Texel geïsoleerd door extreem laag water 2 EERST Palmpasenoptocht door Den Burg www.texelsecourant.nl DINSDAG 26 MAART 2013 STRAFFE OOSTENWIND LEGT LEVENSADER LAM 'Het Krim Toernooi gaat niet door en nu vaart de boot ook al niet.' Dubbele pech voor drie voetbalmoeders uit Amsterdam die zaterdagmorgen naar het eiland waren geko men om hun kinderen aan te moedigen tijdens het Texelse voetbaltoernooi. De straffe oostenwind, kracht 8, bracht Texel het afgelopen weekend urenlang in een isolement. Extreem laag water zorgde er vrijdagavond voor dat de boot vanaf 20.00 uur niet meer kon varen. Tot 1.50 meter beneden NAP kan TESO varen, maar het water zakte op bepaalde tijden in het weekend tot -1.75 meter. Vrijdag avond was dat niet de verwachting, maar toen de boot er toch uit raakte, werd dit bekend gemaakt via Twitter en de web site. Aanvankelijk was de melding dat de verbinding er naar verwachting tot 22.00 uur uit zou liggen, maar na verloop van tijd werd dit verschoven naar een later tijdstip.' Naar verwachting kan de eerst volgende afvaart vanaf Texel plaatsvin den om ca. 23.20 en vanaf Den Helder om 23.45. Excuses voor het ongemak', meld de TESO later. Uiteindelijk werden alle passagiers 's nachts met een extra boot tocht overgezet. Diezelfde avond meldde de bootdienst dat reizigers er zaterdag morgen rekening mee moesten houden dat de veerdienst gestremd zou zijn tus sen 8.30 en 11.30 uur. De boodschap die via de website, Twitter en via persberich ten werd verspreid, bereikte niet iedereen tijdig. Met name reizigers die naar Texel wilden, waren niet op de hoogte. Zoals de dames uit Amsterdam, die er pas op de veerhaven, al dan niet via de lichtkrant, kennis van namen. Veel reizigers zoch ten beschutting in de wachtruimte en de cafetaria, waar TESO teleurgestelde reizigers compenseerde met gratis koffie, thee en broodjes. Dit gebaar viel in goede aarde. Een man vertelde: 'Mijn zus woont op Texel en belde mij een half uur gele den. Maar toen waren we al onderweg naar de boot.' In Den Helder stroomde het opstelterrein zaterdagmorgen snel vol en liep de wachttijd volgens TESO op tot een uur. Wie het geluk had over een voorrangskaart te beschikken en zich met zijn auto door de rijen heen bij het loket wist te manoeuvreren, kon met de eerste vaart mee naar het eiland. Rond 12.00 uur meldde TESO via Twitter: 'Boot wordt nu geladen, veel blijde gezichten.' Dat was op Texel, een half uur later vertrok de eerste boot naar Texel. Ook zondagmorgen zakte het water dusdanig, dat de boot tijdelijk uit de vaart ging. Zaterdag- en zondag avond konden de laatste afvaarten pre cies worden voltooid omdat het het wa ter toen niet boven de kritische grens van -1.50 bleef. Pech komt nooit alleen, uitge rekend op dag dat veel reizigers zich via de website van TESO op de hoogte wilden stellen van de stremmingen en wachttij den, ging zondagmorgen de website van de bootdienst tijde lij kop zwart a Is gevolg van het enorme aantal bezoekers. Een paar jaar geleden deed iets soortgelijks zich voor. 'Toen hebben we de piekbelas- ting tien keer verhoogd', vertelt Mare Bak ker van TESO. Het mankement werd in de loop van de middag hersteld. Dat lukte niet met de webcam van het opstelter rein van Den Helder, die op een cruciaal moment de geest had gegeven. De extreem lage waterstand had niet al leen nadelen. Voor Wadlopers was het een buitenkansje. In Hotel Prins Hendrik meldden zich zaterdag twee gasten die van Vlieland via het Wad naar Texel wa ren gelopen. Twee andere gasten vertel den zondag dat ze dezelfde tocht in om gekeerde richting zouden afleggen. Kinderen lopen met water door Den Burg Bepakt en bezakt met rugtassen vol wa ter liepen kinderen van groep 7 en groep 8 van basisschool De Fontein vrijdag een ronde door Den Burg. De kinderen deden mee aan Wereld Wa terdag waaraan de school aan de Bur- detstraat inmiddels vaker heeft meege daan. De kinderen kregen allemaal een rugzak met zes liter water op de rug waar mee ze onder begeleiding van hun juffen zes kilometer liepen. Bedoeling was dat ze op die manier zouden ervaren hoe het is om dagelijks op pad te moeten gaan om aan schoon drinkwater te komen. De kinderen haalden met hun actie in totaal €1.424,85 op voor het goede doel. Groep 7 bracht €755,20 bij elkaar en groep 8 haalde €669,65 op. Het geld wordt besteed aan schoon drinkwater elders in de wereld en aan waterputten in Afghanistan. Het water in de tassen ging na afloop mee naar huis. Wereld Waterdag stond dit jaar in het teken van samenwerking. De datum 22 maart werd in 1992 door de Verenigde Naties uitgroe- pen tot Wereld Waterdag. Lange wachtrij door onverwachte piek Een samenloop van omstandigheden zorgde er zaterdagmiddag voor dat na de stremming van de bootdienst de wacht tijd in Den Helder voor een aantal reizi gers opliep tot ruim drie uur. TESO meldde zaterdag rond het mid daguur via Twitter dat 'wie nu aankomt in Den Helder rekening moet houden met een uur wachttijd'. Dat pakte an ders uit. Een Texelaar die rond 13.00 uur aanschoof in de rij, kon pas om 16.30 uur met de boot mee. 'En achter mij stonden nog auto's die niet mee konden. Waarom heeft TESO, net als zondag geen tweede boot in gezet?' Die vraag legden we voor aan TESO. Mare Bakker: 'Op kantoor wisten we niet beter dan dat de wachttijd een uur betrof. Dat was ook zo, tot een uur of één. Waarschijn lijk is er toen een snelle ophoping ont staan. Enerzijds auto's die door de strem ming moesten wachten en daarnaast een grote toestroom, vooral uit Duitsland, waar de paasvakantie is begonnen. Zo'n "explosie" van auto's was niet voorzien. Een samenloop van omstandigheden. De Herdenking Opstand bij Dourleinkazerne Bij de Joost Dourleinkazerne wordt zater dag 6 april een openbare herdenking van het begin van de Georgische Opstand ge houden. Dat gebeurt bij het monument met het Russisch-orthodox kruis bij de ingang van de Mok. De herdenking begint om 10.30 uur. Deze wordt sinds 2005 als nabe- staandendag gehouden en dit jaar is vol gens commandant Stefan Nommensen iedereen welkom. Er wordt stilgestaan bij de tien Texelaars die op 6 april 1945 door de Duitsers werden doodgeschoten op de Mok. Belangstellenden kunnen de auto parkeren bij de vogelspotplaats op de Mokweg. Tot 10.30 uur kunnen be langstellenden aansluiten bij het ceremo nieel. Na 10.30 is dat niet meer mogelijk, omdat een komen en gaan van mensen anders de herdenking verstoort. Bomen voor koning Elk dorp op Texel kan ter gelegenheid van de inhuldiging van kroonprins Willem- Alexander tot koning een koningslinde krijgen. Dat heeft burgemeester Francine Giskes laten weten. De dorpscommissies kunnen bij de gemeente aangegeven of zij het planten van een koningslinde op prijs stellen. 'Partijen in debat voor scholierenverkiezing' De politieke partijen zouden er goed aan doen om in aanloop naar de scholieren verkiezingen in debat te gaan met jonge ren op de OSG. Dat voorstel deed Joop Groeskamp (Texels Belang) tijdens de raadsvergadering in een discussie over de vraag hoe jongeren en politiek bij elkaar te brengen. Scho lierenverkiezingen worden altijd in aan loop naar landelijke verkiezingen gehou den. 'De avond voor zulke verkiezingen zouden we met leerlingen in discussie kunnen gaan.' De raad besprak een voorstel van PvdA en D66 om jongeren van de OSG excur sies te laten maken naar de Tweede Ka mer. Dat moet in de plaats komen van de Jongerenraad die inmiddels een aflopend bestaan dreigt te krijgen. De motie werd aangenomen, wat inhoudt dat het col lege is opgeroepen samen met leerkrach ten maatschappijleer excursies naar het parlement te gaan organiseren. Ben Zegeren (CDA) vond dat jongeren in hun eigen belevingswereld moeten wor den warmgemaakt voor politiek en be dacht ter plekke dat een Harlem Shake in de gemeenteraad wel op zijn plaats zou zijn. Zegeren stond meteen in de start blokken om de daad bij het woord te voe gen, maar zijn plan bleef beperkt tot een solo-shake van Zegeren zelf. Kinderen uit Den Burg hebben zondag meegelopen in een Palmpasenoptocht door het dorp. Het was een bijzondere tocht. Niet alleen door de koude wind die een algemeen ge spreksonderwerp was, maar ook omdat de S.O.S. Band uit De Koog voorop ging in Den Burg. Normaal doet KTF dat, maar het fanfare was zondag niet in de gelegenheid om te spelen. Doordat de S.O.S. Band bij sprong, kon de tocht alsnog doorgaan. De Koger band was 's morgens ook al actief in De Koog ze If en in De Cocksdorp. In bei de dorpen maakten de kinderen binnen in de gymzalen een ronde voor Palmpasen, omdat het te koud was om naar buiten te gaan. In Den Burg deden enkele tientallen kinderen aan de tocht mee. Er waren circa dertig broodhaantjes te zien. De optocht van Den Burg voerde door het centrum en langs De Gollards en verpleeghuis De Hol- lewal waar mensen vanachter de ramen naar de kinderen keken. Palmpasen is de dag dat de intocht van Jezus in Jeruzalem wordt herdacht. Dat gebeurt met een kruis waarop een gebakken broodje in de vorm van een haan zit. De haan verwijst naar de drievoudige loochening door de apostel Petrus. Stranden Het wordt leeg op Texel. Directeur Kaap Skil weg en daarmee elf jaar ervaring. En dan op de valreep nog een prestigieuze prijs binnenslepen uit New York, New York. Dat is zwaar jut. En binnenkort de directeur van de OSG - ruim twintig jaar rectorschap - weg. Maar ja, hij laat wel een enorme kweekvijver met puberende pubers achter. Als je kijkt naar de fiet senstalling bij die school, denkt Annie: 'Nou Gemeente, ga daar maar eens een TexelVignet introduceren. Dan ben je snel rijk.'Aan de onderbouw moet wel iets ge beuren, want het is jammer dat er links en rechts basisscholen gesloten moeten worden. Het allereerste gedicht van Ne derlandse bodem circa 1100) moet u bekender in de oren klinken dan het Wil helmus: 'Alle vogels zijn al aan het nes telen. Behalve jij en ik. Wat let je? Waar wachten we nog op. Kom op!'Als dat geen uitnodiging is, weet ik het niet meer. Ook Annie draagt haar steentje bij. Dat leest u wel in de krant binnenkort. En dan het Rondje Texel dat ruim 70 jaar ervaring in geleverd heeft. Dat wordt dit jaar hoog stens een Blokje Rond. Als je niet kunt zei len, moetje laveren. Tja, en dan is het ook nog eens zo dat pagina 3 voller staat met overlijdensberichten dan met die jolige geboorteberichtjes waarbij de rijmelarij het niveau van Sinterklaasgedichten be nadert. 'Wilt u op de koffie komen? Om te zien het kind onzer dromen? Pak dan snel uw mobiel. En maak een afspraak met Mi- chiel.' Bij die overlijdensberichten valt op dat er een wa re strijd woedt, wie het eerst een beroep kan doen op de Strandkamer in het mortuarium. Stel je voor. Dan woon je je hele leven aan zee, dan ga je uit eindelijk dood en dan leggen ze je in de Landschapkamer. Dan kan toch niet? Elke kamer moet dus Strandkamer worden ge noemd, desnoods met een getal erachter. Want zeg nou zélf, uiteindelijk stranden we toch allemaal. De pech-onder-weg- kamer. Is dat wat? En het mag natuur lijk niet zo zijn, dat al vóórdat de laatste adem is uitgeblazen, de reservering is ge maakt. Nou Annie, moet het nu zo zwaar? Vooruit dan, een lichte afsluiting: in het kader van de Landelijke Sportweek orga niseert Texel het knikkerkampioenschap voor alle knikkeraars. Ben je dan goed bij je knikker! Annie@texelsecourant.nl Kinderhulp Europa Kinderhulp is op zoek naar gast ouders die gedurende de zomervakantie, in juli en augustus, enige weken onderdak willen bieden aan kinderen uit probleem gebieden in Frankrijk en Duitsland. Infor matie: www.europakinderhulp.nl. hwgevaker' i de Palmpasenoptocht passeren De Hollewal. (Foto Jerc Hattum)

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2