van de markt en de belangstellenden wat er ver der gaat gebeuren op de Groeneplaats. Daarvoor moet het eerst tot intentie overeenkomsten tussen gemeente en belangstellenden komen en de gemeente moet de grondexploitatie nog herzien om de grondprijzen te bepalen. Zestig jaar geleden ging de ruilverkave ling van start. De herindeling van het land en de modernisering gaf een enorme impuls aan de landbouw. Simon Vlaming uit polder Het Noorden was een jaar of vijf toen zijn vader en moeder hun boerderijtje in Oost verruil den voor een nieuw bedrijf aan de Zwin- weg. 'Vóór de ruilverkaveling werkte hij zich zoals alle ander boeren het schom- pes. Van het ene naar het andere landje. Op het nieuwe bedrijf had hij het land bij elkaar en was het over met het gemartel.' De boerderij moest een naam hebben. 'Moeder (Willemina) vond Veelust een mooie naam, vader (Piet) had geen beter voorstel. Dus werd het Veelust.'Vlaming sr. had een gemengd bedrijf, later hield hij het bij koeien en schapen. 'Op 1 april 1972 namen mijn broer Jaap en ik het bedrijf over. Later kwam broer Jan terug uit Canada en kwam er bij. Toen we gin gen trouwen ging het niet meer met z'n drieën: er moest brood op de plank ko men.' Simon Vlaming specialiseerde zich in melkvee. 'Het was een goeie keus. Ik kreeg het bij de bank voor elkaar dat ik een nieuwe ligboxenstal mocht bouwen.' In 1998 deed hij de melkkoeien weg. 'Wes (zijn echtgenote) en ik hebben nu samen met onze dochter en schoonzoon een fir ma en telen bloembollen, met een jaar of wat trekken wij ons terug uit het bedrijf.' Een tijdje geleden lieten Wes en Simon een nieuw huis bouwen. 'De oude boer derij werd steeds slechter en gaf niet zo veel comfort meer. We willen er ook een nieuwe schuur bij.' Kort nadat ze hun intrek in het huis hebben genomen, kon aannemer Werner Dros aan de slag om de ruilverkavelingsboerderij uit 1954 te slo pen. Weemoed? Simon: 'Ik heb daar geen last van. We zitten nu een week in het nieuwe huis en zijn alle dagen dankbaar die we er samen in door kunnen brengen.' Grond die vrijkomt bij het vergraven van het kanaal over zijn land, gebruikt hij om zijn erf op te hogen. Hoe kijkt Vlaming terug op de ruilverka veling? 'Er wordt wel eens negatief over gedaan. Maar die mensen hebben ergeen idee van hoe mensen in die dagen moes ten martelen.' Na de Eagles Ranch en Camp Silver, is Veelust de derde ruilverkavelingsboerde rij die in korte tijd wordt gesloopt. Raad wantrouwt elektrische auto Texelse politici hebben weinig op met elektrische auto's. Een voorstel van het college voor de aanschaf van twee exem plaren stuitte dinsdag op weerstand. Eén auto is bedoeld voor de parkeerwach ter, de ander voor algemener gebruik. De investering bedraagt €52.600,-, geld dat via kostenbesparing zal worden terugver diend. Annie Hin (TX2010): 'Die dingen zijn een gevaar op de weg, je hoort ze niet. En voor de accu's is schaarse grond stof nodig.' Willem Vlas (TB) zei dat de actieradius vaak lager is dan de fabrikant opgeeft. 'Vrijdag zag ik de elektrische auto op een vrachtwagen naar de over kant gaan. Blijkbaar heeft ie het niet op eigen kracht kunnen halen.' Ook de in vestering gaf weerstand. Burgemeester Giskes: 'Ik schrik wel eens van dit soort reacties. Door deze aanschaf laten we zien dat de gemeente een bijdrage levert aan duuzaamheid en dit stimuleert ook anderen. De actie radius is 160 kilometer, daarmee kun je een aardig eind het eiland rond. Zelfs al rijdt de auto op elektrische energie uit een kolencentrale, dan nog is de auto per saldo duurzamer dan op ben zine.' De burgemeester, die zelf ook elektrisch rijdt, kon uit eigen ervaring melden dat het beslist niet onveilig is. 'Verbeteren dijk voor veiligheid' De verbetering van de Waddendijk zal niet zonder overlast blijven, maar hope lijk wordt beseft dat het werk niet voor niets wordt uitgevoerd. Die boodschap gaf burgemeester Fran- cine Giskes vrijdag af tijdens de herden king van de watersnoodramp zestig jaar geleden. Ze verwees daarmee naar de werkzaam heden die de komende jaren 17 km Wad dendijk, verspreid over tien dijkvakken, moeten versterken. 'Die werkzaamheden worden niet uitgevoerd om de burger te pesten, maar om de dijken veilig te hou den. Hopelijk wordt dat met de gebeurte nissen van 1953 in gedachten in het ach terhoofd gehouden.' Hoogheemraadschap Hollands Noor derkwartier werkt op het moment de zogeheten voorkeursvarianten voor de versterking nader uit. Bedoeling is dat de werkzaamheden tussen 2015 en 2020 worden uitgevoerd. De burgemeester liet tijdens de herden king weten dat veiligheid achter de dijken een zaak is waar continu over moet wor den nagedacht. 'Zeker met een stijging van de zeespiegel.' De zorg over de dijken mag volgens de burgemeester ook nooit worden verwaarloosd. Voor het eerst sinds 2005 zijn er vorig jaar nieuwe mosselbanken ontstaan in de Waddenzee. Dit vertelde onderzoeker Bruno Ens zondag in het radioprogramma Vroege vogels. Onderzoekers van het project Mossel wad zien dat vooral in de oostelijke Wadden zee veel nieuwe zaadbanken met jonge mossels te vinden zijn. Deze voedselrijke banken trekken veel vogels aan. Vooral onder Ameland en Schiermonnikoog wa ren in het najaar van 2012 veel nieuwe zaadbanken te vinden. Deze ontstaan als de in het water zwevende mossellarven zich massaal op de droogvallende platen vestigen en uitgroeien tot kleine mossel tjes, die samen een dichte bank vormen. Veel van zulke zaadbanken groeien echter niet uit tot stabiele mosselbanken, maar verdwijnen in de loop van de winter en het volgende voorjaar. In het kader van het project Mosselwad wordt onderzoek gedaan naar de oorzaken van deze ver dwijning. Het onderzoek richt zich ook op de vraag waarom de mosselbanken zich in de oostelijke Waddenzee beter herstel len dan in de westelijke. Mosselwad is een project in het kader van het Waddenfonds en loopt van 2009 tot 2015. Cursus over het geheugen In samenwerking met Texels Welzijn ver zorgt docent Goos Westerlaken een cur sus voor mensen die willen weten hoe het geheugen zich ontwikkelt bij het ou der worden. De cursus is bedoeld voor mensen vanaf ongeveer zestig jaar en wordt gegeven op vier donderdagochtenden, de eerste keer op 18 februari. Aan de orde komen de achtergrond van de werking van het brein, het verschil tussen vergeetachtig en beginnende dementie, wegen om het brein in conditie te houden en het maken van een conditieplan. De lessen duren van 9.30 tot 12.00 uur en worden gegeven in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. Deelname kost €40,-, aanmelden kan via tel. 312696 of e-mailadres wel- zijn@texelswelzijn.nl. Chi neng qigong In De Aleph aan de Weverstraat in Den Burg begint donderdag 14 maart een tien lessen durende cursus chi neng qigong onder leiding van Esther Speklé. De cursus is zowel geschikt voor beginners als voor gevorderden, de bewegingen, de de door stroom van energie bevorderen en het lichaam ontspannen en krachtig maken, zijn ook geschikt voor mindervalide men sen. Voor meer informatie, www.kaiho.nl. Aanmelden kan via tel. 06-36398989 of info@kaiho.nl. Cursus social media KopGroep Bibliotheken begint eind febru ari met een cursus om mensen wegwijs te maken op het sociale web. Deelnemers volgen het programma grotendeels thuis achter hun eigen PC en worden digitaal begeleid door coaches van de bibliotheek. De drie bijeenkomsten zijn in de centrale bibliotheek van Den Helder, maar omdat het een individueel programma betreft, hoeft dat geen belemmering te zijn voor mensen van Texel. Voor meer informatie: 7d i n gen kopg roep@ gma i I .com Gastgezinnen Europa Kinderhulp zoekt voor de zomer vakantie gastgezinnen voor kinderen uit probleemgebieden in Frankrijk en Duits land. Voormeeri nformatie, www.europa- kinderhulp.nl of tel. 072-5039231. Mosselbanken ontstaan doordat larven zich laten vallen en uitgroeien tot jonge mossels. (Foto I

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2