msmrnmm OPINIE www.texelsecourant.nl VRIJDAG 15 FEBRUARI 2013 Witte rook Dit is een band Deze column wordt altijd geschreven op woensdagavond. Alleen is het schrijven van een column niet het enige wat ik woensdagavond doe. Woensdagavond is ook muzieklesavond. Vier keer op woensdag gitaarles en de vier weken daarna speel ik in een band, georgani seerd vanuit de muziekschool. Dit is het tweede jaar dat we samen spelen. In het begin waren we met een grote groep. Een drummer, een bassist, een pianist, een saxofoniste en drie gitaristen. Dat betekent dat we geen zanger(es) had den toen. Dat kwam doordat de zan geres die voor onze band gepland was naar een andere band ging omdat een andere band totaal geen potentiële zanger(es) had en wij met al een vrij grote groep waren. En wat vond onze bandcoach nou wel een goed idee? Kat- ja als zangeres aanwijzen. Zo gezegd, zo - na een lange tijd van heel zachtjes zingen dat je amper jezelf kon horen (met microfoon erbij!) en na veel zang les - gedaan. Katja de zangeres. Nu gaat dat helemaal goed en zelfs onze pianist pakt nu 'graag'een microfoon erbij. On dertussen is onze band kleiner. De saxo foniste is weg en ook een gitariste heeft de band verlaten. Onze band heeft ook een naam, dat zit zo: de muziekschool organiseert elk jaar een band uitvoe ringavond. Pop on the beach bij Paal 9. En toen onze band voor het eerst ging uitvoeren en ik dus voor het eerst ging zingen voor andere mensen, was ik de gene die ons ging introduceren. Gierend van de zenuwen zei ik tegen de mensen: 'Goedenavond mensen, dit is een uhm.. band...'Waarna het stil was, later moes ten mensen lachen en sindsdien heet onze band 'Dit is een band'. We oefenen dus woensdagavonden dat gaat goed nu. We spelen heel uiteenlopende num mers zoals 'Zombie'van de Cranberries, maar we hebben ook the Mamma's and the Pappa's gedaan. Heel verschillend dus. Natuurlijk gaat er ook vaak wat mis zoals een lekker valse noot die ik zing of onze drummer die chronisch te hard speelt. We blijven in ieder geval spelen tot de band uit elkaar gaat doordat ver schillende bandleden gaan studeren. Of ik daarna stop met muziek maken en zingen? Dat nooit. Muziek is een onder deel van mij geworden. Katja Schraag FORUM is een podium voor lezers en meningen. Bijdragen over actuele onderwerpen zijn welkom mits bondig geformuleerd en worden alleen in behandeling genomen als ze ondertekend en - ook bij e-mail - voorzien zijn van naam, adres en telefoonnummer waar u overdag te bereiken bent. De tekst niet als bijlage bij de e-mail ver zenden. De redactie behoudt zien het recht voor artikelen en brieven te redigeren en in te korten. Kijk ook voor de aanwijzingen in de colofon. De auteurs verlenen impliciet toestemming voor openbaarmaking en verveelvoudiging van hun bijdragen in (elektronische) uitgaven van de Texelse Courant. T (0222) 36 26 20 E-mail: redactie@texelsecourant.nl Ik heb een plezierige jeugd gehad, een warm nest, veel buiten gespeeld, knikke ren, touwtje springen, elastiekentwist om vuilnisbakken, heerlijk. Vriendjes, vrien dinnetjes; de buren hadden vier dochters, een gezellig rooms gezin, waar iedereen welkom was. Met hen mocht ik voor het eerst mee naar de Katholieke kerk, de her dertjesmis, een mega kerststal, beelden, glas-in-lood ra men, dat maakte indruk, wauw. De kerk bij de vijver wasdaarmaar heel sobertjes bij. The Sound of Music draaide in de bioscoop. Ik zie ons nog zit ten kijken, voor het eerst in je leven in een donkere zaal, dat was wat! De spontane non mocht uittreden en het gezin von Trapp nieuw leven inblazen. We liepen dagen later nog te huppelen en liedjes te zingen. Na het VWO werkte ik in het ziekenhuis met de nonnen aan het bed van menig patiënt. Ze hebben mij mede het vak geleerd en waren stuk voor stuk vrouwen met een goed hart, waar je op kon bouwen.Wel wat stijf, maar och, een grapje deed wonderen. Ik ging voor uit wisseling naar Polen, Poznan, en ervoer daar de armoede, het harde werken in de ziekenhuizen daar. Een gastvrij, katholiek land bij uitstek, de toen nog Poolse paus had net zo'n warme plek in de Poolse har ten als hun redder, de staalarbeider, Lech Walensa. Bij terugkeer op ons eiland, in het oude Sint Jan, ging zuster Nicolien graag nog even de voorraadkast in, nam zuster Arnulfa 's avonds nog een duik in het zwembadje tegenover de Jozefschool en verzorgde zuster Arsène met liefde de bloemetjes in het tehuis. Ze hadden een warme interesse in de medemens, de be woners en verzorgsters van Sint Jan. Het waren de Rijke Roomse tijden. Maar elke medaille heeft z'n keerzijde, achter het hoge protocol en de grote ge waden, ging elders een hoop leed van jonge misbruikte kinderen schuil. De na delen van het celibaat, gecombineerd met tehuizen vol jongentjes veroorzaakte een opschudding in de Rooms- Katholieke gelederen. Het oogluikend toelaten en mishandelen van kinderen op het kwets baarste moment in hun leven ging zich wreken. Paus Benedictus legde deze week zijn ambt neer, niet zoals gebruikelijk tot het graf gediend, maar plaats gemaakt voor hopelijk een nieuwe generatie. Een generatie waar ruimte is voor nieuwe ideeën die stroken met de samenleving anno 2013. Het jaar van de wisseling, ik bestel maar een extra mooie paaskaars in de abdij van Egmond. In Scheveningen gaat een nieuwe musical in première, het is het waargebeurde verhaal van een re belse vrouw die in een klooster wat leven in de brouwerij brengt. De nonnen zingen met de herkenbare spirit. Ik denk dat ik kaartjes boek en het buurmeisje mee- vraag naar Sisters Act Jozien WAT IK ZEGGEN WOU Versnelde kringloop Een zinnetje in het concept bestemmings plan buitengebied bracht nogal wat te weeg binnen de agrarische gemeenschap op Texel. Er stond: 'Er mogen geen nieuwe dierenverblijven worden toegevoegd.'Wat is er aan de hand? Het leven is één kring loop! Door de toename van de bevolking en onze levensstijl is deze kringloop ver sneld, c.q. verstoord. Met zijn allen pro duceren we een aantal stoffen, die niet in dezelfde verhouding opgenomen kunnen worden. Nu staan een aantal van deze stoffen extra in de belangstelling, zoals kooldioxide en stikstofoxides. Bij die renverblijven (intensieve veehouderij) zien we een verhoogde neerslag van voe dingsstoffen. Men spreekt hier van een overschrijding van de Kritische Depositie Waarde (KDW), waardoor een aantal plan ten sneller zullen groeien en andere hier door zullen verdwijnen. Het gaat dus ten koste van de diversiteit. Zo'n proces kun je niet zo maar stoppen. Onze bevolkings dichtheid zal niet zo gauw verminderen en onze levensstijl kunnen we ook niet zondermeer opgeven. Wat kunnen we op korte termijn dan wel doen? Inspelen op de versnelde kringloop, door gebruik te maken van planten die wel grote hoe veelheden stikstof (voedingsstof) kunnen opnemen in die gebieden waar neerslag van voedingsstoffen plaatsvindt. Hiermee kunnen we planten die geen behoefte hebben aan veel voedingsstoffen ontzien en de diversiteit behouden. De verwachte toename van de stik stofdepositie (neerslag voedingsstof), zoals het bureau Tauw dat weergeeft in haar milieu effect rapportage (MER), be rust dan ook op een leemte aan kennis en informatie. Men probeert ons te doen geloven, dat er sprake is van een toename van de hoeveelheid stikstof. Maar mo leculair kan de hoeveelheid stikstof niet toenemen, want dan is scheikunde na tuurkunde geworden. Er kan alleen maar sprake zijn van een versnelde kringloop. Overigens bestaat onze dampkring voor 93 procent uit moleculaire stikstof. Denk dat het regeltje, 'er mogen geen nieuwe dierenverblijven worden toegevoegd', wat kort door de bocht is en over komt als pa niekvoetbal. Ben wel van mening dat het bestemmingsplan ruimte moet laten om op een verantwoorde manier in te spelen op de beïnvloeding van de kringloop, pas send binnen het in ontwikkeling zijnde Europees Gemeenschappelijk Landbouw Beleid (GLB). Ook de Nederlandse over heid zal hier nog eens goed over moe ten nadenken. Dit probleem los je niet op door een berekeningsmethode en de daaruit voortvloeiende maatregelen. (De volledige tekst staat op www.texelse- courant.nl) Piet Stand aart Den Burg. Indiëveteraan bij herdenking 4 mei Open brief aan de burgemeester van Texel: Dit is mijn mening. Vorig jaar heb ik al gereageerd op het gegeven dat een zoon van een NSB'er het woord mag voeren tijdens de bijeen komst op 4 mei. Het mag lijken alsof deze persoon een slachtoffer is - een zielige jeugd heeft gehad - maar heeft hij minder gegeten door de positie van zijn vader - minder privileges en meer bla bla bla of is het probleem de mindere positie na 1945 - ofwel weg met privileges en lekker eten. Mijn conclusie was toen en is nog steeds om deze zieligheid niet op of net voor of na 4 mei ter sprake te brengen. Uw besluit om niet een Indië-vetera an het woord te laten voeren op 4 mei is na tuurlijk kinnesinne -vorigjaar tegenstand om een NSB kind het woord te laten voe ren, dit jaar dus niet iemand van een or ganisatie die daarop tegen is, sterker nog: die uitgezonden is geweest in opdracht van de regering. Met name het argument dat u gebruikt, te weten de omstandighe den na 1945, is zwak, is u misschien een zwakke burgemeester? Het lijkt acceptabel, maar waar het om gaat (ondanks het verbreden van de defi nitie waarvoor wij herdenken) is natuur lijk gewoon de Tweede Wereldoorlog. Na de Tweede Wereldoorlog heeft de toenmalige regering militairen gestuurd naar Indonesië - niet gaan of weigeren stond gelijk aan desertie. Bij terugkomst is geadviseerd 'mond dicht en aan het werk' en ja, er waren berichten dat niet alle acties koosjer waren (ook niet van de tegenpartij). Voor de goede orde: het onderzoek waar op wordt gedoeld, betreft onderzoek naar beide partijen, daar is nu vanaf gezien, door beide landen. Ja, ongetwijfeld zijn er fouten gemaakt - is er sprake geweest van misdaden, maar in welke oorlog niet? Ja, het is gemak kelijk om na afloop te oordelen, bent u burgemeester ooit in een oorlogssituatie geweest - gevochten - schieten en be schoten worden? Nee - dan is lekker veilig thuis zitten en niets doen en behalve ach terafoordelen wel heel eenvoudig. Gelet op Uw stellingname roep ik uit: 'Het herdenken van onze doden op Texel - niet doen, daar wil de burgemeester herden ken dat NSB kinderen het na de oorlog zo slecht hadden'. Overigens, wie volgens mij wel slachtoffers waren, kinderen van zestien die op het eind van de oorlog - met angst in hun ogen - als Duitse 'mili tair' het Reich moesten verdedigen, niet de SS, niet de NSB, zij kozen voor hun lid maatschap. Lieve burgemeester, bezoek eens de gra ven, u weet misschien wel, de graven voor hen die hun leven gaven, voor ons en onze democratie. De democratie die het moge lijk maakt om onze doden te herdenken, maar volgens u ook te herdenken hoe het armzalige leven van kinderen was die eens een goed leven hadden. De demo cratie die het mogelijk maakt te herden ken waar het werkelijk om gaat - rechts staat en democratie en hen die wij sturen om deze te beschermen. Lieve burgemeester, ik ga er van uit dat u zo snel mogelijk opstapt, u snapt: vanwe ge die zelfde rechtsstaat en democratie. Waarom mijn mening? Simpel het staat in onze Grondwet, U weet wel, die van de rechtsstaat en de democratie. Niet hoogachtend, wel vrijblijvend, drsJ.H. Boone MPA/ MEd. Een (trotse) post actieve marinier. Door met een kraan van de firma Taten- hove een zware boomstronk uit de weg te tillen en vervolgens met een groep genodigden op de fiets te stappen, nam burgemeester Sprenger op 11 februari 1977 het fietspad langs de Rozendijk of ficieel in gebruik. De krant van 15 februari - die vandaag 46 jaar geleden verscheen, maakt uitgebreid melding van dit feit, ook omdat met dit fietspad een begin werd gemaakt met de uitbreiding van het fiets paden netwerk, zoals dat werd om schreven in het Recreatiebasisplan. Verderop in de krant wordt het verslag van de voetbalwedstrijd Texel-Watervo- gels overschaduwd door de 'emotievolle toestand' na afloop, waarbij de volgens de Texelse voorhoede 'falende scheidsrech ter' 'in de mangel' werd genomen. Extra zuur was het dat KNVB-coach Jan Zwart kruis getuige was van deze 'mindere as pecten'van de eilandelijke voetbalwereld. Uitputtend werd ook behandeld de dis cussie van de commissie voor recreatie en natuurbehoud, met als belangrijkste con clusie dat het eiland meer overlast dan lusten zou hebben van dagjesmensen, die zeker zouden komen als de capaciteit van de veerdienst zou toenemen. De commis sie was er dan ook groot voorstander van de capaciteit van TESO niet te vergroten. Indië Kogerstrand Harlem Shadows" hoogtepunt Weer uitstekend Excelsior-concert =£5»! Burgemeester opende met zwaar materieel Volgende t stukken al ™Z! EELT goedgekeurd In reactie op het besluit van Willem Bak ker, prominent lid van het 4-5 mei-comité, om het comité te verlaten, en de artikelen van Aad Bakker en Swier Oosterhuis in de krant van 5 en 8 februari, wil ik mijn volle dige steun betuigen. Er is alweer onvrede over de herdenking op 4 mei. Vorig jaar waren het de 'moedermelkverhalen', die best verteld mogen worden, maar niet op dat moment. 4 mei is Dodenherdenking. Ik word stil als ik al die onafzienbare krui sen op de erevelden zie. In Indonesië 6000 jonge mannen. Dan denk ik: als destijds niet al die militairen hun jonge leven had den gegeven, dan zou Hitier het hier nu nog voor het zeggen hebben. Waarom niet een waardige herdenking, zoals op de Dam en de Waalsdorpervlakte? Het zou goed zijn als de gemeente reke ning houdt met de grote Nederlands-Indi sche gemeenschap hier op Texel. Ik hoop van harte dat de veteranen - en anderen - Aad en Willem Bakker zullen steunen. Moud van der Mheen, Veterane Vrouwen korps KNIL, Den Burg. Vorige stelling: Moeten de hekken rond camping Koger strand komend seizoen terugkeren? Nieuwe stelling: Mag een Indië-veteraan als spreker optre den tijdens de herdenkingsbijeenkomst op 4 mei? De jaarlijkse herdenking op de algemene begraafplaats in Den Burg; onderwerp1

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 9