TEXELSE COURANT 1EXEL Damen beraadt zich over toekomst dok GlasGarage Texel Scheepsdok zorgt voor werk en diversiteit in haven Advies Kooiman aan Damen: 'Neem geen overhaast besluit' Sterretje gezocht! Cjrocn ZwartsJexeh in het harL, I Jaarlijks worden in het dok van Damen Shipyards Texel tachtig tot honderd schepen droog gezet voor onderhoud of reparatie. Ook veel Texelse vaartuigen, zoals kotters en rondvaartschepen. Momenteel wordt de Texel 44 van Adrie Hutjes onder handen genomen. (Foto Gerard Timmerman) Snijden in top van gemeentehuis Het college snijdt in het aantal leidingge vende functies op het gemeentehuis. Het aantal wordt teruggebracht van twintig naar zes (één per team) naast de leiding gevende functie van de directeur. Burge meester en wethouders hebben deze stap deze week bekrachtigd en het personeel ingelicht. De mensen van wie de functie vervalt, blijven in dienst van de gemeente. De komende tijd wordt bekeken op welke manier zij hun loopbaan kunnen voort zetten binnen de gemeente of elders bij een gemeente of een andere organisatie. Meer elders in deze krant. Bestuurscrisis Ronde om Texel De Ronde om Texel moet verder zonder voorzitter Sidny van Zon, bestuurslid Wil Homan en Ronde-coördinator Edwin Lod der. Ze zijn opgestapt na een bestuurscrisis die is ontstaan na het afhaken van de po tentiële hoofdsponsor en die gekoppeld is aan de vraag hoe verder te gaan. Door deze complicaties ontstond een lastige situatie en raakten de verhoudingen bin nen het bestuur verstoord. Het huidige bestuur is vastberaden het 36e Rondje tot een succes te maken. Aangespoelde rubber tegels blijken souvenir uit het Nederlandse koloniale verleden Een opmerkelijke vondst van Lourens Westbroek, die vorige week op het strand tussen paal 9 12 twee tegels vond met het opschrift Tjipetir. Thuis ontdekte hij op internet het bijzon dere verhaal achter deze vondst.Tjipetir is een dorp ten zuiden van de stad Bandung op het Indonesische eiland Java. Tijdens de Nederlandse koloniale tijd was hier een plantage gevestigd metGutta-percha bomen. Uit de melksappen werd het zo genaamde Gutta-percha gewonnen. Dit lijkt wat op rubber, maar is veel harder en werd gebruikt als elektrische isolatie, in de tandheelkunde en in golfballen. Aan nemelijk is dat de aangespoelde tegels aan boord zaten van een schip dat voor 1920 is gezonken in het Kanaal. Dat de tegels nu aanspoelen, niet alleen op Texel maar ook elders, komt vermoedelijk door dat een Terschellinger berger met het wrak bezig was. Westbroek vond de tegels niet gelijktijdig. 'Eerst de een en de ander een paar dagen later, maar wel op dezelfde plek.'Wat gaat hij ermee doen? 'Ik denk dat ik ze naar het juttersmuseum breng.' Damen Shipyards Den Helder is zó slecht te spreken over de gemeente dat het be drijf zich beraadt over de toekomst van het scheepsdok in Oudeschild. 'Ik weet niet of we dit gaan continueren', zegt di recteur Jelle Loosman. 'Het voelt als pes terij. We beginnen er behoorlijk flauw van te worden. We willen best investeren in het dok, maar voorlopig maken we pas op de plaats.' Damen kocht het dok in 2007. 'We zagen het belang voor Texel. We zijn alle klan ten af gegaan of ze hier naar toe wilden. En we hebben de gemeente gevraagd of er dingen waren waarmee we rekening moesten houden, ook qua kosten. Toen Domeinen in 2008 de haven afstootte begon het gedonder. Het lijkt wel of we met de gemeente geen afspraken kunnen maken.' Pijnpunt is onder meer de inning van havengeld en de manier waarop de ge meente daarbij te werk gaat. 'We beta len huur voor de plaats waar het dok ligt. Maar toen kwamen er ook rekeningen voor schepen die afmeerden om in dok te gaan. De gemeente laat zich dubbel betalen; huur en havengeld. Wij vinden het voor onze klanten niet plezierig dat als ze hier afmeren, ze de Havendienst op hun nek krijgen. We willen best een stuk van de kade pachten of wat meer pacht betalen, maar zadel niet onze klant met een rekening op. Maar er viel niet over te praten. Toen vroegen we: stuur dan de rekening voor het havengeld naar ons, maar val niet onze klant er mee lastig. We hebben klanten die hier voor honderddui zenden euro's werk laten doen en kunnen zat werk naar Texel halen. Maar als dan ook nog een rekening van de gemeente op de mat ploft, komt dat niet leuk over. Maar de gemeente wil zelfs het adres op de rekening niet veranderen. Ze verzinnen steeds wat anders. Sinds vorig jaar moe ten we voor alle auto's ineens parkeergeld betalen. En zo gaat het maar door. Ik weet niet wat ze in de toekomst nog voor ons in petto hebben?' Damen voelt zich slecht behandeld. 'Toen we het dok kochten, was het een kleren- zooi. We hebben ons rot geïnvesteerd in het dok. Werknemers en bedrijfsleiding kunnen beamen dat er veel geld is gesto ken in het dok en de locatie. En het eind is er nog niet. Maar nu maken we een pas op de plaats. Wij moeten onze klanten er van overtuigen dat Texel toegevoegde waarde heeft, dat ze zich daar thuis voelen. Daar werkt de gemeente niet aan mee. Waar om denken ze niet met ons mee, zoals in Den Helder. Daar hebben we dit ook mee gemaakt en hebben we wél een stukje van de kade kunnen pachten.' Loosman vindt dat de gemeente duidelijk heid moet geven. 'Willen ze er een toeris tenhaven van maken of ook ruimte aan industrie bieden. We hebben een goed alternatief. Het dok is zó weg. Nu is het al zo dat als we het in Den Helder druk heb ben, veel medewerkers van Texel de boot pakken. Voor die mensen maakt het niet zoveel uit. We kunnen genoeg werk deze kant op duwen en willen ook investeren. Dat is niet wat de continuïteit van het dok in de weg staat. Maar er zal eerst iets moeten veranderen, want op deze manier kunnen we het hier niet meer verdienen.' Meer over de haven op pagina 5. 'Neem geen overhaaste beslissingen. Wacht de toekomstvisie van de haven af, jullie zitten in de projectgroep en staan dus zelf aan het roer.' Aldus het advies van wethouder Edo Kooiman aan Damen Shipyards Texel naar aanleiding van de commotie rond het dok. Koo i ma n, ve ra ntwoo rdel ij k voo r d e h a ve n, zegt dat met Damen duidelijke afspraken zijn gemaakt. 'Als we de kade aan Damen verpachten, kunnen daar geen andere schepen meer afmeren. We gebruiken de kade ook voor graanoverslag en als lig plaats voor andere schepen. Door te ver pachten verliezen we de flexibiliteit, wat juist onze kracht is. Bovendien scheppen we een precedent voor andere sectoren.' Over het liggeld: 'Klanten die afmeren aan de pontons zijn vrijgesteld. En als schepen korter dan twee uur aan de kade liggen, hoeven ze ook niette betalen. Daarbij kij ken we echt niet op de minuut. We moe ten de rekening wel naar de klant sturen, want het is een belastingaanslag. Dat is wettelijk zo geregeld. Voor medewerkers is een deel van de kade aangewezen waar ze vrij kunnen parkeren. Er bestaat een gebruikerskaart en aan de andere kant van de dijk ligt een groot parkeerterrein. Wij hebben behoorlijk water bij de wijn gedaan en denken mee, ook over het bag geren van de haven. Over al deze zaken zijn heldere afspraken gemaakt met Da men, daar houden wij ons aan. Pesterij is het als je je niet aan de afspraken houdt. Daar is geen sprake van. Natuurlijk is het jammer als Damen zou vertrekken. Ze zorgen voor werkgelegenheid en diversi teit en het dok trekt toeristen.' Kooiman zegt zich te hebben ingespan nen om de plooien glad te strijken. 'Toen ik aantrad verliep de communicatie stroef. Er waren problemen en pijnpunten. We hebben gesproken en onze hand gedrukt, dit verrast mij.' Hij wil in overleg met Da men. Bedoeling is dat de havenvisie in mei aan de raad wordt voorgelegd. Folders bij deze krant VAKANTIEKRANT Niet gehad? Af te halen op Spinbaan 6. Cees Daalder uw schilder 13310854 Tel: 0222 - 32 15 15 Bekendmakingen op pagina 10 Si7j_E www.texelsecourant.nl Volg het nieuws op Twitter ©TexelseCourant Ontvang het laatste nieuws op Facebook, Like ons! facebook.com/texelsecourant OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887. NR. 12750VRIJDAG 15 FEBRUARI 2013 Verschijnt dinsdag en vrijdag Wijzigingen in plan buitengebied Een bloemlezing van de belangrijk ste veranderin gen. Bloggende arts promoveert Restaurant Klif 23 nu ook biljartcafé Het Laatste nieuws het Eerst! 24 uur per dag 7 dagen per week Jacqueline Dros deed onderzoek naar duizeligheid bij ouderen. Hoornder dames, oudjes en 'jonkies' kunnen weer te recht in het dorp. Westbroek met de aangespoelde blokken. (Foto Gerard Timmerman) TBO-— «h AUTO www.texelseautopagina.nl

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 1