Waarom gaat de jeugd van het eiland af? NIEUWS Finaleplaats voor Aster Baptist Landelijke prijs voor Panneman TEXEL IS EEN GOEDE PLEK OM KINDEREN TE LATEN OPGROEIEN Het creëren van meer mogelijkheden op het gebied van onderwijs, werkgelegenheid en huisvesting, wil nog niet per se zeggen dat jongeren geneigd zijn op het eiland te blijven of er naartoe terug te keren. Dat blijkt uit onderzoek van Janine Abee. Ja nine Abee, dochter van Eric Dros (van Harkebuurt) verrichtte dit onderzoek on der een groot aantal jeugdigde Texelaars in het kader van haar opleiding Culturele Geografie aan de Rijksuniversiteit Gronin gen. Zij richtte zich daarbij - met in haar achterhoofd de gedachte dat Texel een 'krimpgebied' is - op de migratie keuzes van tieners en jongeren. Tijdens het on derzoek maakte ze onderscheid tussen twee groepen jongeren: tieners (180 res pondenten van de middelbare school) en jongvolwassenen die op Texel zijn geble ven of teruggekomen (8 interviews). De tieners vroeg ze of zij op Texel willen blij ven of juist (tijdelijk) van het eiland afwil len, de jongvolwassenen werd gevraagd waarom zij ervoor hebben gekozen om op het eiland te blijven of ernaar terug te keren. Beide groepen werd ook naar hun beweegredenen gevraagd. De resultaten van het onderzoek zijn gepubliceerd in de masterthesis 'Future expectations on Texel: migration choices of young Texeli- ans'. Een van de meest opvallende conclu sies van het onderzoek is dat leeftijd een belangrijke rol speelt bij de migratiekeu ze. Want hoewel tieners aangeven 'best tevreden' te zijn en zich met het eiland te identificeren, zeggen ze toch te willen vertrekken, omdat het klein, beperkt en saai is en dat er teveel wordt geroddeld. De helft van de geïnterviewde jongvol wassenen geeft echter aan dit zelf ook zo te hebben ervaren, toen ze tiener waren, maar dat ze hier met het verstrijken van de tijd toch op terug zijn gekomen. 'In de puberteit had ik genoeg van deze plek en dacht ik, ik wil hier weg. Maar door de ja ren heen, begin je wel te waarderen wat je hier hebt', zegt één van hen. De geïn terviewden geven aan het eiland meer te waarderen nu ze wat ouder zijn en zes van de acht ziet zich over tien jaar nog wel op het eiland wonen. Dat geldt overigens meer voor jongens dan voor meisjes. 38 procent van de jongens beweert op Texel te willen blijven, tegen slechts 16 pro cent van de meisjes. Ook blijken meisjes meer geïnteresseerd te zijn in werk aan de overkant (37 procent) dan jongens (22 procent). Volgens Abee komt dit overeen met de algemene theorie dat vrouwen vaker migreren dan mannen.Terugkomen naar het eiland wordt over het algemeen niet als een probleem ervaren. Dat is op vallend, want doorgaans wordt remigra tie als lastig ervaren, omdat de migranten tijdens hun afwezigheid veranderingen ondergaan. De geïnterviewde Texelaars gaven echter aan er geen moeite mee te hebben. Hun remigratie voelde meer als thuiskomen. Een belangrijke rol bij de migratiekeuze blijkt weggelegd voor 'anderen' zoals bijvoorbeeld de ouders. Bijna een derde van de ondervraagden gaf zelfs aan flink te worden aangemoe digd om het eiland in ieder geval tijdelijk te verlaten. Aan de andere kant wordt het eiland juist gezien als een goede plek om kinderen te laten opgroeien. Voor één van de geïnterviewden was dit zelfs de reden om naar het eiland terug te keren. Ook de scholieren gaven dat aan: 'Ik wil nu wel weg, om de wereld te zien. Maar ik zou terug te komen wanneer ik kinderen krijg, want dit is een goede plek om kinderen op te voeden'. De jonge Texelaars geven aan dat zij Texel ervaren als een fijne, so ciale en veilige plek. Winstpunten bij dressuur Lisanne Rentenaar en Alicia Saai hebben zondag hoge ogen gegooid bij de dres- suurwedstrijd in manege Akenburg. In de klasse B werden beiden eenmaal eerste en eenmaal tweede. Rentenaar be haalde met Osa lie vier winstpunten (203, 204) en Saai met Chris van Wiko drie (194, 206). Marloes Veen maakte haar debuut met Especially For You en behaalde twee winstpunten (183,180). Eva van der Linde debuteerde met Dark Knight Texel in LI en reed tweemaal naar de eerste plaats. Ze behaalde vier winstpunten (190,197). Ook Tessa van Daalen behaalde een eer ste plaats in deze klasse met Dutch De sign en kreeg twee winstpunten (197). Uitslagen: Mariska Witte met Cyrana (196,186), Ma rilyn Brouwer met Be Different (187), Enit Scholtens met Amazing By (180). Ml: Kim van der Werve met Zandro (185 en 184), Ma rloes van der Vis met Zorro (183). B-po- ny's: Sanne Graaf met Valdano (186,184). Sharon Coevert met Zahedi (180) Bente Jalving met Rico (186). Sabine van der Wal met Maxima (187) Roos Kikkert met Mag gie (180). Marousha van Egmond met Starlight (180, 187). LI: Ma non List met Golden M&M (191, 182). L2: Ava Krause met Shayen (185). Z1/Z2: Evalien Wete- rings met Svenna (207). Kampioenschap knikkeren In het kader van de nationale Sportweek houdt Sportservice Texel zaterdag 27 april in Den Burg het Texels kampioen schap knikkeren. Op alle Texelse basisscholen worden de komende weken voorrondes gehouden, waaraan alle kinderen van groep 3 tot en met groep 8 mogen meedoen. Er wordt een tegen een gespeeld. Iedere deelne mer krijgt vijf knikkers, de bedoeling is alle tien knikkers in het potje te spelen. Degene die de laatste knikker in het potje speelt, heeft gewonnen. Als de wedstrijd na vijf minuten niet gespeeld is, wint de gene met de meeste knikkers in de pot. De beste knikkeraars van elke school doen mee aan de finale op 27 april. Vrijdag 22 maartThijsseschool (14.45 u.) Dinsdag 26 maart Daalderschooi (14.30 u.) Donderdag 28 maart Bruinvis (14.45 u.) Dinsdag 2 april De Akker (14.30 u.) Woensdag 3 april Durperhonk (15.00 u.) Donderdag 4 april Jozefschool (14.45 u.) Dinsdag 9 april Fontein (15.00 u.) Woensdag 10 april Drijverschool (13.30 u.) Donderdag 11 april Vrije school (14.45 u.) Dinsdag 16 april Lubertischool (15.00 u.) Woensdag 17 april Kompas (13.30 u.) Aster Baptist heeft zich tijdens een com petitiewedstrijd in Den Helder geplaatst voor het regiokampioenschap, dat op 7 april wordt gehouden. De turners van de instap Dien van de 5de divisie van GVT turnden zondag hun der de competitiewedstrijd in Den Helder. Er werden verrassende resultaten geboekt. Normaal worden bij deze wedstrijd ook per toestel prijzen uitgereikt, maar het rayonbestuur had besloten daar ditmaal van af te zien. Bij de junioren, waarin het GVT-team De Wonne 1 uitkomt, haalde Daniëlle Polderman de eerste prijs in de meerkamp, een terechte beloning voor haar grote inzet tijdens de trainingen. Zij plaatste zich niet voor het regiokam pioenschap, maar is wel door naar de rayonfinale. Ook Rosanne Boe kei, De- mie Landsman en Maartje Serlé haalden mooie gemiddelden en eindigden als zes de, zevende en achtste. Serlé werd derde bij de sprong. Het zal nog even spannend blijven of ze doorstroomt naar de rayon finale. Bij de senioren werden goede resulta ten geboekt door Elma van Garderen en Jet van de Water, samen team Grisnigt. Francien Panneman uit Den Burg ont ving deze week uit handen van Gert-jan Schoorl van Expert een tabletcomputer. Ze won de prijs met een prijsvraag over mobiele telefoons. Wekelijks wordt onder alle deelnemers aan de prijsvraag één tablet verloot en deze prijs viel laatst op Texel. Panneman kreeg het apparaat uit handen van Gert- jan Schoorl van de winkel aan de Waal- derstraat in Den Burg. De prijsvraag is be doeld om mensen een verlengingscheck te laten uitvoeren van hun abonnement voor de mobiele telefoon. De actie, die Zij behaalden een tweede en een derde plaats. Van de Water is erg sterk op de brug en werd daar eerste van de dag. Aster Baptist, Cato van Daele en Senna Poede van team Mantje kwamen uit in de categorie pupillen 1 en hadden een hele kluif aan hun tegenstanders. Bap tist werd, na twee podiumplaatsen in de voorgaande wedstrijden, negende. Van Daele en Poede werden twaalfde en veer tiende. Senna Poede viel vooral op bij de sprong. A Team de Wonne 2 bestaat uit de jong ste turnsters van GVT, Mikki Hemelrijk, Afra Mevius en Amy Kossen. Zij waren na hun oefeningen op brug, sprong en balk alle drie op weg naar een podiumplaats. Helaas werden hun vloeroefeningen erg laag gewaardeerd en zij eindigden op de veertiende, twaalfde en tiende plaats. Jasmijn Serlé en Jill Mantje (team Kobeko) kwamen uit in de categorie pupillen 2 en eindigden met bovengemiddelde cijfers als negende en twaalfde. Jasmijn Serlé liet zien dat ze erg goed is op sprong en eindigde op dit toestel als tweede Jill Mantje is vooral goed op vloer, door haar hoge sprongen en zorgvuldigheid waar mee zij haar bewegingen afmaakt. aan het begin van het jaar van start ging, loopt nog een paar weken. Texels Lamsvlees Het college levert een financiële bijdrage van maximaal €2.500,- aan de Stichting Stimulering Texels Product om te onder zoeken op welke manier de naamsbe kendheid van dit product - en daarmee de vraag - vergroot kan worden. Volgens de gemeente kan dit een belangrijke impuls betekenen voor de werkgelegenheid in de landbouw. Turners GOS naar finale Lente van der Vis en Caleta Kager hebben zich weten te plaatsen voor de turnfinale van de competitie 7e divisie, die op 20 april in Heerhugowaard wordt gehouden. Van der Vis en Kager verdienden deze plaatsen tijdens hun derde competi tiewedstrijd, zaterdag in Den Helder, waaraan werd meegedaan door de se- lectiegroep van GOS uit Oudeschild. De dag begon met de balkoefening van de instappers, Tess Zegel, Thirza Schulze en Meike Pol, die alledrie een mooie oefe ning lieten zien. Dat Tess Zegel nog geen koprol maakte, leverde haar een lager cij fer op. De koprollen van Meike Pol, haar eerste keer, en Thirza Schulze gingen goed en beiden bleven op de balk. Op de vloer eindigden Schulze en Pol hoger dan Tess Zegel, omdat zij de wat moeilijkere ele menten nog niet helemaal beheerst. Bij de sprong lukte het alle drie niet de hand stand plat naar behoren uit te voeren en Meike Pol viel tijdens het inturnen van de ongelijke brug, maar liet ondanks een zere arm een mooie oefening zien, goed voor 12.30 punten. Luna Marina Hidalgo en Hannah Roeper begonnen met de sprong, waar ze bei den een mooie score behaalden. Bij de ongelijke brug vergat Hannah Roeper een element en de afsprong van de balk ging niet vlekkeloos, wat haar een lager cijfer opleverde. Hidalgo had wat wankelingen, wat zij ook weer terug zag in haar punten. Op de vloer turnde Roeper een mooie en nette oefening met twee loopsprongen, bijna spagaatsprongen, wat haar hoge punten opleverde. De grotere meiden hadden er in de derde wedstrijd erg veel zin in, wat duidelijk werd in de eindstand. Lente van der Vis werd beloond met een eerste plaats bij de pupillen 2 zevende divisie. Femke Kalf werd vierde, Elisa Polderman vijfde. Ca leta Kager viel buiten de prijzen. Asha Zijm behaalde bij haar mindere toestel, de sprong, 11.60 punten. Ook op de ongelijke brug liet zij een mooie oefe ning zien, wat haar 12 punten opleverde. Helaas viel ze twee keer van de balk en ook op de vloer, normaal haar beste toe stel, vielen de punten tegen. Lente van der Vis, Femke Kalf, Caleta Kager en Elisa Polderman begonnen bij de balk. waar Femke Kalf eerste werd en Lente van der Vis tweede. Op de vloer behaalde Lente van der Vis met een zeer strakke en nette oefening het hoogste cijfer van de dag, 13.25 punten, en een eerste plaats. Bij de sprong hadden alle vier een mooie over slag, maar zagen dit helaas niet in de punten terug. Op het laatste toestel, de ongelijke brug, turnden de vier een keuri ge oefening, maar de afsprong van Lente van der Vis maakte het verschil.

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 7