0' WEBLOG 'Tijdens ons overleg lunchen we altijd met zelfgebakken brood' Op bij'een kom sten voor ouders komt van alles aan de orde Eerste Texelse veteranendag Claire Smits kan tevreden zij'n GVTexel promoveert vandaag op het onderwerp duizeligheid bij ouderen. Vrijdag Gisteren mijn proefpromotie op de afde ling huisartsgeneeskunde in het AMC, Amsterdam. Een pittige ondervraging door een zestal collega huisartsen en on derzoekers. Voorbereiding op mijn pro motie op vrijdag 15 februari. Een trapje hoger op de wetenschappelijke ladder met verlies van een letter, van drs naar dr. Vervolgens door naar Utrecht om de commissie wetenschappelijk onderzoek (CWO) van het Nederlands Huisartsen Ge nootschap bij te wonen en voor te zitten, 's Avonds kom je dan niet meer thuis. Om 5.15 uur gaat de wekker in Amsterdam, mooi op tijd bij de boot van half acht en voor het begin van mijn spreekuur. Bij het wegzetten van mijn spullen vang ik een glimp op van nog een prachtig boeket. Leuk hoor promoveren, je krijgt allemaal kaarten, complimenten en kadootjes. Een bevriende collega vroeg gisteren of ik mijn proefschrift, in de wandelgangen de Dikke Dros, in de wachtkamer had liggen. Nee, maar wel een goed idee. Bovenop de tijdschriften leg ik een exemplaar, met op de voorplaat de oude Heinz achter een rollator. Zaterdag Wakker geworden in een witte wereld. Helaas net te weinig voor een rondje langlaufen in de duinen, wel een mooie dag voor een fikse wandeling, later. Eerst aan de slag met mijn zogenaamde 'leken- praatje'. Dit is de presentatie vooraf aan de daadwerkelijke verdediging van mijn proefschrift. Daarvan is het de bedoeling datje familie, vrienden en eventuele pati ënten begrijpen waarom je wat hebt on derzocht en wat daar is uitgekomen. Mijn oorspronkelijke opzet moet nog meer op de schop, maar eerst naar buiten. Vanaf 1 maart gaan de groene routes weer dicht in verband met de broedvogels, dus Jan en ik zijn van plan er een paar achter el kaar te plakken. In totaal drie uur wan delen met halverwege een tussenstop in een strandpaviljoen. Nog niet eens half vier en op 70 procent van de bezette tafel tjes staan al alkoholische versnaperingen. Ja, ze zijn allemaal boven de zestien, dat wel, maar dit is dus het voorbeeld wat we onze kinderen geven. Onderweg ontmoe ten we een dode mannetjes eidereend, die als hapje voor een jonge zilvermeeuw en kraai dient. Onderweg ontmoet ik ook een collegapromovendus, Kees Camphuij- sen. Hij doet al jarenlang onderzoek naar meeuwenkolonies op het eiland en ver der is hij deskundige in zeezoogdieren. Hij telt elke dag een uur lang wat er langs de noordzeekust vliegt en zwemt. We mis ten net drie witsnuitdolfijnen. Jammer! Zondag Vandaag voornamelijk bezig geweest met mijn lekenpraatje. Deze samenvat ting van mijn onderzoek mag tien, hoog uit elf minuten duren. Verder moet het in begrijpelijke taal en met het nodige beeldmateriaal. De kunst van de beper king. Duizeligheid bij ouderen komt veel voor en heeft vaak ernstige gevolgen, zoals vallen, angst en vereenzaming. Ver der is duizeligheid vaak niet eenvoudig te verklaren doordat juist bij ouderen duizeligheid meestal meerdere oorzaken heeft. Als laatste is er ook nog eens wei nig wetenschappelijke onderbouwing, zowel om verklarende ziektes vast te stel len (diagnostiek) als om duizeligheid te behandelen (therapie). De richtlijn over duizeligheid biedt huisartsen weinig hou vast. Dit kan leiden tot diagnostisch nihi lisme. Grof gezegd: je doet maar wat of je doet maar niks. Voor dit nihilisme zet ik Nietzsche in. Als filosoof (ja, alweer een filosoof) heeft hij veel geschreven over nihilisme. Aan het eind van mijn verhaal zet ik hem opnieuw in, maar dan als grap pige afsluiter van wat ons onderzoek voor huisartsen heeft opgeleverd. Zo'n promo tiedag is vooral ook feestelijk, met na af loop een receptie, vervolgens een etentje in besloten kring en als klap op de vuur pijl feest. Mijn feest moet swingen met DJ Feetback en als openingsnummer 'Think' van Aretha Franklin. Maandag Altijd de drukste dag in een huisartsen praktijk, hoewel het voor mij vandaag meevalt. Alleen de lijst met huisbezoe ken is mega, maar met onze huisarts in dienstverband Anouk en onze huisarts in opleiding Bregje werken we het allemaal wel weer weg. Wanneer ik een gepro moveerde patiënte (ja, ook die bestaan) uit de wachtkamer haal, zit ze aandach tig in mijn proefschrift te lezen. Ze is ver baasd dat ik deze week nog in de praktijk werk, moet ik mij niet voorbereiden? Tijdens ons artsenoverleg lunchen we tra ditioneel met zelfgebakken brood. Ik ben opgevoed met zelfgebakken brood. In de Eierlandse polder kwam de bakker niet dagelijks langs, wij vonden het lekkerder en het zal ook wel goedkoper geweest zijn. Mijn moeder bakte dagelijks brood totdat wij allemaal uit huis waren. Toen ik in huize Barnard woonde bakte Leo Barnard ook zelf brood. Hij nam de kook- wekker mee zijn spreekkamer in en als deze afging, liep hij rustig uit zijn spreek uur om even het brood 'door te slaan', of in de onderste (rijzen) of bovenste oven (bakken) te schuiven. Ik vond dat altijd zo charmant dat ik besloot ook brood te gaan bakken als ik huisarts zou worden. Aldus geschiedde. Alleen gebruik ik een broodbakmachine en geen kookwekker en haalt een van de doktersassistentes mijn brood uit de machine. Tegen die tijd doe ik huisvisites en we houden wel van een knapperige korst. Dit keer tijdens het artsenoverleg ge sproken over de nieuwe methode van de Gollards om vragen aan ons te mailen in plaats van in het zogenaamde artsenboek te schrijven. Een ware revolutie en net als een echte revolutie loopt dit ook niet vlekkeloos. Verder de hype rond vitamine D besproken. Ook al komt de info van het Voedingscentrum, wij zijn niet over tuigd en als wetenschapper neem ik op mij dit eens haarfijn uit te zoeken. Een www.texelsecourant.nl VRIJDAG 15 FEBRUARI 2013 duik in de literatuur aan de hand van vra gen uit de praktijk is het leukst. Dinsdag Naar analogie van de 'Dikke van Dam' van Johannes van Dam en de 'Grote Ha- mersma' van Harold Hamersma heet mijn proefschrift in de wandelgangen de 'Dikke Dros'. Schrijven van Dam en Ha mersma respectievelijk over eten en wijn vele bladzijden, ik heb dat gedaan over duizeligheid en wel bij ouderen en op we tenschappelijke wijze. Tweehonderdze venendertig (237) om precies te zijn. Van daag de hele dag bezig geweest om de Dikke Dros nog een keer door te lezen of liever gezegd door te werken. Onderwijl bedenkend welke vragen de professoren in mijn promotiecommissie aanstaande vrijdag zouden kunnen bedenken. Dat zijn er veel, heel veel. Inmiddels voel ik mij rijp om welke vraag dan ook te beant woorden en elke discussie aan te gaan. Ik ben er klaar voor. Daarnaast een paar organisatorische zaken geregeld, zoals de aankomst van mijn ene paranimf de oud-Texelse Willeke Wend rich, tegenwoordig professor in de Egyptische archeologie in Los Angeles. Als vriendin zal ze mij persoonlijk begeleiden op de grote dag. Donderdag komt ze en voor haar en mijn andere paranimf, Koen Go, moeten nog rokkostuums gescoord worden. Woensdag Tot en met vanavond 22.00 uur zou ik deze vraag met 'nee, wel iets gespannen' hebben beantwoord. Nu, zo tegen elven begint het wat anders te voelen. Va ndaag mijn gebruikelijke werkzaamheden voor de praktijk en vanavond dienst tot 23.00 uur. Daarna neemt Jan het over. Het was zeker geen gewone dag. Op straat al nooit gebrek aan begroetingen, maar nu helemaal niet. Natuurlijk ook de nodige kwinkslagen: 'Ben je nou al professor?', 'Dag mevrouw de promovenda', 'Moet ik al dokter doctor zeggen?', 'Moet ik je nu dokter of doctor noemen?' En opnieuw gelukwensen, boeketten, kaartjes en mails. Morgen op tijd met de boot mee en er moet nog worden gepakt, dus vandaag laat ik het hier bij. Iedere zes weken komen ze bij elkaar, een groep 'ouders van pubers'. Er is geen agenda en er worden geen notulen ge maakt, maar tijdens deze bijeenkomsten, waarmee in september is beginnen, wor den alle voorkomende onderwerpen be sproken. Iedere keer is ook een 'toolkid' van de stichting Mamma weet alles voorhanden, dat handvatten geeft voor het organise ren van bijeenkomsten, naast informatie en tips voor boeken voor ouders. Omdat de huidige groep al vol is (een groep heeft een optimale grootte van acht tot tien personen), rijst de vraag of meer ouders interesse in een dergelijke netwerkbij eenkomst hebben. Buiten een algemene groep kan gedacht worden aan groepen met ouders van kinderen met ADHD of ASS, kinderen die vaak ziek zijn, gepest worden, alcohol of drugs gebruiken of voor kinderen van gescheiden ouders. Elke nieuwe groep begint met een ken nismakingsbijeenkomst, waarop de me thodiek van de stichting Mamma weet alles centraal staat. Deze methodiek is niet verplicht maar biedt handvatten die al dan niet gebruikt kunnen worden. Coördinator Saskia van Baal van het Cen trum voor Jeugd en Gezing leidt deze eer ste bijeenkomst. Zij blijft ook daarna als achterwacht beschikbaar. Aan het eind van de eerst bijeenkomst kiest de groep uit de deelnemers een coördinator die de bijeenkomsten leidt en een overzicht van locatie en data maakt. In overleg wordt bepaald wat de beste tijd en plaats is en of er een kleine vergoeding betaald moet worden aan de gastvrouw. Geïnteresseer den kunnen, met vermelding van naam, leeftijd van de kinderen en eventuele specifieke wensen, contact opnemen via texel@mammaweetalles.nl. Website CJG Op de website van het Centrum voor Jeugd en Gezin (www.cjgtexel.nl) is een nieuwe rubriek toegevoegd waar ouders tips en ervaringen kunnen delen. Bijdra gen kunnen gestuurd worden naar ceel- man@texel.nl. Het amfibisch opleidingscentrum van de Joost Dourleinkazerne voelt zich verbonden met de Texelse veteranen. Dat bleek woensdag toen commandant Stefan Nommensen een speciale penning ('coin') overhandigde aan Bosniëveteraan Hans Bergamin uit De Koog, organisator van de eerste Texelse veteranendag. Nom mensen onderstreepte met de uitreiking zijn respect en bewondering voor de vetera nen die zich in het recente of verdere verle- Turnster Claire Smits kan tevreden terug blikken op het districtskampioenschap, waar zij een 32ste plaats behaalde. Smits had zich als enige van de vijf turn sters van team Vlietland van GVT ge plaatst voor deze pittige wedstrijd die zaterdag in Amsterdam werd gehouden. Zij was een van de achttien deelnemende turners uit Noord-Holland, uit de regio Midden deden negentien turnsters mee. Smits startte op de brug. Vooral haar af sprong, een salto, viel op, want zij kwam daarmee boven de hoge ligger uit. Op de balk liet ze zoals vaker zien haar zenuwen onder controle te hebben, want ook na een radslag en andere moeilijke spron gen viel ze niet. Vervolgens mocht ze haar temperamentvolle vloeroefening laten zien. Helaas miste zij een verplicht onder den hebben ingezet voor vrede en veiligheid in de wereld. Het overgrote deel daarvan heeft daarvan geen spijt. 'Zij vinden dat zij moreel sterker zijn geworden van hun uit zending en hier baat van hebben gehad in hun verdere leven.'Toch hebben velen licha melijke of geestelijke schade opgelopen. Meer dan 30 veteranen die ooit dienden in Indië, Nieuw-Guinea, Bosnië, Libanon, Haïti en andere brandhaarden waren present. De dag werd afgesloten met een uitgebreide rondleiding over het kazerneterrein. deel door een sprong niet goed uit te voe ren. Dat kostte haar op dit onderdeel een plaatsing in de toptien. Dat lag niet aan haar netheid en stabiliteit. Op het laatste onderdeel, de sprong, liet ze wat puntjes liggen. Dat was jammer, want bij de war- ming-up liet zij een perfect uitgevoerde half-in-half-uit zien. Al met al turnde ze een stabiele wedstrijd met een mooi pun tentotaal van 42,40, waarmee ze op de 32ste plaats eindigde. Zij is tevreden over haar eerste seizoen in deze hoge (derde) divisie. Opmerkelijk was het hoge niveau van de turnsters uit Midden Nederland. De toptien bestond dan ook grotendeels uit turnsters uit deze regio. Team Vlietland turnt op 20 april de derde competitiewedstrijd. De turnsters kun nen zich daar plaatsen voor de regionale ka mpioenschappen. Nymphea wordt Assist Texel De praktijk voor maatschappelijk werk van Mieke te Sligte heet voortaan Assist Texel. De praktijk ging in januari 2008 van start onder de naam Nymphea. Assist Texel biedt psychosociale hulpver lening aan volwassenen en kinderen die behoefte hebben aan begeleiding van een professioneel hulpverlener. Zo kun nen mensen met problemen op het ge bied van gezondheid, werk en gezin de hulp van Assist Texel, maar ook bij het verwerken van een ernstige ziekte of een miskraam kan Te Sligte hulp bieden. Daar naast verzorgt het bedrijf trainingen op het gebied van weerbaarheid, hulpverle ning en groepsprocessen. Vlinderwinkel Eilandcompetitie In verband met de schoolvakantie en de Horeca beurs die in de sporthal plaats vindt, worden er volgende week geen wedstrijden gespeeld in de eilandcompe titie. Uitslagen 12 februari: De Krim-Tevoko Ontwerpt 1-2; Kobeko-Cocky's Kapsa lon 2-1; Jumbo-NIOZ 1 0-3; Warmmop- Randstad 0-3; De Pepermolen-Paal 28/De Krim 0-3; Wessels Ontwerpt-Boomgaard Bliksemteam 3-0; PFB-NIOZ 2 0-3; SIBO- Landgoed de Bonte belevenis 1-2; Albert Heijn-Falcon 0-3; NIOZ 3-lmares 1-2; Te- voko Jeugd-De Kapper 3-0; Otto's Twee- wielershop-Bar Sportief 0-3; Klif 23-Kap- salon Salique 2-1; Eetcafé De Rog-Coos 2-1; Kees de Waal, huis en tuin-Slagerij Moorman en de Boer 1-2. Tevoko tegen Jonas Het damesteam van Tevoko speelt zater dag in Beverwijk tegen Jonas. Dit team staat een plaats hoger, maar heeft een wedstrijd meer gespeeld. De thuiswed strijd werd met 1-3 verloren. Tevoko speelt steeds beter en reist met acht spelers af. De wedstrijd wordt gespeeld in sporthal De Walvis en begint om 13.45 uur.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 7