Banna Goslinga en Banda debuteren op 60 van Texel 8 SPORT 'Voldoende trainingen om te voorkomen dat mensen vallen' Ecomare opent kinderwandeling BUITENKLUSDAG Verkeershinder bij' 60 van Texel WWW.TEXELSECOURANT .NL VRIJDAG 29 MAART 2013 Texelaars Rose Goslinga (50) en Guido Banda (45) debuteren maandag op De 60 van Texel. Mikel Knippenberg, zoon van ultraloper en grondlegger van 'de 60' Jan Knippenberg, kreeg de kans ze aan de tand te voelen in hun voorbereiding voor deze ultra-klassieker rond Texel. Speciaal voor de Texelse Courant maakte hij dit dubbel-interview. Waarom zijn jullie gaan lopen? Rose: 'Zo'n 15 jaar geleden ben ik eens met Cees (Cees Goslinga, red.) meegeweest naar de Dam-tot-Dam-loop. De sfeer daar vond ik fantastisch en toen dacht ik: "Dat wil ik ook!" In die periode liep ik af en toe al een paar kilometer om wat overtollige kilo's kwijt te raken.' Guido: 'In de jaren negentig heb ik aan triatlon gedaan. Daarnaast stapte ik de laatste tien jaar geregeld op de racefiets of de mountainbike. Altijd had ik die Zestig van Texel in mijn achterhoofd en anderhalf jaar geleden deed de kans zich voor. Ik had last van overgewicht en het zat niet lekker in mijn kop. Ik heb toen gezegd: "In 2013 doe ik mee aan de Zestig van Texel." Een mooie gelegenheid om ook gelijk die extra kilo's kwijt te raken.' Wat vinden jullie het mooiste van lopen? Rose: 'Je kunt het elk moment van de dag doen, maar het mooiste vind ik om 's morgens vroeg een rondje door het Hogebergge- bied te lopen. Als ik daar samen met mijn vaste maatjes loop, besef ik vaak pas hoe "rijk" we zijn. Met enige regelmaat zeg gen we dat ook tegen elkaar. Dat is toch prachtig.' Guido: 'Voor mij geeft lopen een heerlijk ont spannend gevoel. Ik kom tot innerlijke rust in het lichaam. Dat vind ik heerlijk.' Hoe bereiden jullie je voor op De 60 van Texel? Rose: 'Door vijf keer per week te lopen en zo veel mogelijk rust te pakken. Vaak ga ik na een lange duurloop even douchen en dan weer terug mijn bed in. Rust is een belangrijk onderdeel van de training.' Guido: 'Gedoseerd je kilometers maken en je wedstrijdjes lopen om toch niet teveel snelheid te verliezen. Op Texel is variatie genoeg om te trainen. Bos, strand, duin en asfalt. Dat is best luxe.' Wat is jullie persoonlijke loopdoel voor De 60? Rose: 'Ik wil de afstand volbrengen en ja, graag binnen de limiet.' Guido: 'Het beste uit jezelf halen én proberen zo dicht mogelijk bij die vijf uur te komen. Natuurlijk het liefst eronder. Maar dat zal lastig worden. Het is een vreselijke lastige afstand om in te delen. Het begint eigen lijk pas na de marathonafstand.' Hebben jullie nog een gek loopritueel? Rose: 'Nee... niet echt een ritueel. Of misschien dat ik twee paar hardloopschoenen heb en ze telkens afwissel. Ik zet het paar dat ik gebruikt heb altijd achterstevoren in het rek en zet dan het paar dat ik de vol gende keer aan zal doen, goed om.' Guido: 'Ik heb niet een echt ritueel, maar meestal begin ik met het aantrekken van de lin kerschoen. Dat is meereen looptik.' Rose Goslinga en Guido Banda zijn maan dag Tweede Paasdag, te zien op het par cours van de 60 van Texel, dat ze samen met meer dan duizend andere liefhebbers uit binnen-en buitenland zullen proberen te volbrengen. Deze monstertocht gaat op 10.35 uur van start bij het NIOZ op 't Horntje. Meer informatie over de tocht, de organisatie en de nodige verkeersmaatre gelen is elders in deze krant te vinden en op te vragen via www.dezestigvantexel. nl. Ook hield Mikel Knippenberg op ver zoek van de redactie een weekje een we- blog bij. Een bloemlezing daaruit staat el ders op deze pagina, het complete blog is te vinden via www.texelsecourant.nl. Texel kent op diverse plekken trainingen om vallen te voorkomen. Dat laat wet houder Hennie Huisman (Zorg) weten in een reactie op een open brief van raadslid Gerbrand Poster (Texel 2010) over valpre- ventie. De SWOT (nu Texels Welzijn) startte bijna drie jaar geleden in De Buureton in Den Burg met trainingen onder leiding van Bernhard Wolf van Fysiotherapie Texel. Deze trainingen werden voor die tijd al gegeven in verpleeghuis De Hollewal. Ze werden volgens Brigitte Hollands van Texels Welzijn bewust naar het wijk- steunpunt aan de Beatrixlaan gehaald om de drempel voor thuiswonende seni oren te slechten. De wekelijke bijeenkom sten worden gemiddeld door zo'n 25 seni oren bezocht en worden sinds kort ook in andere dorpen aangeboden. 'Er is dus een ruim aanbod', aldus wethouder Huisman. Poster had in zijn open brief gesteld dat er nu 'nog geen expliciete aandacht is voor valpreventie' en dat de gemeente hierin een coördinerende rol zou moeten spelen. 60 van Texel op radio Radio Texel doet maandag live verslag van de 60 van Texel. De extra uitzending van Sport Lokaal begint om 14.00 uur en is te volgen via 106.1 FM, 98.5 Mhzopde kabel of via www.radiotexel.nl. Huisvesting In het ontwerp van een provinciale veror dening is geregeld dat tijdelijk personeel op een agrarisch bedrijf mag worden ge huisvest. B en w vinden dat deze moge lijkheid niet alleen moet worden geboden aan agrarische ondernemingen maar ook aan andere bedrijven, met name strand- bedrijven. Een zienswijze in die zin zal bij de provincie worden ingediend. Kinderen van de Olmenhoeve hebben woensdag de nieuwe Kinderwandeling van Ecomare geopend. Het is een route van één kilometer door het Duinpark bij Ecomare waarlangs verschillende speel- elementen zijn geplaatst. Deze refereren aan wat er in de Texelse natuur gebeurt. Kinderen worden uitgedaagd te rennen als een fazant, te zweven als een kieken dief of zich te verstoppen als een woel- muis. De route is gefinancierd met bij dragen van STIFTexel, het nationaal park, Staatsbosbeheer en het Waddenfonds. Voorzitter van het Overlegorgaan Natio naal Park Kees Vriesman en Ecomare-di- recteur Martin Fröberg onthulden samen met de kinderen het eerste speelelement. Daarna liep de hele groep de route. ZATERDAG 30 MAART MAANDAG 1 APRIL (2E PAASDAG) MAAK GEBRUIK VAN UW COUPONKORTING! o.a. demo karcher hoqe- drukreiniqers en advies van verfspecialist 15% kortinq op het hele 7 uur assortiment!!! In verband met de 60 van Texel zijn maandag Tweede Paasdag de volgende straten en wegen (tijdelijk) gesloten voor verkeer. Voor de Randweg geldt tussen 11.15 en 13.15 uur een inrijverbod vanaf de T- kruising met de Ploegelanderweg. Op de kruising Westerslag/Randweg worden auto's van strandgangers doorgelaten; de Nattevlakweg langs de kiosk is afgeslo ten van 11.00 tot 13.00 uur. Hier en langs de zuidkant van de weg naar Westerslag parkeren auto's van deelnemers aan de estafette. Ook bij de tweede wissel plek zijn maatregelen getroffen: toeristische fietsers worden tussen de Sluftertrap en het Slufterdijkje over de weggeleid. Bij de derde wisselplek, bij Hotel Prins Hendrik, is de Stuifweg tussen 13.00 en 16.00 uur afgesloten. Van de Krassekeet tot de af slag naar Oost wordt eenrichtingsverkeer ingesteld, met richting zuid over de weg en noord bovenlangs. De laatste afslui ting is de Haffelderweg vanaf de Leem kuil, van 13.00 tot 18.00 uur. 'De finish is nooit het einde' Op verzoek van de redactie hield Mikel Knippenberg (32) een weblog bij over zijn voorbereidingen op de 60 van Texel. Zijn vader Jan was de grondlegger van deze wedstrijd, Mikel zit in de organisatie van de loop en is ambassadeur van online hardloopmagazine Keep-on-Running.nl. Zaterdag Ik herinner het me nog goed. Daar stond ik op de afslag Jan Ayeslag met de Rand weg in de Dennen. Het was 1 april 1991. Voor velen een dag van flauwe grappen. Voor de lopers die naar Texel waren geko men voor De Zestig was het bittere ernst. Die eerste dag in april schreef geschie denis. Het werd het strijdtoneel van een klassieker in de maak. Ik was zelf tien jaar en zou mijn vader gaan begeleiden op de mountainbike. Hij organiseerde én liep. Eigenwijs als hij was. Bij de Slufter wachtte ik mijn vader opnieuw op. Hij wisselde van schoenen. Dan slaat voor mij het noodlot toe. Mijn derailleur hapert. Ik kan alleen nog de zwaarste versnelling rondtrappen. Mijn vader moet duwen. Hij vloekt en levert me af bij de eerste verzorgingspost. Dan loopt hij door. We zien elkaar bij de finish waar hij de scha pen rooster trofee krijgt. Voor zover mijn eerste ervaring met De Zestig. De geschiedenis herhaalt zich. Echter is het nu 22 jaar later. Veel is veranderd. Het erfgoed van mijn vader bestaat nog steeds en is uitgegroeid tot de meest populaire ultraloop van Nederland. Zijn oude schoen (wisseltrofee) staat op de schoorsteenmantel van Luc Krotwaar en zijn boek 'De Mens Als Duurloper' heeft eindelijk het lezerspubliek dat het ver diend. Organisatoren van het eerste uur Martien Baars, Piet Bakelaar en Cees Timmer zijn er ook nog steeds. Onver moeid, enthousiast als altijd. Maandag Terug naar die eerste Zestig in 1991. Dat was een succes met mooie winnaars:Aad Butter (4:01:41 uur) en Letteke Broekman (4:57:35 uur). Het estafette-record da teert nog steeds uit dat jaar (3:31:37 uur). Gelopen door een Duits team uit Wip- perfürth. Gisteren zat ik op het Turfveld in de Texelse Dennen. Het was een zonnige dag met een zeer kille oostenwind. Langs de duinen nabij de Slufter lijken de beelden uit de Marathon des Sables. Het stuift ware het een Sirocco-wind uit de Sahara. We zijn hier gewoon op Texel. Ik denk aan de Hors op de zuidpunt van het eiland. Hoe zal het daar zijn? Het verschil met de Sahara is dat het hier nu steenkoud is. De oostenwind geselt nog steeds het eiland. De boot is gedeeltelijk uit de vaart. Wat een heerlijk gevoel om weer even op Texel te bivakkeren. Nog één week tot de start. Ik kan niet wachten... Woensdag De geschiedenis van De Zestig blijft inte ressant. In mijn vorige bijdragen deed ik al een paar bijzondere weetjes uit de doe ken. In 1997 won Dirk Westerduin de 120 kilometer. Zijn tijd van 9:23 uur en een beetje staat nog steeds. Veel lopers zal het geen moer schelen wat hun eindtijd is. In 1999 deed een team van Run ner's World mee met de Zestig. Sido Mar tens, Kees Kooman,Ysbrand Visser en Ron Teunisse draafden gezamenlijk rond het eiland. In 2001 had de Zestig last van de mond- en klauwzeer uitbraak in Neder land. Dit zorgde ervoor dat de wedstrijd verschoof van Pasen naar oktober. De jaren die volgden waren jaren van groei. In 2005 mag de Zestig zich verheu gen op de komst van een cameraploeg van de NPS. Het is voor het eerst dat de naam Dirk Jan Roeleven opduikt. Roele ven werkt aan een documentaire over Jan Knippenberg en volgt Teunisse die nog één keer Texel rondloopt. De docu mentaire is inmiddels film geworden en de finish is nog steeds niet in zicht. Maar zoals mijn vader al zei: 'De finish is nooit het einde van het lopen.' De afgelopen da gen was het koud op Texel met veel wind. Door de droge oostenwind hebben zich veel stuifduinen gevormd. Vanochtend was het overigens heerlijk zonnig en de wind is gedeeltelijk gaan liggen. Vanmid dag vergaderen we weer in Den Burg. We gaan ervoor zorgen dat ook dit jaar alles op rolletjes verloopt. Dat zijn we verplicht aan onze sponsoren, deelnemers en vrij willigers. En ook een beetje aan 'Knip' natuurlijk. Al zou hij zijn concurrenten al flink sarren een week voor de wedstrijd. w w w.texel secou ra nt. n I

Texelsche Courant | 2013 | | pagina 8