Auto bij De Cocksdorp in het water geraakt 2 EERST www.texelsecourant.nl DINSDAG 12 MAART 2013 rechts de naderende traumahelikopter, links de andere hulpdiensten. (Foto Pip Barnard) het midden de auto in het1 INZITTENDEN OVERLEVEN ONGEVAL DANKZIJ HELDENDAAD Aan de Stengweg, tussen bebouwde kom van De Cocksdorp en Dorpszicht, raakte donderdagavond even na tien uur een auto te water. De vier inzittenden werden met onderkoelingsverschijnselen afgevoerd. Brandweer en politie waren met groot materieel uitgerukt, ook de duikploeg van de brandweer uit Heerhugowaard. Dit is gebruikelijk bij een dergelijk ongeval, waarbij nooit helemaal zeker is of er mis schien nog een tweede partij bij betrok ken is of dat er meer mensen in de auto zaten. De duikers konden rechtsomkeert maken toen duidelijk was dat het ongeval alleen de vier mannen in de auto betrof. Bekneld geraakt Brandweer en ambulance kwamen vrij dagmiddag in actie voor een kind dat in het skatepark aan de Elemert in Den Burg bekneld was geraakt. Het kind was met een knie tussen de spij len van de skateramp gekomen en kon niet meer los komen. Omstanders had den al geprobeerd de spijlen te verbuigen met een ijzeren staaf, maar waren er niet in geslaagd het kind te bevrijden. Uitein delijk slaagden de ambulancebroeders hier wel in. Zij hadden al het geluk van de wereld dat het ongeluk vroegtijdig werd ontdekt door een inwoner van De Cocksdorp, die langs de weg haar hond uitliet. Zij waar schuwde direct haar man, die verschil lende keren in het water dook om de mannen uit de wagen te halen, die op zijn kop in het water terecht was gekomen. De brandweer verklaarde later dat deze man met gevaar voor eigen leven heeft ge handeld en dat het te danken is aan zijn opleiding tot marinier dat het zo is gelo pen. 'Als hij er niet was geweest, waren de mannen ongetwijfeld verdronken', aldus de officier van dienst. De vier inzittenden werden nu door de brandweer opgevan gen en met de ambulance naar diverse ziekenhuizen gebracht. Eén van hen, de 47-jarige bestuurder van de auto, was buiten bewustzijn toen politie en brand weer arriveerden en zijn vitale functies stonden op een zeer laag pitje, de andere drie waren redelijk tot goed aanspreek baar, maar alle vier vertoonden ze zware onderkoelingsverschijnselen. De mannen waren afkomstig uit Castricum, Leeuwar den en Heerenveen. Van de bestuurder, die later weer aanspreekbaar was, werd bloed afgenomen om de aanwezigheid van alcohol te controleren. De politie doet nog onderzoek naar de toedracht van het ongeval. De weg ter plaatse is breed en recht, met tussen het water en de weg een zeer brede strook gras. Op het moment van het ongeval was het donker, maar de weersomstandighe den waren niet uitzonderlijk. Wel was het dermate koud, dat onderkoeling de man nen fataal zou zijn geworden als ze niet zo snel uit het water waren gehaald en in de brandweerwagen opgevangen. 'De man die hen uit het water heeft gehaald, heeft echt een heldendaad verricht', aldus de officier van de brandweer. 'Ik zou mijn manschappen altijd afraden een dergelij ke actie te ondernemen, omdat het hen zelf gevaar kan opleveren. Gelukkig wist deze man hoe hij met dergelijke omstan digheden moet omgaan en het zal voor hem waarschijnlijk geen blijvende gevol gen hebben.' Skelet potvis naar Ecomare De botten van de potvis die bij de Razen de Bol op Texel aanspoelde zijn vandaag van de NlOZ-haven naar Ecomare overge bracht. Daar wordt het skelet de komende maan den verder geprepareerd en in elkaar ge zet. Bij de NlOZ-haven is de potvis onder leiding van preparateur Chris Walen ont leed. Eerst is zoveel mogelijk vlees van het skelet verwijderd. Daarna hebben de botten enkele weken in een speciale oplossing gelegen. Dit wordt maceratie genoemd: het via gecontroleerde rotting verwijderen van vlees. Inmiddels zijn de botten schoon en gebleekt en kan het skelet in elkaar worden gezet. Dit gebeurt bij Ecomare, waar het proces gevolgd zal kunnen worden door de bezoekers. Door de omvang van het skelet belooft het transport een spectaculair schouw spel te worden. Walen heeft enkele maanden nodig om het skelet te bouwen. De dagen dat hij aan het werk is, worden aangekondigd in de pers en op de website van Ecomare. Bezoekers zijn welkom een kijkje te nemen bij de werkzaamheden. Het skelet van de potvis wordt uiteinde lijk onderdeel van de vaste expositie van Ecomare. De laatste keer dat op Texel een potviskadaver strandde was in 1953. De len van dit skelet liggen bij de entree van Ecomare Stoelen vervangen antieke banken kerk De traditionele banken in de rooms-ka- tholieke kerk van Den Burg hebben ge deeltelijk plaats gemaakt voor stoelen. De reden is dat er zo voor in de kerk meer comfort en meer ruimte ontstaat. De oudste banken dateren uit 1863, het bouwjaar van de kerk. Destijds, 150 jaar geleden, zaten de vrouwen op stoelen vooraan. Daarachter stonden de banken voor de mannen. Zo'n bank bood plaats aan liefst veertien personen. In augustus 1893 werden ze doormidden gezaagd. Dit gebeurde om een midden pad in de kerk mogelijk te maken. Deze ingreep is nog steeds terug te zien. Aan één kant staat een sierlijke rozet met een nummer, maar aan de andere kant zijn de banken glad afgewerkt. Door de komst van de stoelen kan bij rouwdiensten de kist voortaan beter zichtbaar worden opgesteld en is er meer ruimte voor handelingen door de nabe staanden. In totaal zijn er 124 nieuwe stoelen en worden de banken verder uit elkaar gezet. Een deel van de oude banken wordt tij dens de grote kerkenveiling op zaterdag 20 april te koop aangeboden. Vrijwilligers FNV vullen aangiftes in 'Het klopt eigenlijk altijd', zegt Anke Bur ger. Ze laat het invullen van haar aangifte inkomstenbelasting en volksverzekering al jaren over aan de vrijwilligers van de FNV. Vrijdag en zaterdag werden in ge bouw Odysseus vele tientallen formu lieren ingevuld, komende donderdag, aanvang 14.00, uur is er weer een gele genheid. Dit keer verzorgt Marijke Otten haar aan gifte. 'Ik doe dit al zeventien jaar', vertelt de Texelse. Gegevens over de WOZ, de hy potheek, lijfrente en andere zaken van be lang worden doorgenomen. Ze heeft ook een tip. 'Als je voor zorg moet reizen, hou dan goed de kilometers bij, de boot- en eventuele parkeerkosten. Die worden ver goed door de verzekeraar.'Jaarlijks verzor gen circa zeventien vrijwilligers ongeveer 300 aangiftes. 'We zijn de grootste boek houder', zegt Annie Dogger. 'We zien we ook dingen die professionals laten liggen. Dat komt omdat wij zo pietluttig zijn.' En wellicht door de jaarlijkse trainingen. Reserveren kan via de FNV-website. De Spinbaan in Den Burg is verrijkt met 26 jonge boompjes. Donderdag werd de laatste officieel in de grond geplant. Dat werd gedaan door wethouder Edo Kooiman en bestuursleden Rudolf Kuip, René de Lange en Danny Westerlaken van de Spinbaanvereniging. Om en om zijn langs de weg lindebomen en sierperen geplant. Volgens Marcel Brouwer van Ge meentewerken, drijvende kracht achter de bomen, is er bewust voor twee soorten gekozen. 'Mocht er over bijvoorbeeld der tig jaar een ziekte in één van de bomen komen, dan hoefje niet meteen alles weg te halen.' De lindebomen worden circa Bruining in actie voor openbaarheid wegen De wegen in De Dennen zijn openbaar en dat geldt ook voor een hoop weggetjes in het Hogeberggebied. Met die boodschap meldde Hielke Brui ning zich woensdagavond bij de com missievergadering. Volgens Bruining be tekent dat dat Staatsbosbeheer niets te vertellen zou hebben in De Dennen en dat weggetjes op het Hogeberggebied open zijn voor alle verkeer. Dat laatste klopt volgens SBB inderdaad voor alle weggetjes die al vóór de ruil verkaveling op de Hogeberg waren. 'Je mag daar bij wijze van spreken met een vrachtwagencombinatie overheen rijden', laat woordvoerder Erik van der Spek des gevraagd weten. 'Je kunt je wel afvragen of zoiets verstandig is.' Hij wijst erop dat het altijd al zo geweest en dat vanuit SBB niet zal worden gesti muleerd dat de weggetjes voor meer dan wandelen en fietsen worden gebruikt. Volgens SBB bestaat dat de kans dat bij de gemeente maatregelen worden gead viseerd als fietsers en wandelaars er last krijgen van gemotoriseerd verkeer. tien meter hoog en de sierperen kunnen tot zeven meter lengte groeien. De gemeente is volgens Brouwer op het moment op meer plekken bezig bomen te planten. De bomen aan de Spinbaan moeten volgens hem een bijdrage leveren aan de diversiteit in de omgeving. 'Een grote variatie aan bomen biedt kansen aan tal van insecten en vogels. Het zijn, omdat je op de Spinbaan aan de rand van Den Burg zit, ook een soort tankstations voor bijen en vlinders.' Ondernemers op de Spinbaan zagen eerst niet het nut van de bomen in, maar na uitgebreid overleg met de gemeente stemden ze in met de komst. ONGEZOUTEN Texelmania Het is om gek van te worden. Al die prul laria met daarop het nieuwe koningskop pel. Je wordt er mee doodgegooid, alhoe wel, was het maar waar. Het toppunt van idiotie is een munt van twee euro met daarop de koppen van Lex en Max. Koopje dat ding in een plastic mappie, dan kost- ie ineens negen euro. En dan maar hopen dat die over honderd jaar tien euro waard is. En alsof dat niet genoeg is, moeten we op de kroningsdag zo nodig met zijn al len iets gaan doen. Sporten, zwaaien, zin gen. Of nog erger, een wit laken uit het raam hangen. Tenminste, als het aan het Nieuw Republikeins Genootschap ligt. An nie trekt de vergelijking met de merknaam Texel. Ook daarbij geldt dat je het zo gek niet kunt bedenken, of er staat wel Texel voor. Texelse dingetjes hier, Texelse frutsels daar. Alle rommel, snuisterijen en kitsch die je normaal niet verkoopt uitje vodden kraam, gaan plots als zoete Texelse brood jes over de toonbank. Als een product niet loopt, is er wel weer zo'n snelle en vooral slimme reclamejongen die adviseert om er Texel voor te plakken. Succes verzekerd. Maar daar komt een eind aan. In de nieu we verkiezingsprogramma's voor de Ge meenteraad volgend jaar, wordt opgeno men dat het beeldmerk Texel goud waard is. Daar moet voor betaald worden. Zo'n Texels biertje dat manlief opdrinkt terwijl hij de Texelse Courant leest, onder het ge not van een stukje Texelse schapenkaas? Hoppa, kassa, betalen. En nu zijn er van die afkojongens die Texel willen gaan af korten. Maar dat gaat niet lukken, want TX is gereserveerd voor de Texelse vloot en de Texelse Gemeente. TL gaat ook niet, want dat logo gebruikt Tytsjerksteradiel al. Dat wordt dus moeilijk. Maar ja, zeg nu eens eerlijk, zo trots zijn we nu ook weer niet op ons beeldmerk. Want de krant staat vol met tips om het TexelVignet van vorig jaar met die Texelse reiger van de voorruit te weken. Ons adoptiekind uit Mozambique denkt dat het om een gerecht gaat. Want die leest dat je het vignet moet bereiden met olijfolie of slaolie. Nee, het is maar te hopen dat het koningspaar niet naar Texel komt. Anders zie ik het al gebeuren... Dan krijgen we een mengeling van Texelmania en koningskolder. Annie@texelsecourant.nl Vergadering ANBO ANBO Texel houdt woensdag 27 maart jaarvergadering Deze wordt gehouden in Ecomare en begint om 10.00 uur. Na af loop wordt een lunch gehouden. De jaar stukken staan op de website, aanmelden - ook voor busvervoer - kan via tel. 314171 of 06-18347334. 'Tankstations voor bijen en vlinders aan Spinbaan' Anke Burger (links) en FNV-vrijwilliger Marijke i

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2