TEXELSE COURANT 'Nieuwe tuinwal vergt aanlegvergunning' Cjrocn ^warLr Jexels in het harL, D66 wil onderzoek werkwijze samenwerking Drechtsteden Z* -L Rondgang over Texel langs sneeuwklokjes Buurtverzet tegen bouw Anjahoeve 'Dit is wat Van Rossem bedoelt met verromme ling van Texel' Nieuwe directeur school De Fontein Monique van Gaaien: 'Elk kind heeft één of meer talenten' Amateurtje stunt met toneelstuk Schrijver Aris Bremer kijkt toe vanuit de zaal Samen werken aan de Texelse samenleving OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887, NR. 12755 Verschijnt dinsdag en vrijdag DINSDAG 5 MAART 2013 Auto total loss na duik in de sloot Een jonge automobilist reed zaterdag middag zijn auto total loss toen hij op de Oosterenderweg de macht over het stuur verloor. Hij kwam uit de richting van Oosterend. Bij het corrigeren raakte hij aan de andere kant van de weg met zijn voertuig in de sloot en kwam hard in aanraking met de slootkant en een meter of twintig verder tot stilstand in de sloot. De bestuurder is voor onderzoek overgebracht naar het Gemini ziekenhuis in Den Helder. Brand op jacht in het Marsdiep in het Marsdiep nabij Den Helder is zon dagmiddag rond 15.00 uur brand uitge broken aan boord van een jacht. Meteen werd de reddingboot van station Den Helder van de Koninklijke Nederland se Redding Maatschappij gealarmeerd. Ook is een vaartuig van de Marine Be waking en de Marine brandweer te hulp gesneld. De enige opvarende zag kans het jacht tegen de dijk bij het Marineterrein van Den Helder te zetten en zelf de wal te bereiken. Hij bleef ongedeerd. De brand weer verrichtte bluswerk. Wasbenzine, biotex en olijfolie; alles in de strijd tegen hardnekkig plakkende sticker Het is een vraag die nogal wat mensen bezighoudt: hoe krijg je het Texelvignet van 2012 achter de voorruit van je auto vandaan gekrabd? Dat de sticker zich niet makkelijk laat verwijderen is inmiddels wel duidelijk; kijken naar willekeurig ge parkeerde auto's leert dat véél Texelaars het oude vignet maar hebben laten zit ten naast het parkeervignet van 2013. De lijm laat niet los. Volgens de gemeente, uitgever van de sticker, is het euvel ver moedelijk te wijten aan de hoeveelheid zonuren op Texel'De stickers zitten vaak lange tijd op de ruit onder alle omstan digheden, waaronder veel zon.' Maar er is hoop: volgens de gemeente kan de sticker alsnog worden verwijderd met olijfolie, zonnebloemolie of lampenolie. 'Bevoch tig een doek hiermee, even op de sticker laten rusten en daarna zijn de resten een voudig weg te halen.' Andere inmiddels bij de redactie binnengekomen tips in de strijd tegen de sticker: biotex in lauw wa ter, wasbenzine, nagellakremover of een scheermesje op een verfkrabber. Andere geluiden verkondigen dat het hardnekki ge plaksel eigenlijk wel zo praktisch is om extra promotie voor het eiland te maken. Is voor de aanleg van een nieuwe tuin wal een aanlegvergunning nodig of niet? Advocaat Maurice Frantzen zegt van wel en heeft namens buurtbewoners van Anjahoeve een verzoek tot handhaving ingediend om de aanleg van een tuinwal aldaar tegen te houden. Mocht hij gelijk hebben, dan kan dat grote gevolgen heb ben voor de aanleg van tuinwallen op het eiland. De familie Huisman staat op het punt van start te gaan met de aanleg van een tuin wal rond een weiland langs de Bakkenweg en op het erf. Buurtbewoners vinden dit een aantasting van de openheid van het landschap en dat hun uitzicht hierdoor wordt beperkt. De huidige situatie is dat de gemeente geen aanlegvergunning eist voor de aanleg van een tuinwal. Volgens Frantzen is dat onterecht. Hij zegt dat het aanleggen van een tuinwal moet worden gezien als het ophogen van gronden. Het betreft hier agrarisch gebied en in dat ge val is het ophogen van grond vergunning- plichtig. Aangezien die niet is verleend, moet de gemeente volgens Frantzen handhaven. De gemeente ziet de aanleg van tuinwal len niet als het ophogen van gronden. Hiermee wordt volgens b en w bedoeld het over een grotere oppervlakte van een perceel aanbrengen van een laag extra grond en niet het aanbrengen van ge plagde terrein afscheidingen zoals die van oudsher op Texel voorkomen. Frantzen deelt dat standpunt niet. Hij verwijst naar een uitspraak van de Raad van State over het aanbrengen van grondwallen, waar bij is uitgesproken dat een aanlegverbod geldt en dus een vergunning nodig is. Ach tergrond is volgens Frantzen dat hiermee wordt voorkomen dat werkzaamheden worden verricht die het terrein minder geschikt maken voor agrarisch gebruik. Volgens de gemeente gaat de vergelijking niet op, Frantzen voert argumenten aan voor het tegendeel, onder meer omdat in het bestemmingsplan voor het vergun- ningplichtige ophogen van grond geen minimale oppervlakte en hoogte wordt aangegeven. Aangezien de (voorberei dende) werkzaamheden bij hoeve Anja zijn gestart, moet de gemeente volgens hem tot een onmiddellijke stop van de werkzaamheden gelasten. Daarbij doet zich het merkwaardige feit voor dat vol gens de regels die de gemeente nu han teert wel toestemming nodig is voor het afbreken van een tuinwal waarvoor geen vergunning is afgegeven. Aan het eind van het jaar is er met geld van het Waddenfonds naar verwachting dertig kilometer tuinwal gezet. Het be treft nieuwe tuinwallen en restauratie van bestaande. Eigenaars betalen tien procent van de kosten. Volgens Ineke Hin van De Lieuw, die de aanleg coördineert, is er nog altijd veel animo voor tuinwallen. 'We hebben een wachtlijst. Momenteel is er nog geen nieuw budget beschikbaar, maar we zijn wel bezig met een nieuwe aanvraag voor subsidie. Maar dat heeft nog heel wat voeten in de aarde. De tuin wal van Anjahoeve staat ook op de wacht lijst. 'We nemen daar geen standpunt over in. In het algemeen is het wel zo dat voor tuinwallen geen aanlevergunning nodig is. Het argument van grondophoging had ik nog niet gehoord.' Bekend verschijnsel: twee Texelvignetten achter de Texel zou een voorbeeld kunnen nemen aan de samenwerking tussen de Drecht steden. Dat vindt althans D66. De partij wil morgenavond (woensdag) in de commissievergadering een motie indienen waarin het college wordt ver zocht te bekijken of de werkwijze van de Drechtstreden ook bij samenwerking tussen gemeenten in de Noordkop kan worden toegepast. Dat zou in samenwer king met Den Helder moeten gebeuren. Daar kreeg het college in november al een verzoek van de politieke partijen om de werkwijze van de Drechtsteden nader te onderzoeken. De Drechtsteden is een samenwerkings verband tussen de gemeenten Dordrecht, Alblasserdam, Hendrik Ido Ambacht, Pa- pendrecht, Sliedrecht en Zwijndrecht in de provincie Zuid-Holland. Zij stelden in 2006 een zogeheten gemeenschappelijke regeling op, waarna de Drechtsteden als organisatie ontstond. Onder meer de af delingen sociale zaken, belastingheffing, bedrijfsvoering en facilitaire diensten van de zes gemeenten zijn bij de Drechtste den ondergebracht. De organisatie wordt bestuurd door een Drechtraad waarin elke politieke partij uit de zes gemeenteraden een zetel heeft. Het dagelijks bestuur is in handen van het Drechtstedenbestuur waarin van elke gemeente een burgemeester of een wet houder zit. De organisatie komt voort uit een overlegorgaan dat in 1955 werd op gericht. Texelse en Helderse politici kwamen vorig jaar met de Drechtsteden in aanraking toen Antoin Scholten, oud-burgemeester van Zwijndrecht, tijdens een bijeenkomst van gemeenteraden en colleges uit de Kop van Noord-Holland een lezing hield. D66 stelt als aanvullende voorwaarde dat de werkwijze van de Drechtsteden in eer ste instantie alleen als voorbeeld geno men moet worden bij onderwerpen waar samenwerking verplicht is. LVp'orrde lekkerste aanbiedingen! Timmer De Echte Bakker Iedere dinsdag in deze krant Het Laatste nieuws het Eerst! 24 uur per dag 7 dagen per week www.texelsecourant.nl Volg het nieuws op Twitter ©TexelseCourant Ontvang het laatste nieuws op Facebook Like ons! facebook.com/texelsecourant Folders bij deze krant expert schoorl Niet gehad? Af te halen op Spinbaan 6 Onder leiding van Gerda Bloem en Nieteke Roeper maakte een groep van circa dertig mensen zaterdag een sneeuwklokjestocht overTexel. Zestreken onder meer neer bij Piet van Groningen die drie hectare heeft staan in de PH-polder. De groep bezocht ook een bosje bij het NIOZ waar volop sneeuwklokjes staan, de Dennen en de tuin van Roeper. (Foto Jeroen van Hattum) SNELCODE: 571 |AUTO, www.texelseautopagina.nl

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 1