Buurt in verzet tegen uitbreiden Anjahoeve m 2 EERST 'Zware, lange procedure gevoerd' HïP!ï35ïlïïï?l Droom AED-netwerk van start gegaan Veel belangstelling weggeefactie www.texelsecourant.nl DINSDAG 5 MAART 2013 'HET RAMMELT AAN ALLE KANTEN' Plannen voor de bouw van een recreatiewoning, uitbreiding van de parkeervoorzie ning en aanleg van een tuinwal bij Anjahoeve stuiten op verzet uit de buurt. 'Het ram melt aan alle kanten.' Ze zijn naar de rechter gestapt en verbolgen dat Huisman alvast begonnen is met werkzaamheden ten behoeve van een tuinwal en de parkeerplaats. Eigenaren Albert en Hennie Huisman de den in 2008een beroepopde 25-procents regeling voor kleinschalige recreatieter reinen en vroegen vergunning aan voor een extra recreatiewoning. Het vorige col lege weigerde, met als argument dat met de bouw van één appartement de kwali teit van het hele park (naast de vier ap partementen van Anjahoeve ook de vier van de buren) niet of onvoldoende werd verbeterd. Uitbreiding was alleen mo gelijk bij een gezamenlijke aanpak. Het huidige college houdt er een ander stand punt op na en werkte via een projectbe- sluit alsnog mee aan de realisatie van een appartement van 70 vierkante meter. 'Het betreft een kwaliteitsverbetering waardoor het bestaande aantal slaap plaatsen met 25 procent mag worden uit gebreid', motiveert het college. Waarmee niet de vraag is beantwoord waarom de in 2008 noodzakelijk geachte gezamen lijk aanpak is losgelaten. Toen betrof het immers ook een kwaliteitsverbetering. Volgens buurtbewoners (families Boon, Bremer, Kraak, Lancee, Traudes en Riet veld) is de nieuwe ontwikkeling strijdig met gemeentelijk en provinciaal beleid en recht. De nieuwe ontwikkeling is vol gens hun raadsman Maurice Frantzen niet of onvoldoende onderbouwd en on derzocht en in strijd met een goede ruim telijke ordening. Hij wijst er op dat de bestemming 'kleinschalige recreatieter reinen' met de aanduiding voor karak teristieke bebouwing en het belendende perceel 'Agrarisch gebied klasse 3' in het ontwerpbestemmingsplan één nieuwe bestemming heeft gekregen 'Recreatie - Verblijfsrecreatie gebouwen' met cul tuurhistorische waarde. 'Het betreft een gebied dat eigendom is van drie partijen en waar ten behoeve van één van de drie eigenaars een illegale uitbreiding wordt gerealiseerd, een extra bouwvlak is toe gevoegd, het aantal van vier recreatieve onderkomens is gewijzigd in 25 recrea tieve slaapplaatsen en dat de karakteris tieke bebouwing tegen de voorschriften in wordt uitgebreid.' Zijn cliënten willen dat b en w het plan terugdraaien, 'opdat de karakteristieke bebouwing van dit deel van het oude buurtschap De Westen on gewijzigd behouden blijft'. 'Een typisch voorbeeld van ver rommeling van het landschap volgens Maarten van Rossem', doelt Monika Boon van de Bakkenplaats op het toekomstige beeld van een rij van elf naast elkaar geparkeerde auto's (vier van een buurman, daarnaast zeven op land van Huisman) langs de Bakkenweg. De vijf parkeerplekken van Huisman lig gen al jaren illegaal op agrarisch land. Dat worden er straks zeven. Op hetzelfde terrein wordt een tuinwal aangelegd, vol gens de buurt ook illegaal. Ze vinden het op deze plek een aantasting van het open landschap. Maar een verzoek tot handha ving d oor d e bu u rt we rd n iet ge ho noree rd door b&w. Met als reden dat er concreet zicht is op legalisatie van de parkeer plaats, een argument dat door de com missie Bezwaarschriften is overgenomen. Volgens de bewoners is er voldoende par keerruimte op het erf van Anjahoeve. Het argument dat bij parkeren aan de Weste- weg een onveilige situatie ontstaat gaat volgens hen niet op.'Langs de Bakkenweg komt ook veel verkeer, bovendien zijn er al twee uitritten langs de Westerweg.' Met hun nieuwe vakantiehuis spelen Al- bert en Hennie Huisman van Anjahoeve in op de vraag naar accommodatie die ook geschikt is voor mensen in een rol stoel. 'Dat kan alleen als je nieuw bouwt, aanpassing van de bestaande apparte menten is geen optie.' Het besluit van het college om mee te werken, is volgens Albert Huisman in lijn met jurisprudentie en de uitspraak van de commissie Bezwaarschriften, die na de weigering in 2008 volgens hem aangaf dat Anjahoeve recht heeft op uitbreiding. 'Het heeft lang geduurd. Vooral omdat er een zware, langdurige procedure is gevoerd, waarvoor onder meer archeologisch veld onderzoek is gedaan. Ook daaruit kwamen geen belemmeringen. Ook de provincie is akkoord gegaan. We bouwen in een stijl die past bij onze stolpboerderij uit 1740. Het komt achterop het perceel, zodat de stolp vanaf de Westerweg goed zichtbaar blijft.Over de rol van wethouder Hennie Huisman benadrukt de gemeente dat ze 'bij alle adviezen aangaande Westerweg 50 te Den Hoorn, wethouder mevrouw Huisman zich van de beraadslagingen en van de besluitvorming heeft onthouden. Mevrouw Huisman heeft telkens de ver gadering (fysiek) verlaten.' Albert Huis man: 'Een wethouder heeft niet minder rechten heeft dan ieder ander burger.' Kri tiek dat de stukken en schetsen onduide lijk zijn en niet of onvoldoende ter inzage hebben gelegen, is volgens b en w onjuist. Het gaat volgens het college om een 'zeer beperkte uitbreiding cq aanpassing van het plangebied'. Ook spreken b en w tegen dat het plan strijdig is met gemeentelijk en provinciaal beleid en geven ze aan dat het besluit zorgvuldig tot stand is geko men. Huisman over de parkeerplekken: 'Vóór de aanleg van het fietspad langs de Westerweg is er een knelpuntanalyse ge maakt. Daar kwam uit dat het parkeren langs de Westerweg ten koste gaat van de verkeersveiligheid. Toen is de parkeer plaats aan de Bakkenweg aangelegd. He laas is dat toen nooit geformaliseerd, inde vergunning gebeurt dat nu alsnog.' Huis man geeft aan dat de parkeerplaats met circa vijftig meter op ruimte afstand van het erf van de familie Boon blijft. Over de tuinwal: 'Het landschap wordt er mooier van. Er is nu subsidie en er is geen aan- legvergunning nodig. Het is nu de tijd om met de aanleg te beginnen.' Het AED-netwe rk voor Texel is vrijdag offi cieel van start gegaan. Dat gebeurde met de installatie van een AED bij de Buureton in Den Burg. Het netwerk bestaat nu in totaal uit vijf tig AED's die in verwarmde buitenkasten komen te hangen. De apparaten zijn zo bij calamiteiten 24 uur per dag en zeven da gen in de week beschikbaar om levens te redden. De stichting AED Texel schafte zelf tien van de vijftig AED's aan om dekking te geven aan de zogeheten witte plekken. In het buitengebied moet in een straal van duizend meter een AED beschikbaar zijn en binnen de bebouwde kom in een straal van driehonderd meter. Piet Bolier, één van de medewerkers van de werkgroep die de voorbereidingen deed, liet weten dat er inmiddels twee honderd vrijwilligers zijn. Dat is nog aan de magere kant; vijfhonderd is ideaal. Tijdens de ingebruikname werd eraan ge refereerd dat op Texel meer dan duizend mensen getraind zijn in het bedienen van een AED en werd de hoop uitgesproken dat meer mensen zich aanmelden. Mensen die geen AED-training hebben, krijgen deze van de stiching als ze zich als burgerhulpverlener beschikbaar stellen. Die trainingen worden gegeven door Jan Vonk en Holland Safe. Bolier wees erop d at zij, sa me n met de h u isa rtse n en Texe I- se psychologen ook klaarstaan om nazorg te verlenen. Texel kent jaarlijks gemiddeld zo'n twintig reanimaties. Als de meldkamer van de veiligheidsregio Noord-Holland Noord burgerhulpverle ners oproept, worden maximaal dertig mensen gealarmeerd. Een deel krijgt het verzoek rechtstreeks naar het slachtoffer te gaan, een ander deel om de AED te ha len. Bedoeling is zo al met hulpverlening te starten nog voordat de ambulance er is. Burgemeester Francine Giskes en wethou der Hennie Huisman waren blij dat Texel nu ook een operationeel AED-netwerk heeft. Texel was op dat gebied nog een van de laatste witte vlekken in de veilig heidsregio. Een speciaal woord van dank was er voor Marjolein van Asperen die sinds 2012 de kar trok. Onder haar leiding kwam het tot realisatie van het netwerk. Het AED- netwerk heeft een eigen website (www. aedtexel.nl) waarop mensen zich kunnen aanmelden. Vrouwenuurtje Vluchtelingenwerk Texel houdt vrijdag 8 maart van 19.30 tot 20.30 uur een vrou wenuurtje in De Poort aan de Elemert in Den Burg. Dat gebeurt in het kader van Internationale Vrouwendag. Er zijn 'we reldse hapjes' en bezoekers kunnen ken nismaken met Vluchtingenwerk Texel. Circa dertig tot vijfendertig Texelaars hebben afgelopen weekend de weggeef actie van Rabbit Habit aan de Kogerstraat in Den Burg bezocht. De winkel gaf gratis kleding weg aan mensen die op de voedselbank zijn aan gewezen. Het ging om kleding van afge lopen seizoen die uit de collectie gaat en anders voor een ha b be krats naar een op koper zou zijn gegaan. Volgens Caroline Serton van Rabbit Ha- bit was de actie een succes en waren de mensen blij met de geboden kleding. Speciaal voor de gelegenheid hadden de medewerkers de winkel geheel leegge haald en daarna netjes volgehangen met de kleding die werd weggegeven, zodat de bezoekers niet in dozen en dergelijke hoefden te zoeken. Een van de medewer kers had ook een paar tassen met eigen babykleding beschikbaar gesteld. De overbuurman van pizzeria Venezia kwam tijdens de werkzaamheden spontaan met eten en drinken langs. Volgens Gerrit Sman van Rabbit Habit is het de bedoeling de weggeefactie een vervolg te geven. Hij hoopt dat meer winkeliers het voorbeeld volgen. De actie vond voor het eerst plaats. Mijn droom voor ons eiland, inspiratie voor onze burgemeester. Dat is de Texelse versie van het mallotige motto, bedacht door het Nationaal Comité Inhuldiging. Texel is Nederland in het klein, dus het ligt voor de hand om de woorden 'land'en 'koning'te vervangen door'eiland'en 'bur gemeester'. Annie doet dat in het kader van de actie van deze krant om de pijn van de crisis te verzachten. Lezers worden op geroepen te komen met bezuinigingstips. Annie heeft daar een uitgesproken me ning over. Denk eens aan het half gevulde theatertje. Het restaurant met slechts twee bezette tafeltjes. De rookvrije kroeg waar de lege krukken je aanstaren. Het bungalowpark dat op een spookstad lijkt. Wat ligt dan voorde hand? Om je frustra ties af te reageren op de mensen die de weg naar jou wél gevonden hebben. Naar de mensen die door weer en wind wél op jouw kookkunsten afkomen. De kroegtij gers. De vroegboekers. Die mensen zijn dan de sigaar, de klos, de pineut. Terwijl het gaat om diegenen die niet de deur zijn uitgegaan. Annie's nachtmerrie is, dat toeristen straks de tol moeten beta len voor het financiële wanbeleid van de overheid. Dat onze gasten afgesnauwd worden en de hoofdprijs betalen voor een verschraald biertje en oudbakken gerech ten. Dat het motto wordt: Van een kale kip kun je niet plukken, maar je kunt ze wel een poot uitdraaien. De droom die Annie heeft is om te investeren in kwa liteit. In gastvrijheid. In klantvriendelijk heid. Souplesse. In topkwaliteit. Wat nou crisis? Dat doen we onze burgemeester toch niet aan? Laat staan de koning. Denk eens aan Alexander. Dan word je eindelijk koning, blijkt het van een failliete inboe del te zijn. Kom op. Inspireer de wereld, te beginnen bij Texel. Leve de koning! En bespaar me die tips. Alhoewel, deze le vert aardig wat op: 'Gebruik in deze dure tijden, het toiletpapier aan beide zijden.' Annie roept op tot actie. Tegen de crisis. En waar spreken we af? In Den Burg. Op de Alexanderplatz natuurlijk. Te gast op Texel? De koning te rijk. Annie@texelsecourant.nl Klaverjassen In de Witte Burcht aan de Molenstraat in Den Burg wordt vanavond (5 maart) weer een klaverjasdrive voor het goede doel ge houden. Er wordt gespeeld met een vaste maat, deelname kost €3,50 per koppel. De drive begint om 20.00 uur. De opbrengst wordt op de eerste dinsdag van mei ver deeld over door de spelers aan te geven goede doelen. i vakantiehuis bij Anjahoeve aan de Westerweg. (FotoTon Zegers)

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2