Wijzigingen in nieuw plan Buitengebied 2 EERST Crisis in bestuur Ronde om Texel Haringkoning herleeft in Ecomare 'Kijk of j'e goed in plan staat' Lezing over zoogkoeien www.texelsecourant.nl VRIJDAG 15 FEBRUARI 2013 CONCEPT-PLAN LIGT TER INZAGE Het nieuwe concept-bestemmingsplan Buitengebied bevat diverse wijzigingen ten opzichte van het huidige bestemmingsplan uit 1996. Een bloemlezing van de belang rijkste wijzigingen in het plan dat tot maandag 25 februari ter inzage ligt. -Recreatiewoningen mogen worden ver groot van 70 tot 100 vierkante meter. Er mag een berging van 6 vierkante meter bij. Uitbreiding moet binnen het bebou wingsvla k plaatsvinden. De digitale kaar ten leren dat de grenzen van die vlakken soms nauw rond de bestaande bebou wing liggen. Dat betekent dat uitbreiding niet automatisch een gelopen race is. Af wijkingen zijn niet uitgesloten, maar ver gen planologische procedures. -Volgens het plan mogen op één hectare recreatieterrein maximaal 20 zomerhui zen staan (100 recreatieve slaapplaat sen). Wat tenten, caravans, campers en blokhutten betreft, geldt een maximum van 150 slaapplaatsen per hectare (50 eenheden). Voor stacaravans geldt een maximum van 120 slaapplaatsen. Fami liehuizen mogen 100 tot 400 vierkante meter groot worden en kennen een limiet van 100 slaapplaatsen per hectare. -Recreatieve opstallen mogen groeien van 55 naar 70 vierkante meter. Voor be staande recreatieve opstallen die tegen een woonhuis zijn gebouwd of zich in een huis bevinden, gaat gelden dat ze niet meer los elders op het terrein mogen ko men. - Nieuwe stolpen in het buitengebied mo gen 250 vierkante meter groot worden. Ze kennen geen nokhoogte, maar alleen een goothoogte van maximaal drie meter en een dakhelling van 48 tot 52 graden. Het ontbreken van een maximale hoogte moet voorkomen dat stolpen een soort van ingedrukte daken krijgen. -Bestaande stolpen met een monumen tale status mogen worden gesplitst in twee woningen onder de voorwaarde dat de extra woning bijdraagt aan het herstel en het karakteristiek van de stolp. Vast gelegd wordt ook dat bestaande stolpen met een monumentale status maximaal vier recreatieappartementen mogen heb ben. Deze mogen niet uitgeplaatst wor den naar buiten. -Recreatieterreinen vanaf 4 hectare groot kunnen een ontheffing krijgen voor een tweede dienstwoning en terreinen vanaf 14 hectare kunnen een derde krijgen. Kanttekening is dat er geen ontheffings mogelijkheid voor een eerste dienstwo ning in het nieuwe plan zit. Die is nodig voor aanspraak op een tweede dienstwo ning. -Hotels krijgen in het nieuwe plan een li miet aan het aantal slaapplaatsen. Dat is in het huidige plan niet. Mogelijkheden tot uitbreiding moeten gezocht worden in het bebouwingsvlak om de hotels heen. -In het plan wordt aangegeven dat logies- verstrekkers nog niet benutte slaapplaat sen binnen de looptijd van het nieuwe plan (tien jaar) in gebruik moeten nemen. Dat impliceert dat logiesverstrekkers on benutte slaapplaatsen kunnen kwijtra ken als ze er niets mee doen. Vooralsnog wordt in het concept-plan uitgegaan van het maximum van 45.000 bedden en nog niet van de nieuwe ideeën van de ge meenteraad. Plattelandswoning voor buitengebied Het begrip 'plattelandswoning' maakt zijn opwachting in het nieuwe concept bestemmingsplan Buitengebied. De aanduiding moet ervoor zorgen dat omliggende (agrarische) bedrijven niet onevenredig worden beperkt in hun ont wikkelingsmogelijkheden. In het plan wordt onder meer vastge legd dat er nieuwe woningen in het Bui tengebied mogen komen wanneer na bedrijfsbeëindiging meer dan 1200 vier kante meter aan vrijgekomen agrarische bebouwing wordt gesloopt. Volgens de regels en voorschriften mogen nieuwe woningen maximaal 150 vierkante meter groot worden en 100 vierkante meter aan bijgebouw hebben. Zogeheten agrarische B-blokken worden omgezet in A-blokken waarop dienstwoningen toegestaan kun nen worden. Gedachte daarachter is dat bewoonde erven naar verwachting beter worden bijgehouden. In het nieuwe plan wordt rekening ge houden met de opwekking van duurzame energie. Daar is in het huidige plan nog geen sprake van en daar zijn de afgelopen jaren initiatieven op stukgelopen bij de Raad van State. Nu wordt de weg bereid om Texel in 2020 zelfvoorzienend te laten zijn. Er wordt ook concreet over biover- gisters gesproken om die onder strenge voorwaarden toe te staan. Dan moet het kleinschalig zijn, de mest moet van het eiland komen (of bij derden vandaan) en het digestaat (restproduct van de ver gister) moet op Texel worden afgezet en verwerkt. De raad moet nauw betrokken worden. In het plan is een uitsplitsing gemaakt voor vijf agrarische regimes (oude land, zeepolders, strandpolders, binnenduin- rand en Hogeberg) die elk hun eigen beschrijvingen hebben. Zo zijn voor de Hogeberg de regels wat scherper dan bij anderen. De meest opvallende nieuwe regel is dat veehouderijen geen nieuwe veestallen meer mogen bouwen, wat een paar weken geleden tot protest en op schudding onder de boeren leidde. Daar naast zijn de agrarische bouwvlakken te ruggebracht tot één hectare. Aanleiding was het uitgangspunt dat er niet teveel stikstof van de boerderijen op Natura 2000-gebieden mag neerslaan. In het nieuwe plan zijn verder regels voor paardenbakken opgenomen. De bakken moeten binnen het bouwblok blijven en er mag geen verlichting omheen staan. Stukjes agrarische grond rondom een wo ning die in de praktijk al in gebruik zijn als tuin mogen de bestemming tuin krij gen, met de kanttekening dat er niet mag wodren gebouwd. Tot een oppervlakte van 80 vierkante meter mag er bij wonin gen in het buitengebied beroep aan huis zijn. De Ronde om Texel moet verder zonder voorzitter Sidny van Zon, bestuurslid Wil Homan en Ronde-coördinator Edwin Lod der. Ze zijn opgestapt na een bestuurscri sis die is ontstaan na het afhaken van de potentiële hoofdsponsor, en die gekop peld is aan de vraag hoe verder te gaan. Het huidige bestuur is vastberaden het 36e Rondje tot een succes te maken. Na een intensief voortraject van circa twee jaar gaf de beoogde hoofdsponsor eind december aan toch geen titelspon- sor te willen worden van de Ronde. Deze mededeling was voor het bestuur een zware teleurstelling en week af van de verwachtingen en toezeggingen die tot dan toe waren gedaan. Naast het zoeken naar een nieuwe hoofdsponsor is door het bestuur dit najaar gewerkt aan een alternatief scenario om, indien er geen hoofdsponsor zou zijn, meteen minimum begroting de 36e Ronde om Texel toch te kunnen laten doorgaan, in de vorm van een 'back to the basics scenario'. Door deze moeilijke factoren ontstond een hele lastige situatie en raakten de verhoudingen binnen het bestuur ver stoord. Hiermee kon Sidny van Zon, voor zitter sinds 2003, zich niet verenigen. Hij is op 18 januari gestopt. Afgelopen zondag heeft het vrijwel vol tallige bestuur van de Stichting Ronde om Texel onder leiding van de Raad van Advies vergaderd om de ontstane situ atie te bespreken. Aan het einde van deze bijeenkomst stonden de neuzen van de meeste bestuursleden in dezelfde rich ting om met elkaar verder te gaan. Alleen bestuurslid Wil Homan en Ronde-coördi nator Edwin Lodder hielden hun beslis sing om wel of niet door te gaan nog in beraad. Ze hadden tijd nodig om na te denken over de ontstane situatie en de wijze hoe het tot een tweedeling in het bestuur heeft kunnen komen. Deze week werd bekend dat Wil Homan en Edwin Lodder niet langer in de ge noemde verstoorde verhoudingen willen werken. Ze hebben hun functies neerge legd. Het bestuur van de Stichting Ronde om Texel betreurt dit ten zeerste. Desal niettemin is het bestuur vastbesloten de 36e Ronde om Texel tot een groot succes te maken. Het bestuur zal een afscheid or ganiseren om van Zon, Lodder en Homan te bedanken voor hun inzet voor de Ronde om Texel. Let erop dat je eigen situatie goed in het nieuwe concept-bestemmingsplan Bui tengebied omschreven staat. Dat advies geven Ingmar en Mayke Veeger van architectenbureau Louis Uriot en SAB Texel (stedenbouwkundig adviesbureau) in Den Burg. De twee houden zich momen teel bezig met zienswijzen die tot 25 fe bruari kunnen worden ingediend. Volgens de twee is het in ieders belang dat zaken goed beschreven staan. 'De gemeente is er blij mee als fouten er voortijdig uit gaan, als belanghebbende heb je er voordeel bij en voor architecten werkt het ook prettig als er een goed bestemmingsplan ligt.' Op de website van de gemeente (www. texel.nl) is het plan in te zien. Mensen kun nen op een digitale kaart inzoomen naar hun eigendommen om te zien hoe die zijn ingetekend. Er is een document met de regels van het concept te downloaden en er staat een bee ld kwaliteitsplan op de site met daarin voorschriften waaraan moet worden voldaan wanneer er sprake is van uitzonderingen. De zienswijzen worden gevolgd door reac ties van het college en behandeling in de raadscommissie. Daarna kunnen belang hebbenden, indien nodig, beroep aante kenen of een voorlopige voorziening aan vragen. De Vereniging van Texelse Zoogkoeien- houders houdt vrijdag 15 februari (van avond) een bijeenkomst in De Wielewaal in De Waal. Spreker is Edwin Heijdra uit IJsselstein. Heijdra gaat in op de ontwikkelingen rond duurzame veehouderij, en dan met name op de financiële consequenties daarvan. Zowel maatschappelijke organisaties als de consument zijn zich steeds bewuster dat vleesvee van Nederlandse bodem minstens zo duurzaam wordt gehouden als in het buitenland. Maar wat is hier van de (financiële) meerwaarde? Deze en dergelijke vragen komen aan bod tijdens deze bijeenkomst, die om 20.00 uur be gint. Weidegang Kees Jaap Hin, secretaris van de nieuwe stichting Weidegang spreekt maandag 18 februari in Stayokay over de voor- en nadelen van weidegang ten opzichte van het jaarrond op stal houden van melkvee. Ook het financiële verschil tussen beide krijgt daarbij aandacht. De stichting Wei degang, wil melkveehouders helpen bij het nemen van een goed besluit. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. De haringkoning of riemvis is een impo sante vis. Hij kan meer dan tien meter lang worden en heeft een mythische status. Ook een vis van koninklijke allure. Haring vissers die er eentje in hun netten kregen, zetten het dier terug, in het geloof dat ze daarmee werden beloond met overvloe dige vangsten. In mei 2009 spoelde een dood exemplaar aan op Texel en vrijwel gelijktijdig eentje op Vlieland. Een zeld zaamheid, want ze horen hier niet, maar in diepzeeën, zelfs van 300 tot 1000 meter diep. De kadavers die al in staat van ontbinding verkeerden, werden geconserveerd en dienden als voorbeeld voor een levens echte replica die sinds woensdag op ware grootte is te zien in Ecomare. Preparateur Chris Walen van Natuurmuseum Friesland werkte er een jaar aan en verrichtte een huzarenstukje. Hij kneedde, plamuurde, plakte, vormde en schilderde net zo lang tot de haringkoning tot in het kleinste detail was gereproduceerd. Het resultaat is een dunne, hoge, zilvergrijze vis met lijnvormige vlekken, met een lange door lopende rugvin, grote en contrasterende borst- en buikvinnen en de stompe kop die typerend is voor deze vis. ispoelde. (Foto Gerard Timmerman) de drie meter lange haringkoning die

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2