TEXELSE COURANT Meierblis Den Burg niet meer mogelijk? Cjrocn rwarLsJexeh in het harL, Boei aangezien voor explosief: werk haven stil en boot vertraagd Provincie wordt soepeler over boren in aardkundig monument r);PclikaatT Catering Paasbrunch HEMA 1 Kou geen belemmering kampeerders Woutershok Nieuwe voorzitter directie Rabobank Menta iteit van het gebied spreekt mij erg Olympisch niveau tijdens Sportweek NOC*NSF-voor- zitter leerde Texel kennen als bad meester Oude tijden keren terug tijdens Sail Rede van Texel ankerplaats voor grote variatie aan zeilschepen Volgende week 1 krant l.v.m. Pasen zal er volgende week één krant verschijnen op donderdag 4 april Advertenties voor deze krant kunnen tot dinsdagmiddag 17.00 uur worden info@lenr.nl OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887, NR. 12762 Verschijnt dinsdag en vrijdag VRIJDAG 29 MAART 2013 Excuses cartoon op pagina 3 Tot onze spijt is in de krant van dinsdag op pagina 3 een cartoon geplaatst, op dezelfde pagina waar ook een aantal overlijdensadvertenties stond. Dit had zo niet mogen gebeuren. Opmerkingen in de column Ongezouten op de pagina er naast over het uitvaartcentrum waren ook misplaatst. Plaatsing was een gevolg van onoplettendheid. Daarmee valt het echter niet goed te praten. We bieden nabestaanden, uitvaartonderneming en lezers onze oprechte excuses aan. Redactie en directie Texelse Courant Politiebureau mag woning worden Het voormalige politiebureau van De Koog (Brink 13) mag wat b en w betreft een gewoon huis voor permanent gebruik worden. Het pand heeft nu de bestem ming maatschappelijke doeleinden en staat al een tijd te koop. Onlangs meldde zich een gegadigde die er blijvend wil wo nen. Het college juicht dit toe omdat een bewoonde staat goed is voor de levendig heid van omgeving. Aan de procedure die nodig is voor de bestemmingsverande ring wordt dan ook meegewerkt zodat vergunning kan worden afgegeven voor de verbouw van het pand. Een soort van houten boei met metaal hield woensdagochtend even de gemoe deren bezig bij de Helderse veerhaven. De aannemer stuitte op het voorwerp tij dens graafwerkzaamheden langs de fuik- wand. Hij nam geen risico, hield rekening met de mogelijkheid dat het een explo sief was en waarschuwde de autoriteiten. De directe omgeving werd afgezet en de Dokter Wagemaker moest in de veerha ven op 't Horntje blijven liggen. Inspectie door medewerkers van de EOD leerde al snel dat het voorwerp geen explosief was. 'Het was een bolachtig voorwerp met metaal', aldus een woordvoerder van Rijkswaterstaat, eigenaar van de veerha ven. 'Het was snel duidelijk dat het geen bom uit de Tweede Wereldoorlog kon zijn, omdat de haven in de jaren zestig is aan gelegd en toen is daar ook al veel gegra ven.' De Wagemaker kon na ongeveer tien minuten alsnog uitvaren naar Den Helder. Passagiers werden aan boord geïnfor meerd over de reden van de vertraging. Er zijn werkzaamheden aan de Helderse veerhaven om de lange fuikwand te ver vangen. Is de meierblis van Den Burg verleden tijd? Daar ziet het naar uit nu de gemeente heeft besloten geen blis meer toe te staan aan de Haffelderweg, naar aanleiding van klachten uit de buurt. Samen met de dorpscommissie wordt gezocht naar een andere plek, maar tot dusver vergeefs. Hetzelfde geldt voor de meierblis bij Uto pia in polder Het Noorden. Ook hier is de blis voortaan verboden. De klachten van mensen en bedrijven in de omgeving van genoemde locaties heb ben betrekking op rook- en stankoverlast maar ook op het zwerfvuil dat tijdens de opbouw van de brandstapel in de omge ving terecht komt en op vernielingen die tijdens en voorafgaand aan de blis worden aangericht. Vooral wat betreft de meier blis van Den Burg hoopt de gemeente op een grondeigenaar die het traditionele vreugdevuur wil toelaten. Wethouder Eric Hercules: 'Het gaat hier om een waarde volle traditie die echt bij Texel hoort. Het zou erg jammer zijn als uitgerekend bij de hoofdplaats van het eiland geen meierblis meer zou branden.' Wie een geschikte locatie in de buurt van Den Burg weet of aanbiedt wordt ver zocht via telefoon 140222 contact op te nemen met de gemeente. Hij of zij kan erop rekenen dat de resten na afloop door de gemeente worden opgeruimd. Met de opbouw van zowel gemeente lijke als particuliere meierblissen mag op zaterdag 6 april worden begonnen. Men dient zich te houden aan de voorschriften. De blissen moeten buiten de bebouwde kom staan op ruime afstand van gebou wen, sloten en beplanting.Omwonenden, verkeer en dieren mogen geen last onder vinden van rook en vuurresten. Bij meer dan windkracht 5 mag de blis niet worden aangestoken. Alleen 'schone' brandstof is toegestaan, zoals ongeverfd afvalhout, takken en slootruigte. Meubels, bedrijfs afval en stobben horen op de meierblis niet thuis. Hierop zal streng worden ge controleerd. Als er iets niet deugt, mag de meierblis niet branden en kan proces verbaal worden opgemaakt. De resten van de blis moeten binnen drie weken zijn opgeruimd. Particulieren die vorigjaar ook al toestem ming hadden voor een meierblis kunnen volstaan door een melding te doen per email (gemeente@texel.nl) waarna ze de voorschriften krijgen toegemaild. Nieuwe aanvragers kunnen het meldingsformu lier afhalen in het raadhuis of downloa den van de site www.texel.nl. Afgezien van Den Burg en Utopia blijven de locaties van de andere algemene mei erblissen op Texel ongewijzigd. De Koog: het terrein tegenover het Kustpark aan de Bosrandweg. Hier mag pas op 13 april met de opbouw worden begonnen, uitsluitend tussen 9.00 en 18.00 uur. Oudeschild: op de gemarkeerde plaats aan de Redoute. Oosterend: hoek Nieuweschild-Fanne- weg. Den Hoorn: op gemarkeerde plaats aan de Stolpweg. De Cocksdorp: opslag terrein van het Hoogheemraadschap aan de Stengweg. De Waal: op gemarkeerde plaats naast Spangerweg 10. 't Horntje: op het terrein van Rijkswaterstaat achter de fietsenverhuur. De provincie Noord-Holland gaat zich soepeler opstellen ten opzichte van het begrip aardkundig monument. Tot nu toe is het verboden om in een aardkundig monument te boren voor de aanleg van warmtepompsystemen. Ge deputeerde Staten zijn echter bereid om het verbod om te boren om te zetten in een ontheffing. Dat betekent dat het niet meer per definitie is verboden. De helft van Texel kent sinds een aantal jaar de status 'aardkundig monument' en daar valt het grootste deel van de bebouwde omgeving onder. Het onderwerp is laatst in de Statencom missie Ruimte en Milieu aan de orde ge weest en de Statenleden konden zich daar vinden in een ontheffing in plaats van een verbod. De verandering moet nog worden bekrachtigd in de Provinciale Milieu Visie en die wordt in april in een vergadering van Provinciale Staten behandeld. Het probleem met het aardkundig monu ment en de warmtepompsystemen was het meest zichtbaar bij 't Zouteland in Den Hoorn, maar er waren meer plekken op het eiland waar problemen dreigden. Wethouder Eric Hercules (duurzaamheid) en directeur Jan van Andel van Woontij (betrokken bij 't Zouteland) kaartten dat aan bij de provincie. Het bijzondere aan de situatie was dat de provincie aan de ene kant opkwam voor de bescherming van de bodem, maar daarmee tegelijkertijd het eigen streven voor meer duurzame energievoorzienin gen in de weg zat. Die situatie werd er kend door Gedeputeerde Staten waarna het vorigjaar al tot een uitzondering voor 't Zouteland kwam. Onder aanvoering van Statenleden Nel Eelman (CDA) en In- grid Zaal (D66) is nu een volgende stap genomen om in het algemeen onthef fingen voor de aanleg van warmtepomp systemen mogelijk te maken. De twee zegden halverwege 2012 toe dat zij zich zouden inspannen voor meer maatwerk om warmtepompsystemen mogelijk te maken. www.depelikaancatering.nl www.depelikaan.nl Tel. 0222 31 72 02 Gemeente Texel .txl I Gemeente gesloten op Goede Vrijdag en 2e Paasdag (29 maart en 1 april) Informatie over aangiftes, afval routes en storingen vindt u op www.texel.nl op 2e paasdag .txl Bekendmakingen op pagina 10 III® Folders bij deze krant 1EXEL txwonen K«KANriE^»NT Natuureiland "&L Niet gehad? Af te halen op Spinbaan 6. Nachttemperaturen onder het vriespunt brengen echte kampeerdesr niet van de wijs. Zoals Tineke en Jan Manderfeld uit Den Hel der die, geholpen door zwager Kees Witte, zich volgens schema installeren op 't Woutershok. Het kampeerterrein van de familie De Graaf bestaat dit jaar 50 jaar. Meteen na de opening donderdag werden de eerste voortenten opgezet. (Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 1