'Mooie inbreng voor nieuwe Lionsveiling' NIEUWS www.texelsecourant.nl DINSDAG 12 MAART 2013 VIERTESO-AANDELEN EN TWEE TOONDERSAANDELEN DE KRIM Vier TESO-aandelen, twee toondersaandelen van De Krim, een aantal bijzondere ob jecten en veel Texelse kunst. De Lionsveiling die zaterdag 16 maart wordt gehouden kent een gevarieerd aanbod. 'Het is kwalitatief goed materiaal', zegt veilingmeester Benno Bakker als hij een rondje maakt langs de spullen die afge lopen zaterdag werden ingebracht bij Hotel De Pelikaan. 'Er zijn mooie schilde rijen voor de veiling aangeboden en ook bijzondere spullen waar je waarschijnlijk niet snel aan zult komen.' Een van de opvallendste objecten is een bijna anderhalf meter lang 'bloemen- schip' van de VOC. 'Dit schip is gemaakt van waterbuffel bot, komt uit Zuid-China en is vermoedelijk eind negentiende eeuw gemaakt', aldus Bakker. Het 'bloe- menschip' heeft volgens hem een verma kelijke achtergrond. 'De man die dit schip heeft ingebracht, vertelde dat kapiteins van de VOC vroeger in China als dank zulke bloemenschepen kregen wanneer zij hun bemanning na het afmeren in de haven naar drijvende bordelen stuurden. De kapiteins namen die schepen mee naar huis, waarna hun vrouwen ze trots voor het raam op de vensterbank zetten. De bemanning wist echter wel beter en had de grootste lol.' Andere opmerkelijke objecten zijn diverse Texel is van harte welkom om met de an dere Waddeneilanden te blijven samen werken. Die boodschap gaf Jurrit Visser, burgemeester van Terschelling, woens dagavond af aan de Texelse politici. Burgemeester Visser, voorzitter van het samenwerkingsverband VAST van de vier Friese eilanden, was te gast bij de com missievergadering op het gemeentehuis in Den Burg om met de raadsleden te praten over de toekomst van de samen werking die volgend jaar moet worden herzien. De Texelse raadsleden willen daarmee door, maar dan zonder het Waddenkan toor in Harlingen. Visser stelde dat het een klein kantoor is en dat het nodig is om zaken geregeld te laten verlopen. Hij refereerde aan het gegeven dat de ei landen allemaal eigengereid zijn en dat sturing binnen de samenwerking op zijn plek is. Recent zijn de gemeentesecreta rissen van de vier eilanden als directie raad van het kantoor aangesteld om die sturing verder vorm te geven. Volgens Visser hebben de Friese eilanden binnen VAST inmiddels grote sprongen vooruit gemaakt en werken ze onder meer samen op het gebied van ICT. Vol gens Visser heeft dat een hoop zorgen uit handen genomen. 'We kunnen niet alles zelf blijven doen. We hebben elkaar nodig om te blijven bestaan.'Texel werkt houten beelden waaronder een stieren- hoofd, een zwaard van de Zwitserse Gar de en een afbeelding van de Denker van Rodin. Van de hand van zowel Texelse als overkantse kunstenaars zijn veel schilde rijen en foto's met Texel als thema inge bracht. Het kerkje van Den Hoorn komt meermalen voor, maar ook de Slufter, de Waddenzee en het strand zijn te zien. 'Dat zijn werken die heel interessant kunnen zijn wanneer je bijvoorbeeld een tweede huisje op Texel hebt of een bijzondere band met het eiland', aldus Bakker. De Li- ons werkten samen met kunstenaarsver eniging Zout. Daarnaast zijn volgens Bakker werken van Dalf en Anton Heyboer ingebracht. 'We hebben ook een aantal schilderijen van Blok van der Velde en een originele zeefdruk van Jan Wolkers.' Een ander pronkstuk is een koperen bel van een Fins schip. Met enige moeite haalt Bakker het loodzware voorwerp tevoorschijn. 'Deze bel heeft bijna vijftig jaar bij een me vrouw aan de overkant gestaan. Hij komt van een Fins schip, maar we weten helaas niet meer welk schip.' In totaal zijnerzo'n tweehonderd stukken nu alleen samen met de vier Friese eilan den als het waddengerelateerde zaken betreft. Volgens de voorzitter zijn Vlieland, Ter schelling, Ameland en Schiermonnikoog binnen VAST echter niet per definitie tot elkaar veroordeeld. Hij wees erop dat elk eiland ook zijn eigen samenwerkings partners elders heeft. Een ding is uitgesloten; de Friese eilan den gaan volgens Visser niet meer dis cussieren over de gemeenschappelijke regeling waarop VAST is gebaseerd. 'Die structuur blijft.' Hij vroeg de Texelse raadsleden nog eens na te denken over een besluit om het huidige budget voor de Waddensamenwerking te verlagen van een ton naar €54.000,-. De Terschellinger burgemeester bena drukte dat de vijf Waddeneilanden in Den Haag sterk overkomen als ze als een heid opereren, bijvoorbeeld wanneer als gevolg van de eilandpositie uitzonderin gen moeten worden gerealiseerd. 'Dat kun je nooit alleen doen.' De samenwerking levert Texel volgens Visser indirect ook resultaten op. 'Kijk naar de zandige dijkversterking bij de Prins Hendrikpolder. Dat was niet voor elkaar gekomen als burgemeester Giskes niet namens het Eilander College (dage lijks bestuur van VAST) in het programma Naar Een Rijke Waddenzee had gezeten.' ingebracht. Daarvan gaan honderdvijftig kavels naar de veiling en vijftig naar het Atelier dat vorig jaar werd geïntrodu ceerd. De Lionsveiling wordt zaterdag gehouden in De Pelikaan aan de Pelikaan- weg. De avond begint om 18.00 uur met een expositie van de werken die worden geveild. 'De veiling begint om 19.00 uur', Texelpop: mix jong talent en oude garde 'Verrassend zoveel jonge jongens zich voor Texelpop hebben aangemeld.' Dat zegt Jeroen Schoo van de organisatie van het festival dat vrijdag 16 en zaterdag 17 maart wordt gehouden in Question Plaza. Bekende en ook onbekende namen op Texelpop. Jonge groepen zoals Goodbye Mosquito, nieuwe formaties zoals How we Roll en de oude garde, zoals Jug Bros en Bluesselect, voorheen Skrep. Licht en geluid worden verzorgd door Tape Texel, dat hiervoor gebruik maakt van dezelfde installatie die wordt gebruikt voor de ClubTour,dieopzaterdag 23 maart wordt afgesloten met een optreden van The Co lour Ones. 'Een heel professionale opzet. Anders hadden we zoiets niet kunnen neerzetten', vertelt Schoo. In totaal treden vrijdag en zaterdag elf bands op, waarbij de tweede avond om 20.45 uur wordt geopend door DJ Hannes Schneider. Het is ook voor de organisatie een verrassing wat deze jonge Texelaar gaat brengen, zoals dat ook bij andere nieuwkomers het geval is. De entree bedraagt beide avonden €5,-. 'Het is een goede avond en leuk om el kaar te ontmoeten', vertelt de oorspron kelijk uit Somalië afkomstig Hawa. Zij was vrijdag één van de dames die naar een bijeenkomst van Vluchtelingenwerk Texel in De Poort aan de Elemert in Den Burg waren gekomen. In het gebouw werd een speciaal vrouwenuur gehouden in het kader van Internationale Vrouwen dag. De vrouwen namen de gelegenheid om elkaar te ontmoeten, met elkaar te praten en om gezamenlijk een maaltijd te nutti gen. Een aantal vrouwen uit Somalië die aldus Bakker. 'De expositie en het Atelier zijn de hele avond te bezichtigen. Paul Kuip is veilingmakelaar. Als mensen niet aanwezig kunnen zijn, maar wel willen meebieden, kunnen ze bij hem terecht.' De Pelikaan serveert de hele avond eten en drinken. De netto-opbrengsten gaan naar het goede doel. Bakker: 'Dan gaat Programma Texelpop Vrijdag 16 maart: 21.00-22.00 How we Roll 22.00-23.00 Foot-c 23.00-24.00 Hipshake 24.00-01.00 Lighthouse 01.00-einde Chaos Brings Order Zaterdag 17 maart: 20.45-21.30 DJ Hannes Schneider 21.30-22.00 High Five 2 22.00-23.00 Goodbye Mosquito 23.00-24.00 Bluesselect 24.00-01.00 Jug Bros 01.00-einde Suitcase Over 'How we Role' is niet meer bekend dat dat het twee gitaristen, een bassist, zanger en drummer zijn. Foot-c is een jonge band, Hipshake steekt authentie ke blues in een nieuw jasje, Lighthouse speelt akoestische covers en Chaors Brings Order zorgt voor een luidruchtig einde. High Five is een jonge coverband, Goodbye Mosquito is ook jong, maar maakte al een eigen CD. Bluesselect, Jug Bros en Suitcase zijn genoegzaam bekend. inmiddels permanent op Texel wonen, hadden speciaal daarvoor Somalische lek kernijen gemaakt. Hawa kwam onder meer voor de dag met een gerecht dat bij het suikerfeest wordt gegeten. Er waren ook gerechten van re delijk scherp smakend vlees in deeg, aard appels met een omhulsel van ei en een vrouw uit Italië had een echte tiramisu gemaakt. Onder de aanwezigen klonk lof voor de gastvrijheid van de Somalische vrouwen. De avond was tevens een gelegenheid voor iedereen om nader kennis te maken met Vluchtelingenwerk Texel. het niet alleen om de netto-opbrengsten van de veiling en het Atelier, maar ook om de netto-opbrengst van het eten en drinken dat De Pelikaan serveert. Daar naast heeft Langeveld de Rooy twee advertentiepagina's in de Texelse Courant aangeboden en de opbrengst daarvan is eveneens voor het goede doel.' 'Proef flitsvergunning gemeente geslaagd' Een proef met 'flitsvergunningen' is suc cesvol afgrond. Dat heeft de gemeente in een persbericht laten weten. De pilot werd gehouden bij het team Vergunningen. Aanvragen voor een om gevingsvergunning die via een digitaal loket werden ingediend en aan alle voor waarden voldeden, konden volgens de gemeente binnen een aantal werkdagen worden verleend. 'Een aanvraag voor een dakkapel op een recreatiewoning wordt binnen vijf werkdagen verleend.' Volgens de gemeente werden de aan vragen na binnenkomst getoetst aan de hand van een checklist. Als ze volledig wa ren, kon het team Vergunning er meteen mee aan de slag. Het team werkt volgens de gemeente volledig digitaal. 'Van digi tale aanvraag tot digitale ondertekening van besluiten en bouwtekeningen.' De gemeente hanteert meerdere voor waarden om voor een flitsvergunning in aanmerking te komen. Rondom de aan gevraagde dakkapel moet bijvoorbeeld minimaal een halve meter pannendak zichtbaar blijven. De sta hoogte moet mi nimaal 2,10 meter zijn en de vloerafschei ding 0,85 meter boven de vloer zijn. In de dakkapellen moeten tevens regelbare ventilatieroosters aanwezig zijn. Wanneer een dakkapel wordt gebruikt voor een badkamer moet deze worden geventileerd met een ventilatiepijp van 125 mm met een capaciteit van 14 liter per seconde. De afstand tot de perceel grens moet groter zijn dan 3 meter, om mogelijk brandoverslag te weren. Als er een grote dakkapel wordt geplaatst in combinatie met een tweede badkamer, moet er buiten een tweede parkeerplaats komen, omdat de gebruiksoppervlakte behoorlijk wordt vergroot. De gemeente bekijkt 'op basis van de verdere ervarin gen' of de flitsvergunning ook op andere type bouwwerken kan worden toegepast. Geslaagd Esther Speklé uit Den Hoorn is geslaagd voor de opleiding Neuro Linguïstisch Pro- grammeren-Practitioner aan de New Life University te Utrecht.Zij vervolgt de oplei dingvoor 'Master'. Selma de Koning in gesprek met twee Somalische Texel blijft welkom binnen samenwerking Ontmoeting VFOUWen in De Poort

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 5