President van Texel ludieke talentenjacht 2 EERST Nieuwe zaak Timmer geopend Campagne voor zakelij*k toerisme www.texelsecourant.nl VRIJDAG 29 MAART 2013 'KUN N EN WE U OOK AFZETTEN?' Eiland van sociale duurzaamheid, een diepgaand onderzoek naar bacteriële resisten tie in drijfmest, de groeiende communicatiekloof tussen oud en jong, krachtenbunde ling voor zakelijk toerisme en een campus voor toerisme tegen de ontgroening. Acht 'presidenten' luisteren Aldus een greep uit de ambities van ne gen Texelaars als zij president van Texel zouden zijn. Ze toonden maandag in De Hollebol hun moed door om hun ideeën te spuien op deze avond van PvdA Pro Texel. Wat niet inhield dat ze allemaal van deze partij waren, twitterde boegbeeld Eric Hercules vooraf. Een origineel initiatief na de oproep van de burgemeester om jong politiek talent te rekruteren. En door de combinatie van cabaret, muziek en café uitstekend te verteren. Presentator Cor (Klif 12) van Heerwaarden brak het ijs met zijn vertolking van een rappende tiener, waarschijnlijk niet van het type waarop Giskes doelde. Geïnspireerd op RUR intro duceerde Nils Lely de sprekers op rijm. Ar jan Witte sprak zijn zorg uit over de 'ont groening'. 'Er zijn op Texel slechts zestien vrouwen zwanger', had de aanstaande vader van zijn verloskundige vernomen. Daar kunnen de scholen niet op draaien, lanceerde hij het idee voor een HBO- en MBO-opleiding toerisme. 'Daarmee haal je 500 studenten en 50 docenten naar het eiland.' VWO-scholier Jorem Bakker illustreerde de vergrijzing met een bevol- kingspyramide. Onder de titel 'Wonen op Kokkels goed door de winter 'De kokkels zijn diep in de grond gekro pen, van sterfte is absoluut geen sprake.' Aldus de bevindingen van visser Willem Anton Schagen, terwijl hij met zijn broer op het Wad aan het vissen is. Hij reageert naar aanleiding van de vraag die de redactie kreeg in hoeverre schelp dieren lijden onder de kou en extreem lage waterstand op het Wad van de laat ste tijd. 'Kokkels zijn in het Waddengebied de meest gevoelige schelpdieren', vertelt bo- demdierdeskundige Rob Dekker van het NIOZ. 'Dat de schelpen langer droogvallen is niet erg, zo lang het niet heel erg koud is. We hebben het nu over drie, vier tot vijf graden onder nul, veel minder streng dan bijvoorbeeld de tien tot vijftien graden vorst zoals in de strenge winter van '96 op '97. Dan kun je wel tegen de honderd procent sterfte hebben. Deze winter geeft nauwelijks sterfte. In de winter staat de activiteit van de kokkels op een laag pitje. Zo lang het maar vochtig, en dat is lang het geval op de kleibodems waarin ze le ven, houden ze het lang vol.' Uit tellingen blijkt volgens Dekker dat deze winter 38 procent van de kokkels is gestorven. 'Veertig procent is normaal. Niet door de vorst, maar doordat de schelpdieren worden opgegeten.' Texel en werken elders'ontvouwde hij zijn plan om jongeren voor Texel te interesse ren. Valerie Jongeneel lanceerde het pro ject 'Texel werkt', een bedrijfsverzamel gebouw naar grootstedelijk voorbeeld waarin mensen elkaar vanuit verschil lende disciplines inspireren. Bedoeling is het bedrijf in het centrum van Den Burg in oktober te openen. Gertha Wessels wil de politiek meer daadkracht en kwaliteit geven met een drie- tot vier partijen stel sel. Haar eerste daad zou zijn een grote subsidiepot ter verfraaiing van het bui tengebied. Een aarzelend antwoord le verde haar uit de zaal het advies op: 'Als je president bent, dan zegje datje daar mee bezig bent.' Mies de Wilde-Stuurman toonde dictatoriale trekjes. 'Ik duld geen tegenspraak.'Op gedragen toon dicteerde ze onder meer dat de toeristische sector moet meebetalen aan de natuur en dat er een onderzoek moet komen of in drijf mest die van de overkant wordt aange voerd resistente bacteriën zitten. Ouinten van Katwijk ontvouwde zijn plannen voor sociale duurzaamheid, waarbij Texelaars bijvoorbeeld volkstuinen delen. Niet ie dereen was er gecharmeerd van. 'Hoe Tafeltje Dekje zoekt chauffeur Warme maaltijdvoorziening Tafeltje Dek je zoekt een nieuwe vrijwilliger die vijf dagen per week (éénmaal per maand) maaltijden rondbrengt in Den Burg. De vrijwilliger ontvangt een onkostenver goeding voor de gereden kilometers. Be langstellenden kunnen zich melden bij Texels Welzijn, gevestigd in De Buureton, Beatrixlaan43 in Den Burg. Texels Welzijn is verder bereikbaar via tel. 312696 en email welzijn@texelswelzijn.nl. Markt op dinsdag De markt op dinsdag 2 april (in plaats van maandag) in Den Burg is de eerste van het zomerseizoen. Dit betekent dat het aantal kramen wordt uitgebreid. Er komen kramen op de Groene plaats en in de Parkstraat. De markt wordt op maandag gehouden van 7.00 uur tot 13.30 uur, het seizoen duurt tot en met 28 oktober. Tijdens marktdagen geldt een parkeerverbod op de Groeneplaats en in de Parkstraat. Tussen 6.00 uur en 15.00 uur mogen er geen auto's geparkeerd worden op de Groeneplaats en in de Park straat, geparkeerde voertuigen worden weggesleept. kunnen we u afzetten?' Kirsten Rashorst van Hotel Opduin pleitte ervoor meer zakelijke toeristen naar Texel te lokken. Voordelen: 'Ze boeken onafhankelijk van het weer, betalen een goede prijs, komen in voor- of naseizoen en boeken ver van te voren.' Larissa Klaassen, voorzitter van de voormalige Jongerenraad: 'Jongeren Groot, ruim en gezellig. Het zijn de eerste gedachten die opkomen bij het betreden van de verbouwde winkel annex tearoom van Bakker Timmer aan de Hogerstraat in Den Burg. De zaak is na een grondige verbouwing van ruim vijf maanden sinds woensdag in de nieuwe stijl heropend. De zaak oogt licht en de winkel en de tearoom komen als één geheel over. De vernieuwde tea room is uitgebreid op de plek waar voor heen de antiekzaak van de familie Van der Kooi zat. De tearoom is, net als de zaak van Timmer in De Koog, overgegaan op zelfbediening. Bezoekers worden meteen van koffie voorzien. 'Dan hoefje daar niet meer op te wachten als je hier binnen stapt om even een kopje koffie te doen', vertellen Niels Kossen en Bea Timmer. Nieuw is een soort 'buzzer' die klanten meekrijgen als ze iets bestellen dat moet worden klaargemaakt of verwarnd. 'Dan hoefje aan je tafeltje niet meer op te let ten wanneer iets klaar is. Als je bestelling er is, gaat de buzzer af en kun je die ko men ophalen', vertelt Kossen. 'Ik zag het systeem bij een lunchroom op Schiphol, ik Om Texel te promoten als eiland voor za kelijk toerisme stonden ondernemers uit de hotel-, evenementen-, vervoers-, pro- motie-, strand- en andere branches deze week op Event 13, dé beurs voor de eve nementenbranche in Utrecht. 'We staan hier met een heel stel Texelse ondernemers die geïnteresseerd zijn in de zakelijk markt', vertelt Wouter de Waal van VW Texel. 'We hebben een grote stand waar we mensen naar Texel pro beren te lokken. De evenementenmarkt leent zich bij uitstek voor een gezamen lijk aanpak.' Die opmerking sluit naadloos moeten niet naar de politiek, de politiek moet naar de jongeren.' Ze signaleerde een groeiende communicatiekloof tussen jongeren en volwassenen.Mike de Bruijn beperkte zich tot het vliegveld. Zijn bood schap: 'Niet groter en breder, als je uit de kosten bent heb je het goed.' Op cabare teske wijze wees 'toehoorder' Erik Zethof ben er bewust mee in de verste uithoek gaan zitten die ik kon vinden, maar het werkte.' Mensen die zowel de winkel als de tea room bezoeken, kunnen voortaan alles in één keer afrekenen. 'Dan hoef je niet meer eerst je boodschappen af te reke nen en later ook nog eens in de team room apart voor je bestelling te betalen. Vaak is het af zodra je betaald hebt, dus dan kan het wat vreemd overkomen als je twee keer de portemonnee moet trekken.' Frans Zegel Bouw van Siep Schellinger uit Oudeschild was hoofdaannemer en de onderaannemers kwamen ook zoveel mogelijk van het eiland. Ronno Honingh uit De Koog ontwierp de nieuwe buiten kant en Infrashop uit Maarssen verzorgde de binnenkant. Dat bedrijf is gespeciali seerd in de bakkersbranche en was een paar jaar geleden ook actief voor Bakker Timmer toen de winkel in De Koog werd verbouwd. De bouwers hadden het weer de afgelo pen maanden niet mee, maar het lukte om voor de Pasen de winkel en de tea room klaarte hebben. De buitenkant van de nieuwbouw moet de komende tijd nog verder worden afgewerkt. aan op het pleidooi van Kirsten Rashorst maandag tijdens de 'presidentenavond' om krachten te bundelen voor meer zake lijk toerisme. Volgens haar is het een heel aantrekkelijke markt. Dat het economisch moeilijke tijden zijn, hoeft volgens De Waal geen nadeel te zijn. 'Bedrijven die anders op wintersport gaan, kunnen nu besluiten om hun personeelsuitjes dich terbij op Texel te houden. Ook voor verga deringen en bedrijfspresentaties is Texel aantrekkelijk. We krijgen veel belangstel ling. Er kunnen grote vissen tussen zitten, een bedrijf kan zomaar met 300 man ko men.' Ouinten van Katwijk aan als winnaar. Hij herkende in diens pleidooi communisti sche trekjes en wees er fijntjes op waar dat toe had geleid. 'Maar laten we het communisme nog een kans geven.' Of hij of anderen zich kandideren voor het echte werk, is nog onderwerp van speculatie. Robbers voorzitter van Texel Culinair Bart Robbers uit Amsterdam is de nieuwe voorzitter van Texel Culinair. Valerie Jon geneel is coördinator van het evenement geworden. Robbers is geen onbekende voor Texel Cu linair. De afgelopen jaren zat hij in de jury van het culinaire evenement in De Koog. Robbers was een paar jaar geleden ook tij delijk voorzitter van de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers en hij legde de ba sis van het toeristisch investeringsfonds. De andere bestuursleden zijn Rein Stam, Danny Verswij veren, Anton van der Vis en Henk Plaatsman. Valerie Jongeneel neemt de coördinatie, marketing, sales en organisatie van het evenement op zich. De volgende Texel Culinair wordt gehouden in het tweede weekend van september en dat is van vrij dag 13 tot en met zondag 15 september. Running Diner In het artikel over Running Diner is per abuis gemeld dat de afsluiting plaatsvond in rotisserie 't Kerckeplein. De culinaire dorpstocht begon en eindigde in restau rant Strends End. Dwangsom Eigenaar-exploitant Frans Kaercher van boerencamping Kaemping aan de Ruij- slaan 83 bij De Koog mag een agrarische schuur niet langer als woning laten ge bruiken. Ook moet hij uit een bijgebouw de keuke ninrichting en bedden verwijderen zodat ook dit gebouw niet meer voor woondoel- einden kan worden gebruikt. Als aan dit besluit van b en w over twee maanden geen gevolg is gegeven moet Kaercher een dwangsom betalen van 550, - per dag, wat kan oplopen tot €16.500,-. Het gaat om strijdigheden met het bestem mingsplan. De gemeente kwam in actie na een verzoek tot handhaving door der den. Geslaagd Danique Witte uit Den Burg is aan het Horizon College in Heerh ugowaa rd geslaagd voor de opleiding allround kapper. Zij is werk zaam bij Salon Henri in Den Burg. Texel op de beurs Event 13 in Utrecht. (Foto VW Texel)

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 2