.aSK A 12 OPINIE 5 www.texelsecourant.nl VRIJDAG 29 MAART 2013 @TXL Tijd Vaak genoeg stel ik mezelf de vraag:'Goh, hoe laat zou het nu zijn?'. Naar een even tuele klok kijken doe ik dan niet, nee, ik grijp dan meteen naar mijn smartphone om te kijken naar de tijd. Ik what's app snel even iedereen terug, check even of ik toevallig een e-mail heb en speel een spel letje angry birds als iktijd heb. Vervolgens leg ik de telefoon een half uur later weer weg en heb ik niet gekeken naar hoe laat het is. Ja, we leven in de tijd van de tech nologie. Maarofdaaralleen maar voorde len aan zitten weet ik zo goed nog niet. Thuis hebben wij een meisje genaamd mijn zusje en zij kan sneller what's ap- pen dan dat ze kan praten. Het gekke hier aan is, is dat dat eigenlijk heel normaal is, want welk 14-jarig meisje kan dat of doet dat nou niet? Op school in de pauzes zijn we altijd gezellig met z'n allen op onze mobielen naar Facebook aan het kijken wat we voor leuke dingen gedaan hebben in plaats van het elkaar te vertellen. En na school twitteren we lekker verder. Aan de andere kant is onze slimme tijd wel weer super handig. Wil je weten wat voor lied je je hoort? Klikken en je weet het. Wat doet het weer vandaag? Eén slide en je ziet het, inclusief de regen (of sneeuw in ons poolklimaat) die misschien gaat val len. Agenda's zijn niet meer nodig, school roosters staan op internet en afspraken kan je opslaan plus automatische herin nering. Kranten lezen? De Texelse Cou rant natuurlijk wel, maar verder is alles als app te vinden in de daarvoor bestemde shop. Alles is super handig, alleen slokt het ons niet een beetje te veel op? Eerst even Facebook checken en dan pasje bed uit. Altijd een telefoon naast je hebben liggen. Ons leven gaat er een beetje om draaien (en dan spreek ik vooral over de jongeren). Wat nou als we nou met z'n al len een paar uur per dag minder onze te lefoons zouden raadplegen dan zou dat al snel veel beter zijn. Ik ga er in ieder geval mee beginnen,en voor de tijd die ikgraag wil weten ga ik een horloge aanschaffen. Zal je zien, krijg je straks smartwatches en dat begint het verhaal weer opnieuw. Katja Schraag FORUM is een podium voor lezers en menin gen. Bijdragen over actuele onderwerpen zijn welkom mits bondig geformuleerd en worden alleen in behandeling genomen als ze onder tekend en - ook bij e-mail - voorzien zijn van naam, adres en telefoonnummer waar u over dag te bereiken bent. De tekst niet als bijlage bij de e-mail verzenden. De redactie behoudt zich het recht voor artikelen en brieven te re digeren en in te korten. Kijk ook voor de aan wijzingen in de colofon. De auteurs verlenen impliciet toestemming voor openbaarmaking en verveelvoudiging van hun bijdragen in (elek tronische) uitgaven van de Texelse Courant. T (0222) 36 26 20 E-mail: redactie@texelsecourant.nl JkW Meesterzet Begin november werd er aangebeld. Piet Bakelaar, u bekend als de snelle, sympa thieke en kleine boekhouder, stond met een assortiment amaryllisbollen aan de deur. 'Jozien heb je misschien idee in wat mooie bollen voor een goed doel?' Ik vroeg wat het goede doel was. 'Ja, de damclub probeert al jaren de clubkas wat te spek ken op deze manier.' OK. De Amaryllis is terug van weggeweest, net als de cyclaam en de fresia, moet u weten. Leuk voor in een kerststuk. Voila, ik wil er wel een do zijn Piet, liefst wit. Piet blij, goede klant erbij, damclub blij, ik blij, meesterzet zou je zeggen. Die kleine Napoleon neemt Oosterend in als een dambord.' Ze hebben soms wel vijf bloe men hoor', zegt hij triomfantelijk bij het weggaan. Ja ,ja, alleen is de vraag wan neer? Volgens kenners moet je ze vol la ten zuigen met water, dan in de warmte, het licht, vertroeteld in de aarde, ik ga ermee aan de gang, teiltjes water, goede potgrond, vensterbanken vol, ziet u het voor u? Maar u voelt m aankomen, hoe ik ook keek, liedjes zong, water gaf, geen leven in de brouwerij. Voor de kerst ben ik het zat, ik verplaats het circus naar de logeerkamer en versier de windows for Christmas... Mijn vader was ook boekhouder, kon goed schaken en dammen, en geloof het of niet, hij was ook gek op bollen, het liefst narcissen. Hij had een klant, een bloem bollen boer, die elk voorjaar de eerste bloemenknoppen kwam brengen bij mijn moeder, samen met wat takjes uit de tuin werden ze in een smal klein kristallen vaasje neergezet, als een soort trofee. 'Ja, zo sprak mijn vader: 'Dit zijn de tekenen van de Meester, dat hij ons niet vergeten is.' Het voorjaar komt, het paasfeest, de Meester herinnert ons eraan dat we ons best moeten doen voor elkaar, en dat Hij het goede voorbeeld gaf, de gewone man gehangen aan het kruis. Ik begreep toen de strekking niet, maar hoorde aan zijn stem dat hem ernst was. Een teken van hoop, daadkracht, uit een bijna onmense lijke situatie, vandaag Goede Vrijdag. Ik zoek wat andere kleren boven, ben het winterspul zat, wat is dat nou? Achter het logeerbed steken allemaal beginnende bloeiende knoppen de lucht in. Ik doe wat stappen dichterbij en kijk nog eens goed.Eenoase va namaryl lissen,wit... Een Meesterzet. Ik wens u een vrolijk Pasen. Jozien CHTERDE SCHERMEN Veiligheidsvideo Met lichte verbazing sta ik aan de balie van het hoofdkantoor van de Rabobank in Den Helder. Of ik mijn naam wil noteren, het kenteken van mijn auto wil achter laten en of ik naar de instructievideo wil kijken. Dat laatste is eigenlijk geen vraag, maar een verplichting. En ik moet een badge dragen, zodat ik als bezoeker her kenbaar ben. Ik ben op bezoek voor een interview met de nieuwe directeur, maar zomaar het ge bouw betreden is kennelijk verleden tijd. Mijn verbazing slaat om in een mengel moes van argwaan en vrolijkheid als ik in de wachtkamer de instructievideo bekijk. Het is een alleraardigste video, maar met een boodschap die je toch niet snel bij een bank zou verwachten. Zo moetje per definitie de leuning vasthouden als je op de trap loopt en incidenten dan wel bijna- incidenten moeten per definitie bij de lei ding worden gemeld. Nu weet ik van mezelf dat ik niet de han digste ben, maar zo erg is het nou ook weer niet. Ook zonder de leuning vast te houden, wandel ik schadevrij over trap pen en mensen die ik interview hoeven evenmin te vrezen voor 'incidenten of bijna-incidenten' als ik in de buurt ben- Mijn gevoel zegt dat er ergens iets niet klopt, zeker omdat de naam van de Ra bobank helemaal niet in het filmpje voorkomt. En verplicht de leuning van de Nou buurman, je mag je slagerij wel sluiten. Nu we alle tussenmuren van de panden doorbreken, kunnen we van de hele Parkstraat één grote kroeg maken op 1 horeca-vergunning. WAT IK ZEGGEN WOU Goochelaar trap vasthouden, kan echt geen eis van een bank zijn. De juffrouw achter de ba lie voelt gelukkig eveneens nattigheid. Voor wie kom ik eigenlijk, vraagt ze na vijf minuten nog eens vriendelijk. Ik herhaal voor wie ik aanwezig ben en voeg er voor de zekerheid maar aan toe dat het om de Rabobank gaat. Daar komt de aap uit de mouw; dat had ik er wel even bij moeten vertellen. Er blijken in het pand meer hondjes te zijn die Fikkie heten. De vrouw achter de balie had begrepen dat ik kwam voor ie mand van een ander bedrijf dat in hetzelf de pand blijkt te zitten. Een bedrijf in de offshore en daar zijn de veiligheid regels nu eenmaal streng. De juffrouw achter de balie deed keurig wat ze moest doen, ik knikte overal netjes 'ja' op en dan zit je dus zomaar opeens nietsvermoedend naar veiligheidsvideo's uit de offshore te kijken... De wereld kan echter snel veranderen. Als gast van de Rabobank mag ik de badge weer inleveren en ben ik vrij om de trap op en af te lopen. Al ga ik op mijn handen naar boven en beneden. Nu wil het geval dat ik uiteindelijk helemaal geen trap zie, maar met de lift ga. Zouden ze het dan toch niet vertrouwen? Nee hoor, de direc teur zit op de vierde verdieping, dus de lift is wat praktischer dan de trap. Kwes tie van even meedenken. Kijk, zo ken ik ze weer bij de Rabobank. Jeroen van Hattum Naar aanleiding van uw cartoon naast de overlijdensadvertenties van dinsdag 26 maart het volgende: Een klein kind kan op een begrafenis een doodgraver met een hoge hoed aanzien voor een goochelaar. Dat kan je op zo'n moment verrassen en ook ontroeren. Zo'n kleintje weet nog niet van de tradities rond begrafenis en ook de pijn van onherroepelijk afscheid kent het niet. Daar een zogenaamd grappige cartoon over maken vind ik nogal smake loos. Maar dat u als Texelse Courant, waar familieberichten van grote betekenis zijn, juist deze cartoon plaatst naast de over lijdensadvertenties, vind ik respectloos ten aanzien van de op diezelfde pagina getroffen families. Ik zou dit zelf als heel pijnlijk en zelfs stuitend ervaren. Chris Sleegers, Den Burg. Geschokt Afgelopen twee weken zijn er veel men sen overleden. Toen ik dinsdag 26 maart de krant opensloeg, viel mijn oog op een misselijk makende 'Cartoon', waar ik en veel mensen verbijsterd over zijn. Hoe hebben jullie deze "cartoon" ooit kunnen plaatsen bij deze pagina? Ik vind het res pectloos en beschamend dat dit door de redactie is gepubliceerd! Ik werk al een aantal jaar in de zorg en ik weet dus dat er de laatste twee weken veel mensen zijn overleden, wat willen jullie hiermee überhaupt duidelijk maken? Ik wacht met smart op een uitleg over dit gepu bliceerde cartoontje waar heel Texel het in negatieve zin over heeft en het lijkt mij een goed idee om deze uitleg ook te publiceren in de volgende krant. Ik kan u vertellen uit mijn beroep dat er mensen die afgelopen twee weken hun dierbaren hebben verloren geschokt zijn door dit kleine plaatje. Cartoon Ik heb een vraag op de cartoon die in de tc stond van dinsdag 26 maart. Vaak gaat een cartoon toch over iets wat er gebeurd is in het nieuws. Nu ben ik waarschijnlijk een dom huisvrouwtje maar ik snap deze cartoon niet!!!! Graag uitleg in de volgende krant over deze cartoon of via een reactie op mijn mail. Indien het gaat over de laatste over ledenen dan vind ik het in en in triest dat men over dat onderwerp een cartoon maakt en nog erger dat hij geplaatst wordt. Didy Boerhorst Naschrift redactie: De cartoon was geïnspireerd op een spon tane en ontroerende reactie van een kind tijdens een uitvaart die recentelijk plaats vond. Buiten de betrokkenen en de car toonist wisten maar weinig Texelaars er van. Afgesproken is dat de cartoons in het vervolg worden gebaseerd op actualitei ten die wél het nieuws hebben gehaald. Voor het overige deel van onze reactie verwijzen we naar het bericht op de voor pagina. I ljL'( Saai roddelnest Heeft minister Colijn wel eens een bezoek aan Texel gebracht en zo ja, wanneer? Dat was een van de vragen uit de rubriek 'Heeft u ze alle vijf' uit de Texelsche Cou rant van 29 maart 1939, die vandaag 74 jaar geleden verscheen. Groter nieuws was de aanvoer en prijs van wulken en garnalen op de visafslag in Oudeschild en de benoeming van Nelie Mantje als ver zorgster van het Koloniehuis Kerdijk in Eg- mond aan Zee. Ruime aandacht schenkt de krant aan de vergaderingen van de Texelse afdeling van de Algemeente Ver- eeniging voor Bloembollencultuur - in hotel De Oranjeboom - en waterschap De Dertig Gemeenschappelijke Polders - in De Zwaan. En verder biedt de krant heel veel kleine berichtjes, een foto van Shirley Temple als hoofdrolspelers in De Kleine Prinses, de jeugdrubriek en vele min of meer interessante weetjes. Feuilleton 'De vrouw in het spel' was inmiddels aan afle vering 22 toe en nog steeds staat de krant vol ingezonden brieven over de 'zieken fondskwestie' in Oosterend. Voormalig wereldkampioen Springer gaf een dam- simultaan in hotel Texel en SVC speelde eindelijk weer eens een thuiswedstrijd. De wedstrijd - tegen Watervogels 4 - ein digde in een gelijkspel van 2-2. Het ant woord op de in de eerste regel gestelde vraag luidde overigens ja. Minister Colijn bracht in 1936 een bezoek aan de Mok. d KsT" Texelsche Berichten dj' I %atr vwl Een opgraving op het Wes L.,,1 h'»*!"*: J.c- idcn. U: &.«- .-li- - r Texel is een saai roddelnest, dat wisten we al, maar nu is het wetenschappelijk bewezen, met dank aan Ja nine Abee. Uit haar onderzoek blijkt dat een derde van de jonge Texelaars flink aangemoedigd werd om ons suffe eilandje, enkel goed voor kinderen en bejaarden, te verlaten. Bij deze roep ik de andere tweederde op. En nou opzouten! Weg van moeders pap pot, hup de wijde wereld in, kijk je ogen uit de kop, gebruik je hersens, laatje door elkaar schudden in bruisende miljoenen steden, in bergen, woestijnen of oerwou den, op straatarme of steenrijke plekken, waar dan ook. Beleef de hele wereld! Dan wind je je nooit meer op over slaap plaatsen, drijfmest, de haven, boompjes, ganzen, het rondje, wie het met wie doet en ander geneuzel. Kom dan over tien of twintig jaar terug naar huis en ga dit ei land besturen. Hier is het fijn, sociaal en veilig. Zorg dat het zo blijft. Woelmuis Camperplaatsen Het is een goed idee om camperplaatsen te realiseren op de haven van Oudeschild. De Texelsche Coura en ontspanning. in 29 maart 1939 bood een keur aan feiten, nieuwtjes, wetenswaardigheden Aantal stemmen: 600 Nieuwe stelling: Er moet strenger worden opgetreden te gen alcoholgebruik bij de Meierblis. www.texelsecourant.nl

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 12