l - I 39 198 mimummv Ik- ïïïrnmmmrmn "Als 't moet,neem ik er een krantenwijk bij Pïls Kieiaard- appeien 6 OPINIE Pijpje IMk Tudor Amstel «I fnee- 5 kilo Tefal Hapjespan Haas-of Riö- karhonade, www.texelsecourant.nl VRIJDAG 8 MAART 2013 Dejeugd van tegenwoordig Fietste ik laatst bij Albert Heijn, zit er een kilometer tussen mij en een oud stel, begint dat oudere stel ten eerste harder te lopen (expres?) zodat ik er met een bocht omheen moet en vervolgens hoor ik de vrouw heel hard zeggen 'de jeugd van tegenwoordig...' Tsja, zijn wij nou zo erg vergeleken met de generatie van 55+ vroeger? Wij feesten, drinken tot we erbij neer vallen, gebruiken drugs, slopen de boel, en we vechten wanneer we daarzin in hebben. Vooroordelen die wij tot de dag van vandaag vaak te ho ren krijgen. Maar was de oudere gene ratie vroeger niet net zo erg? Zopen die zich niet klem en waren er niet net zo veel vechtpartijen als nu? Het drugspro bleem was er in die tijd misschien wat minder, maar ik denk niet dat ze minder biertjes achterover sloegen dan dat de jongeren tegenwoordig doen. Maar hoe zou het kunnen dat jonge ren en criminaliteit tegenwoordig een ontzettend groot maatschappelijk pro bleem lijkt? Persoonlijk denk ik dat we de media dit kunnen aanrekenen. En begrijp me niet verkeerd, het is ver schrikkelijk wanneer er iemand door zes man in elkaar geslagen is, maar het lijkt tegenwoordig aan de orde van de dag. Het nieuws maakt van deze ge beurtenissen ontzettend grote items, waardoor het lijkt alsof de jeugd van te genwoordig een slechte maatschappij veroorzaakt. Toegegeven, elk gewelds slachtoffer is er één teveel, maar wan neer het nieuws er niet heel grote items van maakt, wordt het probleem dan minder? Krijgen mensen er een veiliger gevoel van? Worden jongeren dan niet minder op rare ideeën gebracht? Krijgen we via deze grote items in de media een onveilig gevoel in onze samenleving dat misschien niet nodig is? Eigenlijk is heel Nederland het er over eens; ons land is veranderd in een rare samenleving waar mensen steeds gekker worden. Maar gebeurde er vroeger niet net zulke erge dingen? Maar de helft van de mensen wist dit niet eens, omdat de media niet alle mensen even goed konden berei ken. Het punt waar ik denk dat we over na moeten denken is of onze samenle ving nou echt zo aan het verslechteren is, of dat er een droomwerkelijkheid wordt gegeven. Ik heb me in ieder ge val wel voorgenomen, mensen van 55 die determ 'de jeugd van tegenwoordig' gebruiken, lekker te laten lullen. Ook iets van tegenwoordig trouwens, lak aan de hele wereld- Tot over 2 weken! Emily Westdorp 'Stellingname tegen de steeds meer over heersende bemoeienissen van de hogere overheidsorganen in plaatselijke zaken', was een van de punten uit het verkie zingsprogramma waarmee kiesvereni ging Texels Belang de gemeenteraads verkiezingen van 1974 in ging. Een ander punt, dat ook in de Texelse Courant van 8 maart 1974 (vandaag 59 jaar geleden) werd uitgemeten, was dat de vereniging ervoor wilde waken dat 'de eenzijdige wensen van bepaalde groeperingen ten koste en ten laste van het woon- en leef klimaat van de bevolking'zouden gaan. Ook bIikt de kra nt vooruit op de jaarverga- dering van WV Texel en het begrotings tekort van ƒ8750,- (ruim €12.000,-), dat volgens directeur Jaap Dekker echter een voudig zou kunnen worden weggewerkt 'door wat meer commerciële activiteit en/ of bezuinigingen'. Groter probleem is vol gens Dekker de toegenomen werkdruk, maar meer dan zes vaste en vier seizoens krachten zal 'noodgedwongen, voorlopig toekomstmuziek blijven'. En op de voorpagina doet de krant uit de doeken hoe de bouw van de nieuwe sporthal vertraging dreigt op te lopen door de in de bouwtekening opgenomen ondergrondse fietsenstalling van de nieu we Rijksscholengemeenschap. Archeologische beleidskaart Nog maar net bekomen van de schrik van het zeer ongunstige ontwerpbestem- mingsplan Buitengebied van de wethou der van ruimtelijke ordening, krijgen we nu al een nieuwe versie van de archeolo gische beleidskaart. Nog erger dan de vo rige, blijkbaar zijn er nog meer oermensen geweest die hun potten en pannen heb ben laten rondslingeren, en iemand heeft dat gemerkt. Globaal is er zo'n 3000 tot 4000 hectare aangewezen als archeolo gisch waardevol gebied. Bij alles wat meer dan 50 cm de grond in gaat, moet eerst archeologisch onderzoek plaatsvinden. Onlangs is er zo'n onderzoek geweest op Texel, voor een bouwblok in het buiten gebied. Kosten: €17.000,-. En er is niets gevonden. Stel dat er 3500 hectare onder zocht moet worden, dan legt de gemeen te een claim van zo'n 60 miljoen euro neer bij de bewoners en de landbouwers van het Oude Land van Texel. Goeiedag! Het is onvoorstelbaar dat alle aange wezen terreinen ooit daadwerkelijk on derzocht gaan worden, dat is niet realis tisch. Het is ook helemaal niet nodig, de gemeente, of een archeologische dienst, zal een keuze moeten maken. We hoe ven toch niet echt alle plekken waar ooit een Romein heeft rondgescharreld, of alle plekken waar een oermens heeft gebivak- Parkeervignet In de Texelse Coruant van 1 maart zag ik mijn vraag betreffende het verwijderen van het parkeervignet geplaatst. Ik kon toen niet vermoeden dat dit probleem zo veel Texelaars bezighoudt. Ik heb heel veel goede tips gekregen. Ook in de krant van dinsdag 5 maart las ik diverse reacties op de voorpagina. Onder andere dat volgens de gemeente de sticker 'zo vast zou zitten door de hoeveelheid zonuren op Texel'. Dat laatste werkte toch enigszins op mijn lachspieren. De beste tip kreeg ik (nota bene) van mijn eigen nicht Rita uit Den Hoorn: gebruik je haarföhn. Misschien een tip voor de gemeente om bij aankoop van de stickers een föhn te leveren. S.Poppe-Koorn, Santpoort. FORUM is een podium voor lezers en menin gen. Bijdragen over actuele onderwerpen zijn welkom mits bondig geformuleerd en worden alleen in behandeling genomen als ze onder tekend en - ook bij e-mail - voorzien zijn van naam, adres en telefoonnummer waar u over dag te bereiken bent. De tekst niet als bijlage bij de e-mail verzenden. De redactie behoudt zich het recht voor artikelen en brieven te re digeren en in te korten. Kijk ook voor de aan wijzingen in de colofon. De auteurs verlenen impliciet toestemming voor openbaarmaking en verveelvoudiging van hun bijdragen in (elek tronische) uitgaven van de Texelse Courant. T (0222) 36 26 20 E-mail: redactie@texelsecourant.nl keerd, op te graven en te conserveren? En er is al zo veel bekend overTexel in vroeger tijden. Alles onderzoeken is onbetaalbaar, niet alleen in tijden van crisis. Waarom dan toch deze claim op Texel leggen, en alle gebruikers en bewoners zulke beper kingen opleggen? Temeer daar het rap port nu, in 2013, weer vermeldt dat een groot deel van het Texelse bodemarchief nog steeds onaangeroerd in de grond ligt. Het bestaand agrarisch gebruik heeft dat bodemarchief blijkbaar niet erg verstoord. Ook staat in het rapport dat archeologen weliswaar graag willen dat al deze ter reinen worden aangewezen, maar 'welke regels de gemeente ter bescherming van het archeologisch erfgoed uiteindelijk gaat hanteren en hoe de belangenafwe ging precies wordt ingericht, is een kwes tie van de democratische besluitvorming binnen de gemeente zelf'. De gemeente heeft verplichtingen, maar de gemeente heeft ook speelruimte. De gemeente Texel hoeft niet de draconische maatregelen te nemen die nu in het ontwerpbestem- mingsplan zijn opgenomen. Het doet zeer dat de gemeente kennelijk liever rekening houdt met mensen uit de oudheid en de oertijd dan met de huidige bewoners van Texel. Die nieuwe kaart ligt ter inzage, en is te bekijken op de site van de gemeente Texel bij de bekendmakingen. Inspraak mogelijk tot 18 maart. Lia Duinker, Nieuweschild. Schoon strand Sinds vorig jaar heb ik een huisje op Texel en ben er nu ook regelmatig in de winterte vinden. Daardoor valt mij iets op wat veel overlast veroorzaakt en betrekkelijk snel op te lossen is. Bij veel strandopgangen en het strand worden na het vakantiesei zoen de afvalbakken weggehaald. De vele hondenliefhebbers op Texel worden daar door met een probleem opgezadeld. De vraag is namelijk waar je de grote bood schap van de hond kunt laten. Ik begrijp de hondenbezitters die dan vaak tegen wil en dank denken dat de natuur vooral in de winter alle problemen oplost. Dat is natuurlijk niet zo. Zo zie ik dat het bij paal 9 regelmatig een smeerboel is. De ge meente zou de vervuiling van het strand op een betrekkelijk simpele wijze kunnen oplossen door gedurende het hele jaar af valbakken voor de hondenpoep bij iedere strandopgang te plaatsen. Een bordje met de vermelding dat op het strand een op- ruimplicht bestaat maakt de zaak verder helemaal goed. Wellicht kan de lokale po litiek de gemeente zo nodig een zetje de goede kant op geven. Namens vele Texel- gangers alvast bedankt. Peter H.M. Peters, Wijk bij Duurstede. Parkeervignet De familie Poppe-Koorn heeft problemen met het verwijderen van het parkeervig net. Eerst even verwarmen met de haar föhn, daarna is de sticker makkei ijk te ver wijderen met een plamuurmes. Tenslotte de lijmresten verwijderen met nagella kremover. Succes ermee mevrouw Harte, Heerhugowaard. Bomenkap Naar aanleiding van het berichtje dat er hier en daar zomaar gekapt wordt, heb ik een paar foto's gemaakt bij het Skil- lepaadje. Daar stonden een paar weken geleden nog bomen en nu niet meer. Ge woon schande dat ze zijn gekapt, vind ik. Van mij mag - zoals er al werd geopperd - de kapvergunning weer van stal gehaald worden, echt wel! Ik vraag me af of dit soms werk is van de goudendriehoek- club die tegenover deze boompjes een picknicktafel heeft gezet. Waren ze soms bang dat deze boompjes het uitzicht ont namen voorwie er aan tafel gaat? In ieder geval is dit geen gezicht, vind ik. Maar ja, wie ben ik? Teun Eelman, Oosterend. Bezuinigen Hier een paar tips om te bezuinigen: Wie denkt als er geen tandpasta meer uit de tube komt, omdat deze leeg is, heeft het mis. Knip de tube maar eens aan de on derkant open en je zult zien datje nog wel een klein weekje of langer kunt poetsen. Dit geldt natuurlijk ook voor de tubes dag-en nachtcrème, oogcrème, BBB-crè- me en om uitdrogen te voorkomen zetje er gewoon een knijper op. Ben je je kleren zat? Organiseer een kledingruilavondje Den Helder Ik heb wel een suggestie om de banden met Den Helder aan te halen: annexa tie! Dat Sailfeest is het juiste moment voor actie. Tussen al die boten valt onze dappere oorlogsvloot (TX10, Pelagia, de landingsbakken van de Mok, de Vriend schap, de Joan Hod son en 't Sop, met de TESO-boten als parlevinkers) niet op. Luchtsteun komt van vliegveld Vlijt. On der bezielende aanvoering van admiraal Van Gils en luitenant-kolonel Gerrits heb ben we het zootje aan de overkant gauw opgerold. Wat een mogelijkheden daarna. De badgasten gaan met tuktukjes van Station Texel naar de boot. De jongens van De Koog Badplaats knappen het win kelcentrum op. De plannen voor de Groe- neplaats en het speelbos realiseren we op het plein met die malle scheve boompjes. Ecomare krijgt er nog een vuurtoren bij en neemt ook Fort Kijkduin over, zonder Napoleon. Als er ooit iemand niets met de zee had, was hij het. Giskes kijkt vooruit en droomt van verdere veroveringen: heel Noord-Holland, Flevoland, Utrecht... Woelmuis met je vriendinnen... dat kan heel gezel lig zijn (je moet alleen wel dezelfde maat hebben). Uit eten met vrienden? Ga af en toe lekker thuis voor elkaar koken en doe dit om beurten. Of samen kan natuurlijk ook (sorry, horeca). Heb je allemaal beet jes verse groente over, maar weet je niet watje ermee moet? Maak er een heerlijke (Hollandse) minestrone van, je kunt er echt alles ingooien, zelfs de fijngesneden broccoli en bloemkoolstronken (deze tip heb ik van Herman den Blijker) en geloof me, het smaakt heerlijk. Oh ja, en dan heb je die flessen met braadboter. Als die leeg lijken, zet of leg hem dan eens in heet wa ter, dan komt er nog best wel aardig wat uit. Dit zijn besparingen die niet alleen goed zijn voor de portemonee, maar ook onze aardbol wordt hierdoor minder belast. Petra van der Knaap, Den Burg. Bezuinigingen Als we op Texel eens een mooie site ma ken waarin iedereen kan melden wanneer hij naar de overkant gaat en plek over heeft in zijn auto; heenreis en terugreis en via welke route, dan denk ik dat er heel veel mensen graag een dagje mee willen. Is toch te gek als we allemaal met 1 of 2 personen in een auto gaan zitten? Leny Kikkert, Den Burg. Ook een tip? Heeft u ook een goede tip over omgaan met de crisis? Deel uw ideeën via redac- tie@texelsecourant.nl en laat anderen zien hoe ze met minder geld toe kunnen. Dagje Den Helder Vorige stelling: Zou u uw gasten tijdens hun vakantie sti muleren een 'dagje Den Helder'te doen? 370 stemmen Nieuwe stelling: Moet de aanleg van nieuwe tuinwallen aan een vergunning gebonden worden? Een op enhartiqeopmerft'n? van de Centra winkelier; maai; iK blijf doorgaan met deze super qoeflKopeaanbiediiqen: r Kompleet rrret roestvrijstalen i qfnnmreAeJKnnn 500 gram methoge 1 rand Kompleet met roestvrijstalen deksel met st oomre^elKnOü van 37.5° voor 27.50 of yi gratis premiecbeqwe +i Een terugblik op de prijzen in de Centra-supermarkten i IWAT IK ZEGGEN WOU

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 6