CULTUUR Excelsior: veel meer dan koralen CinF*mc3 TpxpI AGENDA Dinsdagmiddag seniorenmiddag! 0222-312000 CANCAN, BLUES, SCHOTSE HOOGLANDEN EN THE MUPPETS Excelsior heeft bij menigeen nog de naam het best tot z'n recht te komen bij het spelen van koralen. Zaterdagavond rekende de muziekvereniging af met die reputatie. Het orkest overtuigde met een internationaal repertoire en bracht de Muppets tot leven. Is Excelsior Excelsior dan niet meer? Het is maar hoe je het bekijkt. De tijd dat de oude garde op jacht naar concoursprijzen dezelfde stukken uit den treure oefende, is voltooid verleden tijd. Het repertoire is tegenwoordig breed, gevarieerd, vrolijk en aanstekelijk. Zo bleef het publiek in de Bijenkorf tijdens 'A Highland Rhapsody' weliswaar keurig in het gelid zitten, de trombones die als Schotse doedelzakken het fundament vormden, trommelgerof- fel en de instrumentale invulling moet bij menig toehoorder wel wat op gang heb ben gebracht. Net zo makkelijk verplaats te Excelsior zich naar het Italiaanse dorpje Monterosi, voor een even tempermentvol als zwierig muziekstuk. Gearrangeerd door Jacob den Haan, de huiscomponist van Excelsior van wie meerdere stukken werden gespeeld, 'omdat hij zulke mooie muziek schrijft', lichtte dirigente Betty Bakker toe. Het orkest maakte voor 'Lord of the Dance' de oversteek naar Ierland. In de aanloop naar de pauze gooide het orkest alle registers open. Een swingend nummer en wie z'n ogen sloot en z'n fan tasie de vrije loop liet zag folkdanseressen en hoorde in het slagwerk de voor Ierse volksmuziek typerende bodrhan. Hard was ook gestudeerd op de overbekende en herkenbare muziek van The Muppets. Een grappig, maar ook uitdagend stuk, waarin voor alle secties wel een hoofdrol was weggelegd. Wie zich aan zo'n overbe kende tune waagt, neemt het risico dat de luisteraar een vergelijking trekt met het origineel, een toets die de Oosteren- ders wel konden doorstaan. Het orkest kreeg met de bluesy uitsmijter 'Swinging Blue March', samen gespeeld met de per cussieband, iets van bigbandaliure. Het slepende nummer zou niet misstaan op het bluesfestival. Black blue was ook de nieuw blauwzwarte outfit waarin het orkest na de pauze verscheen. De eigen tijdse buitenuniformen bestaan uit ver schillende laagjes en zo kunnen de muzi kanten marcheren bij elk weertype. Genoemd werd al de percussieband, maar tegenwoordig onder de naam Malletband door het leven gaat, vernoemd naar het slaginstument waarmee een melodieus geluid kan worden voortebracht. Wie denkt dat ze tijdens het spelen boos kijken heeft het mis. 'We kijken geconcentreerd', zei Monique den Braven. De twaalf man (eigenlijk tien vrouwen en twee mannen) sterke slagwerkband onder leiding van Bert Kemper ontwikkelt zich sterk. De muziek melodieuzer, de groep schuwt het populaire genre niet. 'Bandrock' komt uit de blues en 'Carnaval de Paris', de officiële tune van het WK voetbal in Frankrijk, had iets exotisch. Dat je een evenwichtsbalk ook op heel andere wijze kunt benutten bleek bij 'I Follow Rivers', waarbij er met tubes stevig op werd gemept. Met 'CanCan' brachten de muzikanten de Moulin Rouge tot leven, zeker toen dan- serressen Tine Jongerden en Helga Bouw meester hun benen omhoog gooiden. Fraai aangekleed en energiek uitgevoerd vormde het tweetal een welkom inter mezzo. Een voorbeeld voor de majorettes, die op een even ontwapenende als fraaie wijze de avond opluisterden met hun dansjes. Bijzonder was dat de meisjes nu niet op bandmuziek bewogen, maar op muziek van het orkest en de percussieband. Ma joretteleidster Tine Jongerden haalde Noa Boon naar voren om haar te felicteren met haar vijfjarig jubileum. Er waren meer jubilarissen. Zo blaast saxofonist Jaap Trap al vijftig jaar zijn deuntje mee, hoornspeler Anke van Har ten is vijfentwintig jaar van de partij, net zo lang als Yolande Bouwmeester van de sectie bariton en tuba's. Ook tam bour maïtre Dirk Haker werd naar voren gehaald. Begonnen op zijn zeventiende draait hij nu precies zestig jaar mee, zo dat zijn leeftijd makkelijk is uit te reke nen. Haker maakte als zodanig bij twee fanfares het honderdjarig jubileum mee. Monique den Braven feliciteerde hem met de mijlpaal en speldde hem het bij behorende eremetaal op de revers. Zanger Kieran Halpin op St. Patrick's Day Jachthondentraining weer op het eiland Voor het eerst sinds jaren is het komend seizoen weer mogelijk op het eiland jachthondentraining te volgen. De afgelopen jaren reisden cursisten voor deze training iedere weekopen neer naar Den Helder, maar bij voldoende belang stelling wil trainer Koos Kommers ook op Texel een cursus verzorgen. Kommers heeft 27 jaar ervaring met jachthonden. Hij is jager, hondenman en ORWEJA keur meester. De trainingen vinden plaats op donderdagochtend in twee groepen, een groep met jonge en een groep met ou dere honden. De cursus start eind april en bestaat uit 10 lessen. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met Marleen Bergamin, tel. 06-12404397 of marleen- bak@hotmail.com. In De Hollebol aan de Parkstraat in Den Burg is zondag 17 maart een optreden te beluisteren van singer/songwriter Kieran Halpin. De Hollebol zocht al jaren naar iets om St. Patrick's Day te vieren. Maar de meeste Ierse muzikanten waren of te duur, of al geboekt. Kieran Halpin was al eerder op Texel voor een concert en meldde zich een paar maanden geleden zelf. En ja, ook 17 maart, een voor leren feestelijke dag, was mogelijk. Voor het geld hoeft hij niet meer op te treden, want van de door hem ge schreven nummers, niet door de minsten gecoverd, ontvangt hij genoeg royalty's om van te leven. Zo heeft Ilse de Lange in Nederland het nummer 'All the Answers' bekend gemaakt, dat zij zong tijdens het benefietconcert voor Kosovo. Ook John Wright en Dolores Keane hadden All the Answers op hun repertoire. Maar ondanks dat en de inmiddels meer dan twintig albums, is Halpin live nog steeds op zijn best. Want optreden kan hij niet laten. Hij heeft het contact met zijn publiek nodig. Dus brengt hij af en toe nog een live concert. Altijd krachtig, gepassioneerd, vertrouwd en intens. Dat maakt hem een unieke zanger-gitarist, die niet te negeren is. Op de avond van St Patricks Day, 17 maart, brengt deze Ier in De Hollebol 'een bruisend optreden', dat om 20.30 uur begint. Tekencursus Bij Artex Kunstenschool Texel wordt vrij dag 15 maart een open les gegeven van de Topcursus Tekenen. De les wordt gegeven door Daan van Loenhout, behandeld worden zaken als het opzetten van en tekening, het maken van een vlakverdeling en het weergeven van materiaal als een schapenvacht of hout. Ook anatomie, perspectief, licht en schaduw komen aan bod. De open les be gint om 15.45 uur, vooraf aanmelden via tel. 313493 ofwww.artex-texel.nl. Bij vol doende belangstelling begint de topcur sus tekenen op vrijdag 22 maart. Deze is zowel geschikt voor kinderen als volwas senen. Singer/songwriter Kieran Halpin hoeft niet i OZ The Great And Powerful 3D Walt Disney Pictures piesenteert Oz The Great i I Powerful, het magische en kleurrijke i Gooa Day To Die Hata (B©a> Zambezia: Koffie/thee, iets lekkers en film, Zaterdag 16 maart 2013 -1- Cabaret Dara Faizi met "Gevaarlijke gedachten" Dara komt uit Afghanistan en is confronterend, grappig, uitdagend, beklemmend en vlijmscherp. Entree €16,00, aanvang 20.30 uur (diner vooraf mogelijk, reserveren gewenst) Zaterdag 23 maart -> 19.00 uur DinerCabaret: "Revue Menu" Een nieuw programma meteen nostalgisch tintje... Maar wel anno 2013! 4 -gangen diner, inclusief de show €49,50, evt. kindermenu €24,75. (reserveren gewenst) 1 0222 - 319633 of reserveer online! info@klif12.nl www.klif12.nl Voor een veilige avond uit!

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 11