Diëtiste opent praktijk in De Zandkoog NIEUWS Orgel Durper kerk gerestaureerd Expositie over watersnoodramp KORT Playbackshow In grandcafé De Hollebol aan de Park straat in Den Burg wordt zaterdag 9 maart de playbackshow van Den Burg gehouden. Belangstellenden kunnen zich tot 8 maart aanmelden via info@deholle- bol.nl of via Facebook (playbackshow Den Burg). Er zijn vier categoriën: onderbouw basisschool, bovenbouw basisschool, OSG en volwassenen. Een deskundige jury be oordeelt elke act op de onderdelen show, kleding en playbackkwaliteiten. De win naars gaan door naar de Texelse finale in Oudeschild. De playbackshow, die wordt georganiseerd door de feestcommissie van Den Burg, begint om 19.30 uur. Meer informatie Erika Waaijer- Segers, tel. 310414. Hockey Moet er hockey komen op Texel? Met die vraag zijn eindexamenleerlingen Floor van Velzen en Annejet Boon van de OSG bezig voor hun profielwerkstuk. De twee hebben onder meer een enquete gehou den onder leerlingen op De Fontein en de Jozefschool en daar kwam uit naar voren dat een hoop kinderen hockey wel zagen zitten. De twee zijn benieuwd hoe ande ren ertegenaan kijken.Texelaars kunnen een reactie mailen naar floorvanvelzen@ gmail.com. Veldhockey is van oudsher een van de weinige sporten die niet op het eiland voorkomen. De leerlingen van de OSG presenteren dinsdag 26 februari de resultaten van de profielwerkstukken. 'BELANG VAN GEZONDE VOEDING VAAK ONDERSCHAT' 'Het belang van gezonde voeding wordt vaak onderschat. Maar ik begrijp ook dat het best moeilijk is te bepalen wat gezond en verstandig is. Er is tegenwoordig zóveel keus.' Dat zegt Nienke Daalder. Woensdag opent ze haar diëtisten praktijk Gezond Vitaal in gezondheidscentrum De Zand koog in Den Burg. ledereen wil een goede gezondheid. Wat we eten en drinken hangt daar on miskenbaar mee samen. Voeding had al vroeg de interesse van diëtiste Nienke Daalder. Zodanig dat ze er zes jaar stu die naar heeft gedaan. 'Ik ben begonnen met de HBO-opleiding Voeding en Diëte- tiek. Daar leerde ik om voedingsadviezen te geven aan verschillende doelgroepen en bij verschillende ziektebeelden. Ik heb stage gelopen in het Radboud ziekenhuis in Nijmegen en daar op verschillende af delingen gewerkt. Op chirurgie, oncologie en in de polikliniek. Na die studie heb ik twee jaar gestudeerd aan de Universi teit Wageningen, in de richting Voeding Gezondheid. Ik deed daar onder meer onderzoek naar de effecten van voeding op de gezondheid en werkte mee aan een studie naar de effecten van vitamine D op het lichamelijk functioneren van ou deren.' Ook liep ze stage bij een fabrikant die zuigelingenvoeding maakt, waarbij haar aandacht vooral was gericht op voe dingsallergie bij kinderen. Zo vergaarde ze veel kennis, die haar in staat stelt op een breed gebied advies te geven over voeding. Bijvoorbeeld aan mensen die wat aan hun overgewicht willen doen. 'Er zijn veel dieet trends. Dat gaat vaak een tijdje goed en dan vervallen mensen weer in hun oude eetgewoonten. Belangrijk is in kaart te brengen hoe ie mand leeft, woont, werkt, wat en hoe hij of zij eet en lekker vindt. Aan de hand van die gegevens stel ik een persoonlijk advies samen, dat aansluit bij de behoefte.' Een dieet voor a Is je te dik bent, maar ook om ongewenst gewichtsverlies te voor komen of tegen te gaan. Bijvoorbeeld bij ziekte of als iemand een operatie of be handeling moet ondergaan 'In een goede conditie ga je sterker de operatie in en herstel je sneller. Tevens speelt voeding een belangrijke rol bij gezondheidspro blemen zoals een te hoge bloeddruk en cholesterol, obstipatie en hartfalen. Ze geeft ook voedingsadviezen bij zwanger schap, aan kinderen, sporters en desge vraagd aan groepen, verenigingen, scho len of bedrijven. De keus van Nienke Daalder, telg uit het gelijknamige aannemersbedrijf (nu Ooms) uit Alkmaar, om haar praktijk op Texel te vestigen is niet toevallig. 'Ik heb hier achttien jaar gewoond. Texel heeft een gezond leefklimaat. Door het geven van een persoonlijk en goed voedingsad vies kan ik daar mijn steentje aan bijdra gen. Het mooie van de Zandkoog is dat hier veel kennis over gezondheid onder één dak is. De lijnen zijn kort en voor de mensen is het makkelijk.' Diëtetiek zit bij iedereen in de basisverzekering. Drie uur diëtisten bezoek wordt er per jaar ver goed. Meer informatie op www.gezondvitaaltexel.nl. Lezing over schipbreuk Wereldwijd heeft iedere middelbare scholier van hem gehoord, maar wei nigen weten dat hij schipbreuk leed bij Texel. Over deze schipbreukeling verzorgd Jan H. Vosjan woensdag 13 februari een lezing in Kaap Skil. De lezing, over rijk dom, goudschatten, mooie vrouwen en oorlog, begint om 20.00 uur. De toegang bedraagt €2,-. Vrouwen van Nu De afdeling De Cocksdorp/Eierland van de NBvP/Vrouwen van Nu houdt donderdag 14 februari jaarvergadering. Deze wordt gehouden in het Eierlandsche Huis en be gint om 20.00 uur. Na afloop wordt bingo gespeeld. Gouden Eeuw In de bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg geeft Hans Goedkoop zon dag 17 maart een lezing over de Gouden Eeuw. Dit naar aanleiding van de gelijk namige serie van NTR en VPRO. De lezing begint om 15.00 uur. In zijn lezing gaat Goedkoop op zoek naar het historische en toch nog altijd actuele verhaal van de Gouden Eeuw. Liederavond in Eben Haëzer In Eben Haëzer aan de Julianastraat in Den Burg wordt zondag 10 februari een Johannes de Heer-avond gehouden. Deze begint om 19.30 uur, spreker is Jacob Fol- kerts. Prijs Oranje Fonds De mooiste sociale initiatieven van het land maken ter gelegenheid van de in huldiging van koning Willem Alexander kans op een speciale prijs van €50.000,- van het Oranje Fonds. Initiatieven kunnen worden aangemeld in drie categorieën: Jeugd, Buurt en Helpende Hand. De drie winnaars krijgen naast de geldprijs het predicaat Oranje Fonds Kroonappel en een bronzen beeldje, dat ze op Paleis Noordeinde ontvangen uit handen van de nieuwe koning en koningin. Aanmelden kan tot 8 maart via www.kroonappels.nl. Belastingaangifte MEE Noordwest-Holland helpt mensen met een beperking, handicap of chro- nischeaandoening bij het invullen van hun belastingaangifte. Een afspraak ma ken kan via tel. 088-6522522 of e-mail vraag@mailmee.nl. Woensdag is de restauratie van het kerk orgel in de rooms-katholieke kerk van De Cocksdorp gestart. Het orgel is gebouwd rond 1750 en daarmee waarschijnlijk het oudste orgel van Texel. In 1893 is het van uit Obdam overgeplaatst naar Texel. 'Een historisch instrument en door z'n leeftijd en karakter één van de mooiste orgels van het eiland. Waardevol om voor de toekomst te behouden', zegt Johan Ran, die het klavier al bijna vijftig jaar be speelt. Het is een zogeheten balustrade orgel, gemaakt om in de balustrade van het koor te hangen. Ooit gebouwd door de vermaarde orgelbouwer Pieter van Assendelft uit Leiden. Voor een kerkorgel tamelijk klein, voor zover bekend ontwor pen voor in een schuilkerk. Het orgel heeft dat de tand des tijds goed doorstaan. In 1965 is het orgel gereno veerd, maar toen is vooral de buitenkant onder handen genomen. Onder meer is het toen bruin geschilderd. Voor zover dat mogelijk is, zal het weer in de origi nele kleuren worden teruggebracht. Bij de restauratie wordt het orgel volledig ont manteld. Dan zal blijken in hoeverre het pijpwerk en de windladen restauratie be- In de openbare bibliotheek aan de Drij verstraat in Den Burg is een kleine pre sentatie te zien van de watersnoodramp van 1953. Er worden onder meer foto's geëxposeerd waarop te zien is wat er in de Eendracht- polder gebeurde, nadat daar de dijk was gebroken. De bibliotheek kreeg de foto's van de Historische Vereniging en Lucht vaart- en Oorlogsmuseum Texel. Daarnaast liggen er enkele originele kran ten uit 1953 in het Historisch Informa tie Punt van de bi bibliotheek en worden hoeven, alsmede het mechaniek. Ran: 'Er zijn in de loop van de geschiedenis aan passingen aangebracht, maar bij het spe len functioneert het orgel nog uitstekend. In de huidige tijd, waarin de subsidie niet meer stroomt zoals voorheen, moet je je afvragen hoever je moet gaan bij zo'n res- tauratie.'Ton van Eek, tevens adviseur van de Katholieke Klok en Orgelraad, kreeg van Ran het dringende verzoek om bij de restauratie de klank die het orgel zo bij zonder maakt te behouden. Een geluid dat niet onbekend in de oren zal klinken van Van Eek, zelf begenadigd organist en schoonvader van trompet speler Maarten Elzinga, gaf in de kerk bij voorbeeld een concert. Op basis van zijn rapportage heeft de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed na twee eerdere afwij zingen toestemming gegeven voor de res tauratie, die ook is goedgekeurd door het Bisdom Haarlem. De restauratie zal komend najaar zijn voltooid, in de tussentijd wordt gebruik gemaakt van de bestaande piano. Van de kerk die is geopend in 1877 werden eer der onder meer glas-in-loodramen geres taureerd. voorwerpen zoals hoge lieslaarzen van Kaap Skil tentoongesteld. De bieb wijst erop dat de afgelopen 60 jaar veel boeken over de watersnoodramp zijn geschreven. 'Zowel informatieve boe ken als romans. Een aantal van deze boe ken is nog steeds te leen in de bibliotheek. Mochten er bepaalde titels niet in voor raad zijn, dan kunnen die gereserveerd worden bij andere bibliotheken.' De presentatie is te zien tijdens de ope ningstijden van de bibliotheek. Vorige week werd de ramp herdacht die op Texel zes mensen het leven kostte. Gered van wc De brandweer heeft maandagavond een vrouw bevrijd van de wc. Dat gebeurde in een gebouw aan de Dorpsstraat in De Koog. De vrouw kreeg de deur niet meer open en raakte in paniek. De brandweer opende de deur met een koevoet en be vrijdde de vrouw uit haar netelige positie. Jongerenwerk Young 4 Ever, de nieuwe stichting voor het jeugd en jongerenwerk, start onder de naam 'Prepared 4 Ever: Seks enzo' met ac tiviteiten voor tieners en jongeren vanaf 12 jaar. De eerste daarvan is op donder dag 14 februari (Valentijnsdag). Jonge ren die volgens Young 4 Ever benieuwd zijn naar de 'spannende activiteit'en een bijbehorende 'love-box' kunnen op Valen tijnsdag vanaf 19.30 uur terecht bij jon gerencentrum Time Out aan de Wilhelmi- nalaan in Den Burg. 'Prepared 4 Ever: Seks enzo'gaat daarna naar de buitendorpen. Mensen die vragen hebben, kunnen mai len naar info@young4ever.nl of tijdens openingstijden langs lopen bij Time Out. Kidsdub De Baptistengemeente houdt van maan dag 18 tot en met woensdag 20 febru ari een Vakantie Kidsclub in De Fontein in Den Burg. Kinderen in de leeftijd van groep 1 tot en met 8 kunnen die dagen knutselen, spelen, zingen en luisteren naar Bijbelverhalen. De bijeenkomsten duren van 9.30 tot 12.00 uur. Meer info: Christien Lemstra.tel. 313566. GESLAAGD Petra Heerschap (23) uit Den Burg is ge slaagd voor de opleiding Verzorgende IG aan het Horizon College in Alkmaar. De ondergelopen Eendrachtpolder met op de achtergrond de bus van TE5 i Johan Ran het kerkorgel veertig jaar bespeelde.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 5