yül 11 Texelstroom bij Sail AGENDA Cinpmd Te^xe»! TEXELSE B COURANT J CULTUUR 'IMP Dinsdagmiddag seniorenmiddag! Maart maandmenu Peek -)c 00* ZD) per persoon. 0222-312000 www.texelsecourant.nl VRIJDAG 8 MAART 2013 LOODSBOTTER VERVULT ACTIEVE ROL OP ZEILEVENEMENT Loodsbotter Texelstroom gaat een prominente rol vervullen tijdens Sail 2013. De gelijk namige stichting grijpt het grote zeilevenement tussen Den Helder en Texel aan om de historische loodsbotter beter op de kaart te zetten. Donderdag 20 juni doet Sail 2013 de Texelse maritieme geschiedenis eer aan en meren zeilschepen af op de Rede van Texel. Zoals in een ver verleden zal de horizon ten oosten van Oudeschild deels schuil gaan achtereen woud van masten en zeilen. De loodsbotter Texelstroom wordt ingehuurd door het loodswezen IJmuiden om de schepen binnen te lood sen. Dit gebeurt op de manier zoals dat rond 1900 gebeurde. De Texelstroom vaart de binnenlopende schepen tegemoet, waarbij de loodsen per vlet worden overgebracht naar wind jammers en andere zeilschepen. Ze gaan aan boord, loodsen de vaartuigen, con form de geschiedenis, naar de Rede van Texel ten oosten van het eiland. Zodra het schip veilig naar de goede plek is ge manoeuvreerd, gaat de loods van boord en wordt per vlet terug gebracht naar de Texelstroom. 'Vanuit historisch oogpunt gezien een bijzonder moment', meldt Renske van IJsseldijk namens de stichting tot behoud van loodsbotter Texelstroom. Vrijdag 21 juni vertrekt het schip vanuit Oudeschild met een gezelschap gasten aan boord om de zeilschepen bij Den Hel der te gaan bekijken. Als het kan varen ze ook de haven in om daar rondte kijken en schepen te bezichtigen. Ook zaterdag 22 juni staat de loodsbot ter in het teken van Sail, met aan boord Texelaars en/of toeristen. Er zijn om 10.00 en 14.00 uur afvaarten. Meer informa tie hierover op de website van de Texel stroom. 'We maken er een gezellige dag van met koffie en thee met koek en aan het eind van de reis een oorlam toe.' Vrijwilligers zijn de afgelopen maanden in touw geweest om de gerestaureerde loodsbotter uit 1906 voor te bereiden op het seizoen. De inspanningen richten zich er ook op om de bekendheid van en interesse in de loodsbotter te vergroten. Het seizoen is inmiddels gestart. Zo wordt er gevaren met bewoners van het Maar tenshuis, die de tocht gratis krijgen aan geboden. Bedoeling is ook vergelijkbare Texelse groepen aan boord te krijgen. Gevaarlijke gedachten In Klif 12 is zaterdag 16 maart de voor stelling 'Gevaarlijke gedachten' van Dara Faizi te zien. Dara Faizi maakt grote stappen. In zijn korte geschiedenis heeft hij al meer mee gemaakt dan menigeen in een heel leven. Van Afghaanse komaf, reisde hij via Tadzji kistan en Rusland naar Bergen op Zoom en Amstelveen. Zijn debuut programma 'Gevaarlijke gedachten' kreeg lovende re censies en is confronterend, grappig, uit dagend, beklemmend en vlijmscherp. Hij vertelt zonder fout sentiment en met een nuchtere, scherpe blik. De voorstelling be gint om 20.30 uur, de toegang bedraagt €16,-. John McClane keert terug in Cinema Texel Nieuw in Cinema Texel is deze week 'A good day to die hard', waarin Bruce Wil lis terugkeert in de rol van John McClane. McClane is waarschijnlijk de meest ico nische rol van Willis, de ultieme held die overal en altijd aan het langste eind trekt. In deze film is hij op het verkeerde mo ment op de verkeerde plek, wanneer hij naar Moskou reist om zijn vervreemde zoon Jack bij te staan. Met de Russische onderwereld op de hielen en een onver mijdelijk conflict in het vizier, ontdekken de twee McClanes dat ze juist door hun tegengestelde werkwijzen niet te stop pen zijn. Geprolongeerd zijn de voorstel lingen van 'Ushi must marry', de dold waze komedie over Ushi Hirosaki, het populaire typetje van Wendy van Dijk, die volgens de Japanse traditie voor haar dertigste moet trouwen. Omdat de tijd dringt, besluit haar familie haar uit te huwelijken aan een enorme sumoworste- laar. Een nogal ongelukkige combinatie, dus besluit Ushi zelf op zoek te gaan naar een leukere kandidaat. Op dinsdagmid dag worden weer seniorenvoorstellingen gegeven, waarbij het geluid minder hard staat en het licht bij binnenkomst hoger staat. Te zien zijn Argo (14.00 uur) en Ushi Must Marry (14.30 uur). Het volledige aanbod van Cinema Texel is te vinden in de agenda elders in deze krant en via w ww.texe Isecou ra nt.n I. Vrouwenbond FNV De FNV vrouwenbond houdt dinsdag 12 maart jaarvergadering. De bijeenkomst wordt gehouden in De Poort aan de Ele- mert in Den Burg. In de bestuursverkie zing wordt uitgezien naar een nieuwe voorzitter. Gastspreker is Tineke van der Kraan van het hoofdbestuur. Anders dan andere keren, begint de bijeenkomst al om 19.00 uur. Inloopochtend PTD In het Gemini Ziekenhuis in Den Helder worden op 4 april en 10 september in loopochtenden gehouden over posttrau matische dystrofie. De bijeenkomsten worden verzorgd door patiëntenvereniging CRPS (Complex Regi onaal Pijn Syndroom) en duren van 10.00 tot 12.00 uur. Posttraumatische Dystrofie is een tot op heden onbegrepen aandoe ning, die kan ontstaan na letsel aan een ledemaat of na een operatie. De diagno se roept meestal veel vragen op, die het beste kunnen worden beantwoord door iemand met dezelfde aandoening. Daar om worden inloopochtenden gehouden om patiënten in contact te brengen met lotgenoten. De inloopochtenden zijn gra tis toegankelijk, aanmelden is niet nodig. Open dag zorg Thuiszorg Texel aan de Schoonoordsingel 44 in Den Burg is zaterdag 16 maart, tij dens de open dag Zorg en Welzijn, tussen 13.00 en 16.00 uur te bezoeken. Er staan informatiestands, de Thuiszorg winkel demonstreert artikelen en een dië tiste geeft advies. Ook kunnen bezoekers hun bloeddruk of vetpercentage laten meten en deskundig advies krijgen. Een volledig overzicht van activiteiten is te vinden op www.omring.nl/opendag Uitverkocht De lezing die Hans Goedkoop zondag 17 maart in de bibliotheek houdt over de Gouden Eeuw, is uitverkocht. Prijs voor dorpen Dorpen die op een innovatieve manier aan de leefbaarheid werken,maken kans op de Nederlandse Dorpsvenieuwings- prijs. Deze prijs wordt elke twee jaar uitgereikt door de Landelijke Vereniging van Kleine Kernen (LVKK) en wordt deels gefinan cierd door het Ministerie van BZK. Het winnende dorp dingt in 2014 mee naar de Europese Dorpsvernieuwingsprijs. In aanmerking komt bijvoorbeeld vernieu wende activiteiten op het gebied van so ciale cohesie, leefbaarheid en duurzaam heid. Eerder werd de prijs gewonnen door Koudum, Elsendorp, Wijk aan Zee een Kootwijkerbroek. Aanmelden kan tot en met 11 april, uit de inzendingen kiest de jury acht dorpen die begin juni worden bezocht. De prijsuitreiking vindt plaats op 21 september. Aanmelden kan via secre- tariaat@vvkknh.nl. Weidevogels Vogelwerkgroep Texel verzorgt maandag 11 maart een startavond voor vrijwillige weidevogelbescherming. Op deze avond wordt tekst en uitleg ge geven over theorie en praktijk van nestbe scherming. Boeren hebben in het voorjaar soms weinigtijd om de nesten zelf te zoe ken zodat er bij de voorjaarsbewerkingen legsels verloren gaan. Onderzoek heeft uitgewezen dat beschermde legsels 15 tot 25 procent meer kans hebben om uit te komen. Nestbescherming heeft daar mee bewezen naast een leuke, ook een betekenisvolle bezigheid te zijn. Nieuwe vrijwilligers leren van ervaren zoekers, hoe ze kunnen meehelpen nesten te be schermen. De startavond vindt plaats in dorpshuis De Wielewaal in De Waal en begint om 20.00 uur. Voor meer informa tie, Dirk Maas (tel. 314614) of Giel Witte (tel. 313895). Zaterdag g maart ïg.oo uur Diner Cabaret: "Revue Menu" Een nieuw programma met een nostalgisch tintje... Maar wel anno 2013 4 -gangen diner, inclusief de show €49,50, evt. kindermenu €24,75. Reserveren gewenst) Zaterdag 16 maart 2013 Cabaret Dara Faizi met "Gevaarlijke gedachten" Dara komt uit Afghanistan en is confronterend, grappig, uitdagend beklemmend en vlijmscherp. Entree €16,00, aanvang 20.30 uur f diner vooraf mogelijk, reserveren gewenst) EifJlE Koffie/thee, iets lekkers en film. '-\ Voor maar €7,- A Good Day To Die Hard Day To Die Hard J :r ;io Carpaccio van langzaam gegaarde rundersukade Met tomatenkaviaar, popcorn van buikspek, salade en olijfolie Krokante tarbotfilet Met waddengarnaaltjes, aardappelkaantjes en champagnesaus Of Mooi malse runderbiefstuk Met peperjus en passende garnituren Proeverij van chocolade Pannacotta van witte chocolade, mousse van en ijs van chocolade en een vanillesaus De prijs van het menu bedraagt 'Niet geldig tijde GRAVENSTRAAT 3 DEN BURG 0222-313176 Voor een veilige avond uit! Cinema Texel: Ushi must i

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 11