De Hollebol: het woord is nu aan de rechter NIEUWS College snij*dt in leidinggevende Strandpaal voortaan brievenbus functies ambtelij'ke organisatie Hulp aan Syrië en Oost-Europa WWW.TEXELSECOURANT.nl "f VRIJ DAG 15 FEBRUARI 2013 JL JL Is rond de Hollebol in Den Burg met suc ces een 'salamitactiek' toegepast door een cultuurcentrum via een sluiproute langzaam om te bouwen tot 'harde' ho reca? Of is simpelweg sprake van, zoals initiatiefnemer Jook Nauta betoogt, een van meet af aan beoogd concept dat ge woon in stapjes tot wasdom is gekomen? Nadat eerder de Bezwaarschriftencom missie zich over de geschillen rond de Hollebol had had gebogen, mag nu de bestuursrechter in Alkmaar op zoek naar het antwoord in deze kwestie. Dinsdag kreeg hij het verzoek de gemeente te ver plichten handhavend op te treden tegen Nauta c.s. omdat de huidige functie van de Hollebol niet overeen zou komen met de afgegeven vrijstelling van het bestem mingsplan en de verleende bouwvergun ning. De claim komt van buurtbewoner Kees Dros en Frits Langeveld, eigenaar van voormalig horecagebouw de Karseboom. Beiden hebben zo hun eigen motieven, maar trekken gezamenlijk op in deze zaak. Eerder vingen zij bot bij burgemeester en wethouders en de gemeentelijke be zwaren com missie. Langeveld werd niet- Burgemeester en wethouders voeren een grote reorganisatie door in de top van het ambtelijke apparaat. Het aantal leiding gevende functies wordt teruggeschroefd van twintig naar zes. De gemeente kent nu nog zes afdelingen met elk een hoofd en een of meerdere teamleiders. In de nieuwe situatie, die op 1 maart ingaat, bestaat de gemeentelijke organisatie uit zes teams met elk één lei dinggevende. De directeur van de amb telijke organisatie is de zevende leiding gevende. De reorganisatie, die deze week door het college werd bekrachtigd, is on derdeel van het proces om de gemeente een 'compacte en slagvaardige organisa tie'te laten worden die als regiegemeente opereert. Dat moet ertoe leiden dat Texel zelfstandig kan blijven. De reorganisatie betekent dat er nieuwe mensen aan de top komen. Van de hui dige leidinggevenden stromen Onno Werkman (hoofd van de afdelingen Be drijfsvoering en Ondersteuning) en Bert Huisman (teamleider) door. Zij gaan de teams Bedrijfsvoering en Ondersteuning aanvoeren. Voor de andere vier nieuwe teams (Leefomgeving (voorheen Ge meentewerken), Dienstverlening, Beleid en Facilitair) worden nieuwe managers gezocht. De gemeente plaatst daarvoor vanaf vandaag advertenties in lokale en landelijke media. Dat betekent dat voor diverse medewer kers van de gemeente een nieuwe func tie gevonden moet worden. Vooralsnog blijven zij in dienst van de gemeente. Vol gens Jan Legters, directeur ad interim van de gemeente, wordt bekeken of zij andere functies binnen de gemeente kunnen ver vullen of functies elders. Volgens Legters ontvankelijk verklaard omdat hij geen belanghebbende zou zijn (Langeveld: 'Ik snap niet hoe ze dat kunnen stellen. Er is sinds 2006 permanent overleg over de toekomst van de Karseboom in relatie tot de nieuwe centrumplannen'). De bezwa ren van Dros werden afgewezen. Wat is er aan de hand? Jook Nauta nam medio 2007 het initiatief om in drie pan den aan de Parkstraat een combinatie te maken van een café (de al bestaande kroeg De Slock), een boekhandel en een cultuurcentrum annex expositieruimte. Daarvoor kreeg hij permissie. Maar vol gens Dros en Langeveld is langs de weg der geleidelijkheid in de gebouwen be halve de boekhandel en De Slock nóg een café gekomen (de Hollebol) en is de expositieruimte "verworden" tot een ex positiegalerij. De Hollebol is bovendien 'harde' horeca, waar het feest vaak tot in de kleine uur tjes doorgaat, meent Dros. 'Het is het klassieke verhaal van steeds een beetje meer, meer, meer. Het is iets heel anders geworden dan destijds voorgeschoteld. Niemand heeft bezwaar gemaakt tegen de oorspronkelijke plannen. Maar als die waren ingediend voor wat het nu is ge- hebben zowel werkgever (gemeente) als werknemer daarvoor de komende twee jaar een inspanningsverplichting. Legters wijst erop dat de nodige contac ten tussen gemeenten onderling en het bedrijfsleven bestaan om te zien waar mensen nodig zijn, zodat er uitgewisseld kan worden. 'Zo hebben we laatst een tijd een ambtenaar in de gemeente Enkhui zen laten werken en dat is goed bevallen.' De mensen van wie de functie is verval len, krijgen ook de kans om zich met be hulp van opleiding voor een nieuwe stap in hun carriere te bekwamen. Aan de reorganisatie en het vervallen van de leidinggevende functies is een traject voorafgegaan. Daarbij voerde het college onder meer gesprekken met de vakbon den en de ondernemingsraad en een her plaatsingscommissie boog zich over de situatie. Dat leidde tot de conclusie dat er in het nieuwe organisatiemodel sprake is van nieuwe functies die ingevuld moeten worden. Volgens wethouder Hennie Huis man (personeelszaken) wordt gezocht naar managers die ontwikkelingsgericht zijn. Personeel van de gemeente is deze week ingelicht over de nieuwe stap in het pro ces om tot de compacte en slagvaardige gemeente te komen. Huisman maakt er geen geheim van dat niet iedereen even gelukkig is met de veranderingen. De wethouder benadrukt dat het gedaan wordt om de gemeente opgewassen te laten blijven tegen alles wat gedaan moet worden. Een volgende stap in het proces is dat bekeken wordt welke taken de ge meente zelf moet blijven uitvoeren en welke taken de gemeente beter in regie door anderen kan laten uitvoeren. worden, dan was er beslist een stortvloed aan bezwaren gekomen.' Maar Nauta en de gemeente verwijzen dat verhaal naar het rijk der fabelen. Vol gens de gemeente is het concept op geen enkele manier strijdig met de vrijstelling van het bestemmingsplan, ook al ligt het pand buiten het horeca concentratiege bied. 'Het past goed in de visie die Texel heeft op de realisering van horecavoor- zieningen rond pleinen.' En volgens Nauta ('De exploitatie van zo'n pand ontwikkelt zich deels natuurlijk ook op basis van voortschrijdend inzicht') gebeurt er niets dat vooraf niet de bedoeling was. De bestuursrechter liet zich door alle par tijen uitvoerig informeren en stelde alle kampen kritische vragen. Zo wilde hij we ten of een (later gepleegde) serie vergun- ningplichtige bouwkundige aanpassin gen aan de binnenzijde van het gebouw - waaronder het treffen van extra brand veiligheidsmaatregelen - niet (opnieuw) hadden moeten worden onderworpen aan een zogenoemde artikel 19-vrijstel- lingsprocedure. 'Een wijziging in een ar tikel 19-object moet immers opnieuw op basis van eenzelfde procedure gebeuren', zei hij. Volgens de ambtenaar die de ge- Die gammele groene postbus voor de deur, daar was Joke van der Sluis uit De Cocksdorp wel eens op uitgekeken. Ze wilde iets origineels, degelijks, passend bij Texel, iets waar ook de postbode met plezierde brieven naar binnen schuift. Met dat idee stapte ze naar klusjesman Onno van der Wind uit Oosterend, die graag zijn creativiteit op zijn bouwsels Actiegroep Hulp Oost-Europa roept men sen op warme kleding, dekens, dekbed den, linnengoed en matrassen te schen ken voor mensen die gevlucht zijn uit Syrië en in tenten moeten verblijven. De actiegroep wil een container vullen, die eind februari op weg gaat. Het Rode Kruis zal ter plaatse voor de verdeling van de goederen zorg dragen. Inleveren van goederen kan bij het inzamelpunt aan de Maricoweg 5 (tussen TCA en Westerlaken de weg volgen en dan linksaf, aan het meente vertegenwoordigde was dit ech ter niet nodig 'omdat de ingrepen pasten binnen het totale project en interne ver bouwingen onder de verleende vrijstel ling vallen.'Nauta benadrukte daarop'dat het gebruik van het gebouw is gebleven zoals het was. Het ging niet om verbou wingen, maar om kleine bouwkundige aanpassingen.' De partijen bleven in alles lijnrecht te genover elkaar staan: de gemeente en Nauta, die claimen dat alles volgens de regels is gegaan, Dros en Langeveld die de rechter er bij voortduring van pro beerden te overtuigen dat met de regels is gerommeld. 'De plannen voor het cen trumgebied zitten al jaren in een impasse en ondertussen heeft meneer Nauta een horecagelegenheid geregeld buiten het horeca-concentratiegebied. Dat heeft hij heel handig gedaan', sprak Frits Langeveld tegen de rechter. De bestuursrechter moet nu bepalen of de gemeente en Nauta het gelijk aan hun zijde hebben of dat Dros en Langeveld in hun recht staan. Hij streeft ernaar over zes weken uitspraak te doen. Maar hij gaf al aan dat het iets langer kan duren. loslaat. Zo rijpte het plan om een strand- paal als voorbeeld te nemen. De brieven bus staat wel eens vol op de wind, dus moet tegen een stootje kunnen. Hij is daarom voorzien van een zware klep. Van der Sluis en partner Liny Petersen zijn dik tevreden met het resultaat. Zodanig dat ze de feestelijke in gebruikname gepaard lieten gaan met een champagne. eind van de weg). Inleveren kan ook bij Dries en Mary Velt kamp. Voor meer infor matie: Ria van der Vis, tel. 314850. In De Schakel aan de Binnenburg wordt vrijdag 8 en zaterdag 9 maart een verko ping gehouden van nog goed te gebruiken kleding. De opbrengst komt geheel ten goede aan kinderen en ouderen in Molda vië. Bedden- en linnengoed en speelgoed kan rechtstreeks worden verscheept. Inle veren van kleding kan woensdag 5 maart van 10.00 tot 13.00 uur. Hollebol: handhaven gedogen voor rechter In twee achter elkaar geplande (aparte) zittingen kwamen formeel verschillende juridische kwesties aan de orde. In de eerste zaak vroegen Dros c.s. de rechter de gemeente op te dragen op vier punten te handhaven: tegen een illegaal gecreëerd en pas onlangs gelegaliseerd terras in een serre, tegen een binnenter- ras dat is 'verworden' tot grand café, te gen een buitenterras voor de Hollebol en vanwege het ontbreken van een (aparte) drank- en horeca- en een exploitatiever gunning voor de Hollebol (die wordt ge ëxploiteerd op de vergunningen van De Slock). In de tweede zaak draaide het om het gedoogbeleid van de gemeente voor uitlopend op diverse verleende vergun ningen. Daartegen is door Dros c.s. onder meer geprotesteerd om de rechtmatig heid van de besluiten te toetsen en om te voorkomen dat verleende vergunningen per definitie onherroepelijk worden. Advocaat: 'ledereen om de tuin geleid' 'Nauta heeft feitelijk iedereen om de tuin geleid, misschien zelfs een beetje de ge meente.' Dat zei advocaat Maurice Frant- zen, die de zaak van Dros en Langeveld bepleitte, na afloop van de zitting over de Hollebol. Frantzen zei met de oorspronkelijke ver gunningpapieren in de hand: 'Er is op zich niets mis met wat Nauta wil, maar de gemeente moet wel goed toetsen. Toen bleek dat in de Hollebol een zelfstan dige horecavoorziening kwam, had de gemeente moeten zeggen: stop, tot hier en niet verder, daar is geen vergunning en vrijstelling voor verleend. Maar dat is niet gebeurd. De gemeente is stapje voor stapje mee gegaan in die ontwikkeling.' In de zittingszaal had de gemeente op dergelijke aantijgingen al scherp gerepli ceerd door te stellen dat geen sprake is van een scenario 'waarin de heer Nauta vraagt en wij draaien'. Volgens de ge meente is er op geen enkel terrein sprake van strijdig gebruik met vergunningen. Nauta beklaagde zich dat Dros blijft clai men dat er dingen gebeuren die het dag licht eigenlijk niet kunnen velen. 'En dat is onzin. Alles wat er gebeurt, heeft van meet af aan in de aanvragen gestaan.' PvdA-kamerlid bezoekt De Gollards Tweede-Kamerlid Mohammed Mohandis bezoekt vrijdag 15 februari zorginstelling De Gollards in Den Burg. Hij gaat daar in gesprek met werknemers, leerlingen en vrijwilligers. De Gollards heeft zijn grote interesse van wege de hoge notering in de ranglijst voor beste zorginstellingen, de interne oplei dingen én de samenwerking met vrijwil ligers. Nu steeds meer welzijnstaken naar de gemeenten toe komen, ziet de PvdA kansen in 'kleinschaligheid en de mense lijke maat', zeker op het gebied van zorg. 'De wijze waarop De Gollards met zijn be roepskrachten, vrijwilligers, leerlingen en bewoners omgaat, is inspirerend.' De Gollards eindigde in 2012 in een lande lijk onderzoek van Elsevier en bureau SiR- Mop de zesde plaats van beste zorginstel lingen. De instellingen zijn beoordeeld op kwaliteit van leven voor bewoners, kwali teit van zorgorganisatie, kwaliteit van de zorgverlener en vei ligheid van de zorg zelf. Volgens de PvdA gaat De Gollards bijzon der zorgvuldig met hun vrijwilligers om. 'Hun onmisbare extra inzet wordt door de beroepskrachten als een volwaardig onderdeel van het werk gezien. Ze krijgen, trainingen, er wordt naar ze geluisterd en er worden goede afspraken gemaakt over taakpakketten.'

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 11