Horecabeurs: plek om contacten te leggen 2 EERST Leerlingen buigen zich over amuses Groene vingers op Olmenhoeve www.texelsecourant.nl VRIJDAG 22 MAART 2013 BEURS IN ONS GENOEGEN TREKT 1013 BEZOEKERS In sporthal Ons Genoegen in Den Burg werd dinsdag de twintigste Horeca- en Recre- atiebeurs gehouden. Het werd een gezellig samenzijn waarbij werken aan de relaties voorop stond. De beurs trok volgens organisator Nico Erwich 1013 bezoekers. Onverdroten gooit Frank van Beneden van Hendriks Horeca uit Poppel voor de zo veelste keer een stapel bestek in een po- leermachine. Droog en blinkend schoon komen de lepels, messen en vorken aan de andere kant eruit. Het is één van de vele zaken die dinsdag te zien zijn op de twinstige Horeca- en Re- creatiebeurs in Ons Genoegen. 'Dit is erg handig', prijst Van Beneden de waar aan. 'Je hebt geen strepen meer op je bestek en je bent ook niet meereen uur bezig om met de hand alles te poleren.' Het geheim van het apparaat: maisgranulaat waar het bestek doorheen wordt geschud.' Om de paar maanden vervangen en je bent klaar.' Een eindje verderop staat de volgende vorm van gemak: een apparaat dat vol ledig automatisch sinaasappels snijdt en perst. 'Je legt bovenin tien kilo sinaas appels en daarna doet de machine voor jou het werk', vertelt vertegenwoordiger Jasper Deelen terwijl hij een glaasje tapt. 'Dat is wel handig als je op een drukke dag je terras vol mensen hebt die allemaal vers geperste sinaasappelsap willen.' Naast het laten zien en bekijken van mo gelijkheden is de horeca- en recreatie- beurs ook dit jaar een geschikte plek om aan de contacten te werken. Texelaars ontmoeten elkaar en de vertegenwoordi gers die bij de stands staan, zijn vaak ook bekende gezichten. Dat bespaart meer malen de gebruikelijke verkoopriedels, waardoor er meer ruimte is om gewoon even met elkaar te praten. 'Je kunt jezelf als doel stellen dat je hier op een dag zoveel zaken wilt doen', ver tellen Roeland Harten en Jan Willem Hel min k van horecatextielleverancier Star Li nen. 'En je kunt je ook als doel stellen dat je hier op de beurs aan de relaties werkt en later bij de klanten zaken doet.' Dat gebeurt over het algemeen in de dagen vóór en na de beurs als de vertegenwoor digers van de bedrijven op de beurs langs gaan bij hun klanten. De textiel leveran cier weet zichzelf in de kijker te spelen met een meer dan manshoog en circa tien meter langwasrek waaraan linnen hangt. Onder de bedrijven ook meerdere Texel se ondernemers. Een van hen is Joscha Schoots van de Bonte Belevenis die be zoekers letterlijk laat kennismaken met de nieuwe Texelse whisky. Er staan drie flessen op tafel van één dag, anderhalf jaar en drie jaar oud waaraan bezoekers mogen ruiken en waarvan ook geproefd mag worden. Volgens Schoots gaat het goed met de whisky. 'Je kunt merken dat er veel aandacht voor op televisie is ge weest.' Organisator Nico Erwich toont zich na af loop tevreden. Er was voor de eerste keer een afterparty aan de beurs gekoppeld (bij Sjans) om het drinken op het beurs te temperen en dat is goed verlopen. 'Ik heb geen wanklank gehoord. We heb ben niet hoeven optreden en ik begreep dat het feest bij Sjans erg leuk en gezellig druk was.' De aanbouw van de sporthal was voor het eerst niet bij de horecabeurs betrokken. 'Hanos was wat kleiner aan wezig, waardoor we de koks wed strijd uit de aanbouw naar de grote zaal hebben gehaald. Dan was dat onderdeel ook met een beter bij de beurs betrokken.' Schapenboet monumentaal De schapenboet van Piet Kooiman aan de Westerweg heeft de status van gemeen telijk monument toegewezen gekregen. De gemeente besluit hiertoe op verzoek van de eigenaar. Texel genomineerd voor E-Award Texel is genominieerd voor de E-award, een initiatief om het elektrisch rijden in Nederland te stimuleren. Texel blijft sa men met acht anderen over in de race om deze prijs. Parelhoender, eendenborstfilet, zalmfi let, runderhaas, honing en mint. Met die ingrediënten moesten leerlingen van het ROC dinsdag aan de slag bij de jaarlijkse kookwedstrijd op de horecabeurs. De tien deelnemers moesten er drie amu ses mee maken; een zoete, een koude en een warme hartige. Voor elke voorafje kregen ze een uur de tijd om dit te berei den. Winnaars Joey Kuin en Jimmy Berends, afkomstig van de overkant, wisten wel raad met de producten uit de zogeheten Mystery Box. 'We zijn begonnen met een surf and turf ofwel land en zee', aldus Kuit. 'Dat was een sashimi van zalm met honingmosterdbotersaus en een tartaar van biefstuk.' Voor de hartige amuse maakten de twee een combinatie van parelhoender met Skuumkoppe, eendenborstfilet en rund. De zoete amuse bestond uit banketbak kersroom met ondermeer aardbeien, saus en steranijs.' De amuses werden beoordeeld door Syl via Ruizendaal van het Horecavakpunt en Toine de Rooij van het koksgilde. Tijdens het klaarmaken werden de leerlingen De kinderen van kinderopvang Olmen hoeve in Den Burg hebben maandag de moestuin in gebruik genomen. Zij deden dit in het kader van het moestuinproject, waarbij kinderen op jonge leeftijd be wust worden gemaakt van de herkomst van gezond eten. beoordeeld door Ronald Kroon van res taurant De Kroontjes in De Koog en be geleid door Michel Arends van Rebecca in De Waal. De wedstrijd was georganiseerd door ROC Kop van Noord-Holland en het Horecavakpunt. Paul Lamdaal en Reno Knook zorgden voor de Texelse inbreng. Zij werden vijfde. Geslaagd Tom van Bommel (22) uit De Cocksdorp heeft zijn master behaald voor de studie Economie Consumer Psychology aan de Universiteit Leiden. Van Bommel gaat in Leiden verder als mede-eigenaar van Stu dio ST&T, een communicatiebureau dat psychologie toepast in reclame, verkoop en marketingcommunicatie. nier leren over eten." De kinderen hebben maandag vol enthousiasme de moestuin- bak gevuld met aarde. Door de kou kon den de zaden nog niet gezaaid worden. Elke week wordt er door de leidsters met de kinderen aandacht besteed aan dit project. De schapenboet, die vlak aan de weg staat, is volgens de gemeente een herken baar onderdeel van het cultuurhistorisch landschap van Texel. Gratis compost De Huisvuilcentrale (HVC) stelt gratis compost ter beschikking. Hiermee wil len de HVC en de gemeente de inwoners bedanken voor hun inspanningen om gft- en groenafval gescheiden aan te leveren. De compost kan op zaterdag 23 maart tussen 09.00uur en 12.00uur opgehaald worden op het vuiloverslagstation De Hamster in Oudeschild aan De Vang 27. De maximale hoeveelheid compost is vastgesteld op een normale een-assige aanhangwagen. Men dient de compost wel zelf te scheppen, ook verpakkingsma teriaal moet zelf worden meegenomen. De compost, gemengd met tuinaarde, is een natuurlijke bodem verbeteraar die zorgt voor balans in de aarde. 'Elektrisch vervoer draagt bij aan onze ambitie om in 2020 duurzaam in onze energiebehoefte te voorzien. Texel heeft de meeste oplaadpunten per inwoner die ook te zien zijn voor een miljoen toe risten per jaar. Ik zie deze nominatie als een mooie opsteker voor de gemeente, Texelse ondernemers, Texel Energie en ook bewoners die gebruik maken van een elektrische (deel)auto', laat wethouder Hercules weten. De gemeente die elek trisch rijden in 2012 het meest gestimu leerd heeft, wint uiteindelijk. Texel moet zien af te rekenen met Amster dam, Enschede, 's Hertogenbosch, Hoorn, Rotterdam, Tytsjerksteradiel, Utrecht en Zaanstad. Op 28 maart presenteren deze gemeenten hun inzendingen aan de jury die bestaat uit Joost Helms (klimaatam bassadeur Duurzame Mobiliteit), Marijke van Haaren (voorzitterTaskforce Formule- E Team) en Marko Hekkert (Hoogleraar innovatiewetenschappen). Uitganspunt bij de eindbeslissing zijn de maatregelen die de gemeente heeft genomen om het elektrisch rijden versneld in te voeren. De Olmenhoeve heeft bewust op dit pro ject ingeschreven. "Dit project sluit naad loos aan bij on ze filosofie om kinderen tot zelfstandige mensen met verantwoorde lijkheidsgevoel uit te laten groeien" al dus Marleen Keijser van de Olmenhoeve. "Kinderen kunnen zo op een leuke ma- De moestuin is mede mogelijk gemaakt door de Spar in Oudeschild en de Weikoop in Den Burg. Het project zal in totaal der tig weken duren. Gedurende deze periode ontvangen de kinderen iedere week een nieuwsbrief met daarin instructies van wat er die week gedaan moet worden. Kleiwerk Edelmann in Eiland Galerij Kerstin Edelmann geeft op 7 april uitleg over haar werk met klei in de Eiland Ga lerij in Zuid-Eierland. Zij doet dit in het kader van de open dag van de Stichting Keramisten Noord-Holland. Edelmann woont sinds 1994 op Texel en werkt sinds die tijd als professioneel ke ramiste in Zuid- Eierland. Haar sculpturen en objecten zijn voor het merendeel ge baseerd op het om ringende water van het eiland. De kleuren, vormen en structuren van de kustlijn zijn terug te vinden in veel van haar creaties. Haar waterwezens, schelp- en stromingsvormen worden voornamelijk steengoed gestookt en zijn geschikt voor opstelling buiten. De Eiland Galerij is op 7 april geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Themaochtend over 'Kanker en zingeving' In het Inloophuis Den Helder en omstre ken in Den Heider wordt op 18 april een themaochtend voor patiënten met kan keren hun naasten gehouden. Tijdens de bijeenkomst wordt in gegaan opvragen als 'Waarom ben ik ziek gewor den?', 'Waar vind ik steun?', 'Heb ik iets aan mijn geloof?', 'Hoe kan ik leven met de wetenschap dat ik niet meer beter word?' Ook is er volop gelegenheid om eigen ervaringen te delen met lotgeno ten. De ochtend wordt begeleid door Joke de Wit, oncologiewijkverpleegkundige van Omring en Marijke Geerse, medisch maatschappelijk werker en geestelijk ver zorger in het Gemini Ziekenhuis. De och tend wordt gehouden van 10.00 tot 12.00 uur (inloop vanaf 9.30 uur) in het Inloop huis Den Helder en omstreken aan de Middenweg 134 in Den Helder. Aan deel name zijn geen kosten verbonden, wel wordt men verzocht zich van te voren aan te melden. Dit kan via tel. 0223- 696429. Kroonappels De projecten muzieknis van de Stichting Wezentuin en WonenPlus van Texels Wel zijn zijn door naar de volgende ronde van de verkiezing van de Kroonappels van het Oranje Fonds. Zij kregen van de Texelse projecten de meeste stemmen. Het verteltheater viel af. Er volgen nu nog twee stemrondes waarbij alle projecten die door zijn (maxi maal drie per gemeente) en deskundigen op elkaar stemmen. De beste drie krijgen uiteindelijk een prijs van €50.000,-. Hattum) Koksleerlingen maken

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2