TEXELSE COURANT Zandsuppletie gaat anders in toekomst Cjrocn 2warL-Jexels in het harL, Brand legt schuur aan Oude Dijkje volledig in as Dieren gered, schuur verloren, percelen in omgeving ontruimd 'Laat de natuur zijn aan de zuidkant van aan Timmer 0% b Heldendaad redt automobilisten Auto bij De Cocks dorp te water geraakt Vriendenkring speelt komedie Debutanten bal bij Hoornder toneel vereniging Excelsior gaat internationaal Mouling Rouge, Schotland, Iers en The Muppets Het Laatste nieuws het Eerst! 24 uur per dag 7 dagen per week Ontvang het laatste nieuws op Facebook, Like ons! facebook.com/texelsecourant OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887, NR. 12757 Verschijnt dinsdag en vrijdag DINSDAG 12 MAART 2013 Een felle brand heeft in de nacht van zaterdag op zondag een schuur een het Oude Dijkje volledig in as gelegd. Er waren geen persoonlijke ongelukken te betreuren en ook alle dieren konden worden gered. De brandweer was tot zondagmiddag bezig met nablussen. (FotoTexelphoto/Marcel Winter) De brand werd rond half negen gemeld. Uit voorzorg werden gedurende de avond meerdere percelen in de buurt ontruimd of in staat van paraatheid gebracht, Uit eindelijk waren deze voorzorgen niet no dig, maar gezien de wind en andere om standigheden had het makkelijk anders kunnen lopen. Al vrij snel nadat de eerste brandweer wagen ter plaatse was, werd duidelijk dat een tweede wagen nodig was. Dit omdat de brandkraan te ver uit de buurt was en de brandweerlieden dus teveel tijd kwijt zouden zijn met heen en weer lopen. Een tweede wagen was daarom nodig ter ondersteuning. In de loop van de avond zouden nog meer wagens worden opge roepen, met na me om de omliggende per celen te beschermen tegen brandgevaar door rondvliegende vonken. Omdat de schuur geen gevaarlijke stoffen of leven de have bevatte, besloot de dienstdoend officier geen manschappen in gevaar te brengen en deschuurte laten uitbranden. Dat bleek een verstandig besluit toen een kwartier na het begin van de brand twee oliedrums in de schuur explodeerden en een vuurpaddenstoel van enkele tiental len meters hoog veroorzaakten. Een in de buurt van de brand gelegen woning was tegen die tijd al uit voorzorg geëvacueerd. In overleg met de bewoner werd een an dere schuur in de buurt niet ontruimd, om de daarin gestalde paarden geen on nodige stress te bezorgen. Wel werd alles voor een eventuele evacuatie in gereed heid gebracht, zodat snel kon worden gehandeld als de situatie daarom vroeg, wat in verband met de naar het oosten ruimende krachtige wind niet ondenk baar was. Uiteindelijk bleek deze voorzorg niet nodig. De dienstdoend officier besloot wel ex tra wagens op te roepen, toen bleek dat een benedenwinds gelegen schuur cross auto's, strandhuisjes en een lasinstallatie bevatte. Bij het overslaan van de brand had dit tot ernstige problemen en gevaar lijks situaties kunnen leiden. De brand weer liet de schuur, waarin voornamelijk hooi- en strobalen waren opgeslagen, uiteindelijk gecontroleerd uitbranden. Zondagmiddag werden nog nabluswerk- zamheden uitgevoerd. Snelle respons De brandweer was bij de brand op het Oude Dijkje snel ter plaatse, wat alles te maken heeft met een nieuwe werkwijze. Werd eerder bij een melding aan de tele foon bepaald welke inzet nodig was, bij de nieuwe werkwijze wordt direct een adres gevraagd en een eerste blusvoertuig op weg gestuurd. Dit resulteert in een tijds winst van gemiddeld veertig procent. Cocksdorp overwacht verrast met sneeuw De Cocksdorp en Eierland zijn gisteren onverwacht verrast met een dikke laag sneeuw. Er viel boven de Ruigendijk meer dan tien centimeter, terwijl bijvoorbeeld in Den Burg en Oudeschild maar weinig sneeuw was. In De Cocksdorp greep Ma non Knol de sneeuw aan om een fraaie sneeuwpop in el ka ar te zetten. Waar ga je in de toekomst zand aanbren gen langs de kust, waar ga je duinen meer hun eigen gang laten gaan en op welke manier zorg je ervoor dat het strand ook aantrekkelijk blijft voor toeristen. Het waren enkele vragen die gisteravond aan de orde kwamen op een informatie avond over het Delta program ma in het gemeentehuis in Den Burg. Het Delta programma behelst onderzoek naar de vraag hoe Nederland de komende vijftig tot honderd jaar de veiligheid van de kust in stand moet houden als de zeespiegel stijgt. Concrete antwoorden op de vragen kwamen niet naar voren. De avond was vooral bedoeld voor medewerkers van het Delta programma om te laten zien waar zij mee bezig zijn en om te horen wat er op Texel leeft. Spreker Albert Oost van onderzoeksinsti tuut Deltares zette uiteen dat naar ver wachting in de toekomst meer zand nodig zal zijn om de kust te blijven verstevigen. Nu wordt volgens hem jaarlijks zo'n 12 miljoen kubieke meter zand gebruikt voor de kust waarvan vaak een hoop bij Texel. Als het meer gaat worden, komt de vraag aan de orde waar wel en geen zand zou moeten komen. Spreker Petra Goessen liet weten dat hoogheemraadschap Hol lands Noorderkwartier bezig is met dyna misch kustbeheer van de duinen langs de Noordzee en binnen dat kader kan beke ken waar in de toekomst wel of geen sup pleties nodig zijn. Dynamisch kustbeheer houdt kortgezegd in dat er inkepingen in de zeereep mogen ontstaan, zodat het zand beter kan verstuiven. Pieter de Vries van de gemeente vroeg aandacht voor de toeristische kant van het strand. Als dat in de toekomst door een dikke suppletie onaantrekkelijk zou worden voor toeristen, gaat er iets niet helemaal goed. Pieter den Besten van het ministerie van Infrastructuur, voorzitter van de avond, merkte op dat dan gezocht moet worden naar een situatie waarin het stra nd toch aantrekkelijk blijft voor toeris ten. Burgemeester Francine Giskes vroeg de medewerkers van het Delta program ma rekening te houden met lopende zaken als Natura 2000. Binnen het Deltapro gramma heeft Texel al te maken met twee afzonderlijke terreinen (zone Kusten zone Waddengebied) en het is volgens haar niet de bedoeling dat er allerlei onderlin ge verschillen in programma's en regelge ving gaan ontstaan. De burgemeester vond het prettig dat er afgevaardigden van het Deltaprogramma naar Texel waren gekomen om uitleg te geven. Dat daar behoefte aan was, bleek uit vragen uit de zaal. De eerste vraag was welke Texelaars zich eigenlijk met het Del taprogramma bezig houden, maar daarop bleef een antwoord een beetje uit. Tot teleurstelling van een aantal aanwe zigen ging het gisteravond alleen over de Noordzeekant. De medewerkers van het Deltaprogramma beloofden tegen het eind van het jaar terug te keren om dan ook over de toekomst van de waterke ringen aan de Waddenkant te praten. Zo ver waren ze nu nog niet. De informatie bijeenkomst werd door enkele tientallen Texelaars bezocht. 'Laat de natuur eens zijn gang gaan op de zuidpunt van Texel.' Die gedachte op perde Herman Ridderinkhof gisteravond op de informatiebijeenkomst over het Deltaprogramma. Volgens Ridderinkhof, adjunct-directeur van het NIOZ, is het eigenlijk zonde van het geld om telkens zandsuppleties bij de zuidpunt uit te voeren. Hij omschreef het gebied vanaf paal 12alseen zeerduur plekje op Texel wanneer het om supple ties gaat. Volgens Ridderinkhof kunnen met dat geld bij wijze van spreken meer dere strandpaviljoens worden betaald. Ridderinkhof liet de gedachte horen tij dens een discussie over het Delta pro gramma. Daarbij kwam de vraag aan de orde of de Razende Bol ooit nog eens vast groeit aan Texel en of de zandplaat een natuurlijk bron voor suppleties kan zijn. Over het eerste verschilden de inzichten en het antwoord op de tweede vraag luid de dat het zand van de Razende Bol nooit op alle gewenste plekken kan komen. Landbouwer Arnold Langeveld vroeg aandacht voor de landbouw en het be houd van zoet water op het eiland. Dat is een thema binnen het Delta program ma waarin Texel voorop loopt op de rest van Nederland. Langeveld opperde de ge dachte om aan de Waddenkant zoveel mogelijk buitendijks te versterken, zodat er geen landbouwgrond verloren gaat. 'Het zou mooi zijn als bij de Schorren ook duinen kunnen komen.'De voorkeursvari anten van het hoogheemraadschap gaan uit van binnendijkse versterkingen met kleilagen en damwanden. Langeveld kreeg bijval van Werner Dros. Hij opperde het idee om de gemalen in de herfst en de winter het zoete water niet in zee te laten pompen, maar terug naar de duinen, zodat Texel er beter gebruik van kan maken. Nadat een zegsman van Hollands Noorderkwartier had gemeld dat er dan brak water over het eiland gaat, werd meteen geopperd halverwege het eiland stations neer te zetten om zoet water naar de duinen te pompen. Folders bij deze krant IqJïaheZ(tfuidalia t: H Xfaotrde lekkerste aanbiedingen! De Echte Bakker Iedere dinsdag in deze krant Niet gehad? Af te halen op Spinbaan 6. Mitsubishi Outlander PHEV plug-in hybride www.texelseautopagina.nl

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 1