Meeste commentaar op strikte regelgeving NIEUWS Ondernemers bundelen krachten Mysterieuze letters verklaard www.texelsecourant.nl VRIJDAG 8 MAART 2013 390 ZIENSWIJZEN TEGEN BESTEMMINGSPLAN BUITENGEBIED Het ontwerp bestemmingsplan voor het buitengebied heeft maar liefst 390 ziens wijzen opgeroepen. De helft daarvan was gericht op de regelgeving voor agrarische bestemmingen zoals de tegenvallende uitbreidingsmogelijkheden en het verbod op nieuwe veestallen. Hiernaast waren er diverse verzoeken om bestemmingswijziging van een agrarisch blok op het moment dat de bedrijfsvoe ring stopt of bij aanpassingen van het bouwvlak of het erf. Verder hebben de erg strikte regels voor gebieden met archeo logische waarde en de omvang van deze gebieden veel weerstand opgeroepen. Enkele tientallen boeren maakten voor het indienen van hun bezwaren gebruik van een standaard zienswijze die door LTO Noord was ontworpen, al dan niet aangevuld met opmerkingen betreffende de eigen situatie. Gemeente en LTO gaan binnenkort bekijken of er mogelijkheden zijn om het plan beterte laten aansluiten op de wensen van de sector. Ongeveer honderd zienswijzen zijn af komstig uit de recreatiesector. Deze gaan over slaapplaatsen en bouw- en uitbrei dingsmogelijkheden. Verder gaan circa zeventig zienswijzen over woningen in het buitengebied, waaronder verzoeken om het bestemmingsvlak of bouwvlak aan te passen. Het overgrote deel van de binnenge komen zienswijzen gaat over de eigen, specifieke situatie van de afzender. Daar naast werd gereageerd door instanties en organisaties zoals de provincie, het Hoog heemraadschap, Staatsbosbeheer, Texels ondernemersplatform, Landschapszorg Texel en de sinds kort actieve Werkgroep Kernwaarden die het hele ontwerpplan hebben doorgenomen en van commen taar voorzien. Medewerkers van de betreffende ge meentelijke afdeling hebben voorlopig de handen vol aan de behandeling van de zienswijzen. Zij gaan na in hoeverre rekening kan worden gehouden met de vaak tegengestelde wensen en brengen daarover in april advies uit aan b en w. Het college adviseert vervolgens de raad. Volgens plan zal die in mei de zienswijze en het plan behandelen en er een besluit over nemen. Voorafgaand aan de behan deling door de raadscommissie krijgen de indieners van een zienswijze bericht. Na vaststelling door de raad treedt het plan nog niet in werking. Eerst wordt het op nieuw ter visie gelegd en is er gelegen heid eventueel in beroep te gaan bij de Raad van State. Handhaving Wie een woning recreatief verhuurt of er niet volgens de regels logies met ontbijt verstrekt, moet dit jaar rekening houden met optreden van de gemeente. Dat blijkt uit het 'Uitvoeringsprogramma toezicht en handhaving' dat het college aan de raad zal voorstellen. Omdat de menskracht ontbreekt om overal achter aan te gaan, hanteert de gemeente een lijstje van prioriteiten. Naast het strijdig gebruik van woningen wordt dit jaar ook aandacht geven aan de wijze waarop ge bruik wordt gemaakt van de regels voor vergunningvrij bouwen, de goede staat van bestaande bouwwerken, het ont staan en gebruik van terrassen en, spe ciaal voor De Koog, reclame-uitingen en uitstallingen. Verdere controles zullen worden uitgevoerd in het kader van het nieuwe bestemmingsplan voor het bui tengebied. Legalisatie weg Mienterglop Het college gaat door een omstreden uit weg van bedrijventerrein Nollekoog naar het Mienterglop te legaliseren. Dat heeft het college besloten naar aan leiding van een besluit van de Raad van State. Dat oordeelde vorig jaar dat het college niet juist had gehandeld en ver nietigde een besluit van 20 maart 2010, waardoor het college een nieuwe beslis sing moest nemen. Dat speelt met de nieuwe beslissing in op het nieuwe, nog niet bekrachtigde, bestemmingsplan De Koog waarin de uitweg wordt toegestaan. De vergunning voor de uitweg werd in 2007 verleend, waarna bezwaarmakers een gang langs de Bezwarencommissie, de rechtbank en de Raad van State maak ten. De rechtbank en de Raad van State stelden hen in het gelijk, maar die uitspra ken werden door het college bestreden. De Raad van State was het niet eens met het besluit van 20 maart dat handhaving niet nodig zou zijn, omdat het nieuwe be stemmingsplan ruimte zou bieden voor legalisatie. Het rechtscollege wees erop dat in 2007 nog geen concreet zicht op legalisatie was en dat het college in 2005 het standpunt had ingenomen dat ont sluiting van het bedrijventerrein aan het Mienterglop niet zou worden toegestaan. Hek dakterras mag blijven De bewoner van een pand aan de Wier straat in Oosterend hoeft het balkonhek om zijn dakterras niet weg te halen. Volgens de Bezwarencommissie, die eind vorig jaar een bezwaar tegen het hek be handelde, heeft het college terecht ver gunning verleend. Het hek was aanvanke lijk zonder vergunning neergezet, waarna een hand havings procedure volgde en als nog toestemming werd gevraagd. De bezwaarmaker stelde dat het hek il legaal was, omdat de bovenverdieping van de woning als appartement wordt verhuurd, waardoor de woning niet zou voldoen aan de bestemming'wonen'. Vol gens de Bezwarencommissie staat het be stemmingsplan ka me rverh u u r echter toe, zolang er geen zelfstandige woonruimte wordt gecreëerd. Het bestemmingsplan staat eveneens dakterassen toe. Het col lege heeft volgens de commissie juist ge handeld door in de handhaving te onder zoeken of legalisatie mogelijk was. Volgens de bezwaarmaker is het dakter ras ook in strijd met het Burgerlijk Wet boek, omdat het te dicht bij de erfgrens ligt. Volgens de Bezwarencommissie kan dat geen reden zijn om een vergunning te weigeren. Volgens de commissie moeten dergelijke geschillen aan de burgerlijke rechter worden voorgelegd. Het vorig jaar opgerichte Jonge Onderne mers Netwerk Texel (JONT) levert behalve lovende reacties ook tastbare resultaten op. Werken op een Eiland, een samenwer king tussen Valerie Jongeneel, Chris Ellen en Peter Koorn, is een direct gevolg van de bijeenkomsten van JONT. 'Werken op een eiland' is een digitaal platform waar werkzoekenden en werk gevers bij elkaar worden gebracht. Bedrij ven kunnen er hun vacatures op plaatsen en mensen die een baan zoeken hun CV's uploaden en werkgevers benaderen. Voor de werkzoekenden is het gratis, onderne mers betalen een vergoeding. Jongeneel: 'Ik heb zeseneenhalf jaar de Texelse vestiging van uitzendbureau Start People gerund en bemiddelde tussen bedrijven en werkzoekenden. We waren hofleverancier van de horeca en de ge meente. Ik merk dat er nog steeds vraag bij bedrijven is naar een betaalbare ma nier voor het aantrekken van geclassifi ceerd personeel. Ik liep met het idee voor dit digitale platform rond en ben op Peter en Chris afgestapt.' Koorn: 'We spreken elkaar elke maand en wisselen ideeën uit. Als je iemand met dezelfde ideeën treft, Sinds enige jaren is Ed Vermeulen in Baarn in het bezit van enkele foto's van het oude hotel Opduin in De Koog. Op deze (lucht)foto's zijn duidelijk de gara geboxen te zien die tegen de duinen aan zijn gebouwd en waar vroeger in de zo mermaanden wel dia-avonden over het eiland werden gegeven. Op het dak van de boxen stond een ruitvormig teken en de letter FAI. Vermeulen bracht dit altijd in verband met de Tweede Wereldoorlog, maar vond tot afgelopen week geen ver klaring. Tijdens een bezoek aan het eiland afgelopen week raakte hij in gesprek met mevouw Wuis, die het mysterie voor hem dan kun je elkaar aanvullen.' Ellen: 'Door dat je andere jonge ondernemers leert kennen, krijg je een idee van andermans kennis en vaardigheden. Als je een pro bleem hebt waarvoor je een partner no dig hebt, dan kan het best zijn datje die vindt binnen JONT.' Jongeneel: 'We zijn jonge ondernemers en beschikken niet over grote budgetten, leder brengt ieder zijn of haar kennis in. Ik vanuit mijn ex pertise, Chris en Peter hun vaardigheden op het gebied van communicatie.' Op de website willen ze ook laten zien hoe mooi het is om op een eiland te wer ken. 'Ook oud-Texelaars vinden er wellicht de baan die hen de mogelijkheid biedt te rug te keren.' Het wordt een platform voor allerlei bedrijfstakken, van laag- tot hoog opgeleid personeel en van seizoens- tot jaarrondbanen. Dankzij een samenwer king met derden verzorgt het bedrijf ook de personeelsadministratie. Door bunde ling van krachten en budgetten willen ze via landelijke platforms de aandacht op hun site vestigen. Texel is een pilot, daar na wordt het uitgerold over de andere waddeneilanden. Ze presenteren zich op de Horecabeurs op dinsdag 19 maart, va catures kunnen al worden gemeld. ontrafelde. De gagageboxen dateerden van voor de oorlog en de letters FAI staan voor de in 1905 opgerichte Fédération Aé- ronautique Internationale, de nog steeds bestaande overkoepelende organisatie voor sportvliegen en ruimtevaart. In de jaren dat de boxen werden gebouwd, on derhield de KLM een vliegdienst tussen Schiphol en Texel en de heer Wuis senior van Opduin liet de letters op het dak aan brengen als baken voor de toenmalige luchtvaart. 'Mijn mysterie is nu opgelost', laat Vermeulen weten. 'Of was dit reeds bekend en was ik de enige die dit niet wist?' Infoavond seks in jeugdhonk Stichting Young 4 Ever, het jeugd- en jon gerenwerk van Texel, is vanavond (vrijdag 8 maart) met de voorlichtingsbijeen komst 'seks enzo'te gast in De Cocksdorp. De bijeenkomst wordt gehouden in het jeugdhonk aan de zijkant van het Eier- landsche Huis. De avond is voor tieners en jongeren vanaf 12 jaar en start om 19.30 uur. Deelname is gratis. Kledingbeurs In dorpshuis De Hof in De Koog wordt za terdag 23 maart voor de derde maal de kledingbeurs 'Krijg de Kleere' gehouden. Texelaars kunnen er met gesloten porte monnee kleding en schoenen ruilen. Bij binnenkomst krijgen bezoekers tegoed bonnen voor het aantal door hen inge bracht spullen en even zoveel artikelen mogen ze daarna uitzoeken en meene men. De beurs wordt gehouden van 13.30 tot 16.00 uur. De organisatoren vragen één euro entree om de zaalhuurte bekos tigen. Lionsveiling Bij Hotel De Pelikaan aan de Pelikaan- weg nabij De Koog worden zaterdag 9 maart van 13.00 tot 17.00 kavels ingeno men voor de Lionsveiling die zaterdag 16 maart wordt gehouden. Daar worden kunst, antiek, curiosa en aandelen TESO en De Krim verkocht voor het goede doel. Volgens de Lions zou het mooi zijn als erop het gebied van curiosa nog wat bijzondere stukken naar voren komen. 'Dan moetje denken aan spullen die je eigenlijk nergens anders kunt krij gen', aldus veilingmeester Benno Bakker. 'Vorig jaar hadden we bijvoorbeeld een antieke, uit de Waddenzee opgedoken fles of een honderd jaar oude fiets tussen de kavels. Dat zijn stukken die je niet echt nodig hebt, maar die je misschien toch wel graag wilt hebben als je ziet dat je er aan kunt komen.' Open coffee In Stayokay aan de Haffelderweg in Den Burg wordt woensdag 13 maart van 10.00 tot 11.00 uur een 'open coffee' ge houden. Spreker is Paul van Montfoort die in 2004 tot commercieel manager van het jaar werd uitgeroepen. Hij gaat in op de crisis en de opkomst van verkoop via in ternet. 'De geschiedenis leert dat na elke crisis een nieuwe wereld ontstaat. Deze onstuitbare verandering creëert enorme kansen die om een andere verkoop- en marketingstrategie vraagt.' I op de strenge regelgeving met betrekking tot uitbreiding. (Foto Ton Zegers)

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 5