'Elk kind beschikt over één of meer talenten' «bh NIEUWS Presentatie 'De castraat' Schip Mokbaai roept vragen op Veel animo voor haardhoutdag Omgevingsalert informatiebron Oproep PvdA 'gouden idee' Samenwerking www.texelsecourant.nl DINSDAG 5 MAART 2013 NIEUWE DIRECTEUR BASISSCHOOL DE FONTEIN 'Een leerling kan minder goed in lezen zijn, maar is beter in organiseren. Als je daar aandacht aan geeft, het stimuleert, dan zie je zo'n talent groeien. Dat komt ook ten gunste van datgene waar het kind wat meer moeite mee heeft.' Geen kind is hetzelfde, weet Monique van Gaaien, sinds vrijdag directeur van basis school De Fontein in Den Burg. 'Het gaat er om dat ze hier dingen leren en dat ze zich op een goede manier kunnen ont wikkelen. Alle leerlingen zijn verschillend. Het is mooi om dat mee te maken. Elk kind beschikt over één of meer talenten. Het is leuk om te zien hoe ze die ontwik kelen.' Ze draait al een poosje mee in het onder wijs, 21 jaar om precies te zijn. 'Als kind wilde ik al schooljuffrouw worden. Mijn kleuterjuf was mijn grote voorbeeld. Het was vanzelfsprekend dat ik naar de PABO ging. Het voordeel was datje meteen ging stagelopen, de praktijk in.'Geboren en ge togen in het Westland werkte ze achttien jaar in Loosduinen, een deelgemeente van Den Haag. Eerst als leerkracht en de laatste zes jaar als interne begeleider (IB'er). Als zodanig had ze een scala aan taken. 'Ik coördineerde de zorg voor de leerlingen, ondersteunde leerkrachten, voerde gesprekken met ouders om samen te bespreken wat het beste is voor het kind. En als er extra geld nodig was voor onderzoek, dan regelde ik dat.' Enthou siast geraakt door vrienden ging ze sa men met haar man regelmatig naarTexel. 'Op het laatst zaten we hier zó vaak, dat we er net zo goed konden gaan wonen. Ik stuurde een open sollicitatie naar Kop- werk en werd aangenomen.' Zo ging ze in mei 2010 drie dagen per week als IB'er aan de slag op De Fontein en in augustus 2010 ook één dag op de Vrije School. En nu dus directeur van een basisschool met bijna 200 leerlingen. Haar takenpakket is breed. Leiding geven aan achttien mede werkers, leerlingen inschrijven en zorgen dat ze op de goeie plek zitten, de kwaliteit van het onderwijs bewaken, voortgangs gesprekken houden met leerkrachten, gesprekken voeren met ouders, overleg met stichting Kopwerk en met de andere schooldirecteuren (OTO), etc. 'Uitdagin gen op alle fronten.'De Fontein iseen pro testants-christelijke school. 'Het is niet meer zo streng als vroeger. We vieren de feesten, gaan uit van de normen en waar den en in de klas starten we met een lied, gebedje en een verhaal uit Trefwoord. De methodiek uit 'De Vreedzame School' sluit aan bij de christelijke grondslag van de school. Reken- en taalonderwijs vor men de basis, maar we hebben ook ruim te voor een eigen koers. Vanuit het team kwam het idee om iets met kunst en cul tuur te doen. Zo is de maandsluiting ont staan, waarbij leerlingen zelf een thema mogen aandragen. Elke maand geeft een van de groepen een voorstelling. Ze doen het samen, het versterkt het 'wij-gevoel'. Door zo'n thema gaan kinderen verban den zien. Sommige kinderen zijn heel muzikaal of creatief, anderen doen het cognitief heel goed. In zo'n maandsluiting kan elk kind zich presenteren.'Ouders zijn daarbij welkom. 'Kritisch meedenkend', omschrijft ze hun instelling. 'Ouders hebben gekozen voor deze school, in het vertrouwen dat wij goed onderwijs bieden. Natuurlijk mogen ze hun zorg uitspreken, dat nemen we ook zeer serieus. We proberen altijd met elkaar tot een goede oplossing te komen. Maar op een zeker moment moet er wel een beslissing worden genomen'. In boekhandel De Omslag in Delft vond zondag de officiële presentatie plaats van 'De castraat', het nieuwe boek van de Texelse schrijfster Joyce Pool. Het eerste exemplaar van de nieuwe ro man werd door redacteur Jesse Goossens van uitgeverij Lemniscaat overhandigd aan de auteur die de genodigden vervol gens een korte inleiding gaf over de tot standkoming van het boek, dat handelt over een castraatzanger in het Italië van de achttiende eeuw. De presentatie werd, geheel in de stijl van het boek, een muzi kaal omlijst door optredens van counter tenor Gerben van den Bosch en mezzo sopraan Hannah Ybeles Smit. Zij zongen enkele voor castraatstem geschreven aria's. 'De castraat' is Pools tiende jeugd boek en haar eerste Youg Adult-roman, voor lezers van vijftien jaar en ouder. Het boek is goed ontvangen en de uitgever sprak uit er hoge verwachtingen van te hebben. De presentatie vond plaats in Delft omdat de schrijfster daar haar wor tels heeft liggen. 'Weet u wat voor soort boot dit is?', richt Annie Oudijk zich tot onze lezers. 'Bijgaande foto is volgens haar gemaakt in 1936 of 1937 bij de mok doorhaar vader. De ene zegt het is een vrachtboot en de ander een pleziervaartuig! Wij logeerden destijds veel bij de familie Van Lenten. Die woonde in de Prins Hendrikpolder. Hun zoontje (Kees) staat met alpinopet tussen mij en mijn broer. Wij woonden in die tijd in Den Helder. Een seintje via je mobiele telefoon als ie mand uit de buurt een vergunning aan vraagt bij de gemeente. Aldus de werking van de App 'Omgevingsalert'. D66 vindt het een nuttige ontwikkeling. De partij vraag het college of Texel zich gaat aan sluiten bij dit initiatief. Een buurman die een uitbouw gaat bou wen die zon ontneemt, de komst van schuttingen of nieuwe bedrijven en of er andere dingen staan te gebeuren die aan een vergunning gebonden zijn. De App die dit soort kennis doorgeeft won de Nationale App-prijs, een initiatief van het ministerie van Economische Za ken. Dat wil met het uitreiken van de prijs het hergebruik van overheidsdata bevor deren. De App 'OmgevingsAlert' attendeert de gebruiker op vergunningaanvragen in de buurt. Het is, zo stelde de jury, het beste voorbeeld van hergebruik van overheids data en is als app gemakkelijk uit te brei den met meer functionaliteiten. Meer informatie is te vinden via de link: http:// www.omgevingsalert.nl/. Van de deelne mende gemeente wordt een 'beperkte bijdrage' gevraagd. D66 vindt dit een nuttige ontwikkeling en vraagt of het college overweegt zich aan te sluiten bij het initiatief. Wie heeft een gouden idee, kans of droom voor Texel, waar het eiland echt iets aan heeft? PvdA PRO Texel nodigt 'bijzondere gewone Texelaars' uit op maandag 25 maart hun idee te presenteren in De Hol- lebol. 'Een positieve avond met meningen, mu ziek en meer', aldus de PvdA, die daarmee een voorschot neemt op de gemeente raadsverkiezingen die over een jaar wor den gehouden. 'Texel is een van de fijnste plekken om te wonen. Politieke partijen en maatschappelijke organisaties hebben allemaal een mening voor de toekomst. Maar wat vinden gewone Texelaars? Wat moeten we houden, wat moeten we ver beteren, waar liggen kansen?' De sprekers worden voor de gelegenheid gepromoveerd tot president en krijgen drie minuten de gelegenheid hun gehoor toe te spreken. Ze zijn vrij in de wijze van presenteren en zich uit te spreken over za ken, gebruik maken van een PowerPoint, zingen of uitbeelden. Zo lang het maar binnen de drie minuten blijft. Muziek wordt verzorgd door Duo aan Zee. Er is koffie vooraf en een drankje in de pauze. De avond begint om 19.30 uur. voor aan melden en meer informatie: remkovande- belt@gmail.com of 06-19683162. Veel Texelaars zitten er voorlopig warm pjes bij. De belangstelling voor de haard houtdag die Staatsbosbeheer zaterdag hield was enorm. Al een uur vóór de start om 8.30 uur meldden zich de eerste belangstellenden. Er ontstond 's morgens een behoorlijke wachtrij. De aanhangers werden geladen met de kraan van Mare Kooiman. Menig Texelaar maakte meerdere ritjes. Staats bosbeheer had twee grote stapels hout klaar gelegd, aan het eind van de dag was de hele voorraad verdwenen. Het loof hout komt grotendeels uit gebieden van Staatsbosbeheer in de Wieringermeer en Noordoostpolder. Het laden, meten en af rekenen verliep in een gemoedelijke sfeer. Er lag ongeveer 150 ton, gelijk aan 225 stèr kuub (stapelmeter). Daarnaast had SBB al 404 ton brandhout per vrachtwa genlading verkocht op het eiland en 100 ton naaldhout. De verkoop van zaterdag betrof verschillende soorten hout. De prijs was €40,- per kuub. Medewerkers van SBB hielpen vrijwillig bij de werk zaamheden, waardoor de prijs van het hout schappelijk kan worden gehouden. Het is geen verrassing dat een meerder heid van de Texelse politiek niet door wil gaan met een Wadden kantoor in Harlin- gen voor de Waddeneilanden. In 2009 was de oprichting van dat kantoor al een punt van ruzie en het scheelde toen niets of Texel had desamenwerking met de an dere Waddeneilanden vaarwel gezegd. Texel ging toch akkoord en sindsdien is er de constructie dat het Waddenkan toor deels voor VAST (de vier Friese ei landen) en deels voor de vijf eilanden werkt. De kosten voor VAST bedragen per jaar €315.100,- en dat wordt betaald door Vlieland, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog. De kosten van de sa menwerking tussen de vijf eilanden (op gebied van waddengerelateerde zaken) bedragen €265.520,- en daarvan wordt €104.300,- door Texel betaald. Dat is een aardig bedrag voor een arbeidsplaats van 0,65 fte en een gemeente die toch al de eindjes aan elkaar moet knopen. Vanuit de Texelse politiek wordt tegelij kertijd aangegeven dat Texel wel wil blij ven samenwerken met de andere eilan den. Het is te hopen dat die toon wordt vastgehouden in de gesprekken over de vraag hoe het verder moet als het huidige samenwerkingsverband in april 2014 af loopt. Wel of geen Waddenkantoor kan een bodem zijn voor nieuwe conflicten en het zou prettig zijn als de eilanden dat weten te voorkomen. Dat ze kunnen ru ziemaken is bekend, dus dat kunstje hoeft niet meer te worden bewezen. Beter is het op te trekken vanuit het ge zamenlijk belang en dat is op de eerste plaats voorkomen dat de eilanden op een gegeven moment vanaf de vastewal worden bestuurd. Sinds kort hangt het verhaal van gemeenten van minstens 100.000 inwoners boven de markt en daar kunnen de eilanden niet zomaar aan voorbij gaan. Belangrijk component in dat verhaal is dat minister Plasterk bereid is uitzonderingen te maken voor gemeen ten met weinig inwoners of gemeenten met een bijzondere geografische ligging zoals de Waddeneilanden. Voorwaarde is dat de gemeenten aantonen op welke fronten zij met anderen samenwerken. In dat licht begint enkel samenwerking tussen de Waddeneilanden een gepas seerd station te worden en kunnen de eilandgemeenten beter ieder voor zich kijken waar de kansen liggen. Voor Texel, dat al enige tijd bezig is met het door Plasterk beoogde proces, zullen die mo gelijkheden wat meer in Noord-Holland liggen en voor de andere eilanden meer in Friesland. En als het om de Wadden of specifieke eilandzaken gaat, hebben de Waddeneilanden nog altijd aan elkaar de beste partner. Na het officiële gedeelte van de presentatie las schrijfster Joyce Pool enkele fragmenten Beeld van de Haardhoutdag van Staatsbosbeheer. (Foto Robert van de Werken)

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 5