nrnni 8 FORUM COLUMN www.texelsecourant.nl VRIJDAG 8 FEBRUARI 2013 Geduld Voor mij misschien wel het moeilijk ste woord dat is er is; geduld. Ik zal het eerlijk toegeven, ik kan niet tegen wachten. Soms wel hoor, maar het is net de manier waarop het gaat. Sta je bijvoorbeeld bij de bushalte, de bus is al 10 minuten te laat, ik heb natuurlijk nét weer de verkeerde schoenen aan, waardoor ik m'n tenen niet meer voel, handschoenen vergeten, dus mijn han den proberen nog enigszins warmte te vinden in mijn jaszakken, en ik geloof dat m'n neus er zowat afvriest. Na dik een kwartier langer te staan koukleu men, is daar eindelijk de bus, heb ik net weer dat ik een niet normale grote groep mensen voor me heb, die ten eer ste voordringt en ten tweede ook niet opschiet. Er is ook maar één deur, dus andere mogelijkheid om de bus in te glippen is er niet. En dan hebje net zo'n stel van wat oudere leeftijd voor je, dat eerst uitgebreid aan de chauffeur gaat vragen waar ze wel niet heen moeten, na vijf minuten uitleg, waarbij m'n han den zichzelf niet meer kunnen bewe gen, vervolgens weten ze waar ze heen moeten, moet die OV nog. Helaas is er bij de OV-kaart geen handleiding gege ven hoe je nou precies zo'n ding piept, dus weer 5 minuten verder. Na 20 mi nuten voor je gevoel zitje dan eindelijk in de bus en ben je eindelijk onderweg richting bestemming. Of mensen die moeten ruilen bij H&M. Ik sta altijd net in die rij, waar toevallig mijn twee voorgangers allebei moeten ruilen., sta je weer vijf minuten langer bij de kassa dan gebruikelijk. Geduld is een mooie eigenschap, maar ik geloof dat ik het niet bezit. Het liefst zou ik wanneer ik op vakantie ga naar een tropische bestemming gewoon alles afgeven en controleren en weg vliegen. Helaas, voor mij niet mogelijk. Maar, typisch, ik heb dan wel weer ge duld met make-up, ik kan lang de tijd nemen om m'n haren te doen, en vind het ook echt niet erg als ik een kwartier sta te zoeken naar de outfit die ik van daag aan wil. Typisch vrouw-zijn noe men ze dat. Maar feit blijft, zoals onze bekende Loesje-uitspraken ook altijd zeggen, van sommige mensen kun je gewoon niet begrijpen, dat ze de snel ste van miljoenen zaadjes zijn geweest. Emily Westdorp FORUM is een podium voor lezers en menin gen. Bijdragen over actuele onderwerpen zijn welkom mits bondig geformuleerd en worden alleen in behandeling genomen als ze onder tekend en - ook bij e-mail - voorzien zijn van naam, adres en telefoonnummer waar u over dag te bereiken bent. De tekst niet als bijlage bij de e-mail verzenden. De redactie behoudt zich het recht voor artikelen en brieven te re digeren en in te korten. Kijk ook voor de aan wijzingen in de colofon. De auteurs verlenen impliciet toestemming voor openbaarmaking en verveelvoudiging van hun bijdragen in (elek tronische) uitgaven van de Texelse Courant. T (0222) 36 26 20 E-mail: redactie@texelsecourant.nl Geen Indië op 4 mei In de vroege zomer van 2012 verzocht ik het 4-5 mei Comité om bij de herdenking op 4 mei eens van het thema Indië uit te gaan. Het bleef zó lang stil, dat ik ten slotte bij één van de leden van het comité, mevr. Holland, informeerde naar de stand van zaken. Mijn indruk dat er mogelijk een fout voorstel was gedaan, bleek te klop pen. Uiteindelijk werd ik op 24 januari jl. telefonisch gevraagd om op 31 januari naar het gemeentehuis te komen. Daar heeft mevrouw Giskes me probe ren duidelijk te maken waarom het co mité het thema Indie niet wil gebruiken. Ondanks het feit dat zij (en het comité) meent heel goed de kennis en het besef van het Indië-drama te hebben. Maar is er dan ook het besef dat veel Indiëveteranen (of nabestaanden) hierdoor erg gekwetst worden? Samengevat: het comité vreest ophef. Welnu, hoe meer ophef, hoe meer dat het feit onderstreept dat in dit Indië- drama veel is gedaan, begaan en onder gaan. Dat dient in de breedste zin van het woord, naast bekend, ook verwerkt te worden. De ontmoeting vond op mijn aandringen plaats volgens de militaire 'mores'. Bij een akkefietje moetje dan 'op rapport'. Daar hoort geen handen schudden bij en ook geen stoel of koffie. Naderhand mag je je 'beklag' doen. Het gesprek met de burge meester werd bijgewoond door de heer H. Bergamin, tevens lid van het comité. Deze Bosnië-veteraan bleek voorstander van het thema Indië op 4 mei. (Dat klopt, maar Bergamin conformeerde zich aan het meerderheidsstandpunt, red.) Is het in deze situatie nog wel gepast om Indië-veteranen uit te nodigen bij de her denking? In mei 2013 gaat een nieuw verzoek naar het comité (om bij de herdenking van 2014 wél van Indië uit te gaan). Naar ik hoop met veel handtekeningen als bewijs van steun. A.C. Bakker, Den Burg, ex. dienstplichting soldaat 422, Bataljon Infanterie, 1949-1950 Oost-Java. Winkelen Een herdenking kan gepaard gaan met woede, pijn,emotie,schuld-en schaamte gevoelens. Dat sluit een rustige, waardige en ingetogen ceremonie niet uit. Zowaren we aan het eind van het gesprek dat 35 minuten duurde en staande plaatsvond. Bonus Heeft u zich al opgegeven? Zat u bij de grote groep op internet om midden in de nacht uzelf in te schrijven voor... Ja noem maar op: de Triatlon, de Vierdaagse, de Tesoloop, het NK tijdrijden... Overbezette lijnen, het is bijna een sport om ertussen te komen en je op tijd aan te melden. Je zou bijna denken dat je net als vroeger een zilveren horloge of een geldprijs kan winnen. Zo'n bonus zou niet verkeerd zijn trouwens, als je bedenkt hoeveel tijd en energie er in is gaan zitten voordatje het geheuvelde parcours een beetje knap kunt afleggen en ook nog een beetje charmant over de dichtbevolkte finish kunt sprinten. Aanstaande zondag is de Supersunday. Nou beste lezer, Jozien kan u vertellen, je hebt het snot en de prut voor de ogen en het zitvlak krijgt het danig te verduren. Tijdens de ladiesride vroeg een medefiets- ster aan me hoe het met m'n voeten was. Ik zei: 'Welke voeten?' Na vijftig kilometer bij windkracht 6 door de duinen, de Muy, de Slufter en de landerijen van Padang was ik het gevoel in mijn voeten al lang kwijt. Ik peddelde en dacht maar aan één ding: sturen Jozien. Zorg datje niet tegen die vliegende bomen belandt. 'Schakelen', riepen de begeleiders voortdurend. Jaja. Heeft u de vuilnisbelt wel eens op en af gefietst? Nou, de veel te grote helm van manlief zat achterste voren, mijn bladen en ketting hadden een bos riet mee waar je een skeepeboet mee kunt dekken.de De provinciale commissie voor Zieken huisvoorzieningen sprak zich positief uit over de uitbreiding van het Verpleeghuis in Den Burg. Dat was het nieuws op de voorpagina van de Texelse Coruant van 8 februari 1983. Het ging hier om bouw kundige aanpassingen, nodig voor de op vang van psycho-geriatrische patiënten. Ander nieuws was het in andere handen overgaan van aannemingsbedrijf Daalder en dat de vereniging De Koog Promotion streefde naar kwaliteitsverbetering, on der meer door het vervangen van de red dingboot van de strandbrigade. Maar het grootste nieuws waren onge twijfeld de problemen die de op te richten Texelse radiozender had bij het verkrijgen van een zendvergunning. Dit kwam ter sprake tijdens een voorlichtingsavond in d'Ouwe Ulo, waar medewerkers van de NCRV tekst en uitleg gaven. Volgens hen moest de lokale radio opletten in de pro gramma's niet teveel informatie te geven. 'Informatie wordt veel geprezen, maar weinig geconsumeerd. Verstrooiing en cultuur moeten naar verhouding veel aan bod komen.' De voorpagina was geïllustreerd met een foto van de berging van de KW149, de kotter die al sinds 18 januari onwrikbaar op het strand bij paal 14 zat. Koog Promotion wil kwaliteits verbetering BERGING KW 149 IN VOLLE GANG oning wordt snel hersteld Een wet van Meden en Perzen? Beste Menno Stam, ik vind u een enorme zeurpiet. Uw zogenaamde kritische tek sten wekken bij mij vooral ergernis op. Hou toch op man. Joost van der Hoek, Den Burg. ontbijtkoek en het sap zaten gemengd en geplet in mijn rugzak, maar schakelen...? Ik verlangde naar de bank, de heerlijke zachte bank in de woonkamer, waar je ei genlijk rustig op moet liggen na een week hard werken, rustig lezen in 'Knielen op een bed violen' (ik noem maar wat), rust. Je vraagt je af: waar doe je dit voor? Staat er echt een topper van de Rabo, ABN Amro of - nog sterker - SNS aan de finish om je te belonen voor je megaprestatie? Nee, geen grapjes maken.de topmannen die in het zachte leder achter hun bureau liggen hebben hun bonus al lang binnen. Ster ker nog, al halen ze geen finish, evengoed gaat de rugzak gevu ld mee naar huis. Deze kanjers gaan tot opeen andere bodem en voelen zich totaal niet bezwaard om koste wat het kost, het appeltje voor de dorst veilig te stellen. Ze zakken niet af om een achtergebleven spaarder even een zetje in de rug te geven, nee. Het is jammer heel jammer. Ik zat na afloop in de schuur van onze aspergekoning uit te puffen, alles begon te tintelen, mijn beurse appeltje uit de rugzak smaakte als goud, een vol daan gevoel door het behaalde resultaat maakte zich van mij meester. Dat is een rijkdom gedeeld met elkaar. Allemaal on der de prut en het zweet nagenieten van zo'n megatocht, dat is de beste bonus die er is. Mensen zet hem op... Supersunday, here we come. Jozien Er ligt een archeologisch rapport over Texel waarin vrijwel het hele oude land is ingekleurd als meer of minder archeo logisch waardevol. En dus mag er op het oude land van Texel vrijwel nergens meer een schop in de grond. Dat moet, zegt de gemeente, dat wordt ons opgelegd, anders wordt het bestemmingsplan niet goedgekeurd. Maar wat staat er nou echt in dat rapport? Texel heeft een ouderwet se ruilverkaveling beleefd in de 50er en 60er jaren. Vrijwel heel Texel is vergraven, kijk maar eens in het boek Veldnamen van Texel. Alleen de dorpen en de oude boerderijen liggen nog op dezelfde plek. Wegen, sloten, tuunwaMen, vrijwel alles is vergraven en verplaatst. Ik heb nooit an ders gehoord dan dat Texel toen voorgoed is verpest. Het archeologierapport schrijft hierover echter in 2007: 'Een groot deel van het Texelse bodemarchief ligt nog steeds onaangeroerd in de grond' (p30). Het rapport verdeelt de archeologische waarden van Texel in 6 categorieën. Cat 1 zijn archeologische monumenten, daar moeten we afblijven. Alle andere catego rieën vallen buiten de criteria voor wet telijke bescherming, want ze hebben niet de status'van nationaal belang'(p31). Dat geldt al voor de categorie 2, de 126 perce len waar een hoge archeologische waarde aan wordt toegekend, maar die geen en kele beschermde status hebben. De cate gorieën 3 en 4 zijn slechts gebaseerd op archeologische verwachtingen die men daar heeft, en die zijn niet bijster hoog. In categorie 4 staan zelfs allerlei perce len vermeld die eigenlijk helemaal niet zo belangwekkend zijn, maar 'voor de ze kerheid toch maar opgenomen' (p35). De Texelaars worden op kosten gejaagd en de ontwikkeling wordt stopgezet 'omdat er sporen van eventuele bewoning of be werking mogelijk nog aanwezig zijn, en er dus een gematigde verwachting (aan hun perceel) is toegekend' (p35). Deze vier ca tegorieën beslaan het hele oude land van Texel, en nog wat stukjes van de polders. Voor al deze categorieën wordt een zeer zwaar regime opgelegd, terwijl er geen wettelijke beschermstatus is. Een dra conisch aanlegvergunningstelsel voor al deze percelen. Want dat moet, zegt men op het gemeentehuis. Maar dat moet he lemaal niet. Het archeologische rapport wordt door de gemeente verheven tot een wet van Meden en Perzen terwijl het slechts een eenzijdig standpunt is (op merkelijk overigens dat vrijwel alle 'na tuurgebied e n', ook voorm a I ige la nd bo u w- gronden, buiten het vergunningsstelsel vallen, terwijl daar de afgelopen jaren nou juist de grote vergravingen plaatsvin den). De vraag is of echt alles wat er in de bodem zit ten koste van alles behouden moet blijven. Moeten we echt alles wil len weten van elke oermens die hier ooit heeft rondgewandeld? Ten koste van de ontwikkeling nu? Moet de gemeente niet met alle belangen rekening houden? Bij voorbeeld de belangen van de eigenaren en gebruikers van die gronden? Waarom zou er nu ineens niet meer normaal agra risch gebruik op het land plaats mogen vinden? Agrarisch gebruik dat al van voor de ruilverkaveling bestaat? Een ruilverka veling, die volgens het rapport helemaal niet zoveel schade aangericht heeft? Het zou de gemeente sieren als men daar op het gemeentehuis rekening zou houden met alle belangen, dus ook de belangen van de mensen die hier nu, in 2013, wo nen en werken. Belangen afwegen, heet dat. Is ook normaal gebruik in Nederland. Texelse boeren, burgers en buitenlui, ga achter uw computer zitten, zoek naar het digitale doolhof dat Bestemmingsplan Buitengebied Texel heet, zoek uw eigen adres, kijk welke archeologische waarde aan uw perceel is toegekend, zie en hui ver als u daar de regels aantreft die voor u gaan gelden, en dien een zienswijze in tegen dit onzalige bestemmingsplan. Het kan nog tot 24 februari 2013. Lia Duinker, Nieuweschild. zat op 8 februari nog muurvast op het strand. Nee, aan het Texelse winkelbestand ligt het echt niet. In de meeste zaken ontmoet ik lieve, behulpzame en deskundige men sen, die mij persoonlijk begroeten. Som migen tonen zonder géne hun verbazing a mij aan te treffen, leuk vind ik dat. Maar mijn hartgrondige hekel aan winkelen blijft, vooral aan kleren kopen. Het idee om na een aankoop als een ander mens uZ de winkel weer uit te lopen, lacht mij "-<■ niet toe. Dat is juist mijn schrikbeeld. Het andere idee, om een stukje Texel uit een winkel mee te nemen, spreekt mij meer aan. Laatst bezocht ik de stad Groningen. -L. Men zegt dat daar niets boven gaat, dat r is hun slogan. Zo ver wil ik hier niet gaan. Enfin, ik trof ergens in die mooie stad een winkel, gevuld met louter Groninger producten: koek en mosterd, jenever en 2™ kaas, droge worst, strokarton en aardap- pel meel. Die laatste twee vond ik daar niet, terwijl ik dat toch op school had moeten leren. De verkoper knauwde mij 5^ desgevraagd vrolijk toe, dat ze hadden in- geschat dat dat bar slecht verkopende za- ken in het assortiment zouden zijn. Enfin, h' de stemming was best, en zo'n 50 euro heb ik daar wel besteed. Ik dacht ook, zo'n winkel zou op Texel vast ook goed lopen. We hebben toch Texelse producten zat? Dit is alweer zo'n nuttige lucratieve tip van Woelmuis, helemaal gratis! Daar voel ik me echt een ander mens door worden. Meierblis Moet de Meierblis samen met Koningin nedag worden verplaatst naar 27 april? Nieuwe stelling: Moeten de hekken rond camping Koger- strand komend seizoen terugkeren? Als nachtwacht van de FIOD komen^ «e allen maar kijken ofualsWAO-ER .niet zwart aan heb \w erken bent/ In de donkere dagen van bezuiniging, valt het s eis ik uw onmid dellijk vertrek dit terrein

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 8