Lets Texel: ruilen van goederen of diensten 2 EERST Peuters op bezoek bij bakkerij www.texelsecourant.nl VRIJDAG 8 MAART 2013 CRISIS TE LIJF GAAN MET BOETJES IN PLAATS VAN EURO'S Hoe gaan Texelaars om met de crisis? Ruilen, is één van de suggesties. Sinds 2005 gebeurt dat hier al op georganiseerde schaal via Lets Texel, Local Exchange Trading System, een ruilkring van goederen en diensten. 'Bepaalde klussen die je zelf niet kunt of waar je geen tijd voor hebt, vraag je niet zomaar iemand. Wel via Lets. Toen ik laatst in mijn huis bezig was, kwam ik er niet aan toe om de gordijnen te doen. Iemand bood spontaan aan dit te doen, als ruil. Het geeft een kick als zo iemand gewassen en gestrekken gordijnen komt brengen.' Marianne Witte praat enthou siast over Lets Texel. Een systeem waar bij wel wordt 'betaald' voor goederen of diensten. Niet met euro's, maar met punten, 'boetjes'. Een boetje is ongeveer €1,-waard. Daarmee kun je dan weer goe deren of diensten 'kopen' van Texelaars die ook bij Lets Texel zijn aangesloten. Momenteel zijn dat er 43. Er is een web site (www.letstexel.nl) waarop alle vraag en aanbod van de leden staat. Joke Brom en Marianne Witte van Lets Texel: 'ledereen heeft wel iets te bieden, van schoonmaken tot helpen met de belastingaangifte. Iemand ergens heen rijden, ramen lappen, sokken breien, op passen, een cursus twitteren, de hond uitlaten, een grasmaaier uitlenen, een tv repareren, computerles geven. Alles is mogelijk en het levert soms ludieke acties op die je voor geld niet zou doen, maar wel voor boetjes.' 'Goederen krijgen een tweede leven, dus Lets is duurzaam. Bovendien is Lets soci aal, door te handelen leer je allerlei nieu we mensen kennen. Je hoeft niet speciaal iets terug te doen voor degene die iets voor jou heeft gedaan, je kunt met alle leden handeldrijven. Lets werkt hetzelfde als de gewone economie, maar dan zon dergeld. Een voorbeeld: Pieter biedt timmerwerk- zaamheden aan. Marieke's schutting is net kapotgegaan. Ze belt/mailt Pieter en ze spreken af dat hij de reparatie gaat doen voor 35 boetjes. Als de klus klaar is maakt Marieke via internet 35 boetjes over naar Pieter. Een week later is Pieter jarig. Hij vraagt via de website wie er een taart voor hem wil bakken. Daar reageert Sonja op, zij vraagt 12 boetjes voor de taart, die kan Pieter betalen met de boe tjes die hij met de timmerklus heeft ver diend. Sonja vraagt op haar beurt weer of iemand haar heg wil snoeien. De gemeente ondersteunt Lets. 'Het ac tiveert en versterkt het gevoel van eigen waarde. Je wordt m inder afhankelijk en je hoeft ook niet steeds om hulp te vragen', aldus burgemeester Giskes. De gemeente heeft het ruilsysteem officieel een plaats gegeven in het beleid rond de Wet Maat schappelijke Ondersteuning (WMO). In de praktijk komt dit er op neer dat WMO- consulenten op het gemeentehuis het systeem onder de aandacht brengen van mensen die aan het loket verschijnen. Als in de toekomst keukentafelgesprekken' bij mensen thuis worden gehouden kan het systeem als oplossing voor proble men worden genoemd. Lets kan nog wel wat extra leden gebrui ken. Want hoe breder de kring, hoe gro ter en veelzijdiger de vraag en het aan bod. Meer informatie via www.letstexel. nl, info@letstexel.nl of bellen met Joke Brom: 0222-318887. De redactie houdt zich aanbevolen voor meer tips en suggesties om de crisis door te komen. Die kunnen worden doorge stuurd naar redactie@texelsecourant.nl. Uitstel verleent voor aflossing Een vrouw die tot 2011 bij de gemeente werkte en nu in het buitenland zit, krijgt tot 1 januari 2014 uitstel van de aflossing van de hypotheek die zij van de gemeente kreeg voor de aankoop van een woning. De vrouw wil haar huis verkopen, maar door de huidige situatie op de woning markt is dat nog niet gelukt. B en w willen afwijken van de regels door respijt te ge ven. De hypotheek had op 1 januari 2012 afgelost moeten zijn. Voorwaarde voor het uitstel is dat de vrouw actief moet blij ven bij het afstoten van het huis en dat ze eens per kwartaal laat weten hoe de zaak ervoor staat. Ook moet ze naar vervan gende financieringsmogelijkheden zoe ken. Mocht ze terugkeren naar Nederland en de woning weer in gebruik nemen, dan moet de gemeentelijke hypotheek binnen een halfjaar worden afgelost. De vrouw maakte gebruik van een regeling die in middels is geschrapt en waarbij werkne mers van de gemeente als onderdeel van hun arbeidsovereenkomst een hypotheek kregen tegen een gunstige rente. Verkoop 'restgroen' De bewoners van Hoefslag 46 en 48 in Den Burg kopen van de gemeente aan hun erven grenzende stukjes grond, res pectievelijk 51 en 25 vierkante meter. De bewoner van Hoefslag 51 betaalt er €5.457,- voor; de andere €2.675,-. Drie andere Texelaars hebben vergeefs gepro beerd een stuk gemeentelijk terrein over te nemen. Dat waren de eigenaars van Paelwerck 47 (60 vierkante meter), de huurder van Lieuwstraat 21 (30 vierkante meter) in Den Burg en de eigenaar van Schipper Boonstraat 1 (224 vierkante me ter) in De Cocksdorp. Deze aanvragen zijn afgewezen omdat het hier niet om rest groen ging, maar om zogeheten 'struc- tuurgroen' of omdat de grond mogelijk ooit nodig is voor het herin richten van de openbare ruimte. 'Stadsrechten in 1415 gekregen' Het jaar 2015 moet aangehouden wor den voor de viering van 600 jaar stads rechten voor Texel. Die boodschap verkondigde raadslid Nils Lely (PvdA) woensdagavond in de verga dering van de raadscommissie. Lely loste daarmee een belofte in dat hij zou uitzoe ken of 2014 of 2015 moest worden aan gehouden. Daar was eerder verwarring over ontstaan. Volgens Lely heeft een aantal deskun digen zich over de vraag gebogen en zij kwamen in het Regionaal Archief in Alk maareen stuk uit 1597 tegen waarin over de stadsrechten wordt gesproken. Het leerde volgens hem uiteindelijk dat 26 maart 1415 de juiste datum is. Die dag kreeg het eiland stadsrechten van Willem van Beieren. De verwarring kwam voort uit het feit dat destijds de jaarwisseling niet op 31 december plaatshad, maar tij dens de Pasen. Volgens burgemeester Francine Giskes is dankzij de zoektocht van Lely een eind gekomen aan de vraag welke jaartal de juiste is. Donderdag verstuurde de ge meente meteen een persbericht dat 26 maart 2015 de datum zal zijn waarop het jubileum wordt gevierd. Gezelligheid op discomiddag In De Wijsneus in De Koog werd vorige week voor het zevende achtereenvolgen de jaar een discomiddag gehouden voor mensen met een beperking. De avond werd druk bezocht door bewo ners van de verschillende tehuizen op het eiland, die al om 14.30 uur terecht kon den, maar niet konden wachten tot de deur open ging. Al na tien minuten werd de polonaise ingezet, waaraan door ie dereen werd meegedaan. Er werd volop gedanst en gesprongen en ook toen het einde al in zicht kwam, tegen 16.30 uur, wist men niet van ophouden. De DJ kon niet anders dan er nog een paar feest knal lers in gooien, die met veel enthousiasme werden ontvangen. Uiteindelijk kwam er dan toch een eind aan een gezellige mid dag en ging iedereen met een grote glim lach op het gezicht weer naar huis. Markt bij Kotex In het gebouw van Kotex aan de Abbe- waal in Den Burg wordt zondag 17 maart een markt gehouden. De markt, waar ook gebakken vis te koop zal zijn, duurt van 10.00 tot 14.00 uur, er zijn nog enkele kramen beschikbaar. Voor informatie, tel. 06-20268675. Slagroom proeven, koekjes eten en rijden met de auto. Peuters van kinderopvang De Buitelboet in Den Burg hadden laatst een bijzonder dagje uit. Ze gingen naar de bakkerij van Bakker Timmer in Oudeschild om te zien hoe een bakker brood en andere lekkernijen maakt. De kinderopvang is momenteel bezig met het thema 'Beroepen' en daar sloot een bezoek aan een bakker volgens de medewerkers van de Buitelboet goed bij aan. 'Toen we bij de bakkerij uit de auto stapten, rook het al lekkeren binnen roken we speculaas en andere lekkernijen. Bea Timmer gaf een rondleiding. Ze liet onder meer de silo's zien waar het meel in zit, we zagen een hele grote mixer om het deeg te mengen en de grote ovens.' Op de afdeling waar taarten worden gemaakt, mochten de peuters even slagroom proe ven. Na afloop kregen ze ook allemaal een vers gebakken koekje mee. Volgens de medewerkers van de Buitelboet waren de kinderen enthousiast over het bezoek en was het voor herhaling vatbaar. De peu ters genoten volgens hen ook van één ge heel ander ding. 'Ze vonden het leuk om een uitstapje met onze auto te maken. Dat was al een feest op zich.' Avond over omgang water In het gemeentehuis aan de Emmalaan in Den Burg wordt maandagavond 11 maart een bijeenkomst gehouden over het Del taprogramma. Er wordt gesproken over de manieren waarop het land in de toekomst kan wor den beschermd tegen hoog water en op welke manier de zoetwatervoorziening op het eiland op peil kan worden gehou den. Voor de Waddeneilanden geldt spe cifiek de vraag hoe er in de toekomst ver der met de zandsuppleties moet worden omgegaan. De bijeenkomst wordt gehouden door het landelijk Delta program ma, hoogheem raadschap Hollands Noorderkwartier, de gezamenlijke Waddeneilanden en de gemeente. Er wordt informatie verstrekt over het Delta program ma en gediscus sieerd over de vraag hoe op Texel om te gaan met veranderingen in onder meer klimaat en zeespiegelstijging. Bedoeling is dat die vraag wordt gekoppeld aan de ambities van Texel. In het Deltaprogram ma, dat wordt aangevoerd door Delta commissaris Wim Kuijken, wordt vijftig tot honderd jaar voorruit gekeken. Bekeken wordt onder meer welke kan sen er voor Texel in het verschiet liggen op economisch, cultureel, historisch en ecologisch gebied. De avond begint om 19.30 uur. Burgemeester Francine Giskes wees er woensdag tijdens de commissie vergadering op dat het Delta program ma een onderwerp is waar zowel de Noord zeekust als de Waddenkust mee te ma ken gaat krijgen. Wet dwangsom Het college moet meer aandacht beste den aan de Wet Dwangsom. Dat staat in een motie van D66 die over twee weken tijdens de raadsvergadering vermoedelijk wordt aangenomen. De motie kreeg woensdag in de commis sievergadering steun van Texels Belang, WD, D66 en de PvdA. De wet, die sinds oktober 2009 van kracht is, komt erop neer dat de gemeente dwangsommen moet betalen als er te laat besluiten wor den genomen over aanvragen. D66 had op de website van de gemeente gezocht naar informatie over de wet en dat was volgens de partij lastig te vinden. Nils Lely (PvdA) maakte de kanttekening dat het niet de bedoeling kan zijn voortaan voor alles dat niet meteen op de site te vinden is flyers en brochures te gaan maken. As- trid van de Wetering (D66) kaartte aan dat vermoedelijk veel mensen niet van het bestaan van de wet op de hoogte zijn en daar wilde ze verandering in zien.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2