Reclame Noordkop voor werelderfgoed NIEUWS 'Tweede leven' in Texel Magazine www.texelsecourant.nl DINSDAG 26 MAART 2013 'GEEN PLAATS VOOR CYNISME' Den Helder, Hollands Kroon, Schagen en Texel gaan gezamenlijk reclame maken voor de Waddenzee als werelderfgoed. Het is één van de projecten die het team 'De Kop Werkt' van de vier gemeenten in de Kop van Noord-Holland en de provincie Noord- Holland onder zijn hoede heeft. Het team kwam donderdagmiddag met bestuurders van de provincie en de vier gemeenten bijeen in Kaap Skil. Daar werd onder meer een website gelanceerd (www.dekopwerkt.nl) waarop te lezen is waar De Kop Werkt (dat bestaat uit een stuurgroep en een programmateam) zich mee bezighoudt. Het team streeft ernaar om wonen en werken in de Kop van Noord-Holland in de toekomst aantrekkelijk te houden. Dat moet krimp van de bevolking en verlies van werkgelegenheid voorkomen. Een van de concrete projecten is geza menlijk meer promotie maken voor de Waddenzee als werelderfgoed. Dat moet onder meer gebeuren door aan de over kant met borden te werken (op alle plek ken gelijk aan elkaar) om bezoekers van de Noordkop te wijzen op de aanwezig heid van het werelderfgoed. Bedoeling is dat de borden op belangrijke locaties komen te staan. De vrijetijdseconomie in de Noordkop een impuls geven, is de ach terliggende gedachte van meer promotie voor het werelderfgoed. Iets anders waar het team mee bezig is, is een koppeling van landschap aan zaken als toerisme, recreatie of energievoorzie ning. Een ander, inmiddels lopend project is dat de gemeenten in de Noordkop elk meebetalen aan Sail Den Helder eind juni. Vanuit de regio is vorig ja a rook gezamen lijk bij het rijk aangedrongen op de nood zaak van een noodaanlanding voor TESO in Den Helder. Die noodaanlanding wordt dit jaar gerealiseerd bij het vervangen van de versleten lange fuikwand in de Helder- se veerhaven. Bedoeling is dat vanuit De Kop Werkt tus sen nu en 2016 tientallen projecten wor den gelanceerd om 'de economische vi taliteit van de Kop van Noord-Holland te stimuleren', aldus de website. Het belang rijkste is het project 'investeringsstrate gie'. De deelnemers daarvan zijn bezig om een gevulde kas te krijgen, zodat ideeën en plannen ook daadwerkelijk kunnen worden uitgevoerd. Deze projectgroep bekijkt bij welke fondsen kan worden aangeklopt en de mogelijkheid dat over heid en bedrijfsleven projecten betalen wordt genoemd. Tijdens de bijeenkomst in Oudeschild werd nog eens duidelijk gemaakt dat be stuurders erop moeten letten op welke fronten ze elkaar tegemoet kunnen ko men. Gedeputeerde Jaap Bond, die samen met gedeputeerde Tjeerd Talsma namens de provincie in de stuurgroep zit, vond het belangrijk dat cynisme ('het wordt toch nooit wat met het gebied') niet de overhand heeft, maar dat vooral gekeken wordt naar kansen. De Noordkop heeft volgens hem juist veel te bieden op het gebied van werkgelegenheid en om te wonen. Koen Schuiling, burgemeester van Den Helder, kaartte aan dat Texel en Den Helder elkaar in brede zin goed kunnen versterken op gebied van infrastructuur, opleiding, havens en de offshore. Namens Texel zitten Francine Giskes en Eric Her cules in de stuurgroep. Marjan Nicolay zit namens de gemeente in het program- mateam dat zich toelegt op het realiseren van regionaal gemaakte afspraken. Meer aandacht voor Wet Dwangsom Het bestaan van de Wet Dwangsom komt meer onder de aandacht. Dat heeft de ge meenteraad woensdag besloten. De raadsleden stemden in met een motie van PvdA, D66, Texel 2010 en VVD om de sinds 2009 bestaande wet meer bekend heid te geven. De wet houdt in dat de gemeente een dwangsom moet betalen wanneer er niet op tijd een besluit over een aanvraag is genomen. Dan gaat het om aanvragen op het gebied van vergun ningen, uitkeringen, bezwaarschriften en verzoeken met betrekking tot de Wet Openbaarheid Bestuur. De Wet Dwang som geldt niet als het gaat om vergun ningen op grond van de Wet Algemene Bepalingen Omgevingsrecht. Dan worden vergunningen over het algemeen van rechtswege verleend als het college te laat is met het nemen van een besluit. De Wet Dwangsom krijgt meer aandacht in ontvangstbevestigingen en hij krijgt een prominentere plek op de website van de gemeente. Offerhaus In het pand Weverstraat 17 van Bob Bak ker in Den Burg is van vrijdag 29 maart tot en met woensdag 3 april een expositie te zien van cursisten van Atelier Offerhaus. Meer dan dertig cursisten hebben op ba sis van het thema 'Reflectie' op kerami sche tegels een zelfportret gemaakt. De tegels zijn bedrukt met linosnedes en et sen of direct in de klei getekend. Daarna werden de tegels geglazuurd en gebak ken. Er zijn eveneens beelden in hout, steen, keramiek, etsen en linosnedes te zien. De expositie is dagelijks geopend van 10.00 uur tot 18.00 uur. De cursisten zijn drie maanden intensief aan het werk geweest bij het atelier aan de Graven straat in Den Burg. Valpreventie Het college moet meer werk maken van het onderwerp 'valpreventie'. Dat stelt Gerbrand Poster van Texel 2010 in een open brief.VolgensPosterzoudegemeen- te een 'coördinerende en stimulerende rol' moeten spelen om te voorkomen dat Texelaars vallen. Poster: 'Het is belangrijk dat de maatregelen voor valpreventie zich op alle oudere Texelaars richten en niet slechts op ouderen in zorginstellingen.' Poster stelt in zijn brief dat er nu op Texel nog geen expliciete aandacht voor valpre ventie is. Hij verwijst naar Enschede waar de gemeente en een zorgverzekeraar een overeenkomst hebben getekend om sa men wat te doen om vallen te voorkomen. Culinaire kokkelaar bij Running Dinner Oosterenders gingen zaterdagavond bij elkaar te gast tijdens Running Dinner. De tweede editie van deze culinaire avond waarbij dorpsgenoten voor elkaar koken, telde 63 deelnemers, wat bijna neerkomt op een verdubbeling. Het idee is dat dorpsgenoten, die anders een praatje maken bij Koot of elkaar an ders in het voorbijgaan spreken, nu met en bij elkaar aan tafel gaan. Deelnemers waren zodanig geselecteerd dat gemê leerde gezelschappen aanschoven. 'Zo zit je eens met andere mensen aan tafel. Het leidde tot allerlei leuke, open en interes sante gesprekken', vertelt Sabine Bremer, samen met Hanneke Drijver en Ange lica Sundin de organisatie. Er werden drie gangen geserveerd in acht verschillende keukens en huiskamers. Bijzondere ge sprekken en bijzondere en uiteenlopende gerechten. Iemand kookte Surinaams, Ger de Jong serveerde gerookte ganzenfilet en visser Albert Schagen gaf al kokkerel lend een lezing over kokkels en de ver schillende bereidingswijzen. De afsluiting was in Rotisserie Kerckeplein. Zaalvoetballers op koers voor titel Na de uitoverwinning op Mariene 3 kan Texel'94 de periodetitel bijna niet meer ontgaan. Naast Pieter Jan Eelman had ook Jesper Ar kenbout zich afgemeld. Lesley Koning was inzetbaar, maar niet topfit. Mariene is lastig te bespelen, dus de opdracht was om snel het verschil te maken. De hele eerste helft was Texel'94 de bovenliggende partij, maar maakte pas in de laatste minuten doelpun ten. Twee keer belandde de bal via een been van de tegenstander in het doel. Het tweede bedrijf was grimmiger. In de achtste minuut moest Ruben Duinker naar de kant en Mar iene profiteerde van de overtalsituatie. Na een kwartier bracht Dennis Daalder de mar ge weer op twee. Hiermee leek de wedstrijd gespeeld en de storm geluwd, maar zeven minuten voor het einde kreeg aanvoerder Duinker zijn tweede gele kaart. De tegen stander trof hetzelfde lot, zodat het vijf mi nuten lang viertegen vierwas.Texel ging het best met de gebode ruimte om en vlak voor tijd maakte wederom Dennis Daalder een zeer knappe goal. Woensdag speelt Texel thuis tegen Salou'85. Aanvang 19.20 uur. Kees Dijker vindt eerste kievitsei op Texel Kees Dijker van de Stuifweg heeft giste ren het eerste kievitsei van Texel gevon den. Hij vond het ei op bouwland achter Jachtiust in polder Eierland. Dijker meldde de vondst om 15.20 uur bij de redactie van de Texelse Courant. Vijf dagen geleden werd het eerste kievitsei van Nederland gevonden en dat gebeur de in Ede. Dijker was al een tijdje alert en aan het gedrag van kieviten schatte hij in dat achter Jachtiust een ei te vinden moest zijn. Volgens Dijker is het aan de late kant dat de kieviten eieren leggen. Of het broedsel de koude dagen overleeft, is vooralsnog een vraag. 'Op Texel haal je veel meer uit één dag.' Dat zegt journaliste Diana Kuip. De gebo ren en getogen Texelse ging op verzoek van de redactie een dag op pad met oud- Playboy hoofdredacteur Jan Heemskerk, die tijdens een natuurwandeling op zijn knieën ging voor haar. De reportage staat in het nieuwe Texel Magazine dat vandaag bij al onze Texel se abonnee's in de bus valt en wordt verspreid onder logiesverstrekkers met vaste accommodaties. Het thema 'Vier je tweede leven!', is een verwijzing naar Texelaars die een carrièreswitch maakten of terugkeerden naar het eiland. En naar de vindingrijkheid van eilandbewoners die boerderijen, smederijen, scholen en andere gebouwen en spullen een tweede bestemming gaven. Verder kleurige en informatieve reportages, achtergrond verhalen, een uitgebreide evenementen kalender, culinaire hoogstandjes, restau rants, winkels, musea en galerieën plus diverse diensten en andere wetenswaar digheden. Het magazine is uitgegeven door Mediabureau Langeveld de Rooy. Overkantse abonnee's kunnen het met de bon in de krant afhalen bij de drukkerij aan de Spinbaan. Schagen en de provincie zijn bijeen in Kaap Skil in Oudeschild. (Foto Jeroen

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 5