Het verhaal achter het aangeboden schilderij NIEUWS Nieuwe plek voor telefooncel De Goeie Zaak raakt stoffig imago kwijt Mooie producten www.texelsecourant.nl VRIJDAG 22 MAART 2013 INGRIJPENDE GEBEURTENISSEN MAKEN VERKOOP NOODZAKELIJK Peter Miedema, eigenaar van evenementenbureau Frisse wind op Terschelling, stuur de onderstaand verhaal naar aanleiding van de mogelijke aankoop van een schilderij van Blok van der Velden. 'De kunstenaar at en dronk regelmatig in het hotel en de betaling werd geregeld via het prachtige branding-tafereel dat nu in mijn bezit Marktplaats zorgt voor ontmoetingen, gesprekken, even de wereld binnentreden van iemand anders en er dan weer uit ver dwijnen. Daar geniet ik enorm van. Alleen daarom al zou ik elke week wel iets willen kopen of verkopen. Een klein dorpje op de grens van Gronin gen en Drenthe. Ik heb belangstelling voor een schilderij van Ad Blok van der Velden, een Texelse schilder waar ik al een werk van heb. Dat schilderij heeft mijn opa destijds gekregen als betaling. Hij was eigenaar van Hotel Nap op Terschelling. Blok van der Velden werkte een winter op het eiland en at en dronk regelmatig in het hotel. De betaling werd geregeld via het prachtige branding-tafereel dat nu in mijn bezit is. Een statig huis. Het duurt even voor ik gemorrel aan de deur hoor. Een oudere man doet open, slecht ter been, de rech terarm werkeloos langs z'n lichaam han gend. Iemand links een hand geven voelt vreemd. Strek je je linkerhand naar zijn linker, of doe je dat met je rechter?Hij begroet me vrolijk en hartelijk. Een open lach. Stuntelig schuifelt hij voor me uit naar de woonkamer. We gaan zitten. Hij zit aan een borrel en biedt mij er ook één aan. Hij lijkt me al een beetje tipsy. Het schilderij hangt pontificaal en in alle glorie boven de bank. Een prachtige Sluf tervallei straalt me tegemoet. 'Mooi hè?', vraagt hij. Hij lijkt bijna trots! 'Ik heb het destijds samen met Truus gekocht op een veiling. Het hing in ons vakantiehuis op Texel. Ons droomhuis. Truus is vier jaar geleden overleden. Alvleesklierkanker, binnen drie maanden was ze er niet meer. Ze was nog maar 59. Samen hadden we een prachtig bedrijf, een supermarkt. Zij was het gezicht van de zaak, regelde al les. Ik werkte op de achtergrond: adminis tratie, bestellingen, dat soort dingen. Een jaar voor Truus'dood is m'n enige zoon in de zaak gekomen als onze opvolger.' 'Na haar dood ben ik compleet ingestort. Na een paar maanden ben ik weer begon nen, inmiddels was ik een té goede klant van onze eigen slijterij. Ik wilde m'n ver driet verdrinken. Na een half jaar ging het niet meer en ben ik met de zaak gestopt. Mijn zoon is alleen doorgegaan, maar wil niks meer met me te maken hebben. Hij maakt maandelijks de afgesproken toe lage over, maar verder hebben we geen contact meer. Twee jaar geleden kwam de échte klap: een hersenbloeding. Na vier maanden revalidatiecentrum kwam ik thuis, alleen. Ik heb nu wat ik heb, daar moet ik het mee doen en zit hier elke dag, alleen. Ik lees veel, drink m'n borrel en ga er op uit met m'n scootmobiel, zo kom ik de dagen door.' 'Vorige week kwam er een brief van de advocaat van mijn zoon. Mijn maandbedrag wordt lastig op te hoesten nu de supermarkt minder loopt. Hij wil dat ik de sieraden van Truus en andere "overbodige" spullen, zoals het schilderij, verkoop. Wilt u echt geen bor rel?' Ik kijk naar het kunstwerk. Prachtig stuk. De vraagprijs ken ik, waarschijnlijk één maandtoelage. Een zeer schappelijke prijs. 'Heeft u belangstelling?' vraagt hij. 'Sorry', antwoord ik, 'bij nader inzien zie ik er toch van af... En geef me toch maar een borrel.' Peter Miedema (www.petermiedema.com) Een telefooncel die tot voor kort op va kantiepark Het Hoogelandt stond, heeft een nieuwe plek gevonden bij de Muse- umBuurtSpoorweg (MBS) in Haaksber gen. Het museum, al langer op zoek naar een telefooncel, plaatste enkele weken gele den een oproep in deze krant, die twee reacties opleverde. Eén van de twee viel af omdat de aangeboden cel te nieuw was, de ander was van het juiste type. De oude, door de KPN afgeschreven tele fooncel stond op Het Hoogelandt en werd door eigenaar De Krim belangeloos ter beschikking gesteld. Het transport werd verzorgd door Thales Nederland, leveran ciervan radarsystemen van de Koninklijke Marine. De cel kon op een retourrit vanuit Den Helder worden meegenomen. Na een gehele renovatie in de komende winter zal de telefooncel een plekje krij gen op Perron 2 van het station in Haaks bergen. De cel zal daar het startpunt mar keren van een kinderrondgang over het terrein. De Museum Buurtspoorweg Haaksber gen is afhankelijk van de inzet van vrijwil ligers en giften (in natura) en is daarom uitermate verheugd met deze aanwinst. VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Abbewaal 27, 1791 WX Den Burg Tel. 32 70 25 Rabobank 36.25.73.360 Waddenblog in blogwedstrijd Pieter Miedema van Terschelling, die in zijn blog niet alleen schrijft over zijn ei gen eiland, maar ook over de Wadden en andere verwante onderwerpen doet mee aan de BigBlogExchange (BBE). De BBE is een internationaal bloggerspro- ject van Hostelling International, de moe derorganisatie van Stayokay, waaraan bloggers van over de hele wereld deel nemen. Uit alle inzendingen worden zes tien bloggers uitgekozen die vervolgens naar eikaars regio reizen om daar over te schrijven. De winnaars worden op 15 april bepaald. Meer informatie is te vinden op www.b igbl ogexcha nge.o rg/blog. Geld van AV Texel AV Texel heeft €250,- geschonken aan Staatsbosbeheer, als dank voor het mo gen gebruiken van de terreinen. De natuur van Texel vormt een prachtig decor voor de atletiekvereniging en tal loze wedstrijden en trainingen vinden geheel of gedeeltelijk plaats in natuur die Staatsbosbeheer beheert, zoals De Zestig van Texel en de Texel Halve Marathon. On langs werd de eerste TexelTrail gehouden, volledig door het nationaal park. ]ADVERTORIAL[ Steeds vaker stappen mensen binnen die vol lof zijn over het assortiment en de uitstraling, maar geen idee hebben waar De Goeie Zaak voor staat.'Wat een leuke winkel, zeggen ze dan. Het grappi ge is dat ze niet eens in de gaten hebben dat ze in een Fairetradewinkel zijn. Het imago van stoffig en bruin raken we al meer kwijt.' Vol enthousiasme vertelt Evalien Smit over de gedaanteverandering die De Goeie Zaak, voorheen de Wereldwinkel, de afgelopen jaren heeft ondergaan. 'Onze producten worden steeds modieu zer. Fairetrade is best hip', zegt ze, terwijl ze op een vitrine met kleurige, handge maakte sieraden uit Kenia wijst. Wat niet verandert, is dat de makers er een eerlijke prijs voor krijgen. 'Deze ket tingen, armbanden, oorbellen en ringen worden gemaakt door een bedrijfje dat in 1975 is opgericht om alleenstaande moeders een kans te geven zelf hun geld te verdienen. Inmiddels werken er zo'n 350 vrouwen. Een mooie vorm van ont wikkelingshulp, want je weet dat het geld op de goede bestemming komt. Die vrouwen voeden er hun kinderen mee en laten ze naar school gaan. Als het geld bij de mannen in dat land terechtkomt, moet je dat maaT af wachten. Want het zou ook kunnen dat die eerst naar het bordeel, de kroeg of één van hun zesendertig andere vrouwen langs gaan.' Kenmerkend voor de werkwijze van De Goeie Zaak is de fatsoenlijke manier waarop ze handel drijft.'We sluiten geen wurgcontracten af, bieden desnoods voorfinanciering en stellen eventueel ook onze expertise beschikbaar. En we proberen een langdurige relatie met de producenten op te bouwen. Er zijn ook ondernemingen die in één keer 100.000 producten bestellen en het jaar erop weer weg zijn. Dat is heel gemeen, want daar is zo'n kleinschalig bedrijfje hele maal niet op berekend.' De producten in De Goeie Zaak zijn af komstig uit een groot aantal landen in Zuid-Amerika, Afrika en Azië. 'Niet per se allemaal ontwikkelingslanden. Want India wordt bijvoorbeeld steeds rijker. EN EERLIJKE HANDEL Maar in de gebieden waar ze zijn ge maakt, is de nood nog wel steeds hoog.' De overeenkomst is dat ze allemaal het keurmerk van de World Fair Trade Orga nization of Max Havelaar hebben. Dat garandeert dat ze zijn gemaakt in een omgeving waar voldoende aandacht is voor scholing, medische zorg en hygiëne. Ook van kinderarbeid mag geen sprake zijn. 'En er mag geen corruptie zijn. Dat betekent dat we eigenlijk nooit zaken doen met een land als China. Want je hebt geen idee waar je geld daar blijft.' Logischerwijs zijn de marges tussen in- en verkoop een stuk kleiner dan in regu liere winkels. 'Gelukkig hebben we heel veel vrijwilligers. Dat zijn er al vier per dag vooT in de winkel: twee 's ochtends en twee 's middags. En verder zitten ze in het bestuur, doen ze de boekhou ding, de PR. In totaal gaat het om ongeveer vijfenveertig mannen en vrouwen, ledereen is heel enthou siast. We hebben oudgedienden die al ruim dertig jaar meehelpen. Die koester je. Want zonder vrijwilligers zou een winkel als de onze nooit kunnen be staan.' De Goeie Zaak Weverstraat 78, Den Burg. Tel. 0222-321180. www.goeiezaaktexel.nl info@goeiezaaktexel.nl Exposities over 100 jaar Blok Met twee exposities en een serie lezingen wordt de komende maanden aandacht besteed aan het honderdste geboortejaar van Blok van der Velden, een van Texels meest bekende kunstschilders. 'Blok', die van 1943 tot 1975 Texel woon de, werd zowel op het eiland als ver daar buiten beroemd met etsen, litho's, aqua rellen, tekeningen en schilderijen van het Texelse landschap. In Tusse de Banke op de Groeneplaats in Den Burgen in galerie Klif ART in Den Hoorn wordt de ontwik- kelingvan Blok van der Velden als kunste naar getoond, met diverse jeugdwerken, zowel in potlood als in olieverf. In 1938 wint Blok een prijs, trouwt met letje van der Werf en verhuist naar Nice. Enkele jaren later keert hij in verband met de oorlogsdreiging terug naar Nederland. Ook uit die tijd is werk te zien. In en rond de oorlog ontwikkelt Blok van der Velden zich als lithograaf en etser. Na de oorlog is hij zeer productief en schildert hij vele landschappen. Zijn stijl is dan het beste te vergelijken met die van de klassieke schil ders, in de trant van de Haagse school. In 1953 vertrekt hij naar Frankrijk. Zijn pa let verandert dan sterk van kleur en krijgt de uitbundige kleuren waarmee hij later bekend werd. Als romanticus heeft hij een voorliefde voor het oude land van Texel, met zijn vele tuinwallen en scha pen boe ten. Ook schildert hij graag bloemen, vaak in combinatie met het landschap. Zijn werken van de duinen, de Muy en de Slufter zijn toeristisch een succes. De ruilverkaveling veranderde het karak teristieke Texelse landschap waardoor hij er zich als schilder niet langer thuis voelt. Hij emigreert in 1975 naar Italië en ont wikkelt de kunst van het pasteltekenen. Ook van deze Italiaanse periode worden diverse voorbeelden getoond. In 1980 overlijdt Blok van der Velden plotseling, maar in zijn eigen woorden: 'Goede schil ders sterven niet.' De expositie in Klif ART is te zien van 21 maart tot en met 9 juni, die in Tusse de Banke van 23 maart tot en met 11 april. Veel van de getoonde werken zijn te koop, de werken die in bruikleen zijn afgestaan, gaan na de exposities terug naar de di verse eigenaars. Kaasweek Smakelijk&Meer van Martin Zeeman aan de Kogerstraat in Den Burg doet dit jaar mee aan de nationale Kaasweek, een eve nement waaraan in heel Nederland ruim 125 kaaswinkels deelnemen. De Kaas week wordt gehouden tot en met zater dag 30 maart. telefooncel Hoogelandt vindt i Haaksberger

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 5